Czym jest BLIK i jak z niego korzystać?

Wyjaśniamy czym jest BLIK
fot. pixabay.com
BLIK to niezwykle poręczny i wygodny sposób dokonywania płatności. Pozwana na m.in. płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie środków z bankomatów, tworzenie czeków BLIK czy wykonywanie natychmiastowych przelewów na numer telefonu.
W skrócie:
 • W tym artykule pokażemy Ci konkretne kroki, które musisz wykonać chcąc korzystać z transakcji BLIK. 
 • Żeby korzystać z  BLIK musisz: pobrać aplikację swojego banku; połączyć aplikacje ze swoim kontem bankowym; włączyć usługę BLIK w ustawieniach.
 • Poznasz potencjalne zagrożenia płynące z korzystania z BLIK np. popularne wyłudzenia środków.
 • Dowiesz się, jakie są największe plusy i minusy używania BLIK, co pozwoli Ci zdecydować czy chcesz z niego korzystać. 
Chcesz szybko i wygodnie opłacać rachunki?
Sprawdź Rachuneo Płatności

Co to jest BLIK i jak działa? 

BLIK to polski system płatności mobilnych, który działa od 2015 roku. Chcąc z niego skorzystać niezbędne jest posiadanie aplikacji bankowej na naszym urządzeniu (np. na smartfonie). Pozwala ona na wygenerowanie kodu składającego się z sześciu cyfr, który osoba płacąca wprowadza w punkcie akceptacji tj. na stronie internetowej, terminalu płatniczym czy w bankomacie lub wpłatomacie, który akceptuje BLIK. 

Jak płacić BLIK?  

Usługę włączysz w zakładce “Ustawienia” w aplikacji banku. Płatności wykonywane za pomocą BLIK to alternatywa dla tradycyjnych przelewów. Do ich wykonywania posłuży nam wspomniany wcześniej kod.  

Limity BLIK

Warto pamiętać, że zależnie od banku, obowiązują nas różne limity jeśli chodzi chociażby o maksymalną kwotę przelewu BLIK. Tego typu ustawienia z łatwością zmieniać w aplikacji mobilnej naszego banku, dopasowując je do naszych indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się ustawieniom domyślnym trzech banków w Polsce z największą liczbą klientów.  

Domyślne limity banku PKO BP pozwalają na wykonanie 20 transakcji dziennie w maksymalnej kwocie 3 tys. zł. Zasada ta obowiązuje dla wszelkich płatności BLIK - płatności internetowych, stacjonarnych, przelewów zwykłych i na telefon oraz wypłat z bankomatów i płatności za pomocą czeku. Kwoty te możemy zmodyfikować z zastrzeżeniem, że limit dzienny dla standardowych poleceń przelewu zwykłych nie może przekroczyć 10 tys. zł, dla poleceń przelewu na numer telefonu to 3 tys. zł, a dla transakcji w terminalu płatniczym, przy wypłacie z bankomatu oraz płatnościach internetowych 20 tys. zł.

Jeśli chodzi o bank Pekao to standardowy limit dzienny na wypłaty i na płatności to 1 000 zł (200 zł dla osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, np. dla dzieci powyżej 13. roku życia). Istnieje możliwość zwiększenia go do 10 tys. zł (do 1 000 zł w przypadku osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych), a limit dziennych wypłat można zwiększyć jedynie do 3 tys. zł (do 500 zł w przypadku osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych).

Sandtander natomiast nie dzieli się kwotami domyślnymi, zachęcając użytkowników do samodzielnego ustawiania limitów. Górny limit płatności BLIKIEM to 10 tys. zł. 

Jak wygenerować kod blik? 

Wygenerowanie kodu BLIK jest banalnie proste. Wystarczy, że w aplikacji bankowej wybierzesz skrót BLIK, a następnie naciśniesz “Wygeneruj kod”. 

Jak zapłacić BLIK w sklepie stacjonarnym? 

Sklepy, w których można płacić BLIK oznaczone są logo BLIK. 

 1. Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić za pomocą BLIK lub wybierz taką opcję na kasie samoobsługowej. 
 1. Kliknij na ikonę BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku. Niektóre banki pozwalają na pobranie kodu bez logowania, a inne go wymagają.  
 1. Wpisz kod BLIK na klawiaturze terminala płatniczego. 
 1. Potwierdź transakcje BLIK na ekranie swojego smartfona po tym, jak upewnisz się, że kwota jest prawidłowa.  

Jak zapłacić BLIKiem w sklepie internetowym? 

Robiąc zakupy przez Internet płatność BLIK odbywa się w identyczny sposób jak w przypadku zakupów stacjonarnych. Po wyborze metody płatności oznaczonej logo BLIK, zostaniesz poproszony o podanie kodu. W tym wypadku również płatność zostanie zrealizowana jedynie po potwierdzeniu jej za pośrednictwem PIN-u. Aby usprawnić ten proces, niektóre banki oferują możliwość zapisania przeglądarki lub sklepu w aplikacji banku. W ten sposób przy kolejnych płatnościach za pośrednictwem zapamiętanej witryny nie będziemy pytani o kod. 

Jak zrobić przelew BLIK?  

Aby wykonać przelew BLIK nie musisz znać numeru rachunku odbiorcy, co znacznie usprawnia proces przelewu. Wystarczy jedynie numer telefonu. Jeśli rachunek danej osoby jest zarejestrowany w BLIK, otrzyma ona natychmiastowy przelew. Jeśli nie, zależnie od Twojego banku - otrzyma ona link, który uprawnia ją do otrzymania środków pod warunkiem uzupełnienia numeru swojego konta lub transakcja zostanie odrzucona, a płatność nie zostanie zrealizowana.

 1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku i przejdź do sekcji „Przelewy/Płatności”.  
 1. Wybierz „Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK”.  
 1. Następnie z książki kontaktów wybierz osobę, której chcesz wysłać pieniądze, lub jeśli nie istnieje ona w Twoich kontaktach, wpisz jej numer telefonu. 
 1. Zadeklaruj kwotę, jaką chcesz przelać i klikasz przycisk „wyślij”. 
 1.  Ostatni krok to potwierdzenie transakcji PIN-em. 

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu za pośrednictwem BLIK? 

Metoda ta pozwala na wypłacanie środków bez wykorzystania karty płatniczej.

 1. Wybierz BLIK na ekranie bankomatu. 
 1. Wygeneruj kod BLIK za pośrednictwem aplikacji bankowej.  
 1. Wpisz kod BLIK na klawiaturze bankomatu. 
 1. Potwierdź płatność wpisując PIN w aplikacji swojego banku. 

Czek BLIK - jak go stworzyć i w jakich sytuacjach się przyda? 

Opcja tworzenia czeków dostępna jest dla ograniczonej liczby banków, realizacja czeku możliwa jest natomiast w większości bankomatów. Największą zaletą czeków jest możliwość udostępniania ich innym osobom (muszą znać zarówno kod jak i hasło), które mogą realizować je offline, a więc bez konieczności połączenia z siecią internetową. W tym przypadku nie ma konieczności wprowadzania PIN-u, a środki z czeku są blokowane na czas jego realizacji. Jeśli nie zostanie on zrealizowany w określonym czasie, wracają na konto.   

 1. Po otwarciu aplikacji bankowej w części poświęconej systemowi BLIK wybierz opcję „Czek BLIK”. 
 1. Skonstruuj własne hasło 
 1. Wybierz opcję utworzenia nowego czeku BLIK i wprowadź niezbędne informacje takie jak wartość czeku, termin ważności czeku oraz tytuł czeku. 
 1. Zatwierdzić poprzez wybranie „Utwórz czek”. 

Opłacanie rachunków za pomocą BLIK

Niektórzy dostawcy usług udostępniają możliwość opłacania rachunków za pomocą kodu BLIK - wielu klientów nie korzysta jednak z tego rozwiązania. Podobną wygodę i wiele ułatwień (w tym płatności automatyczne i specjalne powiadomienia SMS lub e-mail) można znaleźć na darmowym koncie Rachuneo Płatności

Czy wiesz, że...

BLIK pracuje nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych. Prawdopodobnie innowacja zostanie wprowadzona jeszcze w 2021 roku.

Czy BLIK jest bezpieczny? 

BLIK sam w sobie jest bezpiecznym sposobem płatności. Wygenerowany, unikalny kod jest aktywny jedynie przez dwie minuty, a każdą płatność zobowiązani jesteśmy potwierdzić kodem PIN w aplikacji mobilnej banku. W ustawieniach BLIK możemy uruchomić opcję, która pozwala nam 3 razy dziennie skorzystać z szybkich płatności do 50 zł bez konieczności wpisywania PIN-u. 

Ponadto, niektóre banki dają możliwość ustalania indywidualnych limitów dotyczących chociażby maksymalnej kwoty transakcji w ciągu dnia czy maksymalnej kwoty wypłaty z bankomatów. 

Mimo, że BLIK jest bezpieczny, płatności BLIK często wykorzystywane jest przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Metoda ta polega na podszywaniu się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszeniu o szybką pożyczkę na małą kwotę i wysłanie pieniędzy za pomocą BLIK. Z tego względu warto każdorazowo upewniać się, że osoba, której podajemy kod jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Krótki, kontrolny telefon może ochronić nas przed wyłudzeniem. W takim przypadku konieczne jest podjęcie działań takich jak zabezpieczenie konta przy pomocy którego nastąpiła próba oszustwa.

Zalety płatności BLIK

 •  Zapewnia sporą wygodę - wystarczy telefon aby szybko zapłacić za zakupy w sieci.
 • Dostarcza różnego rodzaju usług (płatności, wypłaty, przelewy itd.)
 • Jest bezpieczny.
 • Z wielu ofert BLIK skorzystasz zupełnie za darmo.

Wady korzystania z BLIK

 • Płatności BLIK mogą być wykorzystywane tylko na terenie Polski. 
 • Kod generowany jest tylko jeśli telefon ma połączenie internetowe z systemem bankowym (pakiet danych internetowych lub łączność Wi-Fi). 
 • Jedynie Klienci ING Banku Śląskiego, Banku Millennium i Banku Pekao SA mogą dokonywać wpłaty środków we wpłatomatach bez użycia karty.
 • Obecność limitów.
Porównaj ceny energii w Twoim regionie