Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Smart home - co to znaczy i od czego zacząć?

Wyjaśniamy, czym jest inteligentny dom oraz od czego najlepiej zacząć smart home.
pixabay.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dzięki nowoczesnej technologii smart home możesz kontrolować swoje zużycie energii, a w efekcie oszczędzić na rachunkach za prąd. W tym artykule dowiesz się, czym jest inteligentny dom i co wybrać na start.
Szukasz sposobu na oszczędzanie prądu?
Sprawdź tańsze oferty!
W skrócie:
  • Smart home to inteligentny dom wyposażony w sprzęty technologiczne, które wspierają wygodę, bezpieczeństwo i... oszczędności za prąd!
  • Ze swojego telefonu lub tabletu możesz sprawdzić, "co słychać" w Twoim domu - zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, multimediami itp.
  • Systemy inteligentnego domu opierają się zarówno na połączenia przewodowych (nowe budynki lub budynki po remoncie), jak i bezprzewodowych (nie wymagają remontu, gotowe do zainstalowania od zaraz).
  • Inteligentny dom najlepiej zacząć od podstawowych zestawów dopasowanych do naszych potrzeb.

Czym jest smart home?

Smart home to taki dom, w którym wykorzystywanych jest wiele nowoczesnych sprzętów technologicznych, usprawniających i optymalizujących korzystanie z przestrzeni domowej. W takim domu lub mieszkaniu (a także garażu, warsztacie czy biurze) część urządzeń działa automatycznie, bez konieczności angażowania użytkownika lub użytkowniczki.

Takie działanie pozwala na zwiększenie komfortu domowników i domowniczek oraz zapewnienie im większego bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest oszczędność, która wynika z rozsądnego korzystania z oświetlenia czy ogrzewania, jak również z możliwości szybszej reakcji na pojawiające się w domu zagrożenia.

Inteligentny dom: oszczędność i kontrola w jednym

Przygodę z inteligentnym domem należy zacząć od przemyślenia swojego stylu życia. Jeśli w określonych godzinach przebywasz w pracy – warto na ten czas ograniczyć ogrzewanie i podnieść je dopiero wtedy, gdy będziesz już w drodze do domu. Wygeneruje to znaczące oszczędności. Podobnie z oświetleniem – każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć o wyłączeniu światła w korytarzu czy toalecie. A może doświadczyłeś zalania sąsiadów i poniosłeś z tego tytułu wysokie koszty? Skonfiguruj swój system w oparciu o najważniejsze dla siebie obszary, a Twój dom będzie dbał o nie automatycznie – bez Twojego udziału.

W ramach jednego systemu smart home możesz zintegrować wiele urządzeń – rolety, oświetlenie, ogrzewanie, fotowoltaikę, pompy ciepła, multimedia czy inne urządzenia elektryczne – i zarządzać ich działaniem w aplikacji na swoim telefonie, bądź ustalając harmonogram godzinowy. Możesz też zaplanować bardziej zaawansowane sceny – np. automatyczne opuszczanie rolet w słoneczny, letni dzień pozwala na zachowanie chłodu w domu, dzięki czemu nie musimy uruchamiać energochłonnej klimatyzacji. Podobnie jest w przypadku oświetlenia – inteligentne urządzenia wyłączą je, gdy czujnik nie będzie wykrywał ruchu w pomieszczeniu.

Warto również wspomnieć o zdalnym sterowaniu urządzeniami z poziomu aplikacji w smartfonie. Zapomniałeś o wyłączeniu tostera czy żelazka? Koniec zamartwiania się i wracania do domu w pośpiechu – możesz odłączyć je od prądu jednym kliknięciem. Lubisz mieć wszystko pod kontrolą? W razie awarii – wykrycia dymu, czadu czy wycieku z pralki – czujniki zaalarmują Cię nie tylko sygnałem dźwiękowym, ale również powiadomieniem na komórce. W ten sposób będziesz miał/a możliwość szybkiej reakcji, nawet będąc poza domem.

Czy wiesz, że...

Idea smart home pochodzi z Ameryki. Firma Microsoft zaprezentowała w 1999 r. pierwszą profesjonalną wizję smart home - domu przyszłości.

Podstawowy zestaw majsterkowicza - od czego zacząć smart home?

Na rynku dostępnych jest wiele elementów smart home. Wiele z nich opiera się na połączeniu przewodowym, ale takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku nowych budynków lub przeprowadzania gruntownego remontu. Sytuacja komplikuje się, jeśli zmienimy zdanie lub zapragniemy dodatkowych funkcji już po remoncie. Na szczęście istnieją też rozwiązania bezprzewodowe. Takie systemy można zainstalować w dowolnym momencie, nawet w gotowej inwestycji, nie wymagają remontu, a urządzenia zasilane są bateryjnie bądź umieszczane w puszkach podtynkowych. To ważne również z punktu widzenia właścicieli domów zabytkowych, mobilnych (kampery, jachty) lub budynków użyteczności publicznej, kiedy zmiany muszą być wdrożone, a na dodatek w krótkim czasie.

Siłą bezprzewodowego systemu smart home jest też modułowość. Dzięki niej, możemy zacząć swoją przygodę od centrali zarządzającej i kilku najpotrzebniejszych elementów. Najbardziej komfortowy, również z finansowego punktu widzenia, będzie zakup dopasowanego do naszych potrzeb zestawu.

Atrakcyjną ofertą jest wybrany Pakiet Smart Na Start od polskiej firmy FIBARO. W skład trzech różnych pakietów wchodzi centrala zarządzająca Home Center Lite oraz do wyboru są urządzenia skierowane na:

  • oszczędzanie energii elektrycznej – zawierający inteligentne gniazdka Wall Plug pozwalające na bieżący pomiar energii podłączonych pod nie urządzeń, a także włączanie i wyłączanie ich zdalnie,
  • oszczędzanie ciepła – zawierający głowice termostatyczne The Heat Controller, pozwalające na regulowanie temperatury w każdym z pomieszczeń indywidualnie,
  • oszczędzanie energii oraz ciepła – zawierający zarówno inteligentne gniazdka, jak i głowice montowane na grzejnikach.  

Kolejne urządzenia można skompletować z czasem i dodawać je w dowolnym momencie – choćby wtedy, gdy zmienią się nasze potrzeby, zapragniemy rozbudować system lub któreś z pomieszczeń zmieni swoją pierwotną funkcję.

Ceny pakietów zaczynają się już od 420 złotych, w zależności od liczby wybranych urządzeń. Dodatkowo można zakupić je w systemie wygodnych rat 0%.

Poznaj więcej możliwości ofert od FIBARO.

Dlaczego oszczędność prądu ma dziś tak duże znaczenie?

Polska energetyka w przeważającej części oparta jest na węglu. Chociaż można zaobserwować trend rosnącego udziału OZE, to wciąż węgiel pozostaje głównym źródłem energii w naszym kraju. Korzyści z oszczędzania energii elektrycznej kryją się zatem nie tylko w niższych rachunkach za prąd, ale także sprzyjają środowisku, ograniczając szkodliwą emisję CO2.

Apel o niższe rachunki za prąd zyskał dodatkowo na sile z uwagi na pogłębiający się kryzys energetyczny i stale rosnące rachunki za prąd. W 2023 roku średnia cena prądu w Polsce wynosi 0,94-1,03 zł za 1 kWh. Dla porównania, w 2019 roku było to zaledwie 61 gr. Co więcej, praktyka oszczędzania zaczęła być propagowana przez wprowadzenie rządowego limitu prądu, którego przekroczenie grozi drastycznymi podwyżkami energii.

Można powiedzieć, że w świecie opartym w dużej mierze na eksploatacji natury i rządzonym rynkową ideą zysku mamy do czynienia z nietypową sytuacją, w której to interesy środowiskowe zazębiły się z interesami finansowymi większości gospodarstw domowych. W obliczu podwyżek cen energii oszczędność zyskała dodatkowe znaczenie - nie tylko finansowe ale i ekologiczne. System smart home efektywnie koresponduje z nimi oboma. W jaki sposób? Efektywne zarządzanie energią za pośrednictwem nowoczesnej technologii sprzyja ograniczeniu zużycia prądu, a tym samym zmniejsza szkodliwą emisję CO2. Praca urządzeń determinowana z jednej strony zachowaniami domowników i domowniczek (np. oświetlenie wyłącznie na czas przebywania w danym miejscu), a z drugiej warunkami zewnętrznymi (np. obniżenie ogrzewania w wyniku rozpogodzenia) sprawia, że energii zużywa się dokładnie tyle, ile potrzeba.

Chcesz wiedzieć, ile prądu zużywa np. piekarnik w Twoim domu? Czytaj: “Ile prądu zużywają sprzęty domowe?”

Chcesz tańszy prąd?
Sprawdź oferty
Porównaj ceny energii w Twoim regionie