Taryfa C11

Co to jest taryfa C11?

Taryfa C11 to jedna z najczęściej wybieranych w Polsce taryf energii elektrycznej dla firm. Poniżej opisujemy dokładnie dla kogo przeznaczona jest ta taryfa, czym się wyróżnia i kiedy warto ją wybrać.

Sprawdź oferty dla firm

Czym wyróżnia się taryfa C11? 

Taryfa C11 przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, tym różni się od taryfy G11 (z której skorzystać mogą gospodarstwa domowe). 

Każdy znak w nazwie taryfy ma znaczenie. Co dokładnie wyróżnia taryfę C11 wśród innych taryf energii dla firm? 

 • C - Taryfa C11 przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które korzystają z linii niskiego napięcia. W Polsce są to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 
 • 1 - Z taryfy C11 korzystają firmy, których moc umowna jest mniejsza lub równa 40 kW
 • 1 - W taryfie C11 cena prądu jest stała przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Oznacza to, że bez względu na porę, za energię płaci się tyle samo. 

Dla kogo jest taryfa C11? 

Z taryfy C11 korzystają głównie firmy, które zużywają prąd w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. W przypadku taryf ze zmienną stawką za prąd, cena energii jest wyższa właśnie w tych godzinach. 

Oznacza to, że większość sklepów, biur, punktów obsługi klienta czy jednoosobowych działalności gospodarczych powinno wybrać taryfę ze stałą ceną energii przez całą dobę. Natomiast działalności, które pobierają energię rano, w nocy lub w weekendy, mogą zdecydować się na taryfy wielostrefowe. Są to na przykład taryfa C12a lub C12b. 

Taryfa C11 jest przeznaczona również dla klientów indywidualnych, jeżeli są oni w trakcie budowy domu. W tej sytuacji jest to tak zwany prąd budowlany. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych, klient może skorzystać z taryfy energii przeznaczonej dla gospodarstw domowych. 

Jak znaleźć najniższą ceną w taryfie C11? 

Wybranie najniższej ceny w przypadku taryfy C11 jest bardzo proste. Wystarczy sprawdzić stawkę u różnych sprzedawców. Należy jednak pamiętać również o opłacie handlowej. Jest to stała kwota, którą każdego miesiąca sprzedawca energii dolicza do rachunku.

Jeżeli Twoje zużycie jest bardzo niskie, wysokość opłaty handlowej będzie miała duże znaczenie. Im pobór prądu jest większy, tym mniejsze znaczenie ma wysokość opłaty handlowej, a większe koszt 1 kWh. 

Taryfa C11 cennik

Dokładny koszt 1 kWh energii w taryfie C11 można sprawdzić na każdej fakturze są prąd. Na rok 2023 została ustalona cena maksymalna, która wynosi 858 zł brutto (693 zł netto) za 1 MWh - stawka ta obejmuje mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Mimo ceny maksymalnej, sprzedawcy prądu musieli zaproponować swoje cenniki w taryfie C11, które wynoszą: 

 • Enea: 2314 zł netto za 1 MWh;
 • Energa: 2294 zł netto za 1 MWh;
 • Tauron: 2186 zł netto za 1 MWh;
 • PGE: 2100 zł netto za 1 MWh;
 • E.ON: 3114,5 zł netto za 1 MWh.

Niektórzy sprzedawcy alternatywny oferują niższą stawkę za prąd, z której można skorzystać po podpisaniu nowej umowy. Oferty sprawdzisz w porównywarce Rachuneo

Plusy i minusy taryfy C11

Jakie zalety ma taryfa C11? 

 • Brak potrzeby ograniczania zużycia energii w godzinach szczytowych

Nie musisz planować konkretnych czynności na godziny poranne lub nocne. Twoje rachunki nie wzrosną przez korzystanie z prądu w ciągu dnia. 

 • Łatwe porównanie ofert

Wybierając nowego sprzedawcę prądu musisz porównać jedynie dwie stawki: opłatę handlową i koszt 1 kWh energii. Oznacza to, że nie musisz analizować swojego zużycia w konkretnych godzinach, wykonywać skomplikowanych obliczeń lub wykonywać audytu zużycia energii. 

Jakie wady ma taryfa C11? 

 • Brak możliwości obniżenia rachunków przez zaplanowanie zużycia prądu. 

W przypadku taryf dwustrefowych lub trzystrefowych, możliwe jest obniżenie rachunku przez zaplanowanie korzystania ze sprzętów elektronicznych na konkretne godziny. Wybierając taryfę C11, decydujemy się na stałą cenę energii przez całą dobę. 

Gdzie znajdę pomoc przy wyborze odpowiedniej taryfy? 

Jeżeli nie masz pewności czy taryfa C11 jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowej pomocy ekspertów Rachuneo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez wiadomość e-mail, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. 

Lata doświadczenia na rynku energii elektrycznej pozwoliły nam pomóc setkom klientów, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Z pomocą Rachuneo podpiszesz nową, korzystną umowę przez internet. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga od Ciebie szukania informacji na temat rynku energetycznego. 

Inne taryfy prądu dla firm
Pierwszy w Polsce serwis internetowy stworzony po to, aby pomóc Ci obniżać rachunki.
Dzięki nam możesz szybko i wygodnie porównać oferty dostawców mediów w Twojej okolicy i załatwić z nami wszystkie formalności
Potrzebujesz pomocy?
Nie znasz się na taryfach i ofertach? Zostaw nam swoje dane, a będziemy mogli Ci pomóc
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Dodatkowo możesz przesłać fakturę
Możesz wczytać maksymalnie 1 plik.
Wczytywanie...
fileuploaded.jpg
Wczytywanie nie powiodło się. Maksymalny rozmiar pliku to 10 MB.
Wczytaj plik
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.