Program Czyste Powietrze - Jak skorzystać z dofinansowania?

Co powinniśmy wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia domu.
Fot. pixabay
Program “Czyste Powietrze” powstał w trosce o środowisko. Ma on zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie ocieplenia w domach jednorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania, na nowe i ekologiczne
W skrócie:
 • Program Czyste Powietrze powstał w duchu dbania o środowisko i zakłada dopłaty na termomodernizację dla właścicieli domków jednorodzinnych.
 • Zgłaszając się do programu można wnioskować o dofinansowanie lub pożyczkę, trzeba jednak spełniać dokładnie określone warunki.
 • Minimalny koszt przedsięwzięcia, które będzie brane pod uwagę to 3 tysiące zł.
 • W marcu 2020 r. wprowadzone zostały zmiany, mające ułatwić korzystanie z programu.
Chcesz sprawdzić oferty na fotowoltaikę?
Skontaktuj się z nami

Czyste powietrze - nowy dom. Na co można dostać dotacje?

Podstawowym celem programu Czyste Powietrze jest efektywne zarządzanie energią za pomocą między innymi: 

 • Dofinansowania do pieców i kotłów - chodzi o wymianę tych starych, na nowoczesne spełniające najwyższe normy.
 • Dotacji na ocieplenie domu - odpowiednia izolacja nie pozwala na przenikanie ciepła na zewnątrz i zapobiega marnowaniu energii, tym samym obniża rachunki za prąd.
 • Dotacji do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej - dzięki temu i odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40%. 
 • Pożyczek na instalacje odnawialnych źródeł energii. 

Jak widać, dopłaty pokrywają dużą część prac związanych z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, które później dodatkowo obniżą regularne wydatki i pozwolą zaoszczędzić. 

Czy wiesz, że… 

W Polsce największa zanieczyszczenie powietrza jest w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. Problem widać jednak w całym kraju, a zanieczyszczenia na tak wielką skalę narażają zdrowie ludzi.

Program “Czyste Powietrze” - wysokość dopłat

Biorąc udział w programie Czyste Powietrze możesz liczyć na dotację lub pożyczkę. To jaki zwrot kosztów uzyskamy i jaki wkład własny będzie konieczny, zależy od miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Ważny jest także wiek budynku, od niego zależeć będzie zakres prac objętych dofinansowaniem. Abyśmy uzyskali pomoc, koszt naszego przedsięwzięcia musi wynosić przynajmniej 3 tysięcy złotych.

Wyższe dopłaty obowiązywać będą na domy, w których dochód wynosi nie więcej niż 1400 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym, lub  1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Warunkiem jest zaświadczenie o dochodzie od lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Maksymalną kwotą dofinansowania przy termomodernizacji i wymianie źródła ciepła, będzie 37 tysięcy zł, przy połączeniu z programem Mój Prąd otrzymamy dodatkowe 5 tysięcy.

‍Budżet programu do 2029 roku to 103 miliardy złotych.

Kilka kroków do skorzystania z programu Czyste Powietrze

Wniosek możesz złożyć przez: 

Portal Beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

 1. Zaloguj się na Portalu Beneficjenta.
 2. Pobierz formularz wniosku w PDF.
 3. Wypełnij go i sprawdź poprawność.
 4. Złóż wniosek na Portalu Beneficjenta.
 5. Następnie wydrukuj wniosek, dodaj odpowiednie załączniki i go podpisz.
 6. Na końcu musisz złożyć papierową wersję wniosku w odpowiednim WFOŚiGW lub w wybranych gminach - możesz to zrobić osobiście, pocztą lub kurierem. 

Serwis rządowy gov.pl

 1. Na stronie naciśnij “Złóż wniosek”.
 2. Zaloguj się na Profil Zaufany.
 3. Wypełnij wskazany wniosek.
 4. Podpisz go podpisem zaufanym.
 5. Dołącz skany odpowiednich załączników i wraz z nimi wyślij wniosek na skrzynkę odpowiedniego WFOŚiGW.

Wniosek możesz złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji, jednak musisz ją zakończyć do 30 miesięcy od daty złożenia.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W maju 2020 wprowadzone zostały zmiany, które mają przyspieszyć i ułatwić korzystanie z programu. Ważnym elementem jest przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni. Wnioski zostały również uproszczone, co zmniejszyło problemy z ich wypełnianiem. Kolejną rzeczą, która ma zachęcić i umożliwić wielu osobom skorzystanie z dotacji, jest obniżanie progów dofinansowań. 

Umowy z bankami

Podpisane zostały również umowy z niektórymi bankami, w ramach których wnioskodawcy mogą dostać kredyt na prace, które obejmują dopłaty z programu Czyste Powietrze. Dotacje mogą posłużyć do spłaty części kredytu.

Trwa podpisywanie porozumień z gminami‍

Coraz więcej gmin podpisuje porozumienia. Ma to rozwiązywać utrudnienia w korzystaniu z programu i umożliwić połączenie dotacji z Czyste Powietrze, z dotacjami programów gminnych. 

Program Mój Prąd

Osoby, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną, przy programie Czyste Powietrze mogą skorzystać tylko z pożyczki. Program Mój Prąd, który był rozszerzeniem Czyste Powietrze i pozwalał na uzyskanie dotacji w wysokości 5 tysięcy zł zakończył się. Wiadomo, że kolejna edycja programu ma się pojawić, nie wiemy jednak jak będzie ona wyglądać.

Dotacje w ramach programu StopSmog

Możliwość skorzystania z programu, zależy od tego, czy dana gmina już w nim uczestniczy. Dotacje mają wynosić do 100% wartości termomodernizacji, lub niewielki wkład własny. Program ma dotyczyć osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych. Ma on zostać włączony do programu Czyste Powietrze.

Jak w inny sposób zmniejszyć emisje i zaoszczędzić? 

Dobrym sposobem na zmniejszenie emisji jest wybranie dostawcy energii, który w większym stopniu korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. W łatwy sposób można sprawdzić to w porównywarce Rachuneo. Wystarczy wypełnić potrzebne dane, wtedy pojawią się oferty dostawców energii. Kiedy już wybierzesz najciekawszą klikasz w szczegóły i tam pojawiają się źródła, z których korzysta dostawca. Zmiana dostawcy prądu na takiego, który stara się dbać o środowisko jest krokiem w stronę zmiany polskiego rynku energetycznego na lepsze, do tego pomoże zmniejszyć rachunki. Jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu: Zmiana dostawcy prądu krok po kroku 

A może fotowoltaika?  

Właściciele fotowoltaiki, a więc prosumenci oszczędzają bardzo dużo na rachunkach za prąd. Programy takie jak Czyste Powietrze, ze względu na dodatkowe dopłaty i pożyczki popularyzują zakładanie paneli słonecznych, jednak nawet bez nich, ze względu na ciągłe podwyżki cen prądu jest to opłacalna inwestycja. Uzyskać darmową wycenę instalacji można poprzez wypełnienie kalkulatora Rachuneo.

Chcesz zarabiać na fotowoltaice?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie