Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Obniżka cen gazu - czy zamrożenie taryf pomoże w ochronie odbiorców?

Ceny gazu zostały zamrożone na cały 2022 r. Wyjaśniamy, co to oznacza.
fot.: pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Sprzedawcy gazu podnieśli bardzo drastycznie swoje cenniki na 2022 r. W związku z tym wprowadzono zamrożenie stawek za błękitne paliwo. Ma to sprzyjać ochronie odbiorców. Czy rozwiązanie jest dobrą odpowiedzią na problem coraz wyższych rachunków?
Zapomnij o swoich rachunkach z darmowym kontem na Rachuneo Płatności!
Opłacaj prąd, gaz, wodę i wiele innych z jednego miejsca
W skrócie:
  • W styczniu 2022 r. największy sprzedawca gazu w Polsce znacznie podniósł swoje cenniki.
  • Zamrożenie cen gazu ma uchronić odbiorców przed kolejnymi podwyżkami.
  • Z taryf na gaz dla gospodarstw domowych mogą korzystać też inni odbiorcy.
  • Mimo wszystkich rządowych dopłat, podwyżki cen gazu w 2022 r. będą bardzo dotkliwe dla odbiorców firmowych, jak i indywidualnych.

Wyższe ceny gazu w 2022 r.

Na początku 2022 roku, największy sprzedawca gazu w Polsce - PGNiG Obrót Detaliczny podniósł swoje cenniki o 41 proc. Oprócz tego wzrósł koszt dystrybucji u największego dystrybutora gazu - PSG (Polska Spółka Gazownictwa). W rezultacie opłaty odbiorców objętych taryfami dla klientów indywidualnych znacznie wzrosły. Warto dodać, że wiele podmiotów, które działają na rzecz użyteczności publicznej otrzymało już rachunki o nawet 800% wyższe! Dotyczy to m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli.

Ceny błękitnego paliwa rosną - jakie działania podejmuje rząd, żeby zrekompensować odbiorcom nowe opłaty?

Najważniejsze informacje o obowiązku stosowania zamrożonych cen

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu mówi o zamrożeniu stawek taryfowych gazu. Co to oznacza?

Zanim sprzedawcy z urzędu (np. PGNiG)  zmienią swoje stawki dla gospodarstw domowych, Urząd Regulacji Energetyki musi je zaakceptować. 1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone nowe cenniki (taryfy urzędowe), zatwierdzone przez URE, którymi objęci są odbiorcy indywidualni. Zamrożenie cen oznacza w praktyce, że gaz musi być sprzedawany w tej lub niższej cenie do końca 2022 r.

Kogo dotyczy obniżenie cen gazu?

W ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu możemy przeczytać, że oprócz gospodarstw domowych, taryfy będą obejmowały również inne podmioty.

Są to:

  • podmioty udzielające świadczenie opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
  • noclegownie i ogrzewalnie,
  • jednostki organizacyjne wspierania rodziny,
  • podmioty systemu oświaty,
  • podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki,
  • podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce,
  • kościoły i inne związki wyznaniowe,
  • podmioty prowadzące działalność kulturalną,
  • ochotnicze straże pożarne,
  • placówki zapewniające całodobową opiekę, np. osobom z niepełnosprawnościami,
  • rodzinne domy pomocy,
  • centra i kluby integracji społecznej,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • organizacje pozarządowe,
  • spółdzielnie socjalne.

Objęcie tych podmiotów taryfami dla odbiorców indywidualnych nie jest przypadkowe. Obniżka cen gazu okazała się niezbędna, po zgłoszeniach bardzo wysokich rachunków na początku 2022 r.

Co jeszcze warto wiedzieć o obniżeniu cen gazu?

Należy podkreślić, że zatwierdzona przez URE stawka na 2022 r. jest maksymalna. Jeżeli masz podpisaną umowę z gwarancją ceny i płacisz mniej niż w taryfie sprzedawcy z urzędu, możesz nadal kupować gaz ziemny taniej. Do końca umowy powinny przychodzić do Ciebie niższe rachunki.

Biorąc pod uwagę to, że w przypadku sprzedawcy z urzędu - PGNiG, taryfy wzrosły aż 3 razy w 2021 roku. Sytuacja na rynku jest nadal niestabilna, a więc bez ochrony taryfowej i obniżki cen gazu, cenniki najpewniej wzrosłyby znowu. Należy jednak dodać, że rozwiązanie nie obowiązuje tylko do końca roku, jest więc tymczasowe. Taryfy sprzedawców gazu w 2023 r. mogą okazać się jeszcze wyższe.

Obniżenie stawki VAT i dodatek osłonowy

W ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzone zostały dodatkowe rozwiązania, które mają służyć ochronie odbiorców gazu. Już od stycznia gospodarstwa domowe mogą składać wniosek o dodatek osłonowy (dopłaty do prądu). Dopłata ma zrekompensować wyższe rachunki za gaz ziemny, energię elektryczną, ciepło, ale również podwyżkę cen żywności. Kwota dodatku może wynieść od 20 do 1437 zł na cały 2022 r. W kalkulatorze dodatku osłonowego Rachuneo możesz sprawdzić, czy otrzymasz dofinansowanie.

Oprócz rekompensat, wprowadzona została obniżka stawki VAT i akcyzy na gaz. Początkowo miała zostać obniżona z 23 proc. do 8 proc. - obowiązywało do cały styczeń 2022 r. Po zmianach stawka VAT jest wyzerowana do końca lipca.

Sprzedawcy gazu a zamrożenie cen

Ustawa określa również rekompensaty, które będą przysługiwać sprzedawcom gazu, którzy obsługują odbiorców objętych taryfami ustalonymi przez URE. Różnica między ceną zakupu błękitnego paliwa, a sprzedaży go odbiorcom będzie przysługiwać prywatnym sprzedawcom gazu.  W przypadku sprzedawcy z urzędu (PGNiG) dopłata to różnica między taryfami ustalonymi przez URE, a cennikiem sprzedawcy.

Czy zamrożenie cen gazu i dopłaty złagodzą skutki podwyżek?

Wielu odbiorców gazu zdziwiło się po otrzymaniu rachunków za styczeń. Mimo wielu "obniżek" ich opłaty są dwa razy wyższe niż rok temu. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest właściwie bardzo prosta. Podwyżki były bardzo drastyczne, więc działania podjęte przez rząd nie obniżą ich znacząco.

Chcesz obniżyć swoje opłaty?
Porównaj oferty sprzedawców prądu
Porównaj ceny energii w Twoim regionie