Taryfy dla gospodarstw domowych
Taryfa energii elektrycznej jest to inaczej plan cenowy oferowany przez dostawcę prądu klientom indywidualnym oraz firmom. Gospodarstwa domowe mają możliwość wyboru rozwiązania jednostrefowego lub dwustrefowego. Zrozumienie różnic między tymi dwoma taryfami pozwoli podjąć najlepszą decyzję.
- Taryfa G11 – to podstawowe i najczęściej wybierane rozwiązanie przez prywatnych odbiorców prądu, zwane także rozliczeniem jednostrefowym. Cena energii elektrycznej jest stała przez całą dobę niezależnie od pory dnia.
- Taryfa G12 – polega na rozliczeniu dwustrefowym oznaczającym uzależnienie wysokości stawki za prąd od określonej pory dnia. W godzinach nocnych, gdy zużycie energii jest stosunkowo mniejsze obowiązuje niższa stawka cenowa, natomiast w ciągu dnia ma zastosowanie wyższa cena taryfy. Dokładne godziny trwania poszczególnej strefy są zależne od danej firmy energetycznej.
Czy wiesz, że...
W kraju około 13 milionów gospodarstw domowych korzysta z taryfy G, około 10 milionów to odbiorcy G11, około 3 milionów korzysta z taryfy G12 i G12w.
Dla kogo taryfa G11?
To standardowe rozwiązanie przeznaczone dla gospodarstw domowych, w których życie toczy się zarówno w nocy jak i w dzień. Doskonale sprawdza się w przypadku osób korzystających z energii elektrycznej do zasilania urządzeń domowych oraz oświetlenia w nienormowanych godzinach. Do głównych zalet tego rozwiązania należy przejrzystość reguł i możliwość prostej kalkulacji kosztów. Polecana dla osób i rodzin, które są zmuszone korzystać z domowych urządzeń elektrycznych (pralka, odkurzacz, kuchenka elektryczna) tak samo w dzień, jak i w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Kiedy warto wybrać taryfę G12?
Wybór taryfy G12 jest zalecany zwłaszcza dla osób mieszkających w domach ogrzewanych prądem, posiadających bojlery elektryczne i korzystających z urządzeń elektrycznych głownie w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, gdy potrafimy zaplanować codzienne obowiązki i zdyscyplinować się do rozsądnego korzystania z energii elektrycznej. Użytkowanie sprzętów RTV/AGD w czasie obowiązywania niższej stawki taryfowej to dobry sposób na dodatkowe oszczędności
Specjaliści z totalmoney.pl dokonali obliczeń ukazujących wysokość oszczędności po zmianie taryfy jednostrefowej na dwustrefową. Zakładając, że roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe wynosi 3000 kWh, a 50% całkowitego wykorzystania prądu przypada na godziny obowiązywania niższej stawki, można zaoszczędzić ponad 200 złotych w skali roku. W przypadku mieszkańców Lublina jest to największa kwota równa 262 zł, natomiast odbiorcy z Katowic mogą liczyć na oszczędności w wysokości 97 złotych.
Jak obliczyć, która taryfa się opłaca?
Najlepszą metodą zweryfikowania realnych korzyści z przejścia na taryfę G12 jest odczytanie wartości licznika zużytej energii elektrycznej. Należy sprawdzić stan licznika w różnych porach dnia, zaczynając od rana, kolejno wieczorem tego samego dnia i następnego dnia rano. Dzieląc zużycie prądu w godzinach nocnych przez dobowe wykorzystanie energii elektrycznej można wywnioskować, która z dwóch taryf jest najkorzystniejsza. Jeśli więcej niż 25% zużytego prądu przypada na strefę o niższej stawce cenowej obowiązującej wieczorem i w nocy, warto pomyśleć o zmianie rozwiązania jednostrefowego - G11 na taryfę G12.
Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi ograniczać się wyłącznie do zmiany codziennych nawyków. Warto zastanowić się także nad wyborem taryfy energii elektrycznej dopasowanej do Twoich codziennych potrzeb. Dzięki obserwacji dobowego zużycia prądu w Twoim mieszkaniu oraz analizie ofert dostępnych na rynku energetycznym wybór odpowiedniej taryfy będzie znacznie łatwiejszy. Sposób, w jaki korzystasz z urządzeń elektrycznych to jeden z ważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę rozważając zmianę aktualnego rozwiązania taryfowego.