Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowej: czym grozi awaria?

Czy dobrze zarządzana elektrownia jądrowa jest niebezpieczna?
fot.: pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Elektrownie jądrowe budzą wiele obaw, warto więc zrozumieć, jakie środki bezpieczeństwa są wdrażane, aby chronić ludzi i środowisko przed ewentualnymi zagrożeniami.
Sprawdź, gdzie powstaną elektrownie jądrowe w Polsce
Mapa elektrowni jądrowych
W skrócie:
 • Elektrownie atomowe zakładają wiele poziomów bezpieczeństwa, które zaprojektowano w taki sposób, aby działały nawet w przypadku wystąpienia błędów w systemie lub błędu popełnionego przez pracowników. 
 • Wiele ustaw i rozporządzeń określa, jakie procedury powinny zostać zachowane przy budowie i funkcjonowaniu elektrowni atomowej. 
 • Personel elektrowni jądrowej jest bardzo dobrze wyszkolony. 
 • Sprawdź mapę elektrowni atomowych w Polsce.

Czym jest “obrona w głąb”? Jakie środki bezpieczeństwa są zapewnione w elektrowni jądrowej? Czy coś może zawieść? 

Bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej to priorytet

Podczas planowania i budowy elektrowni jądrowej, zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Między innymi dlatego, czas trwania takiej placówki jest bardzo długi, a koszty budowy wysokie. Planujący zakładają, że zastosowane technologie mogą zawodzić, a ludzie popełniają błędy. Właśnie dlatego stosuje się różne poziomy zabezpieczeń - jest to właśnie “obrona w głąb”

Pierwsze zabezpieczenia przy planowaniu i budowie

Już na etapie planowania brane są pod uwagę różne sytuacje. Wykorzystane materiały są najwyższej jakości, po to aby do środowiska nie przedostały się żadne związki promieniotwórcze. 

Stały nadzór w elektrowni jądrowej

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uchybień od normy, reakcja personelu będzie natychmiastowa. Wszystkie procesy zachodzące w elektrowni atomowej są nieustannie kontrolowane przez sztab bardzo dobrze wyszkolonych ludzi. 

Zapobieganie awariom 

Wewnątrz elektrowni znajdują się awaryjne systemy chłodzenia i obudowa bezpieczeństwa. Uniemożliwiają one pojawienie się poważniejszych usterek i wyciek substancji radioaktywnych. Chłodzenie jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w elektrowni.

W przypadku pojawienia się awarii w elektrowni jądrowej

Kolejne zabezpieczenia mają pełnić istotną rolę w przypadku pojawienia się poważniejszej awarii. Zastosowana technologia ogranicza przedostanie się do środowiska promieniowania.

Ograniczanie skutków awarii

Procedury na wypadek wystąpienia awarii są bardzo dokładnie przemyślane i zaplanowane. Jeżeli substancje radioaktywne przedostałyby się do środowiska, nastąpiłby szereg działań interwencyjnych: 

 • podanie tabletek z jodem, 
 • ewakuacja ludności z okolicy, 
 • dokładny monitoring poziomu skażenia, 
 • wprowadzenie zakazu spożywania żywności i napojów produkowanych w okolicy miejsca skażenia. 

Czy wiesz, że… 

Jednym z ważniejszych elementów elektrowni atomowej jej system chłodzenia. Najczęściej wykorzystuje się w nim zwykłą wodę, która krąży w obiegu zamkniętym. 

Lokalizacja elektrowni jądrowej 

Przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu elektrowni atomowej, dokładnie bada się całą okolicę. Wyniki badań wpływają na to jakie zabezpieczenia będą wykorzystane. Oznacza to, że są one indywidualnie dostosowane do każdej elektrowni

Przepisy określające bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej

Szereg ustaw i dokumentów określa zabezpieczenia i procedury, które należy zachować w elektrowni. Są to między innymi: 

 • dyrektywa bezpieczeństwa jądrowego,
 • konwencja bezpieczeństwa jądrowego,
 • ustawa prawo atomowe,
 • standardy zabezpieczenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej,
 • zalecenia Stowarzyszenia Zachodnioeuropejskich Dozorów Jądrowych.

Szkolenia personelu

Personel pracujący w elektrowniach jądrowych jest dokładnie przeszkolony i musi spełniać ścisłe standardy bezpieczeństwa. Szkolenia obejmują procedury awaryjne, obsługę systemów bezpieczeństwa oraz reagowanie na sytuacje kryzysowe. Pracownicy są kluczowymi osobami w zapewnieniu bezpiecznego funkcjonowania elektrowni.

Stały monitoring działania elektrowni

Każda elektrownia jądrowa jest ściśle monitorowana przez organy regulacyjne. Te niezależne agencje sprawdzają, czy elektrownie spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i przepisy prawne. 

Czy powinno się budować elektrownie jądrowe? 

Budowa elektrowni jądrowej jest zawsze kontrowersyjnym tematem. Mieszkańcy okolicznych miejscowości obawiają się awarii. W dyskusjach na ten temat bardzo często przywoływana jest tragedia, która miała miejsce w Czarnobylu. 

Należy jednak pamiętać, że nowoczesne elektrownie atomowe różnią się od tych, które były uruchamiane w XX wieku. Korzystanie z energii jądrowej w Polsce może pomóc w walce z kryzysem energetycznym, z którym aktualnie się mierzymy. Wśród zalet takiej energii można wymienić: niższe koszty prądu, mniejszy wpływ na środowisko naturalne, a także większe bezpieczeństwo energetyczne w kraju. 

Przy rozwoju energetycznym ważne jest korzystanie z różnych źródeł, które ograniczą emisję szkodliwych substancji i zapewnią stałe dostawy prądu, a także chronią odbiorców przed dużymi wzrostami cen. 

Porównaj ceny energii w Twoim regionie