Program Czyste Powietrze - Jak skorzystać z dofinansowania?

Co powinniśmy wiedzieć o dofinansowaniu do ocieplenia domu.
Fot. pixabay

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Program “Czyste Powietrze” ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery przez dofinansowanie ocieplenia w domach oraz mieszkaniach jedno- i wielorodzinnych. Dopłaty mają też pomóc w wymianie starych źródeł ogrzewania, na nowe i ekologiczne.
Chcesz sprawdzić oferty na fotowoltaikę?
Skontaktuj się z nami
W skrócie:
 • Program Czyste Powietrze powstał w duchu dbania o środowisko i zakłada dopłaty na termomodernizację dla właścicieli domków jednorodzinnych (teraz), jak i wielorodzinnych (2022 rok).
 • Zgłaszając się do programu, można wnioskować o dofinansowanie lub pożyczkę, trzeba jednak spełniać dokładnie określone warunki.
 • Minimalny koszt przedsięwzięcia, które będzie brane pod uwagę, to 3 tysiące zł. 
 • Od 2020 r. trwają zmiany mające ułatwić korzystanie z programu.

Czyste Powietrze - nowy dom. Na co można dostać dotacje?

Podstawowym celem programu Czyste Powietrze jest efektywne zarządzanie energią za pomocą między innymi:

 • Dofinansowania do pieców i kotłów - chodzi o wymianę tych starych, na nowoczesne i spełniające najwyższe normy.
 • Dotacji na ocieplenie domu - odpowiednia izolacja nie pozwala na przenikanie ciepła na zewnątrz i zapobiega marnowaniu energii, tym samym obniża rachunki za prąd.
 • Dotacji do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej - dzięki temu i odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40%.
 • Dopłat na instalacje odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaikę (nawet 5 tysięcy złotych).

Jak widać, dopłaty pokrywają dużą część prac związanych z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, które później dodatkowo obniżą regularne wydatki i pozwolą zaoszczędzić.

Czy wiesz, że… 

W Polsce największa zanieczyszczenie powietrza jest w województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim. Problem widać jednak w całym kraju, a zanieczyszczenia na tak wielką skalę narażają zdrowie ludzi.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W programie Czyste Powietrze nieustannie dochodzi do zmian ułatwiających korzystanie z niego i przyspieszających proces rozpatrywania wniosków. 

Od 2020 roku zostały skrócone terminy oczekiwania na decyzję (30 dni zamiast 90), uproszczony sposób składania wniosku, jak i wprowadzone wyższe dotacje. Oprócz tego program Czyste Powietrze rozpoczął współpracę z niektórymi bankami, w ramach której dostępne są wnioski o dotację na częściowe spłaty kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem. Coraz więcej gmin podpisuje także porozumienia, które umożliwiają połączenie dotacji z programu Czyste Powietrze z dotacjami programów gminnych. 

2021 rok to także ważne zmiany w progach dochodowych uprawniające do wyższych dotacji. O wysokości aktualnych progów dochodowych dowiesz się poniżej. 

Program “Czyste Powietrze” - wysokość dopłat

Biorąc udział w programie Czyste Powietrze, możesz liczyć na dotację lub pożyczkę. To, jaki zwrot kosztów uzyskamy i jaki wkład własny będzie konieczny, zależy od miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Ważny jest także wiek budynku, od niego zależeć będzie zakres prac objętych dofinansowaniem. 

W 2020 roku wyższe dopłaty przeznaczane były na domy jednorodzinne, w których dochód wynosił nie więcej niż 1400 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Od lipca 2021 roku nastąpiły zmiany w progu dochodowym. Od teraz dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrósł o 229 zł (czyli do 2189 zł). W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy został podwyższony o 164 zł (czyli do 1564 zł na osobę). 

Dzięki wzroście progów dochodowych więcej osób może korzystać z rozszerzonego poziomu dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła, a tym samym otrzymać dotację o maksymalnej wartości 37 tys. zł (w przypadku przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną). 

‍Budżet programu do 2029 roku to 103 miliardy złotych.

Kilka kroków do skorzystania z programu Czyste Powietrze

Wniosek możesz złożyć przez:

Portal Beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)

 1. Zaloguj się na Portalu Beneficjenta.
 2. Pobierz formularz wniosku w PDF.
 3. Wypełnij go i sprawdź poprawność.
 4. Złóż wniosek na Portalu Beneficjenta.
 5. Następnie wydrukuj wniosek, dodaj odpowiednie załączniki i go podpisz.
 6. Na końcu musisz złożyć papierową wersję wniosku w odpowiednim WFOŚiGW lub w wybranych gminach - możesz to zrobić osobiście, pocztą lub kurierem.

Serwis rządowy gov.pl

 1. Na stronie naciśnij “Złóż wniosek”.
 2. Zaloguj się na Profil Zaufany.
 3. Wypełnij wskazany wniosek.
 4. Podpisz go podpisem zaufanym.
 5. Dołącz skany odpowiednich załączników i wraz z nimi wyślij wniosek na skrzynkę odpowiedniego WFOŚiGW.

Wniosek możesz złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji, jednak musisz ją zakończyć do 30 miesięcy od daty złożenia.

Ważne: wnioski na zakup kotła na węgiel w ramach programu Czyste Powietrze będą przyjmowane już tylko do 31 grudnia 2021 roku. Jeśli jesteś zainteresowany dotacją na to przedsięwzięcie, nie zapomnij złożyć swojego wniosku w odpowiednim czasie.  Potrzebna będzie także faktura wystawiona do końca 2021 roku (w przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2021 roku). 

Program Mój Prąd 

Osoby, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną przy programie Czyste Powietrze, mogły skorzystać z Programu Mój Prąd 3.0. Był on rozszerzeniem programu Czyste Powietrze i pozwalał na uzyskanie dotacji w wysokości do 3 tys. zł. Z powodu ogromnego zainteresowania programem i wyczerpania się budżetu, nabór do trzeciej edycji zakończył się w październiku 2021 roku. Wiadomo jednak, że kolejna edycja - Mój Prąd 4.0. - ma pojawić się w 2022 roku, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) wpisał program w plan swoich wydatków na najbliższy rok. Szczegóły programu nie są jednak jeszcze znane - poznamy je już niebawem.

Dotacje w ramach programu StopSmog

Możliwość skorzystania z programu, zależy od tego, czy dana gmina już w nim uczestniczy. Dotacje w ramach programu StopSmog skierowane są do gmin położonych na obszarach z obowiązującą uchwałą antysmogową, w celu wspierania termomodernizacji jednorodzinnych budynków, wymiany albo likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, jak i podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. 

Dotacje obejmują 70% kosztów realizacji porozumienia i realizowane są ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. 

Rozszerzenie programu Czyste Powietrze w 2022 roku

Liczne zmiany w programie – między innymi współpraca z gminami i bankami, ułatwienie składania wniosków, skrócony czas oczekiwania na decyzję, zmiana progu dochodowego uprawniającego do wyższego dofinansowania – przyczyniły się do wzrostu zainteresowania programem Czyste Powietrze. Szacuje się, że w 2022 roku liczba wniosków będzie diametralnie rosnąć – ma na to wpływ planowane rozszerzenie programu. 

Czyste Powietrze dla budynków wielorodzinnych w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) od jakiegoś czasu pracował nad programem dla budynków nie tylko jednorodzinnych, ale i wielolokalowych. Niedawno jednak padły konkretne deklaracje – program Czyste Powietrze obejmie swoim wsparciem także budynki wielorodzinne. Wymiana tzw. kopciuchów w budynkach wielorodzinnych na Dolnym Śląsku ruszyła już w październiku. Na stronie Programu Czyste Powietrze czytamy:

Wymiana 720 szt. nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo oraz termomodernizacja, a dzięki temu poprawa efektywności energetycznej w 60 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 300 lokalach mieszkalnych – to zakładany efekt dolnośląskiego pilotażu, który jest nową propozycją uzupełniającą ogólnopolski program „Czyste Powietrze”. Na ten cel zarezerwowano 20 mln zł. Na większą intensywność dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy gmin graniczących z Republiką Czeską.  

Czyste Powietrze 2022 - wysokość dotacji dla budynków wielorodzinnych

Dotacje wynosić będą od 5 tys. do 20 tys. złotych:

 • do 20 tys. złotych – wymiana źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda, wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub montaż wentylacji
 • do 15 tys. złotych – wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub montaż wentylacji w przypadku innych źródeł ciepła
 • do 5 tys. złotych – wyłącznie wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji (bez wymiany źródła ciepła)

Jak w inny sposób zmniejszyć emisje i zaoszczędzić?

Dobrym sposobem na zmniejszenie emisji jest wybranie dostawcy energii, który w większym stopniu korzysta z Odnawialnych Źródeł Energii. W łatwy sposób można sprawdzić to w porównywarce Rachuneo. Wystarczy wypełnić potrzebne dane, wtedy pojawią się oferty dostawców energii. Kiedy już wybierzesz najciekawszą, klikasz w szczegóły i tam pojawiają się źródła, z których korzysta dostawca. Zmiana dostawcy prądu na takiego, który stara się dbać o środowisko, jest krokiem w stronę zmiany polskiego rynku energetycznego na lepsze, do tego pomoże zmniejszyć rachunki. Jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu: Zmiana dostawcy prądu krok po kroku

A może fotowoltaika?  

Właściciele fotowoltaiki, a więc prosumenci oszczędzają bardzo dużo na rachunkach za prąd. Programy takie jak Czyste Powietrze, ze względu na dodatkowe dopłaty i pożyczki, popularyzują zakładanie paneli słonecznych, jednak nawet bez nich, ze względu na ciągłe podwyżki cen prądu, jest to opłacalna inwestycja. Uzyskaj darmową wycenę instalacji poprzez wypełnienie kalkulatora Rachuneo.

Chcesz zarabiać na fotowoltaice?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie