Wybudowanie farmy fotowoltaicznej lub wynajęcie gruntu pod jej budowę, to sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zyskać na takiej inwestycji i na jakich zasadach?
- Farmy fotowoltaiczne to duże instalacje, które stawia się najczęściej na gruncie.
- Na farmie fotowoltaicznej można zarobić - poprzez wynajęcie pod nią gruntu lub zainwestowanie w budowę takiej farmy i późniejszą sprzedaż prądu.
- Dla właścicieli farm przewidywana jest pomoc od państwa w postaci aukcji OZE.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Jest to nowoczesna i ekologiczna elektrownia, jaka ma na celu produkować prąd poprzez konwersję energii słonecznej. Jest połączona z siecią elektroenergetyczną, aby przesyłać prąd dla odbiorców.
Czym powinien charakteryzować się grunt pod farmy fotowoltaiczne?
Warto również wiedzieć o tym, że teren pod farmę fotowoltaiczną powinien:
- Mieć powierzchnię 2 ha lub większą - jest to minimalna wielkość działki, którą zajmie instalacja.
- Posiadać IV klasę gruntu, lub niższą.
- Być płaski lub skierowany na południe.
- Nie być zacieniony - oznacza to, że w okolicy nie mogą znajdować się wysokie drzewa i budynki.
- Znajdować się stosunkowo blisko sieci energetycznej.
- Posiadać dojazd.
Jak można zarobić na farmach fotowoltaicznych?
Na farmie fotowoltaicznej można zarobić poprzez dzierżawę gruntu pod taką farmę lub inwestycję w to rozwiązanie.
Dzierżawa gruntu pod farmę PV
Osoby posiadające duży teren (głównie rolnicy), który spełnia kryteria pozwalające na zbudowanie farmy fotowoltaicznej, mogą tę ziemię wynająć. Ofert jest sporo, a inwestorzy stale poszukują nowych miejsc na kolejne elektrownie słoneczne. To, czy opłaca się dzierżawić grunt pod farmę fotowoltaiczną, zależy od oferty inwestora zainteresowanego jej budową.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną
Prąd wyprodukowany na farmie można sprzedawać. Przykładowo inwestorzy, którzy są właścicielami takich elektrowni OZE, mogą wziąć udział w specjalnych aukcjach. Aukcje podlegają jednak ścisłym warunkom. Jak działa aukcja OZE?
- Rząd określa referencyjne ceny sprzedaży.
- Inwestorzy wystawiają swoje oferty na aukcje. Oferty te nie mogą przekroczyć cen referencyjnych.
- Odrzuca się 20% najdroższych ofert,
- Po wybraniu najkorzystniejszych ofert inwestorów przedstawionych na aukcji, państwo odkupuje od nich prąd.
Zakładane jest, że prąd odkupowany jest drożej niż po cenach rynkowych, a to wsparcie dla inwestora powinno trwać maksymalnie 15 lat.
Osoby zainteresowane wyceną dużej instalacji fotowoltaicznej lub oddaniem w dzierżawę gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Farmy fotowoltaiczne mogą zajmować bardzo duże powierzchnie.
Od czego zacząć inwestycję w farmę PV?
Początkowo trzeba zgromadzić potrzebne informacje o warunkach prowadzenia farmy PV, aspektach prawnych, finansowych i technicznych. Oczywiście mile widziane jest skorzystanie z pomocy ekspertów z branży fotowoltaicznej. Następnie wykonujemy następujące działania:
- Wybór urządzeń i działki pod farmę PV - lokalizacja jest bardzo ważna, gdyż nie każdy grunt nadaje się pod zabudowę.
- Projekt instalacji PV i pozwolenie na budowę - w projekcie zawieramy parametry inwestycji, takie jak moc i specyfika urządzeń. Konieczne jest też złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączeniowych (do niego załączamy wstępny plan zagospodarowania przestrzennego i dokładny opis inwestycji).
- Aukcja OZE - po wygraniu aukcji mamy 24 miesiące na rozpoczęcie budowy farmy PV.
Z czego składa się koszt farmy fotowoltaicznej?
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną obejmuje koszty kapitału, inwestycyjne i eksploatacyjne. Wydatki na zbudowanie takiej farmy mogą być zależne od mocy, lokalizacji czy też dostawcy.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna to taka o mocy do 50 kW, a moc małej instalacji jest pomiędzy 50 kW, a 500 kW.
Jakie są minusy farmy fotowoltaicznej?
W praktyce farma fotowoltaiczna ma znacznie więcej zalet niż wad. Przed przystąpieniem do inwestycji trzeba jednak poznać wszystkie minusy tego biznesu.
Dotyczą one głównie:
- Wysokiego kosztu inwestycji - na początku trzeba zainwestować dużą ilość środków pieniężnych, co może odstraszać inwestorów.
- Dosyć długi czas dopełniania formalności - sam proces budowy nie jest długi, jednak załatwianie formalności może trwać od 18 do 30 miesięcy. Warunki przyłączenia są tutaj niezwykle ważne.
- Posiadanie działki o konkretnych cechach - kryteria działki pod budowę farmy fotowoltaicznej zostały omówione powyżej.
- Długi czas związania z inwestycją - farma fotowoltaiczna powinna być prowadzona przez długie lata, aby móc cieszyć się zyskami.
Każdy inwestor musi uświadomić sobie, że budowa farmy fotowoltaicznej to poważna decyzja. Jednak produkcja energii ze słońca pozwala uzyskiwać znaczne korzyści.
Jak długo powstaje farma PV?
Budowa farmy fotowoltaicznej zazwyczaj trwa od 18 do 30 miesięcy, co wiąże się także z załatwianiem formalności. Musimy wiedzieć, że samo ustawienie konstrukcji do produkcji prądu ze słońca jest znacznie krótsze! Można ją wykonać nawet w trakcie miesiąca, oczywiście mając na uwadze dokładność, precyzję i staranność montażu paneli fotowoltaicznych.
Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?
Całkowite koszty budowy farmy fotowoltaicznej mogą być różnorodne. Inwestorzy wskazują, że wysokość inwestycji zazwyczaj oscyluje w granicach od 2,2 do 2,5 mln złotych. Niektóre z nich jednak mogą kosztować nawet do 3 mln złotych, co wiąże się z wieloma kwestiami. Pierwsze koszty mogą pojawiać się już na etapie projektowania farmy fotowoltaicznej. Potem płacimy za dopełnienie formalności, montaż paneli fotowoltaicznych czy też wybór odpowiednich komponentów. Oczywiście przyłączenie do sieci również ma kolosalne znaczenie.
Farmy fotowoltaiczne w Polsce
Jakie są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce, zapewniające sprzedaż energii? W naszym kraju dominują między innymi:
- Elektrownia Zwartowo - znajduje się w województwie zachodnio-pomorskim. Jest to farma fotowoltaiczna o łącznej mocy na poziomie 204 MW.
- Elektrownia Brudzew - w województwie wielkopolskim. Ma moc na poziomie 70 MW.
- Elektrownia Witnica - w województwie lubelskim, o mocy 64 MW.
- Elektrownia Wielbark - w województwie warmińsko-mazurskim, o mocy 62 MW.
Na uznanie zasługuje też elektrownia fotowoltaiczna Stępień, położona w województwie warmińsko-mazurskim, o mocy 58 MW.
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp (1 000 kWp) może wyprodukować na rok ok. 1000-1150 MWh energii elektrycznej, co wiąże się z wykorzystaną technologią i lokalizacją. Co ciekawe, największa farma PV w naszym kraju (Zwartowo) zajmuje teren o powierzchni 300 ha - na jej obszarze zamontowano ponad 378 tysięcy modułów fotowoltaicznych.
Bycie eko - czyli argument do budowy farmy fotowoltaicznej
Ekologia, nie bez powodu, staje się coraz istotniejszym tematem w dyskursie publicznym. Powszechnie uważa się, że wpływ naszych działań na środowisko ma poważne konsekwencje, które możemy obserwować już dziś. Odnawialne Źródła Energii są jedną z wielu możliwości, które pozwalają na zmniejszenie negatywnych skutków działalności człowieka. Mimo wad fotowoltaiki (duże koszty instalacji fotowoltaicznej na start, wymagania co do miejsca montażu itp.), zalety są raczej przeważające. Oprócz ekologii, ważne są oczywiście oszczędności finansowe i dodatkowe możliwości - szczególnie przy budowaniu domu z fotowoltaiką.