Formularz kontaktowy
Zamknij

Magazyn energii do fotowoltaiki

Pomagamy wybrać odpowiedni akumulator do instalacji fotowoltaicznej
fot. pixabay
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Każda część przydomowej elektrowni słonecznej ma duże znaczenie dla opłacalności inwestycji. Warto więc wiedzieć, jaki akumulator będzie działał najsprawniej i pomoże szybko rozpocząć oszczędzanie.
W skrócie:
  • W akumulatorach odbywają się 2 cykle pracy, jeden z nich odpowiada za ładowanie, a drugi za uwalnianie energii
  • Najlepszy magazyn energii do fotowoltaiki będzie dedykowany - dostosowany do odpowiedniego trybu pracy
  • Instalacja fotowoltaiczna może działać również bez takiego magazynu, poprzez połączenia z siecią energetyczną
Chcesz sprawdzić oferty na fotowoltaikę?
Skorzystaj z porównywarki!

Akumulatory - podstawowe informacje 

Można wyróżnić 2 rodzaje pracy w akumulatorach. Jest to ładowanie i magazynowanie energii, a także jej późniejsze uwalnianie. W drugim przypadku, akumulator będzie rozładowywany. W trakcie użytkowania (ładowania i rozładowywania), traci on swoje właściwości, a jego sprawność będzie coraz mniejsza. 

Sprawność oznacza stosunek ilości energii pobranej w czasie ładowania, do uwolnionej w czasie jej pobierania. Przykładowo, przy urządzeniu o sprawności 90%, nie odzyskamy 10% energii, którą dostarczyliśmy.

Czy wiesz, że…

Obowiązkowe jest recyklingowanie zużytych akumulatorów, które wystarczy zawieźć do odpowiedniego punktu. Zapis ten zawarty jest w ustawie z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.

Jaki akumulator do fotowoltaiki będzie najlepszy? 

Przy instalacji fotowoltaicznej akumulator pracuje cyklicznie. Gdy pojawi się nadwyżka energii produkowanej przez panele - będzie się stopniowo ładował, a przy potrzebie skorzystania z magazynowanego w nim prądu - będzie rozładowywany. Ze względu na to, specjaliści polecają często akumulatory żelowe, które są dobrze dostosowane do takiego trybu pracy.

Bezpieczeństwo i pewność przy wyborze dobrego urządzenia zapewnimy sobie poprzez skorzystanie ze specjalistycznej pomocy.

Można ją uzyskać poprzez wybranie odpowiedniej oferty w porównywarce fotowoltaiki Rachuneo.

Warto zwrócić też uwagę na to, że taki akumulator powinien być dostosowany do pracy w różnych temperaturach i ładowań w odstępach nawet kilku dni. Istotne są też właściwości urządzenia. Jego pojemność powinna być dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy zamontujemy zwykły akumulator, nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt. 

Opłacalność magazynów energii 

Akumulator nie jest tanim urządzeniem, a zakupienie go może znacznie wydłużyć czas zwrotu kosztów za instalację fotowoltaiczną. Osoby, którym nie zależy na odłączeniu się od sieci energetycznej, mogą właśnie w niej magazynować wyprodukowaną nadwyżkę prądu. Dzięki specjalnemu systemowi rozliczania się z prosumentami, mogą oni odebrać później 70-80% oddanej energii. Sieć energetyczna działa w takim przypadku jak darmowy akumulator o 80% sprawności.

Więcej informacji o fotowoltaice zajdziesz w
darmowym e-Poradniku dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie