Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Rodzaje kart płatniczych - czym się różnią i do czego służą?

Opisujemy rodzaje kart płatniczych
fot. pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Pandemia wywarła wpływ również na sposoby płatności. Obecnie 75 proc. Polaków i Polek posiadających karty w polskich bankach deklaruje, że płaci częściej kartą niż gotówką.
Chcesz łatwo opłacać rachunki z pomocą karty płatniczej?
Wypróbuj Rachuneo Płatności!
W skrócie:
  • Istnieje wiele rodzajów kart wydawanych przez banki. 
  • W tym artykule znajdziesz odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie: czym różni się karta debetowa od kredytowej oraz poznasz inne rodzaje kart płatniczych.

Uwaga: Podstawowa kwestia, która budzi wątpliwości, to pytanie, czym różni się karta debetowa a płatnicza. Karta płatnicza to szerokie określenie zawierające w sobie wiele różnych rodzajów dostępnych kart, w tym kartę debetową. 

Podział kart bankowych ze względu na sposób obciążenia klienta kwotą transakcji:

  1. Karty debetowe (ang. debit cards) - karta, której nazwa może zmylić. Polakom i Polkom kojarzy się z debetem, lecz jej nazwa została utworzona od angielskiego słowa debit, oznaczającego obciążanie konta klienta kwotą, którą wydał w danym momencie. Oznacza to, że posiadając kartę debetową, nie możemy zrobić zakupów za więcej, niż obecnie posiadamy na koncie. Jest to możliwe jedynie po utworzeniu salda debetowego lub kredytu na koncie osobistym. 
  2. Karty kredytowe (ang. credit cards) – działa na bardziej skomplikowanych zasadach niż karta debetowa. Jej zaletą jest możliwość opłacania transakcji kwotą przyznanego nam przez bank limitu kredytowego, a więc w praktyce dopiero po czasie opłacamy zakupy “z naszej kieszeni”. Niestety to bank decyduje o kwocie, którą jest w stanie nam udostępnić. Wpływa na to wysokość zarobków oraz wiarygodność kredytowa. Mimo to jest to dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanych wydatków, ponieważ zwrot pieniędzy w ciągu kilkudziesięciu dni (dokładna liczba zależy od oferty banku) oznacza brak odsetek. Dodatkowo warto wiedzieć, że wypłata środków z bankomatu jest objęta prowizją nawet w przypadku wypłacania z bankomatu, który wydał Twoją kartę. Koszty możesz ponieść również wykonując przelewy z karty, czy sprawdzając saldo w bankomacie. 
  3. Karty przedpłacone (ang. pre-paid cards) - z tą ciekawą formą karty bankowej spotykamy się na co dzień w formie kart podarunkowych. Idea tej karty polega na zasileniu jej konkretną kwotą, którą następnie możemy wykorzystać. Karta nie musi być imienna, dlatego sprawdza się jako karta służbowa czy podróżna. Istnieje również możliwość stworzenia oddzielnego rachunku, który da nam możliwość regularnego doładowywania karty. Tym samym podczas zakupów będziemy dysponować wyłącznie kwotą, którą umieściliśmy na rachunku. 
  4. Karty obciążeniowe (ang. charge cards) - to specjalny rodzaj karty, która łączy funkcję karty debetowej i kredytowej. Zazwyczaj korzystają z nich pracodawcy, ponieważ umożliwia to pracownikowi płacenie za obowiązki służbowe. Raz na miesiąc wydatki są rozliczane, a kwota, która została wydana, musi zostać uregulowana. Jeśli bank ściągając pieniądze napotka na przeszkodę w postaci braku środków, musimy się liczyć z odsetkami, a nawet blokadą konta.

Czy wiesz, że...

Klienci i klientki zarabiający ponad 3,5 tys. mogą pozwolić sobie na posiadanie złotej karty np. Karty Gold Mastercard, która zapewnia m.in. pomoc drogową, całodobowe wsparcie razem z dostawą paliwa, uruchamianiem samochodu, wymianą opon i holowaniem w przypadku awarii samochodu.

Rodzaje kart płatniczych w Polsce ze względu na sposób zapisu informacji:

  1. Wypukłe (embosowane) – obecnie prawie w ogóle niespotykane. Charakteryzują się posiadaniem wszelkich informacji o karcie, takich jak nazwa posiadacza, numer karty, data ważności wytłoczonych na karcie. Można wykonywać nimi transakcje bez użycia urządzeń elektronicznych, z użyciem imprintera (tzw. żelazka).
  2. Magnetyczne – w tym przypadku nośnikiem informacji jest pasek magnetyczny, na którym zapisane są informacje dotyczące właściciela karty, jej numer i data ważności. Transakcja za pośrednictwem karty magnetycznej wymaga użycia kodu PIN, który porównywany jest z tym zapisanym na pasku magnetycznym.
  3. Z układem elektronicznym (potocznie zwane kartami chipowymi) – ich zaletą jest większe bezpieczeństwo w stosunku do kart z paskiem magnetycznym. Z tego względu korzystają z nich wydawcy kart tacy, jak Europay, MasterCard czy Visa. 
  4. Zbliżeniowe (inaczej bezstykowe) – karta z układem elektronicznym, która daje możliwość bezkontaktowego przeprowadzania transakcji. Wydając maksymalnie 100 zł, nie musimy potwierdzać płatności za pomocą PINu. Co więcej, obecnie można spotkać możliwość wykonywania tego typu płatności za pośrednictwem chociażby zegarków.
  5. Wirtualne – tego rodzaju karty nie użyjesz, płacąc terminalem, czy korzystając z bankomatu, ponieważ służy wyłącznie do zakupów internetowych oraz płatności telefonicznych i pocztowych. To numer rozliczeniowy, który może przyjąć formę wydruku papierowego lub plastikowej karty różniącej się wyglądem od tradycyjnej karty, ponieważ nie posiada paska magnetycznego, chipu ani paska do podpisu. 

Karty płatnicze działające w trybie online vs. karty działające w trybie offline

Rozróżnienie to wynika ze sposobu autoryzowania płatności. Karty działające w trybie online podczas wykonywania płatności wysyłają z terminala zapytanie do banku, a płatność realizowana jest wyłącznie po weryfikacji salda. Używając kart działających w trybie offline, autoryzacja odbywa się bez konieczności kontaktu z bankiem. Mimo to i tak zobowiązani jesteśmy do posiadania środków, które mogłyby pokryć transakcje. 

Inne rodzaje kart płatniczych 

Poza opisywanymi wcześniej rodzajami kart płatniczych wyróżnić możemy również karty podzielone ze względu na rodzaj klientów i klientek: możemy wybrać karty indywidualne albo biznesowe, które przeznaczone są zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Podziału dokonać możemy również ze względu na zasięg geograficzny, w jakim działać ma karta. Wyróżniamy karty krajowe oraz międzynarodowe. Karty krajowe bez problemu rozpoznamy ze względu na widoczny na karcie napis np. "valid only in Poland/ważna tylko w Polsce".

A co z kartą bankomatową?

Służy wyłącznie do przeprowadzania operacji w bankomacie, tj. wpłaty i wypłaty środków czy sprawdzenia salda. Dlatego banki zrezygnowały z tego rozwiązania i zamiast tego klienci i klientki otrzymują od nich karty debetowe.

Karta Visa czy Mastercard?

Okazuje się, że nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy kartami wydawanymi przez Visę i Mastercard. Posiadają one inne programy lojalnościowe i sposoby regulowania płatności w obcych walutach. To jedyne kwestie, z którymi warto się zapoznać przed wyborem konkretnej firmy.

Czy posiadanie karty płatniczej kosztuje?

Jeśli chodzi o opłaty, które musimy ponieść, chcąc korzystać z kart płatniczych, to wszystko zależy od oferty skierowanej do nas przez różne banki. Jest ona uzależniona chociażby od naszego wieku. Aż 43% respondentów zapytanych o wartość opłaty miesięcznej za posiadanie karty wskazało, że jej wykorzystywanie jest dla nich bezpłatne, lecz średnio to wydatek rzędu od 4 do 10 zł miesięcznie. Istnieją jednak sposoby, żeby uniknąć płacenia za swoją kartę bankową. Zazwyczaj banki oferują:

  • wykonanie kartą określonej liczby transakcji na miesiąc - średnio od 3 do 5 transakcji, dokładna liczba zależy od banku;  
  • wykonanie kartą transakcji na określoną kwotę - w tym przypadku również bank określa stawkę.

Jak dodatkowo usprawnić proces wykonywania płatności za pośrednictwem karty bankowej?

Karty płatnicze zapewniają nam przede wszystkim wygodę i komfort użytkowania. Można pójść o krok dalej i zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, opłacając wszelkiego rodzaju rachunki za pośrednictwem Rachuneo. W Rachuneo Płatności możesz podpiąć kartę płatniczą i wykorzystać mechanizm automatycznej płatności. Wówczas rachunki zostaną uregulowane w wymaganym terminie.

Bardzo ważne jest to, że płatność kartą kredytową w Rachuneo Płatności traktowana jest jak transakcja bezgotówkowa, tak jak np. płatność w sklepie. Oznacza to, że bank nie naliczy dodatkowej opłaty jak za przelew z karty, ani odsetek przez cały tzw. okres bezodsetkowy, czyli często ponad 50 dni. Możesz więc odłożyć w czasie rzeczywistą płatność faktury.

Dlaczego opłaca się opłacać w Rachuneo?

Korzystając z usług Rachuneo Płatności, zyskujesz pewność, że wszystkie Twoje rachunki zostaną opłacone na czas - bez ponoszenia kosztów prowizji związanych z opóźnieniem, czy też kosztów zleceń stałych, które oferują banki, pobierając za to dodatkowe pieniądze. Wystarczy założyć darmowe konto na Rachuneo, gdzie zbierane będą wszystkie Twoje faktury. Możesz ustawić opcję, dzięki której za pośrednictwem SMS lub e-mailowo będziemy informować Cię o zbliżających się płatnościach. Dbamy również o to, by Twoje dane z kart Mastercard lub VISA przechowywane były w bezpieczny sposób, czyli zgodnie z systemem 3D Secure. Nie trać czasu na płatności - niech kontroluje je za Ciebie Rachuneo.

Wszystkie rachunki w jednym miejscu?
Zrób to z Rachuneo!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie