Co to jest i jak doładować licznik prądu?

Jak działa licznik przedpłatowy i jak z niego korzystać
Fot. pixabay
Licznik przedpłatowy to nowoczesne rozwiązanie, które może okazać się pomocne w wielu przypadkach. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, których rachunki za energię elektryczną są za wysokie, lub dla tych, którzy lubią kontrolować swoje wydatki.
W skrócie:
 • Licznik przedpłatowy działa jak telefon na kartę - najpierw płacimy za konkretną ilość energii, a dopiero później z niej korzystamy 
 • Możliwe jest doładowanie energii przez internet (online)
 • Tego typu urządzenie wiąże się z dodatkowymi kosztami (np.: koszty instalacji, opłaty transakcyjne)

Co to jest licznik przedpłatowy i komu może się przydać? 

Licznik Apator LEW 121PNE - jednofazowy (źródło: apator.com)

Licznik przedpłatowy działa na podobnej zasadzie do telefonu na kartę. Zanim będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej musimy zapłacić, czyli “doładować energię”. Licznik na kartę możemy doładować dowolną kwotą, jednak im więcej zapłacimy, tym więcej prądu mamy do wykorzystania. W praktyce, kupujemy więc konkretną ilość kWh (kilowatów) energii do zużycia. Dzięki temu, osoby korzystające z takiego rozwiązania, są na bieżąco z cenami prądu u swojego dostawcy

Może to okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują lokale. Dzięki temu, mają pewność, że najemcy nie zostawią ich ze sporym zadłużeniem. Równie dobrze sprawdzi się w miejscach, w których przebywamy sporadycznie (np.: domki letniskowe, działki). Jeżeli nie ma nas na miejscu i nie chcemy korzystać z prądu - po prostu nie doładowujemy licznika przedpłatowego. 

Licznik Apator LEW 323PNE - trójfazowy (źródło: apator.com)

Jak zainstalować licznik na kartę? 

Licznik na kartę może zostać zainstalowany przez operatora klientom, którzy spóźniają się z opłacaniem rachunków. Jeżeli sami zdecydujemy się na założenie licznika przedpłatowego musimy najpierw sprawdzić, czy nasz dostawca oferuje takie rozwiązanie. Jeżeli tak - możemy złożyć wniosek w salonie dostawcy, lub online. Potrzebne będą też dodatkowe dokumenty, jest to jednak uzależnione od dostawcy energii. W przypadku, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, musimy liczyć się z kosztami instalacji w wysokości kilkuset zł

Korzystanie z tego typu licznika to dobry sposób na zaoszczędzenie, jednak niektórzy sprzedawcy nie mają ich w swojej ofercie. Można wtedy rozważyć zmianę dostawcy z Rachuneo. Będzie to alternatywa, która pozwoli szybko ograniczyć wydatki. Dzięki porównywarce cen energii elektrycznej, w kilka minut dostaniemy informację o możliwych oszczędnościach.

Czy wiesz, że… 

Do obsługi niektórych modeli liczników przedpłatowych możesz używać pilota od telewizora. 

Zalety i wady  licznika przedpłatowego

Zalety

 • W przypadku licznika przedpłatowego możemy zużyć tylko tyle energii, za ile zapłaciliśmy. Dzięki temu z pewnością nie zostaniemy zadłużeni i możemy nauczyć się jak oszczędzać prąd (link do artykułu jak oszczędzać prąd). 
 • Dzięki serwisom internetowym i elektronicznym biurom obsługi klienta (eBOK), możemy dokonać wpłaty o każdej porze. Do doładowania prądu online potrzebne będzie nam tylko urządzenie z dostępem do internetu. 
 • Przez formę działania licznika przedpłatowego, możemy przeznaczyć konkretną kwotę na doładowanie prądu i zaplanować swoje wydatki.
 • Mamy możliwość wielokrotnego doładowania licznika w ciągu miesiąca. Nie musimy więc za jednym razem wydawać sporej kwoty, jak w przypadku faktury. 
 • Przy liczniku na kartę, niektórzy sprzedawcy energii oferują debet. Oznacza to, że w niektóre dni (np.: święta, weekendy) w przypadku wykorzystania doładowania, prąd nie zostanie odcięty. 

Wady

 • Żeby uniknąć sytuacji, w której prąd zostanie nam odcięty, musimy stale pamiętać o sprawdzaniu licznika. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie doładujemy go w terminie. Na niektórych licznikach sporym ułatwieniem jest możliwość ustawienia alarmu, który informuje o tym, że energia do wykorzystania się kończy.
 • Każde doładowanie wiąże się z opłatą transakcyjną w wysokości kilku zł. 
 • Instalacja licznika przedpłatowego to dodatkowy koszt kilkuset zł.

Jak doładować licznik przedpłatowy?

Zanim zakupimy doładowanie do licznika na kartę, warto pamiętać o tym, że kod doładowania jest jednorazowy i można go wykorzystać tylko na naszym liczniku.

Wprowadzenie kodu jest bardzo proste. Najpierw trzeba wcisnąć przycisk “#”, a po pojawieniu się symbolu “C” na wyświetlaczu, można zacząć wpisywać 20 cyfrowy kod doładowania. Jeżeli pojawią się jakieś problemy, instrukcję obsługi licznika możesz znaleźć u instalatora

Energa

Energa oferuje prosty sposób na doładowanie prądu przez internet, klienci mogą wypełnić prosty formularz, który znajduje się na stronie internetowej firmy. Potrzebny będzie do tego kod kreskowy z karty, którą można wydrukować za darmo na koncie eBOK. Energa, doładowanie licznika, umożliwia również przez eBOK lub Energa24. Kod doładowania prądu dostaniemy mailem, lub w przypadku podania numeru telefonu - SMSem. 

PGE

PGE umożliwia doładowanie prądu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na numer: 422 222 123 i podać 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Licznik przedpłatowy w PGE możesz doładować również na koncie eBOK w zakładce “Doładuj licznik”. Po czym dostaniesz maila z potwierdzeniem, a kod doładowania znajdziesz klikając w: “Sprawy” -> “Archiwum spraw” -> “Szczegóły”. 

Innogy

Na stronie Innogy znajdziesz prosty formularz o nazwie “Doładuj swój licznik”. Do doładowania licznika prepaid online potrzebować będziesz kodu kreskowego. Kod do doładowania otrzymasz mailem, lub SMSem, jeżeli podasz swój numer telefonu. 

Tauron

Doładować licznik na kartę możesz przez infolinię: 32 606 0 606, lub przez konto eBOK. 

ENEA

W Enei doładować prąd online możesz poprzez konto w elektronicznym biurze obsługi klienta - w tym przypadku opłata transakcyjna jest najmniejsza i wynosi 1,99 zł. Możesz zrobić to również przez serwis mojepłatności lub w punktach sieci Moje Płatności. Wysokość opłaty za zakup to 4,99 i konieczny będzie kod kreskowy, który możesz uzyskać pod numerem: 611 111 111.

FORTUM

Fortum, prąd na kartę, udostępnia na ten moment jedynie mieszkańcom Wrocławia, jednak w najbliższym czasie oferta ma być rozszerzona na inne polskie miasta. Wynika to z tego, że rozwiązanie Fortum wymaga nowoczesnych liczników, ponieważ jest całkowicie zdalne. Doładowanie prądu można zrobić z poziomu aplikacji Moje Fortum (BLIKiem, przelewem lub kartą płatniczą) lub przez eBOK, bez potrzeby wpisywania kodu na liczniku. Klientów mogą zainteresować również inne udogodnienia, takie jak awaryjne saldo, kontrola z aplikacji mobilnej czy możliwość oszacowania na jak długo wystarczy prądu.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie