Czas przygotować się na wzrost cen prądu w 2021 roku

Pokazujemy podwyżki cen energii na dokładnych wyliczeniach
fot. pexels.com
W 2021 prąd znowu drożeje. Wzrost cen energii jest podobny do tego w poprzednim roku, czyli dość wysoki. Ile dokładnie podrożał prąd i jak najlepiej uniknąć zbyt wysokich rachunków?
W skrócie:
 • Wszystkie podawane przez nas stawki są obliczone dla zużycia 2400 kWh rocznie. Tyle energii elektrycznej zużywa średnio rodzina 2+2. 
 • Do cenników dostawców energii elektrycznej należy doliczyć opłatę mocową i opłatę OZE.
 • Dobrym sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu jest zamontowanie fotowoltaiki lub zmiana sprzedawcy (w drugim przypadku podwyżki będą, ale mniej dotkliwe).
Chcesz uniknąć podwyżek cen prądu?
Sprawdź dostępne oferty sprzedawców!

Jakie mamy informacje o podwyżkach cen prądu w 2021 roku? 

Jedno jest pewne - rachunki za energię elektryczną rosną. Ze względu na dodatkowe opłaty aktualne podwyżki będą podobne do podwyżek cen prądu w 2020 roku.

Wszystkie stawki w artykule podajemy dla zużycia 2400 kWh na rok. Według naszych obliczeń właśnie tyle zużywa przeciętna polska rodzina 2+2. Należy pamiętać, że osoby zużywające mniej energii w mniejszym stopniu odczują zbliżające się podwyżki, a gdy zużycie będzie większe, podwyżki będą bardziej dotkliwe

Wnioski o podwyżki cen prądu do URE

5 wielkich firm energetycznych: Enea, Energa, PGE, Tauron i Innogy może podnieść koszty energii elektrycznej dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki i otrzymaniu na to zgody. Na rachunkach za prąd można znaleźć dwie podstawowe opłaty: za energię czynną (zużywaną przez odbiorców) i dystrybucję (dostarczanie prądu do odbiorców). Wszystkie firmy energetyczne zmieniły już swoje cenniki - energię czynną, jak również dystrybucje.
Aktualne ceny prądu w 2021 roku można znaleźć w naszym raporcie.

Enea - podwyżki prądu w 2021

W Enei podwyżka cen prądu w 2021 wyniesie około:

 • 9,93 zł na miesiąc,
 • 119,18 zł na rok.

Energa - wzrost cen prądu w 2021

W Enerdze rachunki będą wyższe o:

 • 10,03 zł na miesiąc, 
 • 120,38 na rok.

PGE - wyższe rachunki za prąd w 2021

Podwyżka prądu w 2021 w PGE wyniesie: 

 • 10,22 zł na miesiąc, 
 • 122,66 zł na rok.

Mieszańcy Łodzi bardziej odczują podwyżki cen prądu:

 • 11,00 zł na miesiąc, 
 • 132,02 zł na rok.

Tauron  - czy zapłacimy więcej za prąd w 2021?

We Wrocławiu klienci Taurona zapłacą za prąd więcej o:

 • 10,22 zł na miesiąc,
 • 122,66 zł na rok.

W Krakowie podwyżka cen energii będzie na poziomie: 

 • 9,76 zł na miesiąc,
 • 117,14 zł na rok.

W Gliwicach natomiast wzrost będzie mniejszy i wyniesie: 

 • 8,63 zł na miesiąc,
 • 103,58 zł na rok.

Innogy  - podwyżki prądu dla Warszawiaków w 2021

Podwyżka rachunków za prąd w Warszawie wynosi:

 • 11,79 zł na miesiąc,
 • 141,50 zł na rok.
Wzrost cen energii elektrycznej 2021 - Enea, Energa, PGE, Tauron, Innogy

*Wszystkie stawki w tabeli podane są zgodnie z aktualnymi cennikami sprzedawców. Ceny aktualizujemy na bieżąco.

Czy wiesz, że…

Oprócz sprzedawców prądu z urzędu działają również sprzedawcy alternatywni (np. PGE Lumi, Fortum czy EWE). Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę na korzystniejszego i zaoszczędzić na rachunkach.


Zmiany w opłatach na rachunku za prąd w 2021 roku

Wszystkie rachunki za prąd będą wyższe w tym roku. Dużą część dodatkowych pieniędzy zapłacimy ze względu na zmiany w opłatach, które dotyczą każdego ze sprzedawców.

Opłata kogeneracyjna 

Opłata kogeneracyjna odpowiadała za wsparcie dla możliwości wytwarzania w elektrowniach energii elektrycznej i ciepła. W 2020 roku wynosiła 0,00139 zł za każdą zużytą w domu kWh prądu, natomiast w 2021 roku będzie ona wyzerowana. 

Opłata OZE

Opłata OZE, odwrotnie niż kogeneracyjna w 2020 roku wynosiła 0 zł, a teraz wzrasta do 0,0022 zł za 1 kWh energii. Ma ona wspierać odnawialne źródła energii w Polsce

Opłata mocowa 

Opłata mocowa ma odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu. To jej wysokość w największym stopniu zadecydowała ile więcej zapłacimy za prąd w 2021 roku. Może wynieść odbiorców, w zależności od zużycia prądu, od 2,30 zł do aż 12,87 zł. My zakładamy 9,19 zł, ponieważ jest to kwota, którą zapłacą odbiorcy indywidualni zużywający od 1200 kWh 2800 kWh rocznie. 

Opłata jakościowa

Opłata jakościowa, podobnie jak kogeneracyjna i OZE, jest zależna od ilości zużywanego prądu. Jej wysokość określana jest przez PSE (Polskie Sieci Energetyczne), a więc poszczególni dostawcy nie mają wpływu na jej wysokość.


Dodatkowe opłaty na fakturach za prąd

Jak uniknąć wzrostu cen prądu?

Rachunki za prąd można obniżyć oszczędzając energię elektryczną w domu. Często wymaga to jednak zmiany przyzwyczajeń i nie zawsze przynosi najlepsze rezultaty. My polecamy spróbować zmiany sprzedawcy prądu lub zainwestować w fotowoltaikę. 

Fotowoltaika, a więc darmowy prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwoli korzystać w domu z darmowej energii. Dzięki panelom słonecznym, prosumenci nie tylko w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, ale również zmniejszają swoje rachunki do kilkunastu zł miesięcznie. Oferty można sprawdzić w porównywarce fotowoltaiki

Zmiana sprzedawcy prądu

Poprzez skorzystanie z porównywarki cen można sprawdzić różne dostępne na rynku oferty, wybrać najkorzystniejszą i zmienić sprzedawcę na tańszego (również online). Cały proces nie jest skomplikowany, a może sprawić, że podwyżki cen nie będą tak dotkliwe. 

Porównaj ceny energii w Twoim regionie