Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Instalacja fotowoltaiczna w 2023 roku - jak i kogo wybrać?

Podpowiadamy oferty, które umożliwią kompleksowy dobór paneli fotowoltaicznych i sprawny montaż.
pexels.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule poznasz kluczowe komponenty instalacji PV oraz ofertę bazującą na kompleksowym podejściu do Twoich potrzeb.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Najważniejszy w tej inwestycji jest wybór sprawdzonego partnera, który będzie jednocześnie przewodnikiem zapewniającym wsparcie i fachową obsługę na każdym etapie inwestycji.
  • Kluczowymi komponentami instalacji PV są nie tylko panele fotowoltaiczne, ale także falownik.
  • Największe bezpieczeństwo instalacji PV zapewniają kompleksowe gwarancje, które obejmują m.in. panele fotowoltaiczne, falownik czy wykonaną usługę montażu.
  • Mimo wielu obaw wciąż dominują głosy o opłacalności fotowoltaiki.
  • Jeśli nie wiesz, jaką wybrać firmę instalującą panele fotowoltaicznie, skorzystaj z naszej porównywarki ofert fotowoltaiki.

Decyduję się na instalację fotowoltaiczną - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, wybrać odpowiednie panele (na rynku dostępnych jest wiele rodzajów). Po drugie, oprócz paneli należy uwzględnić niezbędne komponenty instalacji PV (falownik). Po trzecie, warto zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki determinujące pracę naszej fotowoltaiki (takie, jak chociażby rzeczywiste warunki atmosferyczne). Przede wszystkim jednak pamiętajmy o wyborze sprawdzonego partnera, który zapewni wsparcie oraz fachową i kompleksową obsługę inwestycji – od złożenia oferty po profesjonalny montaż i uruchomienie instalacji. Nie zapominajmy  również o gwarancji zakupionych przez nas produktów!

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Zacznijmy od wyboru paneli. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Czym są charakteryzują?

Panele monokrystaliczne buduje się z pojedynczych (mono) kryształów krzemu, dzięki czemu w bardziej efektywny i wydajny sposób absorbowane są promienie słoneczne. Powierzchnia paneli fotowoltaicznych monokrystalistycznych jest gładka i jednolita. Ich sprawność szacuje się na 16 do 25 proc. To najdroższa z opcji, ale z uwagi na swoją wydajność wybierana jest najczęściej dla budynków wielorodzinnych czy gospodarstw rolnych.

Panele polikrystaliczne zbudowane są z wielu (poli) kryształów krzemu. W odróżnieniu od paneli monokrystalicznych ich moc jest niższa, a sama instalacja wymaga większej powierzchni, co wiąże się z większymi kosztami instalacji i pracy. Sama cena paneli polikrystalicznych jest zdecydowanie niższa od monokrystalicznych. Uwzględniając wydatki związane z konstrukcją tego rodzaju paneli, różnica może okazać się niewielka. Ich sprawność jest na poziomie od 14 do 19 proc.

Z kolei produkcja paneli amorficznych jest najtańsza. Są lekkie, zbudowane z cienkich ogniw krzemu amorficznego. Niska cena pociąga jednak za sobą niską sprawność i wydajność - w porównaniu do dwóch pozostałych rodzajów paneli fotowoltaicznych wynosi ona zaledwie od 6 do 10 proc. Różnice w poziomach wydajności poszczególnych paneli fotowoltaicznych wynikają z producenta i modelu.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: “Panele fotowoltaiczne - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Falownik

Oprócz paneli fotowoltaicznych niezbędnym elementem instalacji PV jest falownik (zwany także inwerterem). Funkcją falownika jest zamiana prądu stałego (wyprodukowanego w panelach) na prąd przemienny (wykorzystywany w gospodarstwie domowym). Można powiedzieć, że inwerter to serce całej instalacji fotowoltaicznej. Bez niego nie byłoby możliwe wykorzystanie zgromadzonej w panelach energii.

Falownik można zamontować na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Moc inwertera dobierana jest na podstawie mocy paneli fotowoltaicznych - powinna być od nich nieco słabsza. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne rzadko kiedy pracują z mocą nominalną, zgodną z zaleceniami producenta. Mają na to wpływ chociażby warunki pogodowe (natężenie promieniowania słonecznego) czy „zużycie” paneli (np. moduł fotowoltaiczny 400 W po kilku latach spadnie do 370 W). Z uwagi na to, falownik należy „dociążyć”, by mógł sprawnie działać i maksymalnie wykorzystywać prąd z paneli.

Temperatura paneli fotowoltaicznych: co znaczą skróty STC i NOCT?

Wydajne panele fotowoltaiczne i dopasowany do nich falownik to nie wszystko, o czym warto pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną. Na pracę paneli fotowoltaicznych wpływ mają takie czynniki, jak gęstość powietrza czy montaż pod odpowiednim kątem, który stymulować będzie odpowiedni stopień nasłonecznienia. Moc paneli podawana jest za pośrednictwem skrótów STC i NOCT.

Skrót STC, czyli standardowe warunki testowe (standard test conditions), oznacza, że fotowoltaika była testowana w warunkach laboratoryjnych - sztucznie wypreparowanych, w których panele mogą osiągnąć idealny poziom wydajności. W skrócie NOCT, czyli temperaturze ogniw w normalnych warunkach pracy (normal operating cell temperature), uwzględnione są warunki determinujące pracę naszej fotowoltaiki „w terenie”, to jest zmienność warunków atmosferycznych. Warto zauważyć, że producenci paneli najczęściej podają ich moc w standardowych warunkach testowych (STC). Zasięgnięcie rady ekspertów i ekspertek ds. fotowoltaiki jest bezcenne, gdy w grę wchodzi dopasowanie odpowiedniej mocy instalacji do zapotrzebowania budynku na energię.

Gwarancja na instalację PV: dlaczego jest tak ważna?

Fotowoltaika to inwestycja na wiele lat. Jednak przez ponad dwadzieścia lat użytkowania panele tracą sprawność deklarowaną przez producentów. W większości przypadków jest to naturalny efekt ich pracy, stąd np. wiele gwarancji oznacza, że po danym okresie (np. 25 lat) panele fotowoltaiczne będą produkować prąd na określonym, lecz nie 100 proc., poziomie. W niektórych przypadkach jednak niska sprawność produktów może wynikać z wady produkcyjnej lub jakości wykonanej usługi montażu fotowoltaiki. Między innymi dlatego kwestia odpowiedniej gwarancji jest kluczowa.

Warto zdecydować się na taką firmę, która zagwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na to, na ile lat przysługuje gwarancja, ale przede wszystkim czego dotyczy. Najlepsze gwarancje to te, które są kompleksowe - dotyczą nie tylko paneli fotowoltaicznych (wady i błędy produkcyjne), ale także ich sprawności (poziom wydajności obiecywanej przez producenta), falownika (serca całej instalacji) oraz wykonanej usługi montażu (wszelkie usterki robocze).  

Instalacja fotowoltaiczna: jaką firmę wybrać?

Rynek fotowoltaiki jest bogaty. Znajdziemy na nim zarówno mniejszych, jak i większych graczy oferujących zieloną energię. Niestety wśród kompetentnych i odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw znajdują się również te, które swój biznes prowadzą w sposób nieuczciwy. Zanim zdecydujemy się na współpracę, należy zbadać opinie użytkowników i użytkowniczek, potencjalnie podejrzane praktyki (np. darmowe oferty, umowa na pierwszym spotkaniu) oraz staż firmy i jej rozpoznawalność w świecie biznesu energetycznego. Poniżej przedstawiamy ofertę cieszącej się zaufaniem spółki energetycznej PGE - największego krajowego producenta energii z OZE.

Fotowoltaika od PGE

Instalacja fotowoltaiki to złożony proces, który wymaga otoczenia odpowiednią troską od pierwszego kontaktu z klientem lub klientką, rozpoznania charakterystyki zużycia energii budynku i zaoferowania takiej instalacji, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb. PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE) jako lider zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce w taki sposób rozpoczyna „pierwszy kontakt” z osobami zainteresowanymi instalacją PV.

Polska Grupa Energetyczna

Swoich klientów i klientki przeprowadza przez wszystkie etapy montażu instalacji fotowoltaicznej, oferując jej kompleksowy dobór. Podejście kompleksowe, tak ważne na etapie planowania instalacji dopasowanej do potrzeb klienta, obejmuje nie tylko korzystną ofertę instalacji fotowoltaicznej, ale także możliwe do uzyskania dofinansowania (największymi w 2023 roku są program Czyste Powietrze i Mój Prąd) oraz produkty wzmacniające sprawność fotowoltaiki, np. pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej lub termicznej.

Oferta instalacji fotowoltaicznych od PGE opiera się na trzech wariantach: ekonomicznym (najtańszym), standardowym i premium (najdroższym). Tak zaplanowany podział oferty umożliwia dopasowanie jej do klientów i klientek o różnych potrzebach. Warianty różnią się okresami gwarancji oraz komponentami instalacji - falownikami i panelami fotowoltaicznymi. Jednak każdy z wariantów zawiera sprawdzone i certyfikowane komponenty instalacji fotowoltaicznej.

W zakresie gwarancji:

Standardem w ofercie PGE Obrót jest 15 lat gwarancji na materiały i jakość wykonania paneli, 25 lat gwarancji na ich sprawność, 12 lat gwarancji na falownik oraz pozostałe elementy konstrukcji (np. magazyn energii), a także 5 lat na wykonane roboty instalacyjne.

W zakresie komponentów instalacji:

  • wariant ekonomiczny: np. panele wykonane w technologii gontowej (zwanej też Shingled) cechują się wysoką sprawnością na poziomie 21% i mocą do nawet 455 Wp,
  • wariant standardowy: np. moduły bifacjalne o mocy 445Wp o 30-letniej gwarancji na moc lub moduły o mocy 415 Wp, które posiadają 25-letnią gwarancję produktu na materiały,
  • wariant premium: np. moduły o mocy 435 Wp wykonane w podbijającej obecnie rynek technologii gontowej oraz moduły o mocy 540Wp. Są to moduły wykonane w technologii bifacjalnej, a zarazem o ogniwach ciętych na pół (ang. Half-Cut Cells). Dzięki zastosowaniu technologii bifacjalnej są one zdolne generować o 25% wyższą moc niż moc nominalna w warunkach STC, tj. zamiast 540 W można uzyskać moc 675 W. Producent gwarantuje, że po upływie 30 lat pracy wydajność tego modułu nie spadnie poniżej 84.95% mocy nominalnej.

W zależności od wybranego wariantu i modułów fotowoltaicznych różni się również oferta falowników, które są dobierane pod konkretne parametry prądowo-napięciowe instalacji. 

Przedstawiając ofertę Fotowoltaika od PGE, warto podkreślić, że spółka ta korzysta głównie z produktów dużych marek znajdujących się w rankingu Bloomberg Tier 1. Do tego rankingu trafiają producenci najlepsi pod kątem gwarancji jakości paneli fotowoltaicznych.

Połączenie ekologii i ekonomii, czy nadal aktualne?

Czy fotowoltaika się opłaca? Od tego pytania zdaje się zaczynać większość osób decydujących się na własną instalację. Pytanie to nabrało szczególnej wagi w ostatnich latach. Od kilku lat nieprzerwanie słyszymy, że należy znaleźć sposoby na to, jak oszczędzać prąd. Fotowoltaika, mimo dużego kosztu początkowego, przedstawiana jest jako rozwiązanie ekonomiczne. I choć wydaliśmy dużo na instalację, to koszt z pewnością zwróci się po latach. Tę pewność chwilowo zachwiała zmiana systemu rozliczania się z zakładem energetycznym oraz wprowadzenie limitu cen prądu, w którym początkowo prosumenci nie byli uwzględnieni. Z uwagi na to, że zużycie energii osób pobierających prąd z paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie większe, istniało ryzyko zbyt łatwego przekroczenia rządowego limitu, a w efekcie narażenia prosumentów na wyższe opłaty za prąd.

Zmiana systemu rozliczania ze sprzedawcą prądu wywołała szereg obaw o niezachwianą dotąd opłacalność fotowoltaiki. Warto jednak zauważyć, że  system net-billing nie jest niczym nowym. Stosowany jest w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie fotowoltaika uchodzi za ekonomiczne źródło wytwarzania energii. Co więcej, w kontekście ustalonego limitu prądu mechanizm maksymalnej ceny energii (683 zł za MWh) elektrycznej zaczął obowiązywać także prosumentów rozliczających się zarówno w systemie net-billing, jak i net-metering. Pytanie o to, w czym tkwi opłacalność fotowoltaiki, rozwiewa jej podstawowa korzyść związana z generowaniem ekologicznej energii bez kosztów eksploatacyjnych. Ponadto wiele dodatkowych instalacji wzmacnia opłacalność fotowoltaiki - np. montaż pompy ciepła, czy nowoczesne magazyny energii.

Niepodważalną (zdaje się, że w każdych warunkach) zaletą fotowoltaiki jest jej korzystny wpływ na środowisko naturalne. Zrównoważona transformacja energetyczna to nie kwestia trendu rynkowego, lecz przyszłości, która jest nieunikniona.

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie