Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania?

Jak obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?
fot. pixabay.com
Zwiększające się temperatury i potrzeba komfortu skłania coraz większą liczbę osób do montażu klimatyzacji we własnym domu czy mieszkaniu.
Sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika
Skorzystaj z porównywarki
W skrócie:
  • W tym artykule wyjaśniamy, jak działa klimatyzacja.
  • Rodzaj klimatyzacji zależy od naszych indywidualnych potrzeb.
  • Cena klimatyzatora wraz z montażem waha się pomiędzy 2500 a 4500 zł.
  • Koszty klimatyzacji w domu mogą zostać zredukowane dzięki fotowoltaice.
  • W celu sprawdzenia dostępnych ofert fotowoltaiki, możesz skorzystać z porównywarki Rachuneo.

Jak działa klimatyzacja?

Zasady działania klimatyzatora można porównać do działania lodówki. Urządzenie zbudowane jest z parownika (jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego). 

Czynnik roboczy to związek chemiczny, który rozprowadza chłód i pobiera ciepło z powietrza. Jest on zasysany w postaci pary przez sprężarkę, której zadaniem jest sprężanie gazu (zwiększanie temperatury i ciśnienia). Następnie trafia do skraplacza, gdzie ulega kondensacji, czyli procesowi zamiany gazu w ciecz. Ciecz ta przepływa do zbiornika, a z niego do elementu rozprężnego, który rozpręża mieszaninę dopływającą do parownika. Rozprężanie to proces odwrotny do sprężania, w jego efekcie maleje ciśnienie i spada temperatura. Oznacza to, że przelatujące przez parownik powietrze staje się chłodniejsze. Przepływ powietrza przez układy skraplacza i parownika umożliwiają wentylatory.

Z czego składa się klimatyzator typu split?

  1. Parownik (jednostka wewnętrzna)
  2. Sprężarka
  3. Skraplacz (jednostka zewnętrzna)
  4. Element rozprężny
  5. Wentylator
Jak działa klimatyzacja? | fot. nachlodno.pl

Klimatyzacja w domu vs klimatyzacja w mieszkaniu

Decydując się na zakup klimatyzatora stykamy się z określeniami typu split, multisplit czy system VRF. Sprawdź co oznaczają i który sprawdzi się w Twoim przypadku.

Czynnikiem decydującym jest powierzchnia - przyjmuje się, iż urządzenie o mocy 1 kW umożliwia schłodzenia ok. 10 m². Naturalnie, im większa moc tym większa powierzchnia chłodzenia. 

Klimatyzator typu split

Klimatyzator typu split, którego działanie opisane zostało powyżej, zda egzamin wtedy, kiedy zależy nam na ochłodzeniu jednego pomieszczenia, np. sypialni na poddaszu. Sprawdzi się również w kawalerkach i mikro kawalerkach. 

Klimatyzator typu multisplit

Wybierające klimatyzację do domu należy wybrać wersję multisplit, która łączy wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. W ten sposób możemy  kontrolować temperaturę w kilku pokojach naraz, zapewniając wszystkim domownikom komfort. Warto dodać, że jednostki montowane wewnątrz budynku posiadają wersje ścienne, sufitowe, kasetonowe, kanałowe oraz stojące. 

System VRF

Systemy VRF pozwalają na regulację temperatury w całych budynkach, dlatego najczęściej montowane są w chociażby hotelach czy biurach. Wykorzystują technologię pomp ciepła, a więc mogą służyć zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania pomieszczeń. 

Czy wiesz, że....

Obecnie większość produkowanych klimatyzatorów zapewnia możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona lub komputera.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Chcąc zamontować klimatyzator w mieszkaniu w bloku  konieczne jest uzyskanie pozwolenia ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Czynnikami branymi pod uwagę będą chociażby opinie sąsiadów czy stan elewacji budynku. Łatwość instalacji klimatyzacji w mieszkaniu zależy również od tego czy do dyspozycji posiadasz balkon. W takim wypadku klimatyzator może być umieszczony m.in. na podłodze balkonu lub umocowany pod jego sufitem. 

Niezbędne jest doprowadzenie zasilania o mocy 230 V do jednostki zewnętrznej klimatyzatora oraz zadbanie o odprowadzanie skroplin z jednostki wewnętrznej (dzięki rynnie przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji). Sytuacja komplikuje się, jeśli nie posiadasz balkonu - otrzymanie pozwolenia jest wtedy trudniejsze, ale nie niemożliwe. Pamiętaj o możliwości instalacji klimatyzatora pod oknem lub zakupu klimatyzatorów przenośnych.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Na koszty instalacji klimatyzacji w mieszkaniu czy domu składa się cena urządzenia oraz koszt montażu. Najtańszą opcją na rynku (1000 - 2000 zł) jest klimatyzator przenośny, który charakteryzuje się niską wydajnością. Jeśli chodzi o urządzenia typu split, to ich cena zależna jest od mocy chłodniczej. Urządzenia o mocy ok 3,5 kW kosztują między 1500 - 2000 zł, natomiast za te o mocy ponad 5 kW musimy zapłacić już między 2500 – 3000 zł. Najdroższy jest klimatyzator typu multisplit. Decydując się na niego, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 4000 zł. Do tego w przypadku  klimatyzatora typu split i multisplit konieczne jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która fachowo zajmie się ich instalacją - to cena rzędu 1000 – 1500 zł.

Sposób na obniżenie kosztów - panele fotowoltaiczne

Naturalnie, oprócz wcześniej przedstawionych kosztów musimy liczyć się z podwyższeniem rachunków za energię elektryczną, które będą wzrastać proporcjonalnie do częstotliwości działania i powierzchni chłodzenia. Jednocześnie istnieje sposób na to, żeby korzystać z  klimatyzacji w domu praktycznie za darmo. Jaki to sposób? Odpowiedzią są panele fotowoltaiczne - ich zestawienie z klimatyzatorem sprawia, że mamy do czynienia z większą autokonsumpcją energii z fotowoltaiki. Warto wspomnieć o tym, że nadwyżki energii elektrycznej wytworzone dzięki panelom słonecznym trafiają do ogólnej sieci elektrycznej. Montaż klimatyzacji połączonej z fotowoltaiką pozwala zredukować związane z tym straty. Zaletą jest również fakt, że żeby skorzystać z tego rozwiązania właściciele paneli nie muszą przerabiać instalacji fotowoltaicznej. 

Montaż paneli rozważyć powinny również osoby budujące dom, którym zależy na oszczędzaniu i ekologii. Chociaż koszty założenia panelii fotowoltaicznych nie są niskie, istnieją programy i ulgi, które w znaczny sposób je obniżają. Tego typu rozwiązania to inwestycje, które zwracają się w przyszłości.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie