Formularz kontaktowy
Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności!
Zamknij

Nowe przyłącze elektryczne - ile kosztuje i jak je założyć?

Podpowiadamy co trzeba zrobić, żeby zamontować przyłącze elektryczne.
fot. pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji





Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Funkcjonowanie bez prądu jest w dzisiejszych czasach sporym wyzwaniem. Przyłącze elektryczne zapewnia możliwość pobierania go prosto z sieci energetycznej, a samo zamontowanie przyłącza jest ważnym krokiem przy budowaniu domu.
Chcesz łatwo i wygodnie załatwić nowe przyłącze 100% online?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Przyłącze elektryczne pozwala na przesył prądu pomiędzy linią energetyczną a odbiorcą. 
  • Przyłącza można podzielić na napowietrzne i ziemne (kablowe).
  • Wniosek o przyłącze elektryczne należy składać u lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego.

Co to jest przyłącze elektryczne? 

Przyłącze elektryczne odpowiada za połączenie odbiorcy prądu z siecią energetyczną. Umożliwia odbieranie prądu i wykorzystywanie go m.in. przy zasilaniu sprzętów domowych czy przy pracach na placu budowy. 

Rodzaje przyłączy - ich wady i zalety

Ostatecznie, o rodzaju przyłącza zadecyduje operator systemu dystrybucyjnego (w zależności od obszaru: Enea, Energa, E.ON (dawniej: Innogy), PGE lub Tauron, więcej o tych firmach dowiedzieć się można w zakładce sprzedawcy prądu). Jeżeli jednak, jako odbiorcy energii elektrycznej, możemy zadecydować o rodzaju przyłącza, to jakie lepiej wybrać - ziemne (kablowe) czy napowietrzne? 

Przyłącze elektryczne ziemne (kablowe)

W przyłączu ziemnym, jak wskazuje nazwa - kable znajdują się pod ziemią. Wykonanie go jest droższe, jednak niesie za sobą korzyści, takie jak: większa odporność na czynniki zewnętrzne (choć proces starzenia się kabli może być szybszy, ze względu na ich umiejscowienie w ziemi) i estetyka (kable nie są widoczne). Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy przewody muszą być poprowadzone przez czyjąś posesję, potrzebujemy zgody właściciela. 

Przyłącze elektryczne napowietrzne 

Przyłącze napowietrzne charakteryzuje się tym, że jego montaż jest zazwyczaj łatwiejszy i tańszy ze względu na zawieszenie przewodów w powietrzu, między instalacją odbiorcy, a linią elektroenergetyczną. Najczęściej są one przyczepione bezpośrednio do ścian budynku. Przez miejsce montażu są dużo bardziej narażone na czynniki zewnętrzne (mocny wiatr, burze itp.), a więc uszkodzenia. Wadą może być również ich widoczność. 

Warto zaznaczyć, że rodzaj linii energetycznej przy przyłączu również ma znaczenie. W przypadku, gdy linia jest napowietrzna można zdecydować między przyłączem kablowym lub napowietrznym, dla linii kablowej możliwe są tylko przyłącza kablowe. 

Przyłączanie do sieci krok po kroku 

Wypełnianie wniosku o przyłącze elektryczne

Odpowiedni wniosek znaleźć można na stronie internetowej u lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego (Enea, Energa, PGE, Tauron lub E.ON) lub w punktach obsługi klienta. Firmę, do której należy złożyć wniosek można znaleźć m.in w raporcie “Ceny prądu”. Przy wypełnianiu druku należy pamiętać o dodatkowych załącznikach:

  • Szkic lub plan, na którym widać lokalizację przyłączanego budynku. 
  • Dodatkowo potrzebny może być dokument wskazujący na to, że osoba składająca wniosek jest właścicielem/współwłaścicielem budynku lub pełnomocnictwo, gdy składamy wniosek w imieniu kogoś innego. 
  • W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w przyłączanym obiekcie należy dołączyć: wpis do CEIDG/KRS i odpis nadania NIP, REGON.

Wnioski o określenie warunków przyłączenia na stronach operatorów:

Składanie wniosku 

Dokumenty przekażemy firmie energetycznej osobiście (lub przez pełnomocnika) w punkcie obsługi klienta, prześlemy pocztą tradycyjną i w niektórych przypadkach elektroniczną. Operator systemu dystrybucyjnego, jeżeli wykonanie przyłącza jest możliwe, musi dać odpowiedź wraz z wymaganymi warunkami technicznymi w ciągu 30 dni

Warunki 

Jeżeli operator rozpatrzył nasz wniosek pozytywnie dostaniemy: listę warunków technicznych, które są konieczne do przyłączenia do sieci; szacowaną opłatę za przyłączenie (może zmienić się wraz z postępem prac); umowę o przyłączenie; rozpiskę prac. 

Jest to również moment, w którym poznamy m.in.: rodzaj przyłącza (kablowe czy napowietrzne); moc przyłączeniową; miejsce, w którym będzie znajdował się licznik prądu.

Umowa

Możemy wyróżnić 2 rodzaje umowy: 

  • Inwestycyjna - gdy brakuje odpowiedniej infrastruktury do wykonania przyłącza i zakład energetyczny musi wykonać najpierw odpowiednie prace z tym związane.W tym przypadku czas oczekiwania na przyłącze się wydłuży. 
  • Bezinwestycyjna - gdy można podłączyć budynek bez wykonywania dodatkowych prac. 

Propozycję umowy należy podpisać w ciągu 30 dni. 

Przyłączanie do sieci

  1. Należy podpisać propozycję umowy, którą wydał zakład energetyczny. 
  2. Przygotować instalację elektryczną zgodne z warunkami technicznymi.
  3. Zgłosić instalację. 

Podpisanie umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej 

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy ze sprzedawcą energii. Warto wybrać najkorzystniejszego sprzedawcę i taryfę prądu, ponieważ na niższych rachunkach za prąd można sporo zaoszczędzić. Pomoże w tym porównywarka Rachuneo, gdzie zebrane są oferty dostępne na rynku. 

Czy wiesz, że… 

Prąd budowlany, to prąd wykorzystywany podczas wznoszenia budynku. Jest on droższy i płaci się za niego w taryfie C11. Może być pobierany z przyłącza tymczasowego, ale również stałego.

Przyłącze elektryczne na czas budowy

Do prowadzenia prac budowlanych na działce niezbędny jest prąd. To na inwestorze leży odpowiedzialność wysłania wniosku na czas, tak aby możliwa było rozpoczęcie budowy. 

Przyłącze tymczasowe 

Decydują się na nie osoby, które w odpowiednim czasie nie złożyły wniosku o przyłącze stałe, ponieważ czas oczekiwania jest w tym przypadku dużo krótszy. Ważnym jest, że inwestorzy muszą sami ponieść koszty przyłącza tymczasowego, a po zakończeniu prac, powinno zostać podłączone przyłącze stałe, za które również się płaci. Oznacza to, że inwestor będzie musiał ponieść dużo większe koszty

Przyłącze stałe 

Można z niego korzystać podczas prac budowlanych, jak również po nich. Opłata za zamontowanie przyłącza będzie więc jednorazowa. Do momentu ukończenia prac i zgłoszenia budynku do użytkowania cena prądu będzie wyższa (w taryfie C11).

Sprawdź sprzęty energooszczędnie do nowego domu

Ranking lodówek

Ranking zmywarek

Ranking pralek

Pytania i odpowiedzi:

Ile kosztuje przyłącze elektryczne? 

Koszty przyłącza trzeba pokryć samemu, jednak to firma energetyczna jest właścicielem całego sprzętu, co skutkuje m.in. darmowymi naprawami i konserwacją. 

Ogólna cena zależeć będzie od: 

  • Rodzaju zamontowanego przyłącza (napowietrzne czy ziemne),
  • Mocy przyłączeniowej (zazwyczaj jest to około 10-12 kW),
  • Długości przewodów (czyli właściwie odległości budynku, od sieci elektroenergetycznej),
  • Kosztów prac wykonanych przy montażu przyłącza,
  • Danego sprzedawcy i jego cennika. 

Warto dodać, że cena przyłącza elektrycznego może się wahać od ponad 1000 zł do nawet 7000 zł. 

Ile się czeka na przyłącze elektryczne? 

Trudno określić dokładny czas oczekiwania, ponieważ zależy on od różnych czynników. Szacuje się jednak, że z przyłącza tymczasowego można zacząć korzystać po około 2 miesiącach, natomiast ze stałego po 6 -11 miesiącach. A więc wniosek o przyłącze elektryczne należy złożyć szybciej, przed rozpoczęciem budowy. 

Jakie przyłącze elektryczne do domu jednorodzinnego? 

Ostatecznie o rodzaju przyłącza zadecydują warunki techniczne. Powoli odchodzi się jednak od przyłączy napowietrznych i na rzecz ziemnych. Można więc przypuszczać, że jest to lepsze rozwiązanie. 

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze elektryczne? 

Wniosek o przyłącze elektryczne należy złożyć u operatora systemu dystrybucyjnego. Jest to, w zależności od obszaru: Tauron, Enea, Energa, E.ON lub PGE. Z dokładnymi obszarami ich funkcjonowania można zapoznać się na mapie cen prądu

Chcesz łatwo i wygodnie załatwić nowe przyłącze 100% online?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie