Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Wymiana liczników prądu - czym są inteligentne liczniki?

Co wyróżnia inteligentne liczniki?
fot. pexels.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Na rynku zauważyć można rosnące zainteresowanie wokół inteligentnych liczników energii elektrycznej. Takie liczniki pozwalają konsumentom płacić za faktycznie zużyty prąd.
Za wysokie rachunki za prąd?
Skorzystaj z obiektywnej porównywarki cen Rachuneo!
W skrócie:
 • Nowe liczniki automatycznie zbierają, przesyłają i przechowują dane dot. zużycia prądu
 • Zbierane dane przez nowe liczniki są raportowane na odległość
 • Ostatni etap wymiany liczników zakończy się w roku 2028 i obejmie 80 proc. odbiorców prądu
 • Wymiana liczników prądu może przynieść wiele korzyści

Czym są inteligentne liczniki?

Inteligentne liczniki są systemami pomiarowymi, które pozwalają na zautomatyzowane zbieranie, transfer i przechowywanie danych dotyczących zużycia energii elektrycznej, gazu, czy paliwa. Taki licznik nie wymaga manualnej kontroli stanu liczników. Transfer danych umożliwia bieżące monitorowanie zużycia energii w lokalu, czyli tzw. odczyt zdalny.

Inteligentny licznik prądu | fot. energiadirect.pl

Czy wiesz, że...

Licznik inteligentny określany jest mianem licznika nowej generacji. Urządzenie co 15 minut wysyła do dostawcy informacje o stanie zużycie energii elektrycznej.

Jak działają inteligentne liczniki?

Podstawową zasadą działania takiego licznika są układy, które znajdują się wewnątrz urządzenia. Inteligentne liczniki przesyłają zaszyfrowane dane, a dzięki ustawie o ochronie danych osobowych, możemy być pewni ich bezpieczeństwa. Dostęp do takich danych jest wysoce ograniczony oraz rejestrowany. Inteligentny licznik pozwala na dwustronną komunikacje, która odbywa się pomiędzy licznikiem, a centralnym systemem. Możemy więc mówić o zbieraniu danych, które są raportowane na odległość.

Podział inteligentnych liczników energii elektrycznej

Nowe liczniki możemy podzielić ze względu na liczbę faz, sposób pomiaru oraz kierunek przepływu energii. Możemy wyróżnić liczniki jednofazowe i trójfazowe. Standardem są liczniki 1- fazowe, które znajdują swoje zastosowanie w gospodarstwach, charakteryzujących się niską mocą przyłączeniową. Jeżeli chodzi o liczniki trójfazowe, możemy je znaleźć w gospodarstwach, gdzie zużycie prądu jest duże. Przykładowo posiadanie klimatyzacji, płyty indukcyjnej, czy różnych sprzętów AGD generuje konieczność zastosowania większej mocy przyłączeniowej tj. 3 faz.

Harmonogram wymiany licznika- jak będzie przebiegał proces?

15 kwietnia bieżącego roku, przez Sejm została przyjęta nowelizacja przepisów prawa energetycznego. Nowelizacja zakłada zmiany dla odbiorów energii. W najbliższych latach możemy się spodziewać wymiany liczników energii elektrycznej ze standardowych, na inteligentne. Takie działania pozwolą na zdalne monitorowanie zużycia energii elektrycznej. W praktyce możemy się spodziewać zatem zerwania dotychczasowych działań, związanych ze spisywaniem wskazań liczników.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, iż koszt wymiany jednego urządzenia wynosi 360 zł i ten właśnie koszt poniesie dostawca energii. Cały proces został podzielony na cztery etapy i potrwa do końca 2028 roku.

 • I etap obejmie 15 % odbiorców i ma zakończyć się do 31 grudnia 2023 r.
 • II etap obejmie 35% odbiorców i według planu zakończy się do końca roku 2025
 • W III etapie zmianą objęte zostanie 65% odbiorców, a potrwa on do 31 grudnia 2027 r.
 • Ostatni etap obejmie 80% odbiorców i zakończy się pod koniec roku 2028

W Polsce wyszczególnić możemy pięciu dostawców energii elektrycznej (OSD): PGE, Enea, Tauron, Innogy oraz Energa. Są to podmioty odpowiadające za przesył prądu, a tym samym również i za wymianę liczników u odbiorców prądu.

Korzyści związane z wymianą licznika energii elektrycznej

 • Nie będziemy otrzymywać prognoz, a rozliczenia na energię elektryczną odbywać się będą w oparciu o system zdalnego odczytu oraz obowiązujące w danym momencie ceny prądu
 • Możliwość lepszego zaplanowania budżetu domowego
 • Monitorowanie ciągłości dostaw energii oraz jej jakości
 • Skrócony i uproszczony proces zmiany sprzedawcy prądu

Zmieniając licznik - ze standardowego na inteligentny, możemy być pewni, że zapłacimy za faktycznie zużytą energię. Takie działanie może sprzyjać naszym budżetom domowym, gdyż będziemy mogli je zaplanować z większą dokładnością.

Nowy licznik umożliwia odbiorcom śledzenie poszczególnych urządzeń w domu. Dzięki dostarczaniu takich danych możemy np. zdecydować się na ograniczenie związane z korzystaniem z energii elektrycznej w godzinach, kiedy jest ona najdroższa. Taki zabieg pozwoli Nam uniknąć wysokich rachunków za prąd.

Nowe liczniki dostarczają również informacji o przerwach w dostawie prądu, dzięki czemu centrum dyspozytorskie otrzymuje automatycznie informację i może przyspieszyć proces usuwania awarii. W skrócie taki licznik umożliwia monitorowanie ciągłości dostaw energii oraz jej jakości.

W przypadku zmiany sprzedawcy prądu zaletą jest z pewnością skrócony i uproszczony proces, ponieważ urządzenie bardzo szybko przekazuje dane, niezbędne do rozliczenia końcowego. Dzięki temu możemy szybciej rozpocząć umowę z nowo wybranym sprzedawcą energii elektrycznej. Nowego sprzedawcę możesz znaleźć w porównywarce cen. Wpisz swój kod pocztowy, a porównywarka zestawi Ci oferty dostępne w twoim regionie.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie