Internet stacjonarny, przewodowy
Internet stacjonarny ograniczony jest do konkretnego miejsca, np. naszego domu. Korzystać z internetu możemy więc jedynie w miejscu, w którym zainstalowany został router. Do routera w Twoim domu może podpiąć się wiele komputerów czy telefonów - potrzebna będzie jedynie znajomość nazwy sieci Wi-Fi i hasło.
Co daje internet stacjonarny:
- stabilne łącze o każdej porze;
- brak limitu danych, czyli nielimitowany dostęp do sieci;
- brak ograniczeń związanych z pakietem danych;
- wysoką prędkość internetu.
Wady internetu stacjonarnego:
- brak internetu poza miejscem, w którym znajduje się router (ograniczenie przestrzenne);
- instalacja, która wymaga kabli i często zaangażowania ekipy.
Internet mobilny, bezprzewodowy
Internet mobilny jest wolny od ograniczeń przestrzennych - możesz korzystać z niego wszędzie, ale pod kilkoma warunkami. Dostęp do internetu bezprzewodowego gwarantowana jest najpierw przez kartę SIM, a następnie jest przekazywana do urządzenia sieciowego, np. routera. Ten routuje połączenia do podłączonych urządzeń.
Co prawda uwalniasz się w ten sposób od ograniczeń przestrzennych, ale bywasz uzależniony/a od zasięgu. W miejscu o ograniczonym zasięgu, Twój mobilny internet może nie działać najlepiej, a w najgorszych przypadkach w ogóle przestać działać. Dodatkowo o prędkości internetu decyduje limit danych - jeśli zostanie zużyty, prędkość drastycznie maleje.
Co daje internet mobilny:
- dostęp do sieci z każdego miejsca (brak ograniczeń przestrzennych);
- sieć bez kabli (szybka instalacja);
- możliwość łatwego podłączania się do funkcji hotspot.
Wadami internetu mobilnego są:
- limit transferu danych (zależny jest od oferty Twojego operatora sieci);
- jakość połączenia determinowana siłą sygnału (możesz stracić zasięg, a Twój internet zwolni);
- stacja bazowa (BTS) - system łączności bezprzewodowej wyposażony w antenę fal elektromagnetycznych może powodować przeciążenie łącza (szczególnie gdy anten jest mało, a podłączonych użytkowników wiele).
Czy wiesz, że...
5G to sieci telekomunikacyjne najnowszej generacji. System 5G jest nieporównywalnie szybszy od swojej poprzedniczki LTE (4G). Prędkość łącza LTE sięga 300 mb s, podczas gdy 5G może maksymalnie osiągnąć 20000 mb s.
Jaki internet domowy wybrać?
Decydując się na internet w domu, warto zadać pytanie, do czego jest Ci on najbardziej potrzebny. Jeśli używasz internetu głównie do komunikowania się ze znajomymi na mediach społecznościowych czy przeglądania wiadomości, najprawdopodobniej nie potrzebujesz niezwykle wydajnego połączenia z siecią. Jeśli jednak używasz internetu do ściągania dużych plików, oglądasz sporo filmów, lubisz gry online, prowadzisz wiele wideorozmów, uczysz się lub pracujesz zdalnie - potrzebny Ci będzie szybki internet do pobierania i wysyłania danych.
Zdecydowanie najszerszy wybór mają mieszkanki i mieszkańcy dużych aglomeracji. Wielu operatorów proponuje tam swoje usługi, cenniki i limity prędkości są zróżnicowane. Internet światłowodowy, kablowy czy radiowy nie będzie ograniczony liczbą gigabajtów. Ponadto wielu operatorów sieci komórkowych, np. Orange, ma w swojej ofercie nielimitowany internet stacjonarny.
Małe potrzeby, internet w telefonie
Jeśli identyfikujesz się z wyżej opisanymi praktykami przeglądania internetu, które nie wymagają bardzo wydajnego połączenia z siecią, być może warto przemyśleć stworzenie routera z Twojego telefonu. Unikniesz tym sposobem podpisywania dodatkowych umów i zaoszczędzisz pieniądze - pod warunkiem, że masz wykupiony pakiet danych. Korzystanie z internetu mobilnego po przekroczeniu limitu danych może sprawić nieprzyjemną niespodziankę w postaci wysokiej faktury.
Aby skorzystać z internetu z telefonu, należy włączyć odpowiednią funkcję udostępniającą internet. Twój telefon może z łatwością zamienić się w router za pośrednictwem hotspot, bluetooth lub kabla USB.
Planując wykorzystanie swojego telefonu jako internetu domowego, warto zapoznać się ofertami mniejszych operatorów, takich jak Premium Mobile. To operator telefonii komórkowej, u którego znajdziesz internet LTE-Advanced, a w wybranych ofertach proponowane są nawet zasięgi sieci 5G. Internet możesz także dokupić w abonamencie u takich operatorów, jak Plus, Play, Orange i T-Mobile.
Dowiedz się więcej o tym, jak krok po kroku udostępnić internet z telefonu.
Duże potrzeby, internet światłowodowy
Internet światłowodowy to zdecydowanie najlepsza opcja dla wymagających użytkowniczek i użytkowników internetu. Nie ma sobie równych, jeśli chodzi o szybkość i stabilność łącza. W 2022 roku najszybszy światłowód oferuje w Polsce Orange, Inea, Netia i T-Mobile stacjonarny.
Jak sprawdzę prędkość mojego internetu?
Test prędkości połączenia internetowego w łatwy sposób znajdziesz u swojego operatora. Dziś już większość dostawców internetu udostępnia Speed Test na swoich stronach. Jego wykonanie trwa niecałą minutę.
Limit transferu danych
Jak już wiesz, internet stacjonarny wygrywa z mobilnym pod kątem nieograniczonego limitu transferu danych. Nierzadko oferty internetu bezprzewodowego (internet LTE), które są etykietowane jako "nieograniczone", zmniejszają prędkość internetu po zużyciu danej ilości danych. Przed podpisaniem umowy na internet mobilny, dokładnie zapoznaj się z regulaminem. Choć nie jest to częstą praktyką biznesową, to na rynku działają operatorzy, którzy mogą odciąć Cię od sieci, jeśli limit zostanie wykorzystany. Zdarzają się też wyjątkowe oferty, w których znajdziesz nielimitowany internet mobilny. Sprawdź aktualne oferty za pośrednictwem naszej porównywarki ofert GSM.