Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Internet radiowy - Jak działa? Czy to się opłaca? Sprawdzamy oferty operatorów

Wyjaśniamy, czym jest internet radiowy, jakie są jego plusy i minusy
pixabay.com
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Brak swobodnego dostępu do internetu? Życie w miejscu, w którym brak odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej podłączenie do sieci? Z odpowiedzią przychodzi rozwiązanie, jakim jest internet radiowy.
Szukasz najlepszej oferty internetu?
Znajdź ją z naszą porównywarką
W skrócie:
  • Internet radiowy to opcja polecana dla osób zamieszkujących tereny podmiejskie i wiejskie.
  • Internet radiowy cieszy się dużą dostępnością, nie wymaga instalacji kablowej, ale jego szybkość jest diametralnie mniejsza od internetu światłowodowego.
  • Jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi, internet radiowy nie musi być jedyną opcją - wielu operatorów linii komórkowej oferuje internet LTE o zdecydowanie większej prędkości.

Jak działa internet radiowy?

Internet radiowy umożliwia dostęp do sieci w miejscach, w których jest to utrudnione lub niemożliwe. Internet radiowy dociera do odbiorców i odbiorczyń w formie cyfrowej. Dane przesyłane są za pośrednictwem fal radiowych łączących nadajnik i odbiornik.

Stabilności łącza w np. miejscach o ograniczonym zasięgu nie towarzyszy jednak szybka prędkość pobierania danych. Przeciętna szybkość łącza internetu radiowego waha się od 6 do 20 Mb/s. Rzadziej spotykane są oferty z prędkością 50Mb/s. Nawet oferta z możliwie najszybszym internetem radiowym jest zazwyczaj niewystarczająca dla zwolenników i zwolenniczek szybkiego poruszania się po sieci. Dla porównania prędkość internetu światłowodowego sięga od 300 do nawet 1000 Mb/s.

Czy warto mieć internet radiowy?

Największą zaletą internetu radiowego jest jego dostępność, bez limitów danych. Za pośrednictwem fal można go doprowadzić praktycznie wszędzie. To rozwiązanie idealne dla osób zamieszkujących w miejscach, gdzie nie dochodzi światłowód i nie ma możliwości doprowadzenia kabli. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na przesył danych drogą radiową internet radiowy może być niestabilny w niesprzyjających warunkach pogodowych, np. w trakcie silnych opadów. W najgorszym wypadku internet nie tylko zwolni, ale także przestanie działać na czas wyjątkowo trudnej pogody.

Co prawda internet radiowy nie "pochwali się" swoją prędkością pobierania i wysyłania danych (szczególnie gdy porównamy go ze światłowodem), ale kluczowym pytaniem jest, jaka jest niezbędna, minimalna prędkość łącza, która gwarantuje Ci płynne korzystanie z internetu? To właściwie pytanie o to, jak korzystasz z internetu. Jeśli Twoja aktywność w sieci ogranicza się do przeglądania stron www., sprawdzania poczty, czy komunikowania się na mediach społecznościowych, wówczas internet z prędkością zaledwie 10 Mb/s jest w zupełności wystarczający!

Zaletą sieci radiowej jest także możliwość jej łatwego rozbudowania (np. możliwość podłączenia do innych komputerów), bez ponoszenia obciążających Twój budżet kosztów dodatkowych.

Czy wiesz, że...

Internet radiowy stał się popularny w latach 90. Był wówczas postrzegany jako internet umożliwiający szybkie podłączenie komputera do sieci. Dynamicznie rozwijający się rynek technologii, w tym pojawienie się ultraszybkiego światłowodu, sprawiło, że dziś internet radiowy postrzegany jest jako rozwiązanie głównie dla osób z małej miejscowości lub wsi.

Co w ofertach internetu radiowego?

Ceny internetu radiowego wahają się od ok. 40 do nawet 110 zł za miesiąc. Cena różnicuje się z uwagi na szybkość pobierania i wysyłania danych oraz typ umowy (na czas określony lub nieokreślony). Wielu operatorów proponuje darmowy okres próbny, pierwszy miesiąc za 1 zł, lub kilka miesięcy za o wiele niższą stawkę, np. 25 zł przez dwa miesiące.

Zauważ, że nie każdy dostawca internetu radiowego będzie dostępny w Twoim miejscu zamieszkania. Operator internetu radiowego to zazwyczaj lokalny operator. Może więc okazać się, że podana przez Ciebie lokalizacja nie jest w zasięgu sieci wybranego przez Ciebie dostawcy. Aby upewnić się, że dany operator jest w stanie doprowadzić internet do Twojego domu, skorzystaj z porównywarek ofert internetu, które dostawcy udostępniają na swoich stronach, lub skontaktuj się z daną firmą.

A może internet mobilny zamiast radiowego?

Internet radiowy nie jest jedyną opcją dla osób mieszkających na terenach z ograniczonym dostępem do infrastruktury sieciowej. Poza granicami dużych ośrodków miejskich bardzo dobrze sprawdza się także mobilny internet LTE. Wyjątkowo atrakcyjną ofertę abonamentu z internetem ma Premium Mobile. Swoim klientom i klientkom proponuje abonament już od 16,70 zł oraz duże pakiety z internetem LTE Advanced. W niektórych ofertach spotkasz nawet sieci 5G! Za pośrednictwem porównywarki ofert GSM Rachuneo możesz sprawdzić dokładne oferty pozostałych operatorów linii komórkowej.

Jaki internet do moich potrzeb?
Sprawdź oferty!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie