Program Czyste Powietrze - Jak skorzystać z dofinansowania?

Co powinniśmy wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia domu.
Fot. pixabay
Program “Czyste Powietrze” powstał w trosce o środowisko. Ma on zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie ocieplenia w domach jednorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania, na nowe i ekologiczne
W skrócie:
 • program “Czyste Powietrze” powstał w duchu dbania o środowisko 
 • zgłaszając się do programu można wnioskować o dofinansowanie lub pożyczkę, trzeba jednak spełniać dokładnie określone warunki
 • minimalny koszt przedsięwzięcia, które będzie brane pod uwagę to 3 tysiące zł
 • w marcu 2020 r. wprowadzone zostały zmiany, mające ułatwić korzystanie z programu
Mój prąd to dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną
Skontaktuj się z nami

Czyste powietrze - nowy dom

Ideą programu jest dbanie o zdrowie, klimat i środowisko. Podstawowym celem programu "Czyste powietrze" jest efektywne zarządzanie energią za pomocą między innymi: 

 • dofinansowania do pieców i kotłów - chodzi o wymianę tych starych, na nowoczesne spełniające najwyższe normy.
 • dotacji na ocieplenie domu - odpowiednia izolacja nie pozwala na przenikanie ciepła na zewnątrz i zapobiega marnowaniu energii, tym samym obniża rachunki za prąd
 • dotacji do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej - dzięki temu i odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40%. 
 • dotacji na instalacje odnawialnych źródeł energii
 • dotacji na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Czy wiesz, że… 

W Polsce największa zanieczyszczenie powietrza jest w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. Problem widać jednak w całym kraju, a zanieczyszczenia na tak wielką skalę narażają zdrowie ludzi.

Program “Czyste Powietrze” - dofinansowania 

Biorąc udział w programie “Czyste Powietrze” możesz liczyć na dotację lub pożyczkę. To jaki zwrot kosztów uzyskamy i jaki wkład własny będzie konieczny, zależy od miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Ważny jest także wiek budynku, od niego zależeć będzie zakres prac objętych dofinansowaniem. Abyśmy uzyskali pomoc, koszt naszego przedsięwzięcia musi wynosić przynajmniej 3 tysięcy złotych.

Budżet programu do 2029 roku to 103 miliardy złotych. 

Program “Mój Prąd”

Program “Mój Prąd” jest rozszerzeniem programu “Czyste Powietrze”, na niego rząd przeznaczył 1 miliard złotych. Jego celem są dofinansowania do zakładania paneli fotowoltaicznych (słonecznych). Z programu może skorzystać właściciel gospodarstwa domowego, który wcześniej nie miał paneli słonecznych, i których montaż przed złożeniem wniosku nie został zakończony. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 5000 złotych i nie może ona przekroczyć połowy wartości inwestycji

Jak składać wniosek?

Pierwszy nabór zakończył się w grudniu 2019, drugi nabór do programu zaczął się 13 stycznia 2020 i trwa do 18 grudnia 2020. Wnioski o dofinansowanie składamy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale istnieje też możliwość wysłania wniosku elektronicznie. 

Wniosek składamy po montażu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ musimy wykazać jej funkcjonowanie. Powinny się w nim znaleźć kopia faktury zapłaty i zaświadczenie, że podłączyliśmy instalację do sieci elektrycznej. Informacja o tym, czy wniosek został przyjęty przyjdzie mailem. 

Osiem kroków do skorzystania z programu “Czyste Powietrze”

 1. Zdobądź wiedzę: zapoznaj się z regulaminem, wnioskami, załącznikami… 
 2. Zbadaj potrzeby domu: określ zużycie energii przez budynek np. przez audyt energetyczny - jest to dokonana przez eksperta analiza, która ma wskazać opłacalne rozwiązania modernizacyjne
 3. Wypełnij i złóż wniosek o pożyczkę lub dofinansowanie: pamiętaj o wymaganych dokumentach takich jak dokumenty potwierdzające dochód, czy dokumenty potwierdzające prawo własności budynku - np.: numer księgi wieczystej. Wniosek możesz składać elektronicznie lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - WFOŚiGW, można to zrobić do 6 miesięcy po rozpoczęciu inwestycji.
 4. Zaczekaj na decyzję WFOŚiGW
 5. Podpisz umowę o dofinansowanie: podpisywanie umów trwa do 31.12.2027 roku
 6. Złóż wniosek o płatności 
 7. Zakończ przedsięwzięcie: możliwa jest wizyta przedstawiciela Funduszu
 8. Rozliczenie przedsięwzięcia: WFOŚiGW zweryfikuje czy wywiązałeś/aś się z umowy, jeżeli tak to dostaniesz dofinansowanie

Termomodernizacja dofinansowanie - kogo obowiązuje?

Z dopłaty do ocieplenia i dofinansowania na piec/kocioł będą mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, również oddzielnych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych. 

W przypadku osób, które planują rozpoczęcie budowy jednorodzinnego domu, objęte są one programem, jeżeli budynek nie został zgłoszony do użytkowania. Na stronie projektu pojawiła się jednak informacja, że od 1 stycznia 2020 koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego nie będą pokrywane przez program “Czyste Powietrze”

Warunki podstawowe jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o dopłatę: 

 • Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania Programu.
 • Dla budynków budowanych:  zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania Programu.

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”

W maju 2020 wprowadzone zostały zmiany, które mają przyspieszyć i ułatwić korzystanie z programu. Ważnym elementem jest przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni. Wnioski zostały również uproszczone, co zmniejszy problemy z ich wypełnianiem. Kolejną rzeczą, która ma zachęcić i umożliwić wielu osobom skorzystanie z dotacji, jest obniżanie progów dofinansowań. Do tej pory wyglądały jak w tabeli poniżej, progi mają się jednak zmieniać na korzyść osób składających wnioski. Warto też zwrócić uwagę na to, że mają pojawić się większe dotacje dla osób, które zainstalują bardziej ekologiczne źródło ciepła.

źródło: nto.pl

Kto dostanie wyższe dotacje?

Wyższe dopłaty obowiązywać będą na domy, w których dochód wynosi nie więcej niż 1400 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym, lub  1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Warunkiem jest zaświadczenie o dochodzie od lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Maksymalną kwotą dofinansowania przy termomodernizacji i wymianie źródła ciepła, będzie 32 tysiące zł, przy połączeniu z programem Mój Prąd otrzymamy dodatkowe 5 tysięcy.

W planach jest również umowa z bankami, w ramach której wnioskodawcy mogliby dostać kredyt na prace, które obejmują dopłaty z programu “Czyste Powietrze”. Dotacje mogłyby posłużyć do spłaty części kredytu.

Trwa podpisywanie porozumień z gminami

W tej chwili porozumienie podpisało około 700 gmin. Ma to rozwiązywać utrudnienia w korzystaniu z programu i umożliwić połączenie dotacji z “Czyste Powietrze”, z dotacjami programów gminnych. Dużym plusem jest też planowana współpraca z sektorem bankowym. Klienci mogliby wziąć kredyt na wymianę starego pieca lub ocieplenia domu, a dofinansowanie posłużyłoby na częściową spłatę pożyczki.

Dotacje w ramach programu StopSmog

Możliwość skorzystania z programu, zależy od tego, czy dana gmina w nim już uczestniczy. Dotacje mają wynosić do 100% wartości termomodernizacji, lub niewielki wkład własny. Program ma dotyczyć osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych. Ma on zostać włączony do programu “Czyste Powietrze”.

Jak w inny sposób zmniejszyć emisje i zaoszczędzić? 

Dobrym sposobem na zmniejszenie emisji jest wybranie dostawcy energii, który w większym stopniu korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. W łatwy sposób można sprawdzić to na Rachuneo. Wystarczy wypełnić potrzebne dane, wtedy pojawią się oferty dostawców energii. Kiedy już wybierzesz najciekawszą klikasz w szczegóły i tam pojawiają się źródła, z których korzysta dostawca. Zmiana dostawcy prądu na takiego, który stara się dbać o środowisko jest krokiem w stronę zmiany polskiego rynku energetycznego na lepsze, do tego pomoże zmniejszyć rachunki. Jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu: Zmiana dostawcy prądu krok po kroku

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w kilka lat
Porównaj ceny energii w Twoim regionie