Jak zapłacić mandat przez internet?

Wyjaśniamy krok po kroku, jak spłacić należność
fot. pixabay
Wpływy z mandatów karnych zasilają budżet państwa, a kwoty jakie przynoszą liczy się w setkach milionów. Nie dziwi więc, że codziennie opłacane są ich ogromne ilości. Jaki jest jednak najlepszy sposób na zapłacenie należności?
Opłacaj rachunki szybko i wygodnie przez Rachuneo Płatności
Płacę!
W skrócie:
 • Mandat zapłacisz na poczcie, w okienku bankowym, przelewem podatkowym, ekspresowym lub u policjanta, który go wystawił
 • Żeby wykonać przelew za mandat karny, trzeba adresować go do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
 • Identyfikator zobowiązania to numer i seria mandatu

Mandat karny - przelew, poczta czy terminal? 

Od 2018 roku mandat można zapłacić bezpośrednio po otrzymaniu za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK, ponieważ radiowozy policyjne wyposażone są w terminale. Wielu kierowców decyduje się jednak na przełożenie tej nieprzyjemnej czynności na później. Warto pamiętać, że należy opłacić mandat w ciągu 7 dni od wystawienia. W jaki sposób można to zrobić?

Czy wiesz, że…

Od 2016 roku każdy przelew za mandat karny kierowany jest do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Płatność mandatu na poczcie lub w banku

Jest to najbardziej tradycyjny sposób opłacania należności. Niestety, skorzystanie z niego wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak czekanie w długich kolejkach czy wysoka opłata za wykonanie transakcji (na poczcie wynosi aż 10 zł). 

Przelew na poczcie

Przelew za mandat karny przez internet

Przelew internetowy za mandat karny będzie najwygodniejszą i najszybszą opcją. Użytkownicy mogą skorzystać tutaj z dwóch różnych sposobów w zależności od potrzeb i preferencji.

Przelew podatkowy za mandat karny 

Mandat karny jest podatkiem, a więc opłacając go musimy skorzystać z innego sposobu niż w przypadku “normalnych” przelewów. Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana i wymaga zapoznania się z pewnymi informacjami. 

Jak wypełnić przelew za mandat karny? 

Każdy bank oferuje możliwość opłacenia mandatu karnego przelewem internetowym. Sposób wypełnienia pól i wysyłania może się jednak różnić w zależności od banku. 

 1. Zaloguj się do bankowości internetowej lub otwórz aplikację banku. 
 2. Kliknij w zakładkę “Przelewy”, następnie wybierz “Przelew podatkowy”/”Przelew do US”/”Przelew do Urzędu Skarbowego”.
 3. Wybierz “Mandaty” 
 4. Teraz wypełnij dane Urzędu Skarbowego (niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy wpisujemy dane Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu). Może okazać się, że system uzupełni wszystkie pola automatycznie. 

Dane do przelewu:

Pierwszy Urząd Skarbowy
Numer konta:
47 1010 0055 0201 6090 0999 0000
Adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole
 1. W polu “Typ identyfikatora” wybierz PESEL, a przy “Numer identyfikatora” uzupełnij swoim własnym. W niektórych bankach dane te mogą być już wypełnione.
 2. Wpisz kwotę mandatu. 
 3. W polu “Identyfikacja zobowiązania / identyfikator zobowiązania” wpisz numer i serię mandatu. 
 4. Na koniec zatwierdź swój przelew do Urzędu Skarbowego za mandat karny. Często potrzebne jest potwierdzenie transakcji, na przykład poprzez kartę kodów lub SMS. 
Przykładowy przelew za mandat - mBank

Mandat karny - opóźniony przelew do US

W przypadku niezapłaconego mandatu, należność może zostać pobrana ze zwrotu podatku, dochodów lub nawet emerytury. Wiąże się to z wieloma nieprzyjemnościami, a gdy sprawę przejmie komornik - z dodatkowymi kosztami.

Chcesz opłacać rachunki z jednego miejsca?
Załóż darmowe konto na Rachuneo
Porównaj ceny energii w Twoim regionie