Ogrzewanie gazowe. Czy warto?

Sprawdź w jakich sytuacjach opłaca się ogrzewać błękitnym paliwem
ogrzewanie gazowe - foto: pixabay
Ogrzewanie mieszkań lub domów gazem z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Ta metoda grzewcza jest wygodna dla użytkownika i nie zanieczyszcza środowiska. Jest też tańsza, niż ogrzewanie prądem.
W skrócie:
 • Dom lub mieszkanie gazem mogą ogrzewać osoby, które mają przyłącze gazowe lub własny zbiornik na gaz płynny LPG.
 • Ogrzewanie gazowe ma więcej zalet niż wad i jest tańsze, niż ogrzewanie prądem.
 • Koszty ogrzewania gazowego można obniżyć kupując odpowiedni piec gazowy.
 • W Polsce jest kilkunastu dostawców gazu ziemnego.

Kiedy ogrzewanie gazowe się opłaca? Wszystko zależy od tego, czy chcemy ogrzewać mieszkanie w bloku czy dom. Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie gazem powinniśmy sprawdzić:

 • czy możemy mieć w domu lub mieszkaniu ogrzewanie gazowe,
 • ile kosztuje instalacja i eksploatacja pieca gazowego.

Czy wiesz, że...

Kotły i piece gazowe to urządzenia grzewcze, które są bardziej ekologiczne i wygodniejsze w użytkowaniu, niż piece węglowe. Co więcej, gaz spala się całkowicie, nie zostawia sadzy ani popiołów.

Kto może ogrzewać gazem

Większość mieszkań w blokach jest podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nawet jeśli ktoś zechce przerzucić się na ogrzewanie gazowe, nie będzie mógł tego zrobić. Dlaczego? Bo do budynku nie doprowadzono przyłącza gazowego. Do bloku lub kamienicy można doprowadzić gaz ziemny pod warunkiem, że zgodzą się na to wszyscy mieszkańcy. Brak przyłącza gazowego jest mniejszym problemem dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą ogrzewać dom gazem; mogą zamontować na swojej posesji zbiornik na gaz płynny LPG. Jest on sprzedawany również w małych butlach, które wykorzystujemy do zasilania kuchenki gazowej. Jednak do ogrzewania domu zdecydowanie poleca się montaż zbiornika. Generuje to jednak dodatkowe koszty i obowiązki. Przynajmniej raz w roku trzeba taki zbiornik zatankować (paliwo dostarczy nam cysterna) oraz zrobić przegląd instalacji gazowej.

Zbiornik naziemny na gaz płynny LPG o pojemności 2700 litrów kosztuje około 6,5 tys. zł, a okresowa kontrola szczelności około 150 zł. Co ciekawe zbiornik można wydzierżawić w firmie, która dostarcza nam gaz, nie trzeba go kupować.

Gaz płynny jest alternatywą dla gazu ziemnego. Sieć rurociągów przez które płynie błękitne paliwo (gaz ziemny) jest rozbudowana w Polsce. Oznacza to, że w wielu regionach zrobienie przyłącza gazowego nie stanowi problemu. Kiedy warto zdecydować się na gaz płynny? Gdy koszt podłączenia domu jednorodzinnego do gazociągu przewyższa koszty montażu zbiornika. W dużym uproszczeniu, im dalej od gazociągu, tym droższe będzie przyłącze gazowe.

Plusy i minusy ogrzewania domu gazem

Budując dom musimy zdecydować, jaki sposób ogrzewania będzie dla nas najlepszy. Najlepszy, czyli najtańszy, najwygodniejszy w obsłudze i najefektywniejszy. W polskich warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się piece grzewcze zasilane gazem ziemnym. W przeciwieństwie do gazu płynnego, oleju opałowego, czy węgla, gazu ziemnego nie trzeba przechowywać na swojej posesji.

Jego zaletą jest również to, że płacimy za gaz dopiero po zużyciu. Dzięki temu nie ryzykujemy, że kupimy go za dużo. Instalacja kotła do spalania gazu ziemnego jest też tańsza od  instalacji grzewczej zasilanej gazem płynnym, czy olejem opałowym.

Ogrzewanie domu gazem płynnym może być w niektórych sytuacjach tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. Z czego to wynika? Podpisując umowę na dostawę gazu ziemnego odbiorca nie ma żadnego wpływu na jego cenę. Musi opłacać rachunki za gaz, który z roku na rok drożeje, nie tanieje. Z kolei gaz płynny można zakontraktować u wybranego dostawcy, jednego z wielu oferujących swoje usługi. Cenę paliwa można wynegocjować w zależności od tego, na ile lat przewidywana jest jego dostawa, czy w firmie kupowany lub dzierżawiony jest zbiornik, itp.

Podwyżki cen a ogrzewanie gazem

Ceny gazu ziemnego u największego sprzedawcy w Polsce (PGNiG) w 2021 roku wzrosły 3 razy, natomiast opłata handlowa się nie zmieniła. Podwyżki kosztów w przykładowej taryfie (W-2.1) wyglądały następująco: 

 • od 1/2021 - 10,953 gr za 1 kWh 
 • od 4/2021 - 11,545 gr za 1 kWh
 • od 10/2021 - 13,846 gr za 1 kWh

Opłata handlowa wynosiła natomiast 6,64 zł. 

Wzrosty nie uderzyły mocno w osoby, które wykorzystują surowiec do gotowania. Podwyżki cen gazu najbardziej odczuły gospodarstwa domowe, które korzystają z ogrzewania gazowego. 

Warto obserwować cenniki sprzedawców gazu, ponieważ przewidywane są kolejne wzrosty. Wynika to z tego, że ilość surowca jest ograniczona, a zapotrzebowanie ciągle rośnie. W związku z tym państwa konkurują ze sobą o dostawy błękitnego paliwa.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne

Na rynku dostępne są trzy rodzaje kotłów zasilanych gazem ziemnym.

 • Kocioł tradycyjny - to najpopularniejszy kocioł na rynku. Jego cena mieści się w granicach między 3 a 6 tys. złotych. Niestety jest on dość drogi w eksploatacji  w porównaniu z resztą dostępnych kotłów gazowych.
 • Kocioł kondensacyjny - za ten kocioł trzeba zapłacić między 7 a 14 tys. zł.
 • Kocioł pulsacyjny - ceny tego kotła zaczynają się od 15 tys. zł. Montując kocioł pulsacyjny możemy zużyć do 40 proc. mniej błękitnego paliwa, niż przy kotle tradycyjnym.

Tańsza od grzewczej instalacji gazowej jest instalacja elektryczna. Koszt montażu pieca zasilanego energią elektryczną to około 3,5 tys. złotych. Komfort obsługi takiego pieca jest porównywalny z piecem gazowym. Gdzie jest haczyk? Ogrzewanie domu prądem jest droższe niż gazem, ponieważ cena prądu jest dużo wyższa.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że mogą z niego korzystać mieszkańcy bloków, którzy nie mają przyłącza gazowego.

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Ranking

Czy grzanie gazem jest tanie? Poniżej porównujemy koszty ogrzewania w zależności od wybranego rozwiązania. Wyniki są szacunkowe - dokładne koszty zależą od aktualnych cen, wykorzystywanych urządzeń i dokładnej temperatury w domu. 

Wyliczenia dotyczą starszego, ale ocieplonego budynku o powierzchni 100 m2. Domy budowane obecnie będą wymagały mniejszej ilości energii do ogrzewania, natomiast starsze i nieocieplone, dużo większej. 

 • Kocioł gazowy tradycyjny - 4181 zł rocznie
 • Kocioł gazowy kondensacyjny - 3450 zł rocznie
 • Kocioł kondensacyjny (LPG) - 7183 zł rocznie
 • Pompa ciepła gruntowa (taryfa G12) - 1448 zł rocznie
 • Pompa ciepła powietrzna - 3938 zł rocznie

źródło: a-pic.pl


Czytaj też:

Porównaj ceny energii w Twoim regionie