Płatność kartą przez internet: jak to robić?
Dokonywać płatności kartą online może każdy właściciel i właścicielka karty, o ile usługa ta została włączona w banku. Wszystkie banki komercyjne zapewniają jednak taką funkcję. Płatność kartą dostępna jest niemalże we wszystkich sklepach internetowych. Nie ma także już dziś znaczenia, czy są to np. karty kredytowe czy karty debetowe, wypukłe czy płaskie.
Samo dokonywanie płatności być może nie jest tak łatwe i szybkie, jak płacenie kartą w sklepie, ale nie ma w tym także żadnej filozofii. Prześledźmy więc, jak wygląda płatność kartą na przykładzie płatności w Rachuneo.
Do płatności kartą przez internet potrzebujesz zaledwie kilku danych, które należy wpisać w odpowiednich polach, czyli imię i nazwisko posiadacza lub posiadaczki karty, numer karty płatniczej, datę ważności karty oraz numer kontrolny.
Numer kontrolny karty płatniczej (CVV2 luv CVC2) to trzycyfrowy kod, który znajduje się na rewersie karty.
Zauważ, że nie przy każdych zakupach musisz wypełniać wszystkie dane od początku. Wiele serwisów umożliwia zapamiętanie Twoich danych dla ułatwienia przyszłych zakupów. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na taką opcję. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jednak nie przechowywać tak ważnych danych na naszym koncie w sklepie internetowym. Szczególnie jeśli sklep ten nie ma włączonej usługi 3D SECURE, o czym przeczytasz poniżej.
Czy wiesz, że...
Do niedawna płatność online była najczęściej wykorzystywana przez płatność kartą kredytową. Dziś do płatności online można wykorzystać także karty debetowe, karty przedpłacone (prepaid) i karty wirtualne.
Zalety płatności kartą
Regulowanie płatności online za pośrednictwem karty staje się dziś jedną z najczęściej wybieranych opcji. Powody, dla których płacenie kartą jest dla wielu atrakcyjne, to przede wszystkim:
- chargeback - procedura zwrotu środków w sytuacji, gdy nie otrzymałam produktu lub usługi, wystąpił błąd techniczny lub doszło do oszustwa (wniosek o zwrot inicjowany jest przez klientkę lub klienta);
- płacenie kartą przydaje się w płatnościach zagranicznych (każdej użytkowniczki i każdego użytkownika karty VISA czy Mastercard działają już prawie wszędzie, co nie zawsze ma miejsce w przypadku międzynarodowych systemów płatności);
- szybka i intuicyjna transakcja (wystarczy, że wpiszę dane z karty);
- większa dostępność płatności kartą (prawdopodobnie mój bank nie ma podpisanych umów ze wszystkimi operatorami płatności, co sprawia, że czasem nie spotykam go na liście banków, za pośrednictwem których dokonuję płatności online - za to zawsze mogę płacić kartą);
- możliwość ustawienia regularnych płatności (np. Netflix);
- możliwość powiązania karty z płatnościami mobilnymi (np. Google Pay, Apple Pay).
Wady płatności kartą, czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą
Wady płatności kartą ogniskują się wokół pytania o bezpieczeństwo tej formy płatności. Co prawda istnieje już wiele sposobów zabezpieczających płatność kartą, np. zabezpieczenie za pomocą protokołu sieciowego SSL (szyfrowanie danych w internecie). Mimo wszystko podawanie wrażliwych danych w trakcie procedur weryfikacyjnych karty (swoje imię i nazwisko, kody zabezpieczające itd.) wciąż budzi wiele wątpliwości. Głównym pytaniem jest więc, jak zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą na "własną rękę"? Możesz to zrobić na dwa podstawowe sposoby:
- korzystaj z dwuetapowej weryfikacji (3D Secure): po przejściu przez standardową procedurę płatności kartą (podanie niezbędnych danych osobowych i karty), wymagane jest wpisanie kodu, który otrzymasz w wiadomości sms od swojego banku. Z systemu 3D Secure mogą korzystać posiadacze i posiadaczki kart VISA i Mastercard. Choć coraz więcej banków oferuje tę usługę, to nie znajdziesz jej we wszystkich sklepach. Dwuetapowa weryfikacja musi być udostępniona zarówno przez bank, jak i sklep internetowy.
- ustal limit kwotowy transakcji online: dzięki temu unikniesz "wyczyszczenia" swojego konta, jeśli nieszczęśliwie staniesz się ofiarą cyberprzestępczości. Po każdej dokonanej płatności możesz też ustalać limit na 0 zł, zyskując przy tym pewność, że nie dojdzie do kradzieży Twoich środków.
Pamiętaj: nigdy nie podawaj danych karty na stronach, które nie wzbudzają Twojego zaufania. Literówki, niepoprawna polszczyzna, brak szyfrowanego połączenia powinny wzbudzić Twoje podejrzenie.
Karta płatnicza a inne formy płatności
Płatność kartą to tylko jedna z możliwości płatności przez internet. Wciąż sporą konkurencją dla płatności kartą są tradycyjne metody płatności, czyli płatność przy odbiorze. Na e-rynku dobrze mają się także takie formy płatności, jak szybkie przelewy pay-by-link czy BLIK. O tym, czym jest BLIK, gdzie i jak można nim płacić, możesz przeczytać w naszym innym artykule.
Zyskaj kontrolę nad rachunkami z Rachuneo
W Rachuneo możesz płacić kartą za rachunki. Rachuneo łączy wszystkie eBOK-i (Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta) na Twoim koncie, dzięki czemu zyskujesz kontrolę nad zobowiązaniami u wszystkich dostawców.
Automatyczne płacenie rachunków to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie lubią co miesiąc zaprzątać sobie głowy płatnościami. Założenie konta jest darmowe. Znajdą się na nim wszystkie Twoje faktury, a dodatkowo przez SMS lub e-mail otrzymasz od nas przypomnienie o płatnościach.