Zakup nowego mieszkania jest często jednym z najważniejszych momentów w naszym życiu, któremu towarzyszy mnóstwo emocji i spraw do załatwienia. Z pewnością dla wielu osób inwestycja ta stanowi realizację długo wyczekiwanych planów i oznacza początek nowego etapu życia. W tym kontekście zapewnienie sobie dobrego źródła energii jest jak najbardziej na miejscu. Pojawia się więc pytanie – jak szukać, by znaleźć i nie przepłacać za prąd w domu?
Czy wiesz, że...
Jeśli przeprowadzasz się do innego miasta nie musisz martwić się o czasochłonne i problematyczne formalności. Wszystko - od wyszukania najlepszej oferty energii przez zmianę sprzedawcy - możesz załatwić z pomocą Rachuneo.
Od czego zacząć?
Jednym z najważniejszych kroków jest wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W związku z tym masz możliwość jej całkowitego rozwiązania lub przeniesienia na inną osobę, na przykład najemcę lub przyszłego lokatora. Aby to zrobić wystarczy skontaktować się z aktualnym dostawcą prądu. Warto także zapoznać się z obowiązującym okresem trwania umowy w celu uniknięcia konsekwencji wynikających z jej przedwczesnego zerwania lub dublowania się umów.
Co musisz wiedzieć?
Przydatną wiedzą podczas procedury związanej ze zmianą miejsca zamieszkania jest rozróżnienie dwóch rodzajów umów:
- umowa sprzedaży energii elektrycznej,
- umowa za dystrybucję prądu.
Jako właściciel nowego mieszkania lub domu masz możliwość zmiany wyłącznie dostawcy energii, natomiast dystrybutorzy są z góry przypisani do określonej lokalizacji. Liberalizacja polskiego rynku energii umożliwia swobodny i co najważniejsze bezpłatny wybór sprzedawcy prądu niezależnie od miejsca zamieszkania i grupy taryfowej.
Rodzina mieszkająca w centrum Warszawy zużywa rocznie 2200 kWh i korzysta z taryfy G11. Przy obowiązywaniu umowy kompleksowej rachunki za energię elektryczną wynoszą rocznie ponad 1400 zł. Zmiana dostawcy prądu i np. taryfy, dostosowanej do stylu życia rodziny, może pomóc zaoszczędzić rodzinie nawet ponad 200 złotych w skali roku.
Zawarcie nowej umowy
W zależności od tego, czy w zakupionym mieszkaniu znajduje się licznik, podpisanie umowy na dostawę energii elektrycznej może przebiegać na dwa sposoby:
- mieszkanie bez zainstalowanego licznika – nieruchomości, które nie były wcześniej zamieszkiwane wymagają podłączenia do sieci dystrybucyjnej i zamontowania licznika. Sam montaż licznika nie trwa długo i jest dokonywany przez zakład energetyczny. Termin wizyty montera to kwestia zazwyczaj od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni,
- mieszkanie z aktywnym licznikiem – lokale pochodzące z rynku wtórnego zazwyczaj posiadają zainstalowany licznik. W tym przypadku należy przepisać umowę na siebie lub zawrzeć nową umowę z wybranym sprzedawcą prądu. Procedura ta wymaga także sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, który stanowi rozliczenie poprzedniego właściciela z dostawcą energii.
Zmiana sprzedawcy prądu na tańszego
Zmiana miejsca zamieszkania może okazać się dobrym momentem na wybór nowego sprzedawcy energii elektrycznej i tym samym znaczne obniżenie rachunków za prąd. Nadal duża część społeczeństwa korzysta z zaopatrzenia w energię na podstawie umów kompleksowych stanowiących ujednolicenie procedur sprzedaży i dystrybucji. Oznacza to, że większość osób kupuje energię od sprzedawcy „z urzędu”, który został automatycznie przypisany do określonej miejscowości. Warto zapoznać się z innymi ofertami proponowanymi przez mniejsze firmy energetyczne, ponieważ zmiana dostawcy może przynieść wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.
W nowym mieszkaniu warto mieć energooszczędne sprzęty



Przed podpisaniem umowy
Decyzja o kupnie wymarzonego domu z pewnością nie jest pochopna i pozbawiona namysłu. Tak samo, jak w przypadku zakupu nowego mieszkania, zastanów się nad wyborem przyszłego dostawcy energii, z którego usług zdecydujesz się korzystać. Zanim złożysz swój podpis na umowie, zwróć uwagę w szczególności na takie elementy jak:
- czas obowiązywania umowy,
- konieczność ponoszenia dodatkowych opłat (np. opłaty handlowej),
- stawka za 1 kWh zużytej energii,
- opcje płatności,
- warunki wypowiedzenia umowy,
- okres zagwarantowanej ceny stałej, o ile taką ofertę wybrałeś.