Taryfa C22b

Co to jest taryfa C22b?

Taryfa C22b to dwustrefowa taryfa energii dla przedsiębiorstw z większą mocą umowną, w której prąd jest tańszy w nocy. Poniżej opisujemy dokładnie dla kogo przeznaczona jest ta taryfa, czym się wyróżnia i kiedy warto ją wybrać.

Sprawdź oferty dla firm

Czym wyróżnia się taryfa C22b?

  • C - Taryfa C22b przeznaczona jest dla firm, które są podłączone do linii niskiego napięcia. W Polsce są to firmy należące do sektora MŚP (mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa).
  • 2 - Taryfa C22b jest dla firm, których moc umowna wynosi więcej niż 40 kW. Jeżeli Twoja moc umowna jest mniejsza lub równa 40 kW, dowiedz się więcej o taryfie C12b.
  • 2 - W taryfie C22b obowiązują dwie różne stawki za energię elektryczną
  • b - Doba w taryfie C22b podzielona jest na godziny nocne, w których prąd jest tańszy i pozostałe, w których stawka za energię jest wyższa. 

Dla kogo jest taryfa C22b?

Godziny, w których prąd jest tańszy, mogą być inne u różnych sprzedawców. Przykładowo, niższe stawki za energię mogą obowiązywać od 23:00 do 7:00, a także od 13:00 do 15:00. Aby taryfa C22b była opłacalna, zużycie prądu w firmie musi być znacznie większe, w czasie gdy jest on tańszy. 

Zużycie energii w przedsiębiorstwie możemy sprawdzić odczytując dane z licznika energii elektrycznej w konkretnych godzinach. Dokładne dane uzyskamy również wykonując audyt energetyczny. 

Cennik w taryfie C22b

W 2023 r. małe i średnie przedsiębiorstwa nie zapłacą za 1 MWh więcej niż 858 zł brutto (693 zł netto). Jest to tak zwana cena maksymalna. Oznacza to, że jeżeli obie stawki w taryfie C22b przekroczą 693 zł netto, taryfa zostanie “spłaszczona” i bez względu na godzinę cena prądu będzie taka sama. 

Koszt energii u największych sprzedawców w taryfie C22b wynosi: 

  • Enea: w godzinach szczytowych stawka za prąd w Enea wynosi 2438 zł netto za 1 MWh, natomiast w godzinach pozaszczytowych 1984 zł netto. 
  • Energa: wyższa cena energii wynosi 2500,1 zł netto za 1 MWh, a niższa 1830,6 zł netto. 
  • Tauron: w czasie gdy prąd jest droższy 1 MWh w Tauronie kosztuje 2272 zł netto, natomiast gdy jest tańszy 2064 zł netto. 
  • PGE: stawka szczytowa w PGE to 2437 zł za 1 MWh, a stawka pozaszczytowa to 1392 zł netto.
  • E.ON: 1 MWh kosztuje 3479,4 zł w godzinach szczytowych i 1819,2 zł netto w godzinach pozaszczytowych. 

Powyższe stawki dotyczą jedynie 5 największych sprzedawców prądu w Polsce. Na rynku funkcjonują jeszcze sprzedawcy alternatywni, których ceny mogą być niższe. Ich cenniki znajdziesz w porównywarce cen prądu

Gdzie znajdę pomoc przy wyborze odpowiedniej taryfy? 

Jeżeli nie masz pewności czy taryfa C22b jest dla Ciebie, możesz skorzystać z darmowej pomocy ekspertów Rachuneo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez wiadomość e-mail, a my pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. 

Lata doświadczenia na rynku energii elektrycznej pozwoliły nam pomóc setkom klientów, którzy zmienili sprzedawcę prądu. Z pomocą Rachuneo podpiszesz nową, korzystną umowę przez internet. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga od Ciebie szukania informacji na temat rynku energetycznego.

Inne taryfy prądu dla firm
Pierwszy w Polsce serwis internetowy stworzony po to, aby pomóc Ci obniżać rachunki.
Dzięki nam możesz szybko i wygodnie porównać oferty dostawców mediów w Twojej okolicy i załatwić z nami wszystkie formalności
Potrzebujesz pomocy?
Nie znasz się na taryfach i ofertach? Zostaw nam swoje dane, a będziemy mogli Ci pomóc
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Dodatkowo możesz przesłać fakturę
Możesz wczytać maksymalnie 1 plik.
Wczytywanie...
fileuploaded.jpg
Wczytywanie nie powiodło się. Maksymalny rozmiar pliku to 10 MB.
Wczytaj plik
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.