Czym są taryfy G11k i G12k?

Czym wyróżnia się ta oferta
Odpowiedź w skrócie:
  • G11k to nie taryfa, a oferta. Jest ona dostępna dla klientów Energa.
  • Skorzystanie z oferty G11k wiąże się z dodatkowymi kosztami i zobowiązaniem na określony czas.
  • Oferty na czas określony również mogą być korzystne.
  • Zrezygnowanie z oferty G11k przed zakończeniem umowy wiąże się z karą pieniężną.

Na wstępie warto zaznaczyć, że G11k nie jest taryfą a ofertą! Taryfy prądu, o których więcej można przeczytać tutaj, określają kilka ważnych elementów: 

  • dla kogo jest taryfa,
  • jaka jest moc umowna,
  • ile stawek za prąd jest w danej taryfie,
  • w jakich godzinach lub dniach obowiązują konkretne stawki za prąd. 

Oferta G11k - czym się wyróżnia?

Oferta G11k jest na ten moment dostępna tylko w firmie Energa.

Klient korzystający z podstawowej taryfy G11 u sprzedawcy z urzędu płaci jedynie za energię czynną i jej dystrybucję, natomiast w przypadku oferty G11k do kosztów dochodzi dodatkowo opłata handlowa. Jest to stawka, którą klient musi opłacać co miesiąc u sprzedawcy prądu. Zazwyczaj wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Warto dodać, że opłata handlowa jest powszechna na rynku. Zawierają ją wszystkie oferty, w których znajdziemy bonusy i inne usługi (np. gwarancję ceny, pomoc fachowców czy zieloną energię).

Dodatkowo podpisanie umowy na G11k wiąże się ze zobowiązaniem na określony czas. Najczęściej są to 2 lub 3 lata. Za zerwanie umowy wcześniej (zmianę sprzedawcy) musimy zapłacić karę pieniężną. Najczęściej jej wysokość zależy od czasu, który pozostał do końca umowy. 

Dlaczego sprzedawcy proponują oferty na czas określony?

Sprzedawcy prądu bardzo często proponują swoim klientom oferty z dodatkami i na czas określony, ponieważ mają z tego benefity. Po pierwsze mają pewność, że klient zostanie z nimi na dłużej lub zapłaci im dodatkową kwotę. Po drugie w opłacie handlowej często znajduje się dodatkowa marża dla firmy, co oznacza większe zarobki.

Pamiętaj!

Przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytaj jej treść i nie ulegaj presji ze strony sprzedawcy. Jeżeli chcesz skorzystać z podstawowej oferty swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego sprawdź dokładnie czy na umowie napisane jest taryfa G11, a w kosztach nie zawarto opłaty handlowej. 

Dodatkowe koszty w postaci opłaty handlowej i zobowiązanie na konkretny czas nie zawsze są czymś negatywnym. Jeżeli zależy Ci na usługach takich jak pomoc fachowców, gwarancja ceny lub zielona energia, możesz znaleźć korzystne oferty.

Na Rachuneo możesz podpisać umowę na czas określony przez internet lub skorzystać z porady naszych ekspertów i ekspertek. Możemy zaproponować Ci tańsze lub lepiej dopasowane do twoich potrzeb usługi. Wystarczy, że do nas zadzwonisz!

Jak zrezygnować z G11k? 

Jeżeli chcesz zrezygnować z G11k przed zakończeniem umowy musisz zapłacić karę pieniężną. Drugą opcją jest poczekanie do jej zakończenia i zmiana sprzedawcy lub wybranie oferty na czas nieokreślony w firmie Energa.

Powiązane pytania
Porównaj ceny energii w Twoim regionie