Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest i jak doładować licznik prądu?

Jak działa licznik przedpłatowy i jak z niego korzystać
Fot. pixabay
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Licznik przedpłatowy to nowoczesne rozwiązanie, które może okazać się pomocne w wielu przypadkach. Zazwyczaj takie urządzenie montuje się osobom, które mają zadłużenia, jednak skorzystać z niego mogą również odbiorcy wrażliwi.
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu?
Pomożemy Ci!
W skrócie:
 • Licznik przedpłatowy działa jak telefon na kartę - najpierw płacimy za konkretną ilość energii, a dopiero później z niej korzystamy 
 • Możliwe jest doładowanie energii przez internet (online)
 • Tego typu urządzenie wiąże się z dodatkowymi kosztami (np.: koszty instalacji, opłaty transakcyjne)

Co to jest licznik przedpłatowy i komu może się przydać? 

Licznik Apator LEW 121PNE - jednofazowy (źródło: apator.com)

Licznik przedpłatowy/ pre-paid działa na podobnej zasadzie do telefonu na kartę. Zanim będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej, musimy zapłacić, czyli „doładować energię”. Licznik na kartę możemy doładować dowolną kwotą, jednak im więcej zapłacimy, tym więcej prądu mamy do wykorzystania. W praktyce kupujemy więc konkretną ilość kWh (kilowatów) energii do zużycia. Dzięki temu, osoby korzystające z takiego rozwiązania, są na bieżąco z cenami prądu u swojego dostawcy

Kto może skorzystać z licznika przedpłaconego?

O montażu licznika pre-paid decyduje Operator Systemu Dystrybucyjnegonie każdy klient uzyska zgodę na taki montaż. Urządzenia te są montowane szczególnie osobom, które mają długą historię windykacji. W przypadku zwykłych faktur najpierw korzystamy z prądu, a dopiero później opłacamy rachunki. Licznik przedpłatowy to pewność dla firmy energetycznej, że koszty zużytej energii zostaną pokryte jeszcze przed jej zużyciem. 

Drugą dużą grupą, która korzysta z liczników przedpłatowych, są osoby pobierające zasiłek mieszkaniowy. W takiej sytuacji operator chętniej wyraża zgodę na montaż.

Dodatkowo urządzenie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują lokale. Dzięki temu mają pewność, że najemcy nie zostawią ich ze sporym zadłużeniem. Równie dobrze sprawdzi się w miejscach, w których przebywamy sporadycznie (np. domki letniskowe, działki). Jeżeli nie ma nas na miejscu i nie chcemy korzystać z prądu – po prostu nie doładowujemy licznika przedpłatowego. 

Licznik Apator LEW 323PNE - trójfazowy (źródło: apator.com)

Jak zainstalować licznik na kartę? 

Licznik na kartę może zostać zainstalowany przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego klientom, którzy spóźniają się z opłacaniem rachunków. Jeżeli sami zdecydujemy się na założenie licznika przedpłatowego, musimy najpierw sprawdzić, czy nasz dostawca oferuje takie rozwiązanie. Jeżeli tak – możemy złożyć wniosek w salonie dostawcy, lub online. Potrzebne będą też dodatkowe dokumenty, jest to jednak uzależnione od dostawcy energii. W przypadku, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, musimy liczyć się z kosztami instalacji w wysokości kilkuset złotych. Ceny uzależnione są od rodzaju licznika, ale w niektórych przypadkach instalacja może kosztować nawet 800 zł.

Korzystanie z tego typu licznika to dobry sposób na zaoszczędzenie, jednak niektórzy sprzedawcy nie mają ich w swojej ofercie. Można wtedy rozważyć zmianę dostawcy z Rachuneo. Będzie to alternatywa, która pozwoli szybko ograniczyć wydatki lub dostosować ofertę do swoich potrzeb. Dzięki porównywarce cen energii elektrycznej, w kilka minut dostaniemy informację o możliwych oszczędnościach.

Czy wiesz, że… 

Do obsługi niektórych modeli liczników przedpłatowych możesz używać pilota od telewizora.

Jak zrobić debet na liczniku przedpłatowym? 

Zrobienie debetu na liczniku pre-paid może być konieczne w weekendy i święta. Wynika to z tego, że w tym czasie kupienie doładowania bywa utrudnione. Warto wiedzieć, że doładowanie prądu można zrobić również przez internet – bardzo często przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, jednak nie każdy korzysta z takich rozwiązań.

Debet jest przydatny, jeżeli zapomnimy o doładowaniu energii i skończy się ona w dni, w które nie mamy możliwości zakupu nowych kilowatogodzin. Ustawić debet może specjalista z polecenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Klient ma wtedy możliwość wykorzystania nieopłaconego prądu, który zostanie automatycznie odjęty od kolejnego doładowania.

Zalety i wady licznika przedpłatowego

Zalety

 • W przypadku licznika przedpłatowego możemy zużyć tylko tyle energii, za ile zapłaciliśmy. Dzięki temu z pewnością nie zostaniemy zadłużeni i możemy nauczyć się jak oszczędzać prąd (link do artykułu jak oszczędzać prąd). 
 • Dzięki serwisom internetowym i elektronicznym biurom obsługi klienta (eBOK), możemy dokonać wpłaty o każdej porze. Do doładowania prądu online potrzebne będzie nam tylko urządzenie z dostępem do internetu. 
 • Przez formę działania licznika przedpłatowego, możemy przeznaczyć konkretną kwotę na doładowanie prądu i zaplanować swoje wydatki.
 • Mamy możliwość wielokrotnego doładowania licznika w ciągu miesiąca. Nie musimy więc za jednym razem wydawać sporej kwoty, jak w przypadku faktury. 
 • Przy liczniku na kartę, niektórzy sprzedawcy energii oferują debet. Oznacza to, że w niektóre dni (np. święta i weekendy) w przypadku wykorzystania doładowania, prąd nie zostanie odcięty. 

Wady

 • Żeby uniknąć sytuacji, w której prąd zostanie nam odcięty, musimy stale pamiętać o sprawdzaniu licznika. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie doładujemy go w terminie. Na niektórych licznikach sporym ułatwieniem jest możliwość ustawienia alarmu, który informuje o tym, że energia do wykorzystania się kończy.
 • Doładowanie wiąże się często z opłatą transakcyjną w wysokości kilku złotych. 
 • Instalacja licznika przedpłatowego to dodatkowy koszt kilkuset złotych.

Jak doładować licznik przedpłatowy?

Zanim zakupimy doładowanie do licznika na kartę, warto pamiętać o tym, że kod doładowania jest jednorazowy i można go wykorzystać tylko na naszym liczniku.

Wprowadzenie kodu jest bardzo proste. Najpierw trzeba wcisnąć przycisk “#”, a po pojawieniu się symbolu “C” na wyświetlaczu, można zacząć wpisywać 20 cyfrowy kod doładowania. Jeżeli pojawią się jakieś problemy, instrukcję obsługi licznika można znaleźć u instalatora

Jak doładować licznik w Energa?

Energa oferuje prosty sposób na doładowanie prądu przez internet, klienci mogą wypełnić prosty formularz, który znajduje się na stronie internetowej firmy. Potrzebny będzie do tego kod kreskowy z karty, którą można wydrukować za darmo na koncie eBOK. Energa, doładowanie licznika, umożliwia również przez eBOK lub Energa24. Kod doładowania prądu dostaniemy mailem, lub w przypadku podania numeru telefonu – SMSem. 

Doładowanie prądu w PGE

PGE umożliwia doładowanie prądu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na numer: 422 222 123 i podać 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Licznik przedpłatowy w PGE możesz doładować również na koncie eBOK w zakładce „Doładuj licznik”. Po czym dostaniesz maila z potwierdzeniem, a kod doładowania znajdziesz, klikając w: „Sprawy” -> „Archiwum spraw” -> „Szczegóły”. 

Gdzie doładować licznik pre-paid w E.ON?

Na stronie E.ON znajdziesz prosty formularz o nazwie „Doładuj swój licznik”. Do doładowania licznika prepaid online potrzebować będziesz 16-cyfrowego kodu kreskowego z umowy. Kod do doładowania otrzymasz mailem, lub SMSem, jeżeli podasz swój numer telefonu. 

Gdzie kupić doładowanie energii w Tauron?

Doładować licznik na kartę możesz przez infolinię: 32 606 0 606, lub przez konto eBOK. 

Jak doładować licznik przedpłatowy w Enea?

W Enei doładować prąd online możesz poprzez konto w elektronicznym biurze obsługi klienta – w tym przypadku opłata transakcyjna jest najmniejsza i wynosi 1,99 zł. Możesz zrobić to również przez serwis MojePłatności lub w punktach sieci Moje Płatności oraz w sklepach Żabka. Wysokość opłaty za zakup to 4,99 i konieczny będzie kod kreskowy, który możesz uzyskać pod numerem: 611 111 111.

Doładowanie prądu w Fortum

W Fortum doładowanie prądu można zrobić z poziomu aplikacji Moje Fortum (BLIKiem, przelewem lub kartą płatniczą) lub przez eBOK, bez potrzeby wpisywania kodu na liczniku. Klientów mogą zainteresować również inne udogodnienia, takie jak awaryjne saldo, kontrola z aplikacji mobilnej czy możliwość oszacowania na jak długo wystarczy prądu.

Jak wygląda kod doładowania licznika pre-paid?

Kod do doładowania prądu otrzymuje się po zapłaceniu. Może on przyjść mailem, SMS-em lub znaleźć się na rachunku (w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym). Jest to 20-cyfrowy kod, który powinien być dokładnie oznaczony. Doładowanie prądu jest wyjątkowo proste, więc nie sprawi problemu nawet osobie starszej.

Przykładowy kod doładowania: 

0000 0000 0000 0000 0000

Opłaty w domu są coraz wyższe?
Zmień sprzedawcę prądu
Porównaj ceny energii w Twoim regionie