Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest przelew natychmiastowy i jak działa?

Działanie, wady i zalety przelewów ekspresowych
fot. pixabay
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Przelew natychmiastowy to idealne rozwiązanie dla osób, które muszą szybko wysłać pieniądze do innego banku. Oczekiwanie na przelewy standardowe może się wydłużyć nawet do kilku dni, ponieważ są one realizowane tylko w dni robocze.
Opłać rachunki z jednego miejsca
Sprawdź możliwości
W skrócie:
  • Przelew natychmiastowy to sposób na szybkie przekazanie środków na inny rachunek
  • Usługi związane z szybkimi przelewami to BlueCash i Express Elixir 
  • Przelewy ekspresowe są zazwyczaj płatne
  • Nie wszystkie banki wysyłają i odbierają przelewy przez cały czas

Co to jest przelew natychmiastowy? 

Przelew natychmiastowy jest działaniem, którego efektem będzie przesłanie pieniędzy między dwoma różnymi kontami w ciągu maksymalnie kilkunastu minut. Ich podstawowym założeniem jest to, że wykonywane są w czasie rzeczywistym, a więc oczekiwanie na środki skrócone jest do minimum. 

Jak działa przelew błyskawiczny? 

Proces wygląda bardzo podobnie do tego przy przelewach standardowych, wyróżnia go brak zależności od sesji Elixir. Oznacza to, że wysyłanie środków przebiega bez wyznaczonych przez nią ram czasowych. Wynikają z tego korzyści: 

Jak zrobić przelew natychmiastowy? 

Wykonanie przelewów natychmiastowych oferują Express Elixir i BlueCash. Skorzystanie z takiej usługi jest bardzo proste i szybkie.

Przelew w systemie BlueCash 

Przelew natychmiastowy BlueCash kosztuje około 5 zł. Zrobić go można wybierając odpowiednią opcję w bankowości elektronicznej lub podczas wizyty w placówce banku. W pierwszym przypadku wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję podczas wykonywania przelewu – zazwyczaj można wybrać z trzech dostępnych: przelew ekspresowy Express Elixir, przelew natychmiastowy BlueCash lub przelew standardowy. Warto zaznaczyć, że przelew natychmiastowy wykonany w placówce banku może być droższy.

Przelew w systemie Express Elixir 

Przelew można wykonać w oddziale banku, aplikacji mobilnej lub przez konto internetowe. Nadawca musi wybrać opcję “Przelew natychmiastowy” i wypełnić wszystkie dane. Limit transakcji to 100 000 zł, może być on jednak mniejszy, w zależności od banku. Niektóre banki blokują możliwość wysyłania i odbierania przelewów natychmiastowych w weekendy lub w konkretnych godzinach. Koszt wykonania przelewu również ustalany jest przez bank i może wynosić od 0 do 10 zł.

Czy wiesz, że… 

W czerwcu 2020 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa rozliczyła 4,7 mln przelewów natychmiastowych, a ich wartość wynosiła 5,1 mld zł. Rok wcześniej ilość transakcji była ponad dwa razy mniejsza.

Wady i zalety przelewów ekspresowych

Największym plusem jest czas oczekiwania na realizację transakcji, może on trwać nawet kilka sekund. Kolejną rzeczą, którą cenią sobie użytkownicy jest dostępność, a więc możliwość wykonania przelewu przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Nie można zapomnieć również o wygodzie - środki przelejemy z każdego urządzenia z dostępem do internetu. 

Pierwszą wadą takiego rozwiązania jest dodatkowa opłata, którą nadawca jest obciążany prawie zawsze. Klienci nie wszystkich banków mogą korzystać z usługi przez cały czas, niektóre z nich realizują i odbierają przelewy tylko w konkretnym czasie. Kolejnym ograniczeniem jest limit wysyłanej kwoty - zazwyczaj wynosi on 20 000 zł. 

Skorzystaj z Rachuneo Płatności
Kontroluj swoje rachunki
Porównaj ceny energii w Twoim regionie