Taryfy dynamiczne to nowy sposób rozliczania, w którym cena energii elektrycznej zmienia się w ciągu dnia. Kto może zyskać dzięki taryfom dynamicznym i w jaki sposób skorzystać z oferty?
- Umowy z taryfami dynamicznymi oferowane są w Polsce od 24 sierpnia 2024 roku.
- Do wprowadzenia dynamicznych taryf zobowiązani są wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce, którzy mają co najmniej 200 tys. odbiorców.
- Przejście na nowy system rozliczania energii elektrycznej jest dobrowolny.
Dedykowane produkty pod Twoje potrzeby
Czym są nowe taryfy dynamiczne?
Taryfy dynamiczne to nowy model rozliczeń dla gospodarstw domowych. Najważniejszym wyróżnikiem są zmieniające się ceny w ciągu dnia, zależne od cen na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Głównym celem systemu jest zachęcenie użytkowników do korzystania z energii elektrycznej wówczas, gdy produkcja prądu z OZE jest najwyższa – ceny energii w godzinach szczytu są najniższe. Oszczędności daje więc nie tylko ograniczenie zużycia energii, ale też zakup energii w odpowiedniej porze dnia.
Dynamiczne ceny to odpowiedź na przeciążenia sieci energetycznej w chwilach największej produkcji prądu z fotowoltaiki. Umowa z ceną dynamiczną odzwierciedla bieżące wahania cen na rynku energii. Taryfy czasu rzeczywistego skierowane są do odbiorców energii posiadających inteligentny licznik zdalnego odczytu.
Od kiedy sprzedawcy oferują taryfy dynamiczne?
Z taryf dynamicznych można korzystać w Polsce od 24 sierpnia 2024. Od tej daty oferty ze zmiennymi cenami oferują wszyscy sprzedawcy prądu, którzy obsługują powyżej 200 tys. klientów – to wymóg Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Z nowego systemu mogą skorzystać nowi oraz dotychczasowi odbiorcy i prosumenci.
Jaka jest cena prądu w taryfach dynamicznych?
Taryfy dynamiczne uwzględniają zmieniające się ceny energii Rynku Dnia Następnego (RDN) na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Stawka za 1 kWh energii uzależniona jest więc od ceny giełdowej godzinowej. Jak wygląda zmiana cen energii w ciągu dnia? W nocy oraz w godzinach największej produkcji energii (np. w słoneczne dni) ceny są niższe. Wyższych cen energii można natomiast spodziewać się rano, po południu i wieczorem, czyli wówczas, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe.
Jakie są zagrożenia związane z taryfami dynamicznymi?
Głównym zagrożeniem taryf dynamicznych jest nieprzewidywalność kosztów. Stawki opracowywane są w odpowiedzi na zmieniające się ceny giełdowe i tym samym zależą od wielu czynników, np. nagłego spadku produkcji energii odnawialnej lub zwiększonego zapotrzebowania. Ten model rozliczeń wymaga więc obserwowania, jak zmieniają się rynkowe ceny prądu i odpowiedniego zarządzania zużyciem energii.
Kiedy sprawdzą się taryfy dynamiczne?
Wiemy, czym są taryfy dynamiczne, ale jak uzyskać oszczędności na rachunkach za prąd? Nowy sposób rozliczania odbiorców końcowych energii sprawdzi się przede wszystkim u klientów, którzy potrafią dostosować swoje zużycie energii do okresów o niższych stawkach. Wymaga to zarządzania przez klienta zużyciem energii w taki sposób, by największy pobór energii miał miejsce w nocy oraz godziny szczytu produkcji prądu. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń o wysokim poborze prądu, np. piekarnika, pralki, zmywarki czy suszarki do ubrań.
Dynamiczne ceny prądu mogą sprawdzić się także u właścicieli fotowoltaiki z magazynem energii. Po przejściu na taryfy dynamiczne prosument może ładować przydomowe magazyny energii w okresie szczytu produkcji z OZE oraz w nocy, gdy energia jest najtańsza. Zmagazynowaną energię można wówczas wykorzystać rano i po południu, czyli wówczas, gdy stawka jest wysoka. Przed wybraniem taryf dynamicznych trzeba jednak obliczyć opłacalność takiego rozwiązania. Sprzadź pozostałe taryfy prądu.
Którzy sprzedawcy oferują taryfy dynamiczne swoim Klientom?
Obecnie taryfy z cenami dynamicznymi energii dostępne są u wszystkich dużych sprzedawców. Jak wyglądają warunki zakupu energii elektrycznej?
Taryfy dynamiczne Enea
Ceny energii w poszczególnych godzinach doby można sprawdzić na stronie ENEI. Godziny z najwyższą i najniższą stawką oznaczone są czerwonym i zielonym kolorem, co ułatwia planowanie zużycia energii elektrycznej w następnym dniu. Możesz również w prosty sposób sprawdzić archiwalne stawki.
Taryfy dynamiczne E.ON
Na stronie E.ON podawane są kursy netto i brutto za megawatogodzinę, zatem należy tę stawkę przeliczyć na kilowatogodziny. 1 MWh to 1000 kWh, więc podaną cenę trzeba podzielić przez 1000. Do prezentowanych wartości trzeba też doliczyć opłaty stałe, czyli koszty transakcyjne.
Taryfy dynamiczne PGE
Aby sprawdzić cenę na stronie PGE, należy wybrać datę obrotu i kliknąć „zastosuj". Plusem jest to, że stawki są prezentowane nie tylko w tabeli, ale i na wykresie. To ułatwia planowanie.
Taryfy dynamiczne Tauron
Podobnie jak u konkurentów, tak i na stronie Tauronu znajdziemy wszelkie informacje dotyczące taryf dynamicznych. Aby jednak je przeczytać, trzeba podać nazwę miejscowości lub kod pocztowy. Nie znajdziemy też tabeli z cenami – dostępny jest jedynie odsyłacz na stronę TGE.
Taryfy dynamiczne Energa
Osoby korzystające z taryfy dynamicznej w firmie Energa każdego dnia otrzymują do godziny 17.00 na swoim koncie ENERGA24 zestawienie cen prądu w danych okresach doby (ceny dotyczące 15-minutowych okresów) na kolejny dzień. To pozwala zaplanować aktywności i wpływać na wysokość rachunku za prąd. Energa rozlicza klienta zgodnie z cenami z danego okresu, a faktura jest wystawiana po zakończonym okresie rozliczeniowym.