Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Czym jest BLIK i jak z niego korzystać?

Wyjaśniamy, czym jest BLIK
fot. pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

BLIK to niezwykle poręczny i wygodny sposób dokonywania płatności. Pozwala na m. in. płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie środków z bankomatów, tworzenie czeków BLIK, czy wykonywanie natychmiastowych przelewów na numer telefonu.
Chcesz szybko i wygodnie opłacać rachunki?
Sprawdź Rachuneo Płatności
W skrócie:
 • W tym artykule pokażemy Ci konkretne kroki, które musisz wykonać, chcąc korzystać z transakcji BLIK. 
 • Żeby korzystać z  BLIK, musisz: pobrać aplikację swojego banku; połączyć aplikację ze swoim kontem bankowym; włączyć usługę BLIK w ustawieniach.
 • Poznasz potencjalne zagrożenia płynące z korzystania z BLIK, np. popularne wyłudzenia środków.
 • Dowiesz się, jakie są największe plusy i minusy używania BLIK, co pozwoli Ci zdecydować, czy chcesz z niego korzystać. 

Co to jest BLIK i jak działa? 

BLIK to polski system płatności mobilnych, który działa od 2015 roku. Chcąc z niego skorzystać, niezbędne jest posiadanie aplikacji bankowej na naszym urządzeniu (np. na smartfonie). Pozwala ona na wygenerowanie kodu składającego się z sześciu cyfr, który osoba płacąca wprowadza w punkcie akceptacji, tj. na stronie internetowej, terminalu płatniczym, czy w bankomacie lub wpłatomacie, który akceptuje BLIK. 

Jak płacić BLIK?  

Usługę włączysz w zakładce “Ustawienia” w aplikacji banku. Płatności wykonywane za pomocą BLIK to alternatywa dla tradycyjnych przelewów. Do ich wykonywania posłuży nam wspomniany wcześniej kod.  

Gdzie płacić kodem BLIK?

Kodem BLIK zrealizujesz płatności już niemalże wszędzie. Możesz więc płacić w sklepach stacjonarnych, w sklepach internetowych, bankomatach (prawie 100% go już ma!), publicznych lokalach (restauracjach, pubach itp.), supermarketach, na poczcie, w serwisach aplikacyjnych (np. Allegro), a nawet u fryzjera!

Możesz też realizować przelewy BLIKiem znajomemu lub znajomej. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji mobilnej i podasz numer telefonu odbiorcy transakcji. W takiej sytuacji płatność BLIKiem jest możliwa, jeśli bank Twojego znajomego czy Twojej znajomej obsługuje przelew BLIK na telefon. Robiąc przelewy BLIKiem, bądź zawsze uważny/a! Istnieje wiele historii cyberprzestępstw, w których osoby niepożądane podszywają się pod znajomych, prosząc o kod. Rozmową telefoniczną możesz zweryfikować, czy podajesz kod właściwej osobie, czyli tej, którą znasz.

BLIKiem możesz nie tylko płacić, ale także wypłacać pieniądze w bankomacie. Procedura jest dokładnie ta sama, jak przy płatności - włącz aplikację i wygeneruj kod. Niektóre banki oferują także możliwość wpłacenia środków za pomocą kodu, np. Bank PEKAO, Bank Millennium, czy BNP Paribas.

Limity BLIK

Warto pamiętać, że zależnie od banku obowiązują nas różne limity, jeśli chodzi chociażby o maksymalną kwotę przelewu BLIK. Tego typu ustawienia możemy z łatwością zmieniać w aplikacji mobilnej swojego banku, dopasowując je do naszych indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się ustawieniom domyślnym trzech banków w Polsce z największą liczbą klientów i klientek.  

Domyślne limity banku PKO BP pozwalają na wykonanie 20 transakcji dziennie w maksymalnej kwocie 3 tys. zł. Zasada ta obowiązuje dla wszelkich płatności BLIK - płatności internetowych, stacjonarnych, przelewów zwykłych i na telefon oraz wypłat z bankomatów i płatności za pomocą czeku. Kwoty te możemy zmodyfikować z zastrzeżeniem, że limit dzienny dla standardowych poleceń przelewu zwykłego nie może przekroczyć 10 tys. zł, dla poleceń przelewu na numer telefonu to 3 tys. zł, a dla transakcji w terminalu płatniczym, przy wypłacie z bankomatu oraz płatnościach internetowych to 20 tys. zł.

Jeśli chodzi o bank Pekao, to standardowy limit dzienny na wypłaty i na płatności to 1 000 zł (200 zł dla osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, np. dla dzieci powyżej 13. roku życia), a limit jednego przelewu wynosi 500 zł. Istnieje możliwość zwiększenia go do 10 tys. zł (do 1 000 zł w przypadku osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych), a limit dziennych wypłat można zwiększyć jedynie do 3 tys. zł (do 500 zł w przypadku osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych).

Sandtander natomiast nie dzieli się kwotami domyślnymi, zachęcając użytkowników i użytkowniczki do samodzielnego ustawiania limitów. Górny limit płatności BLIKIEM to 10 tys. zł. 

Jak wygenerować kod blik? 

Wygenerowanie kodu BLIK jest banalnie proste. Wystarczy, że w aplikacji bankowej wybierzesz skrót BLIK, a następnie naciśniesz “Wygeneruj kod”. 

Jak zapłacić BLIK w sklepie stacjonarnym? 

Sklepy, w których można płacić BLIK, oznaczone są logo BLIK. 

 1. Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić za pomocą BLIK lub wybierz taką opcję na kasie samoobsługowej. 
 1. Kliknij na ikonę BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku. Niektóre banki pozwalają na pobranie kodu bez logowania, a inne go wymagają.  
 1. Wpisz kod BLIK na klawiaturze terminala płatniczego. 
 1. Potwierdź transakcję BLIK na ekranie swojego smartfona po tym, jak upewnisz się, że kwota jest prawidłowa.  

Jak zapłacić BLIKiem w sklepie internetowym? 

Robiąc zakupy przez Internet, płatność BLIK odbywa się w identyczny sposób, jak w przypadku zakupów stacjonarnych. Po wyborze metody płatności oznaczonej logo BLIK, zostaniesz poproszony o podanie kodu. W tym wypadku również płatność zostanie zrealizowana jedynie po potwierdzeniu jej za pośrednictwem PIN-u mobilnego. Aby usprawnić ten proces, niektóre banki oferują możliwość zapisania przeglądarki lub sklepu w aplikacji banku. W ten sposób przy kolejnych płatnościach za pośrednictwem zapamiętanej witryny nie będziemy pytani o kod. 

Jak zrobić przelew BLIK?  

Aby wykonać przelew BLIK, nie musisz znać numeru rachunku odbiorcy, co znacznie usprawnia proces przelewu. Wystarczy jedynie numer telefonu. Jeśli rachunek danej osoby jest zarejestrowany w BLIK, otrzyma ona natychmiastowy przelew. Jeśli nie - zależnie od Twojego banku - otrzyma ona link, który uprawnia ją do otrzymania środków pod warunkiem uzupełnienia numeru swojego konta (lub transakcja zostanie odrzucona, a płatność niezrealizowana).

 1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku i przejdź do sekcji „Przelewy/Płatności”.  
 1. Wybierz „Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK”.  
 1. Następnie z książki kontaktów wybierz osobę, której chcesz wysłać pieniądze, lub jeśli nie istnieje ona w Twoich kontaktach, wpisz jej numer telefonu. 
 1. Zadeklaruj kwotę, jaką chcesz przelać i kliknij przycisk „wyślij”. 
 1.  Ostatni krok to potwierdzenie transakcji PIN-em mobilnym. 

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu za pośrednictwem BLIK? 

Metoda ta pozwala na wypłacanie środków bez wykorzystania karty płatniczej.

 1. Wybierz BLIK na ekranie bankomatu. 
 1. Wygeneruj kod BLIK za pośrednictwem aplikacji bankowej.  
 1. Wpisz kod BLIK na klawiaturze bankomatu. 
 1. Potwierdź płatność, wpisując PIN w aplikacji swojego banku. 

Czek BLIK - jak go stworzyć i w jakich sytuacjach się przyda? 

Opcja tworzenia czeków dostępna jest dla ograniczonej liczby banków, realizacja czeku możliwa jest natomiast w większości bankomatów. Największą zaletą czeków jest możliwość udostępniania ich innym osobom (muszą znać zarówno kod, jak i hasło), które mogą realizować offline, a więc bez konieczności połączenia z siecią internetową. W tym przypadku nie ma konieczności wprowadzania PIN-u, a środki z czeku są blokowane na czas jego realizacji. Jeśli nie zostanie on zrealizowany w określonym czasie, środki wracają na konto.   

 1. Po otwarciu aplikacji bankowej w części poświęconej systemowi BLIK wybierz opcję „Czek BLIK”. 
 1. Skonstruuj własne hasło. 
 1. Wybierz opcję utworzenia nowego czeku BLIK i wprowadź niezbędne informacje, takie jak: wartość czeku, termin ważności czeku oraz tytuł czeku. 
 1. Zatwierdzić poprzez wybranie „Utwórz czek”. 

Opłacanie rachunków za pomocą BLIK

Wielu dostawców usług udostępnia także możliwość opłacania rachunków za pomocą kodu BLIK. Podobną wygodę i wiele ułatwień (w tym płatności automatyczne i specjalne powiadomienia SMS lub e-mail) można znaleźć na darmowym koncie Rachuneo Płatności

Czy wiesz, że...

Od 2021 roku BLIK pracował nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych. W 2022 roku innowacja ta jest już powszechnie stosowana.

Czy BLIK jest bezpieczny? 

BLIK sam w sobie jest bezpiecznym sposobem płatności. Wygenerowany, unikalny kod jest aktywny jedynie przez dwie minuty, a każdą płatność zobowiązani jesteśmy potwierdzić kodem PIN w aplikacji mobilnej banku. W ustawieniach BLIK możemy uruchomić opcję, która pozwala nam 3 razy dziennie skorzystać z szybkich płatności do 50 zł bez konieczności wpisywania PIN-u. 

Ponadto niektóre banki dają możliwość ustalania indywidualnych limitów dotyczących chociażby maksymalnej kwoty transakcji w ciągu dnia, czy maksymalnej kwoty wypłaty z bankomatów. 

Mimo że BLIK jest bezpieczny, płatności BLIK są często wykorzystywane przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Metoda ta polega na podszywaniu się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszeniu o szybką pożyczkę na małą kwotę i wysłanie pieniędzy za pomocą BLIK. Z tego względu warto każdorazowo upewniać się, że osoba, której podajemy kod, jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. Jak zostało już wspomniane, krótki, kontrolny telefon może ochronić nas przed wyłudzeniem. W takim przypadku konieczne jest podjęcie działań, takich jak zabezpieczenie konta, przy pomocy którego nastąpiła próba oszustwa.

Zalety płatności BLIK

 • Zapewnia sporą wygodę - wystarczy telefon, aby szybko zapłacić za zakupy w sieci.
 • Dostarcza różnego rodzaju usług (płatności, wypłaty, przelewy itd.)
 • Jest bezpieczny.
 • Z wielu ofert BLIK skorzystasz zupełnie za darmo.

Wady korzystania z BLIK

 • Płatności BLIK mogą być wykorzystywane w większości tylko na terenie Polski. Istnieją jednak wyjątki! Dzięki rozpoczętej współpracy BLIK z Mastercard płatności BLIKiem zaczynają powoli pojawiać się w niektórych sklepach stacjonarnych za granicą. Za granicą możesz więc płacić w każdym terminalu płatniczym, który obsługuje Mastercard.
 • Kod generowany jest, gdy telefon ma połączenie internetowe z systemem bankowym (pakiet danych internetowych lub łączność Wi-Fi). 
 • Nie we wszystkich bankach istnieje możliwość wpłacenia środków za pośrednictwem kodu BLIK, bez użycia karty.
 • Obecność limitów.
Rachunki w jednym miejscu?
Zrób to z Rachuneo!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie