Formularz kontaktowy
Zamknij

Dodatek elektryczny dla ogrzewających prądem. Kto go dostanie?

Tłumaczymy, czym jest dodatek elektryczny i kto może na niego liczyć.
fot.: pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Limit zużycia prądu 2 000 kWh wzbudził duże kontrowersje wśród właścicieli i właścicielek pomp ciepła oraz innych osób, które ogrzewają dom prądem. W odpowiedzi rząd zaproponował im dodatek elektryczny. Co trzeba o nim wiedzieć?
Obawiasz się podwyżek lub płacisz za dużo za prąd?
Sprawdź inne oferty!
W skrócie:
  • Dodatek elektryczny to dopłata dla gospodarstw ogrzewających prądem, w tym tych korzystających z pomp ciepła.
  • Wyniesie on od 1 000 do 1 500 zł w zależności od zużycia prądu
  • Gospodarstwa, które w 2021 roku zużyły więcej niż 5 MWh energii elektrycznej, otrzymają podwyższony dodatek (1500 zł)
  • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajduje się opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt rozporządzenia zawierający wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego.
  • Jeżeli płacisz za dużo za prąd, sprawdź oferty sprzedawców alternatywnych w porównywarce.

Czym jest dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny to pomysł rządu na zrekompensowanie części odbiorców planowanych podwyżek cen prądu. Jest on elementem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. 

W 2023 r. ceny prądu mają być podniesione dla odbiorców dopiero po przekroczeniu zużycia 2 000 kWh, 2 600 kWh (dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością) i 3 000 kWh (dla gospodarstw z kartą Dużej Rodzin i seniorów, którzy odchowali co najmniej 3 dzieci). Poniżej tych limitów stawki są zamrożone. Po ich przekroczeniu maksymalna cena energii czynnej w 2023 roku to 85 gr za 1 kWh.

Kto dostanie dodatek elektryczny?

Dopłata kierowana jest do osób, które wykorzystują prąd do ogrzewania domu lub mieszkania. Dotyczy to również gospodarstw domowych posiadających pompę ciepła. Podstawą wypłacenia dodatku jest wpis źródła ogrzewania do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). 

Czy wiesz, że…

Oprócz dodatku elektrycznego możesz otrzymać również dodatek osłonowy. Sprawdź to w naszym kalkulatorze! Wnioski można składać jedynie do końca października 2022 roku.

Wysokość dopłaty dla grzejących prądem 

Ile dokładnie wyniesie dodatek elektryczny? Będzie to jednorazowo wypłacone 1 000 zł dla gospodarstw, które zużywają 5 MWh (5 000 kWh) prądu lub mniej. Przy zużyciu większym niż 5 000 kWh odbiorcy energii mogą liczyć na dopłatę w wysokości 1 500 zł. Aby otrzymać podwyższony dodatek, najprawdopodobniej do wniosku będzie trzeba załączyć rozliczenie ze sprzedawcą prądu z 2021 roku.

Rząd szacuje, że z dopłat do ogrzewania prądem będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw. Rozwiązanie ma kosztować w przybliżeniu 1 mld zł.

Czy dodatek do pomp ciepła jest za niski?

Nowa dopłata budzi kilka wątpliwości. Czy 1 000 - 1 500 zł dla gospodarstw z pompą ciepła będzie wystarczającą pomocą? Wiemy już, że maksymalny koszt 1 kWh po przekroczeniu limitu to 85 groszy. Chcesz poznać dokładną wysokość rachunku po przekroczeniu limitu i przy maksymalnej stawce za energię czynną w 2023 roku? Sprawdź obliczenia Rachuneo: “Czas przygotować się na wzrost cen prądu”!

Gdzie składać wnioski o dodatek elektryczny?

Wzór wniosku o dodatek elektryczny nie jest jeszcze dostępny, choć z jego treścią możemy zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało tam projekt rozporządzenia, który zawiera wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Nie ma również informacji o dacie rozpoczęcia naboru. Wiadomo natomiast, że o dopłatę będzie można starać się w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania

Co jeszcze musisz wiedzieć? Limit zużycia i zamrożenie cen prądu 

Dodatek elektryczny jest elementem tzw. Tarczy Solidarnościowej. Oprócz niego rząd wprowadzi również zamrożenie cen energii na 2023 r. Ma ono dotyczyć między innymi gospodarstw domowych (ze specjalnymi warunkami dla tych z kartą dużej rodziny i domów z osobami z niepełnosprawnością) i rolników. Więcej o tych rozwiązaniach możesz przeczytać w naszym artykule o limicie zużycia prądu

Zbyt wysokie rachunki za prąd?
Znajdź tańszego sprzedawcę!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie