Nazwy taryf energii elektrycznej nie są przypadkowe. Każda wykorzystana litera i cyfra ma swoje znaczenie:
Taryfa C12b może pomóc obniżyć rachunki za prąd w firmach, które zużywają najwięcej energii, gdy prąd jest tańszy.
Jak sprawdzić czy taryfa C12b jest opłacalna? Należy sprawdzić, czy nasz pobór prądu jest znacznie większy w tańszych godzinach. Przy niewielkiej różnicy między godzinami nocnymi a pozostałymi, taryfa C12b może okazać się droższa niż taryfa ze stałą ceną energii (np. C11 lub C21).
Najdokładniejsze informacje uzyskamy wykonując audyt energetyczny. Na jego podstawie można dokładnie ocenić, czy rzeczywiście zużywamy więcej energii w nocy. Jeżeli wykonanie audytu jest niemożliwe, możemy również samodzielnie odczytać zużycie prądu z licznika energii elektrycznej. Należy robić to regularnie, aby upewnić się, że odczytane dane są prawidłowe i powtarzalne.
Ile kosztuje prąd w taryfie C12b? Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził następujące
W taryfie C12a płaci się dwie różne stawki za prąd. Dokładny koszt możesz sprawdzić na swojej fakturze za energię elektryczną. U pięciu największych sprzedawców energii, ceny prądu w taryfie C12a wyglądają następująco:
Oferty innych sprzedawców energii możesz sprawdzić w porównywarce Rachuneo.
W 2023 r. małe i średnie przedsiębiorstwa obowiązuje stawka maksymalna (858 zł brutto za MWh). Oznacza to, że mimo cenników sprzedawców w taryfie C12a, płacą oni jedną stawkę za energię przez całą dobę.
Jeżeli nie masz pewności czy taryfa C12b jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowej pomocy ekspertów Rachuneo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez wiadomość e-mail, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę.
Lata doświadczenia na rynku energii elektrycznej pozwoliły nam pomóc setkom klientów, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Z pomocą Rachuneo podpiszesz nową, korzystną umowę przez internet. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga od Ciebie szukania informacji na temat rynku energetycznego.