Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Internet za granicą. Jaki wybrać internet z roamingiem?

Doradzamy, jak wybrać korzystny internet za granicą w 2022 roku!
pixabay.com
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Dla domu

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Korzystanie z internetu za granicą potrafi pożreć całe gigabajty danych. W trakcie planowania wakacji lub dłuższego pobytu warto więc zainteresować się kosztami internetu z roamingiem.
Szukasz najlepszej dla siebie oferty internetu?
Sprawdź to z Rachuneo
W skrócie:
  • Dzięki roamingowi możesz korzystać z internetu poza granicami kraju.
  • Internet mobilny za granicą działa inaczej niż ten w kraju - po wykorzystaniu limitu danych naliczane są dodatkowe opłaty.
  • Ważne jest zyskanie kontroli nad transmisją danych za granicą, by nie zostały naliczone dodatkowe opłaty.

Czym jest roaming?

Internet w roamingu pozwala na korzystanie z zasięgu sieci lokalnego operatora państwa, w którym przebywasz. Dzięki temu możesz dzwonić i odbierać telefon, wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe czy MMS-y, jak i korzystać z transmisji danych, czyli surfować po necie.

Czego potrzebuję, by mieć internet za granicą?

Internet mobilny za granicą to przede wszystkim kwestia posiadania sporego pakietu danych. Odpowiednio duży pakiet danych to podstawa - w przeciwnym razie, po jego przekroczeniu, czeka nas wysoki rachunek po powrocie. O atrakcyjności internetu mobilnego za granicą decydują więc gigabajty i koszt transmisji danych. Wysokość i koszt pakietu danych są różne w zależności od operatora sieci komórkowej.

Roaming jak w kraju - Roam Like At Home

Stosunkowo niższe koszty internetu mobilnego za granicą obowiązują na terenie Unii Europejskiej i obszarów zależnych, jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto od 15 czerwca 2017 roku wielu największych operatorów sieci komórkowych, np. Play czy T-Mobile, wprowadziło zasadę Roam Like At Home. Centrum Informacji Konsumenckiej ogłosiło, że "1 lipca br. [2022] wchodzi w życie nowe rozporządzenie regulujące zasady roamingu wewnątrzunijnego. Klienci korzystający z usług telekomunikacyjnych będą mogli korzystać z roamingu zgodnie z zasadą RLAH (od ang. roam-like-at-home) przez kolejne 10 lat, czyli do 2032 r.".

Zasada RLAH oznacza, że dla osób korzystających z roamingu w Unii Europejskiej rozmowy, SMS-y i MMS-y rozliczane są tak, jak w Polsce. Dopłaty mogą być naliczane po tzw. "4-miesięcznym okresie obserwacji". Dotyczą one sytuacji, w których np. użycie w roamingu UE jest większe niż w Polsce, lub gdy karty SIM / USIM zostały odsprzedane osobie niemieszkającej w Polsce. Szczegóły oferty i wysokość dopłat zależą od danego operatora. Niemniej jednak w ramach nowych przepisów RLAH, które trwają od 1 lipca, dostawcy:

  • nie mogą oferować roamingu na warunkach mniej korzystnych niż te, które proponowane są w kraju;
  • maksymalne opłaty dodatkowe nie mogą być wyższe niż: 0,022 euro/minuta połączenia wychodzącego; 0,004 euro/wiadomość sms; 2,00 euro/1 GB (1000 MB).

Czy wiesz, że...

Unia Europejska wprowadziła pomoc dla Ukrainy w postaci przystępnego cenowo, a często i bezpłatnego, roamingu i połączeń międzynarodowych. Takie oświadczenie podpisało wielu operatorów, w tym np. T-Mobile, Plus, Orange i Play.

Pakiety danych w roamingu od dostawców

Dla osób wyjeżdżających służbowo lub na wakacje za granicę niektórzy dostawcy przygotowują tzw. Pakiety Roamingowe. Wysokość pakietu znów zależy od operatora. Pakiet internetu jest jednak na tyle zróżnicowany, by klienci mogli dopasować ilość GB w UE do swoich potrzeb. Bardzo często w ofertach tych istnieje możliwość zwiększenia limitu za pośrednictwem płatnego SMS. Po powrocie do Polski usługa może zostać automatycznie zdezaktywizowana. W ofertach roamingowych znajdziemy też pakiety miesięczne i dzienne na terenie UE i całego świata.

Jak uniknąć wysokich kosztów internetu mobilnego za granicą?

Rozwiązaniem bynajmniej nie będzie wyłączenie transmisji danych - chyba że totalnie zrezygnujesz z korzystania z internetu za granicą. Kontrolę nad roamingiem możesz za to zyskać na inne sposoby. Są to:

  • wielkość limitów uzależniona od operatora: załóż blokadę transmisji danych w obsłudze klienta, by nie ponosić dodatkowych opłat;
  • korzystaj z tego, co niezbędne: wyłącz np. aplikacje, których nie używasz za granicą - bardzo często pożerają one duże ilości danych;
  • u swojego operatora dowiedz się o możliwości skorzystania z usługi obniżającej koszty;
  • zmień operatora sieci komórkowej na tego z lepszym internetem - Rachuneo pomoże Ci dopasować ofertę dzięki Porównywarce Ofert GSM.

Szukasz internetu w Polsce? Czytaj więcej o tym, jak wybrać internet?

Kto ma najlepszy roaming?
Skorzystaj z naszej porównywarki internetu
Porównaj ceny energii w Twoim regionie