Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak wysłać przelew w weekend?

Omawiamy możliwości szybkiego przesłania środków w weekend
fot. pixabay
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Możliwość zrealizowania przelewu bankowego w sobotę i niedzielę jest bardziej ograniczona i w niektórych przypadkach pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy dopiero po kilku dniach. W nagłym wypadku klienci banków mogą skorzystać z kilku prostych sposobów.
Opłacaj rachunki na czas
Wypróbuj darmowe konto na Rachuneo Płatności
W skrócie:
  • Przelewy między rachunkami w tym samym banku dochodzą do odbiorców w ciągu kilkunastu minut niezależnie od dnia.
  • Brak możliwości wykonania przelewu standardowego w weekend wynika z działania systemu Elixir. 
  • W weekend pieniądze można wysłać przez: przelew ekspresowy, BLIK, PayPal, przelew bankomatowy.

Czy w sobotę i niedzielę dochodzą przelewy? 

Użytkowniczki i użytkownicy mają kilka możliwości wysłania przelewu w weekend, jednak nie zawsze funkcjonują one w taki sam sposób, jak w dni robocze. Najkorzystniejsze jest wysyłanie środków do osób, które posiadają rachunek w tym samym banku. W takiej sytuacji niezależnie od dnia i godziny pieniądze powinny zostać dostarczone w ciągu kilkunastu minut. Jeżeli odbiorca ma konto w innym banku, to przelewy do niego obsługiwane będą przez sesję Elixir. System ten działa tylko w dni robocze, więc w przypadku wysłania środków w sobotę, niedzielę lub święta, zostaną one dostarczone po pewnym czasie. 

Dlaczego przelewy międzybankowe nie są wysyłane w weekend?

Każdy międzybankowy przelew musi przejść przez 3 etapy: 

  1. Wyjść z banku nadawcy 
  2. Przejść przez system Elixir i zostać rozliczony przez Krajową Izbę Rozliczeniową 
  3. Dojść do banku odbiorcy

Właśnie przez etap 2., nawet przy posiadaniu technicznych możliwości do przesłania przelewu przez bank w dni wolne od pracy, nie dojdzie on do odbiorcy lub odbiorczyni. Pieniądze będą musiały “przeczekać” na rozliczenie w pierwszym dniu roboczym.

Czy wiesz, że...

Polska jako jedno z pierwszych państw udostępniła możliwość wykonywania przelewów ekspresowych. W tym samym czasie rozwiązanie wprowadzane było w Wielkiej Brytanii oraz Nigerii.

Jak wysłać pieniądze w weekend? 

Osoby, które muszą w weekend przesłać środki, mogą skorzystać z kilku dostępnych na rynku rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na ich charakterystykę, ponieważ nie wszystkie sprawdzą się w każdej sytuacji. 

Przelew w weekend - jak przesłać pieniądze szybko

Przelew natychmiastowy/ ekspresowy

Takie rozwiązanie oferuje Express Elixir funkcjonujący w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej i BlueCash. Wykonać je można z poziomu bankowości elektronicznej czy w placówce banku - opłata za nie wynosi około 5 zł, chociaż w niektórych bankach są one całkowicie darmowe. Nawet w weekend przelew natychmiastowy powinien dojść do odbiorcy w kilkanaście sekund, jednak nie wszystkie banki obsługują wysyłanie i odbieranie przelewów ekspresowych przez cały czas.

BLIK i czek BLIK

Przelew mobilny BLIKiem wydaje się być rozwiązaniem idealnym - środki w ciągu kilkunastu sekund znajdują się na koncie odbiorcy, a za transakcje nie jest pobierana prowizja. Pojawia się jednak kilka problemów. Nie wszystkie banki obsługują takie przelewy, a żeby wszystko działało w odpowiedni sposób, to bank odbiorcy i nadawcy muszą posiadać taką funkcję. Kolejnym wymaganiem jest ściągnięcie aplikacji mobilnej i połączenie numeru telefonu z rachunkiem. Dopiero w momencie, gdy wszystkie warunki są spełnione, po wpisaniu numeru telefonu odbiorcy możemy wysłać szybki przelew. 

Użytkowniczki i użytkownicy mogą również wygenerować czek BLIK. Żeby wypłacić środki z takiego czeku, wystarczy w bankomacie wpisać 9-cio cyfrowy kod i hasło. Jeżeli gotówka nie zostanie wypłacona - wróci ona na konto nadawcy.

Korzystając z BLIKa, warto zachować uważność - istnieje wiele historii oszustw, w których cyberprzestępcy podszywają się pod znajomych, nakłaniając do przesyłania pieniędzy na zmyślone konta. Dokonując przelewu BLIKiem, upewnij się (np. przez rozmowę telefoniczną), że o kod prosi Cię osoba, którą znasz.

PayPal 

Przesłanie pieniędzy za pomocą PayPala jest możliwe tylko, gdy odbiorca i nadawca mają założone tam konto. Do wykonania przelewu potrzebować będziemy również środków na nim, wtedy wystarczy podać e-mail odbiorcy i wybraną kwotę. 

Przelew bankomatowy

Ten sposób wymaga niestety obecności odbiorcy i nadawcy przy bankomatach Euronetu. Środki przekazać można za pomocą karty płatniczej lub podania swoich danych i włożenia gotówki do wpłatomatu. Odbiorcy należy przekazać numer transakcji, żeby mógł odebrać pieniądze. 

Wszystkie rachunki w jednym miejscu?
Zrób to z Rachuneo Płatności!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie