Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Program Czyste Powietrze - Jak skorzystać z dofinansowania w 2023 roku?

Co powinniśmy wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia domu i wymianie pieca.
Fot. pixabay
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Program “Czyste Powietrze” ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania.
Chcesz uzyskać dofinansowanie w Czystym Powietrzu?
Skorzystaj z naszego wsparcia!
W skrócie:
 • Program Czyste Powietrze powstał w duchu dbania o środowisko. Poprzez wymianę kopciuchów i dopłaty na termomodernizację zakłada poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dla budynków wielorodzinnych zarezerwowany został program Ciepłe Mieszkanie.
 • Zgłaszając się do programu, można wnioskować o dofinansowanie lub pożyczkę, trzeba jednak spełniać dokładnie określone warunki.
 • W 2023 roku spore zmiany w programie - poszerzone są progi dochodowe, a dofinansowanie jest niemal dwukrotnie wyższe! Najwyższe dofinansowanie, nawet do 136 200 zł, można uzyskać w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. 
 • Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją jest przeprowadzenie audytu energetycznego.
 • Przyjmowanie wniosków w 2023 roku ruszyło 3 stycznia. Co ważne - wnioskować mogą także osoby, które brały udział we wcześniejszych edycjach programu!
 • Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności i otrzymać dotację!

Czyste Powietrze - nowy dom. Na co można dostać dotacje?

Podstawowym celem programu Czyste Powietrze jest efektywne zarządzanie energią poprzez dofinansowanie do przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Na stronie programu czytamy, że: “Kompleksowa termomodernizacja w rozumieniu Programu to przedsięwzięcie, w wyniku realizacji którego nastąpi zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową (EU) budynku: a) do wartości nie większej niż 80 kWh/(m²*rok) lub b) o minimum 40%”.

Efektywne zarządzanie energią odbywa się za pomocą między innymi:

 • Dofinansowania do pieców i kotłów - chodzi o wymianę tych starych, na nowoczesne i spełniające najwyższe normy.
 • Dotacji na ocieplenie domu - odpowiednia izolacja nie pozwala na przenikanie ciepła na zewnątrz i zapobiega marnowaniu energii, tym samym obniża rachunki za prąd.
 • Dotacji do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej - dzięki temu i odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40%.
 • Dopłat na instalacje odnawialnych źródeł energii (mikroinstalację fotowoltaiczną).

Jak widać, dopłaty pokrywają dużą część prac związanych z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, które później dodatkowo obniżą regularne wydatki i pozwolą zaoszczędzić.

Podwyższone dofinansowanie? Nie zapomnij zamówić audytu energetycznego

Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją jest przeprowadzenie audytu energetycznego. W ramach programu usługa audytu energetycznego budynku traktowana jest jako koszt kwalifikowany i finansowana jest do kwoty 1 200 zł. Co ważne, w programie Czyste Powietrze przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe wyłącznie w przypadku rozszerzonych form dofinansowania. Jeśli staramy się o minimalną dotację, audyt nie będzie konieczny, ale nadal można go przeprowadzić. We wszystkich formach dofinansowania w programie zagwarantowane jest sfinansowanie audytu do 1 200 zł.

W celu uzyskania informacji o tym, jak najefektywniej zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, jakie źródło ciepła wybrać, by płacić niższe rachunki, musimy przeprowadzić audyt energetyczny. To właśnie w tym dokumencie znajdują się prognozy dotyczące przyszłego zużycia energii, które to ma być rezultatem danego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W Rachuneo pomożemy Ci przejść przez wszystkie formalności, a także wesprzemy na etapie zamówienia audytu energetycznego. Starasz się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze? Skontaktuj się z nami.

Chcesz wiedzieć, na czym polega audyt energetyczny oraz czym różni się od świadectwa energetycznego? Czytaj nasz najnowszy artykuł: "Świadectwo energetyczne w 2023 - kto musi je mieć?".

Czy wiesz, że… 

W Polsce największa zanieczyszczenie powietrza jest w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. Problem widać jednak w całym kraju, a zanieczyszczenia na tak wielką skalę narażają zdrowie ludzi.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W programie Czyste Powietrze nieustannie dochodzi do zmian ułatwiających korzystanie z niego i przyspieszających proces rozpatrywania wniosków. 

Od 2020 roku zostały skrócone terminy oczekiwania na decyzję (30 dni zamiast 90), uproszczony sposób składania wniosku, jak i wprowadzone wyższe dotacje. Oprócz tego program Czyste Powietrze rozpoczął współpracę z niektórymi bankami, w ramach której dostępne są wnioski o dotację na częściowe spłaty kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem. Coraz więcej gmin podpisuje także porozumienia, które umożliwiają połączenie dotacji z programu Czyste Powietrze z dotacjami programów gminnych. 

Zarówno rok 2021, jak i 2023, to czas ważnych zmian w progach dochodowych uprawniających do wyższych dotacji. O wysokości aktualnych progów dochodowych dowiesz się poniżej.

Program “Czyste Powietrze” - wysokość dopłat

Biorąc udział w programie Czyste Powietrze, możesz liczyć na dotację lub pożyczkę. To, jaki zwrot kosztów uzyskamy i jaki wkład własny będzie konieczny, zależy od miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Ważny jest także wiek budynku, od niego zależeć będzie zakres prac objętych dofinansowaniem. 

W 2020 roku wyższe dopłaty przeznaczane były na domy jednorodzinne, w których dochód wynosił nie więcej niż 1400 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od lipca 2021 roku nastąpiły zmiany w progu dochodowym. Od tamtego czasu dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrósł o 229 zł (czyli do 2189 zł). W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy został podwyższony o 164 zł (czyli do 1564 zł na osobę). W 2022 roku progi dochodowe utrzymały się na tym samym poziomie, co w 2021 roku. 

Wysokość dopłat w 2023 roku

W 2023 roku po raz kolejny rozszerzono progi dochodowe - z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższe poziomy dofinansowania, w ramach których wykonywana jest kompleksowa termomodernizacja wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną, kształtują się do poziomu 66 tys. zł (I grupa podstawowa), 99 tys. zł (II grupa) i 135 tys. zł (III grupa z intensywnym wsparciem) bezzwrotnej dotacji. 

Dzięki wzroście progów dochodowych więcej osób może korzystać z rozszerzonego poziomu dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła, a tym samym otrzymać dotację o maksymalnej wartości (w przypadku podwyższonego wsparcia i kompleksowego przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną).

Skąd tak duże zmiany w 2023 roku? 

Paweł Mirowski - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków - tłumaczy ponad dwukrotny wzrost dotacji i poszerzenie progów dochodowych w następujący sposób: “W związku z agresją Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku wiąże się ze znacznym wzrostem cen, w tym nośników energii. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla bardzo ważną rolę termomodernizacji w zmianach w programie priorytetowym Czyste Powietrze. Wychodzimy do Beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku".

Ważne: wnioski w zmienionej wersji programu Czyste Powietrze przyjmowane są od 3 stycznia 2023 roku. Jeśli jesteś zainteresowany dotacją na to przedsięwzięcie, nie zapomnij złożyć swojego wniosku w odpowiednim czasie.

‍Budżet programu do 2029 roku to 103 miliardy złotych.

Program Mój Prąd 

Osoby, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną przy programie Czyste Powietrze, mogły skorzystać z Programu Mój Prąd 5.0. Był on rozszerzeniem programu Czyste Powietrze i pozwalał na uzyskanie dotacji w wysokości do 3 tys. zł. Z powodu ogromnego zainteresowania programem i wyczerpania się budżetu, nabór do trzeciej edycji zakończył się w październiku 2021 roku.

Kolejna edycja - Mój Prąd 5.0 - miała zostać oficjalnie zakończona 22.12.2022. Nabór do programu został jednak przedłużony do 31 marca 2023 roku, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) wpisał Mój Prąd w plan swoich nadchodzących wydatków. Co więcej, w 2023 roku możemy także spodziewać się programu w nowej odsłonie - Mój Prąd 5.0.

Dotacje w ramach programu StopSmog

Możliwość skorzystania z programu zależy od tego, czy dana gmina już w nim uczestniczy. Dotacje w ramach programu StopSmog skierowane są do gmin położonych na obszarach z obowiązującą uchwałą antysmogową, w celu wspierania termomodernizacji jednorodzinnych budynków, wymiany albo likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, jak i podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. 

Dotacje obejmują 70% kosztów realizacji porozumienia i realizowane są ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. 

Czyste Powietrze a 2022 rok: podsumowanie

Liczne zmiany w programie – między innymi współpraca z gminami i bankami, ułatwienie składania wniosków, skrócony czas oczekiwania na decyzję, zmiana progu dochodowego uprawniającego do wyższego dofinansowania – przyczyniły się do wzrostu zainteresowania programem Czyste Powietrze. Szacuje się, że w 2022 roku liczba wniosków diametralnie wzrosła – miało na to wpływ wspomniane rozszerzenie programu.

Czyste Powietrze dla budynków wielorodzinnych w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) od jakiegoś czasu pracował nad programem dla budynków nie tylko jednorodzinnych, ale i wielolokalowych. W 2022 roku padły konkretne deklaracje – program Czyste Powietrze miał objąć  swoim wsparciem także budynki wielorodzinne. Wymiana tzw. kopciuchów w budynkach wielorodzinnych na Dolnym Śląsku ruszyła już w październiku. Na stronie Programu Czyste Powietrze mogliśmy przeczytać:

Wymiana 720 szt. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo oraz termomodernizacja, a dzięki temu poprawa efektywności energetycznej w 60 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 300 lokalach mieszkalnych – to zakładany efekt dolnośląskiego pilotażu, który jest nową propozycją uzupełniającą ogólnopolski program „Czyste Powietrze”. Na ten cel zarezerwowano 20 mln zł. Na większą intensywność dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy gmin graniczących z Republiką Czeską.  

Czyste Powietrze 2022 - wysokość dotacji dla budynków wielorodzinnych

Dotacje wynosiły od 5 tys. do 20 tys. złotych:

 • do 20 tys. złotych – wymiana źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda, wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub montaż wentylacji
 • do 15 tys. złotych – wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub montaż wentylacji w przypadku innych źródeł ciepła
 • do 5 tys. złotych – wyłącznie wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji (bez wymiany źródła ciepła)

Ostatecznie rozszerzone wsparcie budynków wielorodzinnych zostało w 2022 roku uwzględnione w osobnym programie Ciepłe Mieszkanie.

Jak w inny sposób zmniejszyć emisje i zaoszczędzić?

Dobrym sposobem na zmniejszenie emisji jest wybranie dostawcy energii, który w większym stopniu korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. W łatwy sposób można sprawdzić to w porównywarce Rachuneo. Wystarczy wypełnić potrzebne dane, wtedy pojawią się oferty dostawców energii. Kiedy już wybierzesz najciekawszą, klikasz w szczegóły i tam pojawiają się źródła, z których korzysta dostawca.

Zmiana dostawcy prądu na takiego, który stara się dbać o środowisko, jest krokiem w stronę zmiany polskiego rynku energetycznego na lepsze, do tego pomoże zmniejszyć rachunki. Jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu: Zmiana dostawcy prądu krok po kroku

A może fotowoltaika?  

Właściciele fotowoltaiki, a więc prosumenci oszczędzają bardzo dużo na rachunkach za prąd. Programy takie jak Czyste Powietrze, ze względu na dodatkowe dopłaty i pożyczki, popularyzują zakładanie paneli słonecznych, jednak nawet bez nich, ze względu na ciągłe podwyżki cen prądu, jest to opłacalna inwestycja. Uzyskaj darmową wycenę instalacji poprzez wypełnienie kalkulatora Rachuneo.

Nie mieszkasz w domu, tylko w bloku i zastanawiasz się nad fotowoltaiką? Wiesz, że fotowoltaika na balkonie jest możliwa? Dowiedz się więcej z naszego artykułu: "Fotowoltaika na balkonie w bloku - sposób na wysokie ceny prądu".

Na co dostanę dotację w Czystym Powietrzu?
Doradzimy Ci!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie