Czy w sobotę i niedzielę dochodzą przelewy?
Użytkowniczki i użytkownicy mają kilka możliwości wysłania przelewu w weekend, jednak nie zawsze funkcjonują one w taki sam sposób, jak w dni robocze. Najkorzystniejsze jest wysyłanie środków do osób, które posiadają rachunek w tym samym banku. W takiej sytuacji niezależnie od dnia i godziny pieniądze powinny zostać dostarczone w ciągu kilkunastu minut. Jeżeli odbiorca ma konto w innym banku, to przelewy do niego obsługiwane będą przez sesję Elixir. System ten działa tylko w dni robocze, więc w przypadku wysłania środków w sobotę, niedzielę lub święta, zostaną one dostarczone po pewnym czasie.
Dlaczego przelewy międzybankowe nie są wysyłane w weekend?
Każdy międzybankowy przelew musi przejść przez 3 etapy:
- Wyjść z banku nadawcy
- Przejść przez system Elixir i zostać rozliczony przez Krajową Izbę Rozliczeniową
- Dojść do banku odbiorcy
Właśnie przez etap 2., nawet przy posiadaniu technicznych możliwości do przesłania przelewu przez bank w dni wolne od pracy, nie dojdzie on do odbiorcy lub odbiorczyni. Pieniądze będą musiały “przeczekać” na rozliczenie w pierwszym dniu roboczym.
Czy wiesz, że...
Polska jako jedno z pierwszych państw udostępniła możliwość wykonywania przelewów ekspresowych. W tym samym czasie rozwiązanie wprowadzane było w Wielkiej Brytanii oraz Nigerii.
Jak wysłać pieniądze w weekend?
Osoby, które muszą w weekend przesłać środki, mogą skorzystać z kilku dostępnych na rynku rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na ich charakterystykę, ponieważ nie wszystkie sprawdzą się w każdej sytuacji.
Przelew natychmiastowy/ ekspresowy
Takie rozwiązanie oferuje Express Elixir funkcjonujący w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej i BlueCash. Wykonać je można z poziomu bankowości elektronicznej czy w placówce banku - opłata za nie wynosi około 5 zł, chociaż w niektórych bankach są one całkowicie darmowe. Nawet w weekend przelew natychmiastowy powinien dojść do odbiorcy w kilkanaście sekund, jednak nie wszystkie banki obsługują wysyłanie i odbieranie przelewów ekspresowych przez cały czas.
BLIK i czek BLIK
Przelew mobilny BLIKiem wydaje się być rozwiązaniem idealnym - środki w ciągu kilkunastu sekund znajdują się na koncie odbiorcy, a za transakcje nie jest pobierana prowizja. Pojawia się jednak kilka problemów. Nie wszystkie banki obsługują takie przelewy, a żeby wszystko działało w odpowiedni sposób, to bank odbiorcy i nadawcy muszą posiadać taką funkcję. Kolejnym wymaganiem jest ściągnięcie aplikacji mobilnej i połączenie numeru telefonu z rachunkiem. Dopiero w momencie, gdy wszystkie warunki są spełnione, po wpisaniu numeru telefonu odbiorcy możemy wysłać szybki przelew.
Użytkowniczki i użytkownicy mogą również wygenerować czek BLIK. Żeby wypłacić środki z takiego czeku, wystarczy w bankomacie wpisać 9-cio cyfrowy kod i hasło. Jeżeli gotówka nie zostanie wypłacona - wróci ona na konto nadawcy.
Korzystając z BLIKa, warto zachować uważność - istnieje wiele historii oszustw, w których cyberprzestępcy podszywają się pod znajomych, nakłaniając do przesyłania pieniędzy na zmyślone konta. Dokonując przelewu BLIKiem, upewnij się (np. przez rozmowę telefoniczną), że o kod prosi Cię osoba, którą znasz.
PayPal
Przesłanie pieniędzy za pomocą PayPala jest możliwe tylko, gdy odbiorca i nadawca mają założone tam konto. Do wykonania przelewu potrzebować będziemy również środków na nim, wtedy wystarczy podać e-mail odbiorcy i wybraną kwotę.
Przelew bankomatowy
Ten sposób wymaga niestety obecności odbiorcy i nadawcy przy bankomatach Euronetu. Środki przekazać można za pomocą karty płatniczej lub podania swoich danych i włożenia gotówki do wpłatomatu. Odbiorcy należy przekazać numer transakcji, żeby mógł odebrać pieniądze.