Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Dodatek elektryczny dla ogrzewających prądem. Kto go dostanie w 2023?

Tłumaczymy, czym jest dodatek elektryczny i kto mógł na niego liczyć.
fot.: pexels.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Limit zużycia prądu 3 000 kWh wzbudził duże kontrowersje wśród właścicieli i właścicielek pomp ciepła oraz innych osób, które ogrzewają dom prądem. W odpowiedzi rząd zaproponował im dodatek elektryczny. Co trzeba o nim wiedzieć?
Obawiasz się podwyżek lub płacisz za dużo za prąd?
Sprawdź inne oferty!
W skrócie:
  • Dodatek elektryczny to dopłata dla gospodarstw ogrzewających prądem, w tym tych korzystających z pomp ciepła.
  • Wynosi on od 1 000 do 1 500 zł w zależności od zużycia prądu
  • Gospodarstwa, które w 2021 roku zużyły więcej niż 5 MWh energii elektrycznej, otrzymają podwyższony dodatek (1500 zł). 
  • Oficjalny termin wypłat dodatku elektrycznego minął 31 marca 2023 r.
  • Nie wszyscy wnioskujący dostali dopłatę do prądu w terminie, lub… mogą nie dostać jej wcale!
  • Jeżeli płacisz za dużo za prąd, sprawdź oferty sprzedawców alternatywnych w porównywarce.

Czym jest dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny to pomysł rządu na zrekompensowanie części odbiorców planowanych podwyżek cen prądu. Jest on elementem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. 

W 2023 r. ceny prądu wzrastają dla odbiorców dopiero po przekroczeniu limitu zużycia prądu. Poniżej tych limitów stawki są zamrożone. Po ich przekroczeniu maksymalna cena energii czynnej w 2023 roku to 85 gr za 1 kWh.

Chcesz poznać aktualne ceny prądu w 2023 roku w Polsce? Sprawdź raport Rachuneo: “Cena prądu w Polsce”.

Kto dostanie dodatek elektryczny?

Dopłata kierowana jest do osób, które wykorzystują prąd do ogrzewania domu lub mieszkania. Dotyczy to również gospodarstw domowych posiadających pompę ciepła. Z dodatku elektrycznego nie skorzystają za to właściciele instalacji fotowoltaicznych.

Podstawą wypłacenia dodatku jest wpis źródła ogrzewania do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). 

Czy wiesz, że…

W Polsce rośnie trend na fotowoltaikę na balkonie. Coraz więcej osób zamawia zestawy fotowoltaiczne na balkon - okazuje się, że to prosty sposób na zmieszczenie się w rocznym limicie zużycia prądu i zaoszczędzenie pieniędzy!

Wysokość dopłaty dla grzejących prądem 

Ile dokładnie wynosi dodatek elektryczny? Jest to jednorazowo wypłacone 1 000 zł dla gospodarstw, które zużywają 5 MWh (5 000 kWh) prądu lub mniej. Przy zużyciu większym niż 5 000 kWh odbiorcy energii mogą liczyć na dopłatę w wysokości 1 500 zł. Aby otrzymać podwyższony dodatek, do wniosku należy załączyć rozliczenie ze sprzedawcą prądu z 2021 roku.

Rząd szacuje, że z dopłat do ogrzewania prądem ma skorzystać około 800 tys. gospodarstw. Rozwiązanie ma kosztować w przybliżeniu 1 mld zł.

Czy dodatek do pomp ciepła jest za niski?

Dopłata budzi kilka wątpliwości. Czy 1 000 - 1 500 zł dla gospodarstw z pompą ciepła będzie wystarczającą pomocą? Maksymalny koszt 1 kWh po przekroczeniu limitu to 85 groszy. Chcesz poznać dokładną wysokość rachunku po przekroczeniu limitu zużycia i przy maksymalnej stawce za energię czynną w 2023 roku? Sprawdź obliczenia Rachuneo: “Czas przygotować się na wzrost cen prądu”!

Gdzie można było składać wnioski o dodatek elektryczny?

Nabór wniosków o dodatek elektryczny zakończył się 1 lutego 2023 r. Osoba składająca wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego musiała złożyć go w gminie właściwej ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Jeżeli nie udało Ci się otrzymać dodatku elektrycznego, pamiętaj że przysługują Ci inne ulgi. Nowe rozporządzenie Minister Klimatu i Środowiska wprowadza zwrot za rachunki w wysokości 125 zł.

Wypłaty do 31 marca 2023 roku

Teoretycznie gmina miała czas na wypłaty dodatków do 31 marca 2023 roku. Jednak nie każdy wnioskujący otrzymał dopłatę w terminie, ponieważ wypłaty pieniędzy z Ministerstwa były opóźnione.

Kto z wnioskujących może nie dostać dodatku elektrycznego?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało dokładniejsze zasady dotyczące przyznawania dodatku elektrycznego dopiero 24 lutego 2023 roku. Jednym z ważnych punktów jest to, że część osób, które złożyły wniosek, mogło nie otrzymać dodatku, jeśli nie są stroną umowy z dostawcą energii elektrycznej.

Jak się okazało, wniosek o dodatek elektryczny musiała złożyć osoba, która podpisała umowę z dostawcą, a nie np. właściciel mieszkania lub domu. W praktyce oznacza to, że wniosek złożony przez inną osobę powinien zostać odrzucony, nawet jeśli osoba ta mieszka w tym samym domu co odbiorca. Urząd Miasta Krakowa poinformował, że “tak późna publikacja wytycznych uniemożliwia poprawienie wniosku”.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Limit zużycia i zamrożenie cen prądu 

Dodatek elektryczny był elementem tzw. Tarczy Solidarnościowej. Oprócz niego rząd wprowadził również zamrożenie cen energii na 2023 r. Zamrożenie cen dotyczy jednak konkretnych poziomów zużycia. Obejmuje ono między innymi gospodarstwa domowe (ze specjalnymi warunkami dla tych z kartą dużej rodziny i domów z osobami z niepełnosprawnością) oraz rolników. Więcej o tych rozwiązaniach możesz przeczytać w naszym artykule o limicie zużycia prądu

Nie dostałeś dodatku i szukasz oszczędności?
Sprawdź tańsze oferty
Porównaj ceny energii w Twoim regionie