Taryfa C11 przeznaczona jest dla przedsiębiorstw i tym różni się od taryfy G11, z której skorzystać mogą gospodarstwa domowe. Oprócz tego jest droższa od taryfy G11.
Każdy znak w nazwie taryfy ma znaczenie. Co dokładnie wyróżnia taryfę C11 wśród innych taryf energii dla firm?
Z taryfy C11 korzystają głównie firmy, które zużywają prąd w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. W przypadku taryf ze zmienną stawką za prąd cena energii jest wyższa właśnie w tych godzinach. W tarycie C11 cena energii jest cały czas taka sama, niezależnie od godzin szczytu.
Oznacza to, że większość sklepów, biur, punktów obsługi klienta czy jednoosobowych działalności gospodarczych powinno wybrać taryfę ze stałą ceną energii przez całą dobę. Natomiast działalności, które pobierają energię rano, w nocy lub w weekendy, mogą zdecydować się na taryfy wielostrefowe. Są to na przykład taryfa C12a lub C12b.
Taryfa C11 jest przeznaczona również dla klientów indywidualnych, jeżeli są oni w trakcie budowy domu. W tej sytuacji jest to tak zwany prąd budowlany. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych klient może skorzystać z taryfy energii przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Czasem taryfą C11 objęci są również najemcy mieszkań bezpośrednio od dewelopera (tzw. najem instytucjonalny). Wówczas korzystniej jest przepisać prąd na siebie i skorzystać z taryfy G11 dla gospodarstw domowych.
Wybranie najniższej ceny w przypadku taryfy C11 jest bardzo proste. Wystarczy sprawdzić stawkę u różnych sprzedawców. Pomoże Ci w tym porównywarka prądu dla firm Rachuneo. Należy jednak pamiętać również o opłacie handlowej. Jest to stała kwota, którą każdego miesiąca sprzedawca energii dolicza do rachunku.
Jeżeli Twoje zużycie jest bardzo niskie, wysokość opłaty handlowej będzie miała duże znaczenie. Im pobór prądu jest większy, tym mniejsze znaczenie ma wysokość opłaty handlowej, a większe koszt 1 kWh.
Jakie zalety ma taryfa C11?
Nie musisz planować konkretnych czynności na godziny poranne lub nocne. Twoje rachunki nie wzrosną przez korzystanie z prądu w ciągu dnia.
Wybierając nowego sprzedawcę prądu, musisz porównać jedynie dwie stawki: opłatę handlową i koszt 1 kWh energii. Oznacza to, że nie musisz analizować swojego zużycia w konkretnych godzinach, wykonywać skomplikowanych obliczeń lub wykonywać audytu zużycia energii.
Jakie wady ma taryfa C11?
W przypadku taryf dwustrefowych lub trzystrefowych możliwe jest obniżenie rachunku przez zaplanowanie korzystania ze sprzętów elektronicznych na konkretne godziny. Wybierając taryfę C11, decydujemy się na stałą cenę energii przez całą dobę.
Jeżeli nie masz pewności czy taryfa C11 jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowej pomocy ekspertów Rachuneo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez wiadomość e-mail, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę.
Lata doświadczenia na rynku energii elektrycznej pozwoliły nam pomóc setkom klientów, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Z pomocą Rachuneo podpiszesz nową, korzystną umowę przez internet. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga od Ciebie szukania informacji na temat rynku energetycznego.