Dystrybutor a sprzedawca

Na czym polega różnica?
Odpowiedź w skrócie:
  • Zadaniem dystrybutorów jest utrzymanie sieci energetycznej i dostarczanie prądu do odbiorców w danym regionie
  • Sprzedawcy handlują energią kupowaną hurtowo na giełdzie energii
  • Opłata za energię czynną (dla sprzedawcy) i za dystrybucję (dla dystrybutora) to główne składniki typowej umowy dla klienta indywidualnego
Sprzedawcy energii to firmy hurtowo nabywające energię od producentów i sprzedające ją odbiorcom. Energia ta dostarczana jest za pomocą sieci należącej do dystrybutora (który za tę usługę pobiera własną opłatę).

Cała Polska podzielona jest na kilka obszarów, obsługiwanych przez dużych dystrybutorów energii. Ich zadaniem jest utrzymywanie sieci energetycznej i przesyłanie energii elektrycznej do końcowych odbiorców. Dystrybutorzy to: PGE, Innogy, Tauron, Enea i Energa.

Koniecznie wybierz umowę kompleksową!

Jeżeli znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę innego sprzedawcy - koniecznie podpisz z nim umowę kompleksową. Unikniesz konieczności osobnego rozliczania energii czynnej i kosztów dystrybucji.

Klient, niezależnie od lokalizacji, może wybrać dowolnego sprzedawcę i skorzystać z jego oferty. Jednak jednocześnie zawsze będzie musiał korzystać z sieci dystrybutora działającego na tym terenie.

Dla ułatwienia wprowadzono umowy kompleksowe, dzięki którym nabywca opłaca jedną fakturę, obejmującą zarówno cenę zakupu energii, jak i koszt jej przesłania. Fakturę taką wystawia sprzedawca energii, rozliczając się później z dystrybutorem.

Powiązane pytania
Porównaj ceny energii w Twoim regionie