Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania?

Jak obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?
fot. pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Dotychczas w Polsce systemy klimatyzacyjne nie cieszyły się wielką popularnością. To się jednak zmienia - globalne ocieplenie i coraz częstsze upały także w naszym kraju skłaniają do inwestycji w klimatyzację. Czy można obniżyć koszt klimatyzacji?
Sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika
Skorzystaj z porównywarki
W skrócie:
 • W tym artykule wyjaśniamy, jak działa klimatyzacja.
 • Rodzaj klimatyzacji zależy od naszych indywidualnych potrzeb.
 • Cena klimatyzatora wraz z montażem waha się pomiędzy 2500 a 4500 zł.
 • Koszty klimatyzacji w domu mogą zostać zredukowane dzięki fotowoltaice.
 • W celu sprawdzenia dostępnych ofert fotowoltaiki, możesz skorzystać z porównywarki Rachuneo.

Jak działa klimatyzacja?

Zasady działania klimatyzatora można porównać do działania lodówki. Urządzenie zbudowane jest z parownika (jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego). 

Czynnik roboczy to związek chemiczny, który rozprowadza chłód i pobiera ciepło z powietrza. Jest on zasysany w postaci pary przez sprężarkę, której zadaniem jest sprężanie gazu (zwiększanie temperatury i ciśnienia). Następnie trafia do skraplacza, gdzie ulega kondensacji, czyli procesowi zamiany gazu w ciecz. Ciecz ta przepływa do zbiornika, a z niego do elementu rozprężnego, który rozpręża mieszaninę dopływającą do parownika. Rozprężanie to proces odwrotny do sprężania, w jego efekcie maleje ciśnienie i spada temperatura. Oznacza to, że przelatujące przez parownik powietrze staje się chłodniejsze. Przepływ powietrza przez układy skraplacza i parownika umożliwiają wentylatory.

Z czego składa się klimatyzator typu split?

 1. Parownik (jednostka wewnętrzna)
 2. Sprężarka
 3. Skraplacz (jednostka zewnętrzna)
 4. Element rozprężny
 5. Wentylator
Jak działa klimatyzacja? | fot. nachlodno.pl

Klimatyzacja w domu vs klimatyzacja w mieszkaniu

Decydując się na zakup klimatyzatora, stykamy się z określeniami typu split, multisplit czy system VRF. Sprawdź, co oznaczają i który sprawdzi się w Twoim przypadku.

Czynnikiem decydującym jest powierzchnia - przyjmuje się, iż urządzenie o mocy 1 kW umożliwia schłodzenia ok. 10 m². Naturalnie, im większa moc, tym większa powierzchnia chłodzenia. 

Klimatyzator typu split

Klimatyzatory typu split, którego działanie opisane zostało powyżej, zda egzamin wtedy, kiedy zależy nam na ochłodzeniu jednego pomieszczenia, np. sypialni na poddaszu. Sprawdzi się również w kawalerkach i mikrokawalerkach. 

Klimatyzator typu multisplit

Wybierając klimatyzację do domu, należy wybrać wersję multisplit, która łączy wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Klimatyzacja w domu wymaga kontrolowania temperatury w kilku pokojach naraz, by wszystkim domownikom zapewnić komfort. Warto dodać, że jednostki montowane wewnątrz budynku posiadają wersje ścienne, sufitowe, kasetonowe, kanałowe oraz stojące. 

System VRF

Systemy VRF pozwalają na regulację temperatury w całych budynkach, dlatego najczęściej montowane są chociażby w hotelach czy biurach. Wykorzystują technologię pomp ciepła, a więc mogą służyć zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania pomieszczeń. 

Czy wiesz, że....

Obecnie większość produkowanych klimatyzatorów zapewnia możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona lub komputera.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Chcąc zamontować klimatyzator w mieszkaniu w bloku, konieczne jest uzyskanie pozwolenia ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Czynnikami branymi pod uwagę będą chociażby opinie sąsiadów czy stan elewacji budynku. Łatwość instalacji klimatyzacji w mieszkaniu zależy również od tego, czy do dyspozycji posiadasz balkon. W takim wypadku klimatyzator może być umieszczony m.in. na podłodze balkonu lub umocowany pod jego sufitem. 

Niezbędne jest doprowadzenie zasilania o mocy 230 V do jednostki zewnętrznej klimatyzatora oraz zadbanie o odprowadzanie skroplin z jednostki wewnętrznej (dzięki rynnie przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji). Sytuacja komplikuje się, jeśli nie posiadasz balkonu - otrzymanie pozwolenia jest wtedy trudniejsze, ale nie niemożliwe. Pamiętaj o możliwości instalacji klimatyzatora pod oknem lub zakupu klimatyzatorów przenośnych.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Na koszty instalacji klimatyzacji w mieszkaniu czy domu składa się cena urządzenia oraz koszt montażu. Najtańszą opcją na rynku (1000 - 2000 zł) jest klimatyzator przenośny, który charakteryzuje się niską wydajnością. Jeśli chodzi o urządzenia typu split, to ich cena zależna jest od mocy chłodniczej. Urządzenia o mocy ok 3,5 kW kosztują między 1500 - 2000 zł, natomiast za te o mocy ponad 5 kW musimy zapłacić już między 2500 – 3000 zł. Najdroższy jest klimatyzator typu multisplit. Decydując się na niego, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 4000 zł. Do tego w przypadku klimatyzatora typu split i multisplit konieczne jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która fachowo zajmie się ich instalacją - to cena rzędu 1000 – 1500 zł.

Sposób na obniżenie kosztów - panele fotowoltaiczne

Oprócz wcześniej przedstawionych kosztów musimy liczyć się z podwyższeniem rachunków za energię elektryczną, które będą wzrastać proporcjonalnie do częstotliwości działania i powierzchni chłodzenia. Jednocześnie istnieje sposób na to, żeby korzystać z klimatyzacji w domu praktycznie za darmo. Jaki to sposób? Odpowiedzią są panele fotowoltaiczne - ich zestawienie z klimatyzatorem sprawia, że mamy do czynienia z większą autokonsumpcją energii z fotowoltaiki. Warto wspomnieć o tym, że nadwyżki energii elektrycznej wytworzone dzięki panelom słonecznym trafiają do ogólnej sieci elektrycznej. Montaż klimatyzacji połączonej z fotowoltaiką pozwala zredukować związane z tym straty. Zaletą jest również fakt, że właściciele lub właścicielki paneli nie muszą przerabiać instalacji fotowoltaicznej, jeśli chcą skorzystać z tego rozwiązania.

Montaż paneli rozważyć powinny również osoby budujące dom, którym zależy na oszczędzaniu i ekologii. Chociaż koszty założenia paneli fotowoltaicznych nie są niskie, istnieją programy i ulgi, które w znaczny sposób je obniżają. Tego typu rozwiązania to inwestycje, które zwracają się w przyszłości. Program, w ramach którego możesz liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki, to na przykład Mój Prąd 5.0.

Klimatyzacja a klimat: jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jakie są zależności pomiędzy coraz częstszymi inwestycjami w klimatyzację a klimatem? Obecnie mamy do czynienia z błędnym kołem - z jednej strony globalne ocieplenie zmusza do inwestycji w urządzenia chłodzące, z drugiej klimatyzatory pogłębiają problem globalnego ocieplenia.

Nie od dziś wiadomo, że systemy klimatyzacyjne mają negatywny wpływ na planetę. Pożerają bowiem ogromne ilości energii, które - jeśli bazują na nieodnawialnych źródłach - w drastyczny sposób zwiększają emisję CO2. Na takie ryzyko narażone są w szczególności polskie gospodarstwa domowe. Dlaczego? Polska energetyka wciąż w zdecydowanej większości bazuje na węglu. Jak zatem podtrzymać komfort życia w bardziej ekologiczny sposób?

Jednym z zaproponowanych już rozwiązań jest inwestycja w panele fotowoltaiczne, która zapewni pobór energii klimatyzatora z odnawialnych źródeł. Nie każdy i każda może jednak pozwolić sobie na zakup paneli fotowoltaicznych, mimo wielu programów dofinansowujących. Istnieje za to kilka "domowych", a w tym i ekologicznych, sposobów na poradzenie sobie z upałem w mieszkaniu lub domu. Są to na przykład:

 • rośliny: ich wpływ na ochładzanie pomieszczeń jest nieprzeceniony - oczyszczają powietrze z toksyn oraz regulują wilgotność powietrza, zadbaj o to, by mieć ich jak najwięcej;
 • pranie: mokre ubrania wywieszone w środku mieszkania lub domu obniżą temperaturę pomieszczenia, działając jako swego rodzaju naturalny nawilżacz powietrza;
 • jak najmniej podłączonych sprzętów elektrycznych: odłączając niepotrzebne sprzęty od gniazdka, nie tylko zwiększasz szansę na obniżenie temperatury (urządzenia elektryczne generują bardzo dużo ciepła!), ale przy okazji oszczędzasz na prądzie, który zużywają sprzęty domowe;
 • jeśli mieszkasz w domu - przemyśl rozwiązanie, jakim jest zielony dach, a więc dach pokryty roślinnością, który pełni naturalną funkcję chłodzącą. Co ciekawe, to rozwiązanie korzystne nie tylko latem! Zielony dach izoluje bowiem dom przy niższych temperaturach.
Szukasz zielonego sprzedawcy prądu?
Sprawdź oferty w porównywarce Rachuneo!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie