Mandat karny - przelew, poczta czy terminal?
Od 2018 roku mandat można zapłacić bezpośrednio po otrzymaniu za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK, ponieważ radiowozy policyjne wyposażone są w terminale. Wielu kierowców decyduje się jednak na przełożenie tej nieprzyjemnej czynności na później. Warto pamiętać, że należy opłacić mandat w ciągu 7 dni od wystawienia. W jaki sposób można to zrobić?
Czy wiesz, że…
Od 2016 roku każdy przelew za mandat karny kierowany jest do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.
Płatność mandatu na poczcie lub w banku
Jest to najbardziej tradycyjny sposób opłacania należności. Niestety, skorzystanie z niego wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak czekanie w długich kolejkach czy wysoka opłata za wykonanie transakcji (na poczcie wynosi aż 10 zł).
Sprawdź, jak zrobić przelew na poczcie!
Przelew za mandat karny przez internet
Przelew internetowy za mandat karny będzie najwygodniejszą i najszybszą opcją. Użytkownicy mogą skorzystać tutaj z dwóch różnych sposobów w zależności od potrzeb i preferencji.
Przelew podatkowy za mandat karny
Mandat karny jest podatkiem, a więc opłacając go, musimy skorzystać z innego sposobu niż w przypadku “normalnych” przelewów. Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana i wymaga zapoznania się z pewnymi informacjami.
Jak wypełnić przelew za mandat karny?
Każdy bank oferuje możliwość opłacenia mandatu karnego przelewem internetowym. Sposób wypełnienia pól i wysyłania może się jednak różnić w zależności od banku.
- Zaloguj się do bankowości internetowej lub otwórz aplikację banku.
- Kliknij w zakładkę “Przelewy”, następnie wybierz “Przelew podatkowy”/”Przelew do US”/”Przelew do Urzędu Skarbowego”.
- Wybierz “Mandaty”.
- Teraz wypełnij dane Urzędu Skarbowego (niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, wpisujemy dane Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu). Może okazać się, że system uzupełni wszystkie pola automatycznie.
Dane do przelewu:
Pierwszy Urząd Skarbowy
Numer konta: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000
Adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole
- W polu “Typ identyfikatora” wybierz PESEL, a przy “Numer identyfikatora” uzupełnij swoim własnym. W niektórych bankach dane te mogą być już wypełnione.
- Wpisz kwotę mandatu.
- W polu “Identyfikacja zobowiązania / identyfikator zobowiązania” wpisz numer i serię mandatu.
- Na koniec zatwierdź swój przelew do Urzędu Skarbowego za mandat karny. Często potrzebne jest potwierdzenie transakcji, na przykład poprzez kartę kodów lub SMS.

Mandat karny - opóźniony przelew do US
W przypadku niezapłaconego mandatu, należność może zostać pobrana ze zwrotu podatku, dochodów lub nawet emerytury. Wiąże się to z wieloma nieprzyjemnościami, a gdy sprawę przejmie komornik - z dodatkowymi kosztami.
Opłacenie mandatu a prowizja
Oczywiście najmniej ryzykowną formą płatności, pod kątem ewentualnej prowizji, jest płatność w radiowozie. Płacąc bezpośrednio u policjanta lub policjantki mamy pewność, że za opłacenie mandatu nie poniesiemy żadnej prowizji. Nie każdy/a będzie jednak dysponować w danym momencie kwotą, która w niektórych sytuacjach może być bardzo wysoka.
Podobnie jak w przypadku opłacania rachunków prowizja czeka nas za to na poczcie (ok. 10 zł). Nie ominie nas ona również w przypadku płacenia za mandat przez internet - ok. 5 zł prowizji za przelew.