Czy grożą nam drastyczne podwyżki cen ciepła w 2021 i 2022 roku?

Czy ceny ciepła wzrosną w 2021 i 2022 r.?
fot. pixabay.com
Ceny emisji CO2 ciągle wzrastają. Oznacza to, że ceny ciepła będą wzrastać. Jakich podwyżek możemy się spodziewać?
W skrócie:
  • W roku 2021 i 2022 możemy się spodziewać podwyżek cen ciepła
  • Powodem zmian są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla
  • Nowe przepisy opracowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienią metody działania Urzędu Regulacji Energetyki
  • Wielkość zmian zależeć będzie od spółek ciepłowniczych
  • Aby przeciwdziałać rosnącym cenom, możesz zadbać o termomodernizację budynku
Chcesz obniżyć domowe rachunki?
Skorzystaj z porównywarek Rachuneo

Kto zapłaci więcej za ogrzewanie?

W zależności od wykorzystywanego sposobu ogrzewania wzrost cen będzie zależny od trochę innych czynników. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rosnące koszty emisji CO2, które wzrosły już do ponad 50 euro za tonę. W związku z tym przedsiębiorstwa energetyczne muszą ponosić ogromne koszty związane z produkowaniem ciepła, prądu i gazu, co ostatecznie przekłada się na wyższe rachunki

Ciepłownie - wyższe koszty ciepła systemowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało nowe przepisy, które przyczynią się do zmian metod działania URE. Dzięki nowelizacji dotychczasowego rozporządzenia, prezes URE będzie mógł w bardzo szybki sposób zatwierdzać zmiany taryf. Mówi się, że brak podwyżek mógłby oznaczać bankructwo przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ministerstwo Klimatu zezwoli firmom ciepłowniczym na wzięcie pod uwagę w taryfach lawinowo rosnących kosztów dwutlenku węgla.

"Wzrost był tak szybki, że ciepłownie nie miały możliwości uwzględnić go w dotychczasowych wnioskach taryfowych. A ponieważ energia cieplna musi być dostarczana właściwie nieprzerwanie, coraz więcej z ok. 400 działających w Polsce ciepłowni znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Nie stać ich bowiem na kupno praw do emisji po tak wysokich cenach" – napisano w artykule DGP.

Podwyżki cen prądu i koszty ogrzewania 

Od kilku lat ceny prądu regularnie wzrastają. W Polsce cenniki sprzedawców z urzędu reguluje URE (Urząd Regulacji Energetyki). Co roku, przed styczniem, sprzedawcy składają wnioski o zmianę obowiązujących taryf - wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku będą to wnioski o znaczne podwyżki cen. Jeszcze nie wiemy, o ile dokładnie podniosą się cenniki, jednak wzrost jest nieunikniony. Osoby, które ogrzewają lub dogrzewają dom prądem będą więc płacić jeszcze wyższe rachunki niż dotychczas.

Rosnące ceny gazu, a ciepło w domu i mieszkaniu

PGNiG, a więc firma, która sprzedaje gaz dużej części Polaków, w 2021 roku zmieniła stawki 3 razy. Ostatecznie ceny gazu ziemnego są znacznie wyższe niż rok temu. Nie wpłynie to znacznie na osoby, które wykorzystują gaz jedynie do gotowania. Natomiast ogrzewanie domu gazem będzie już zdecydowanie droższe. Prezes firmy przewiduje również kolejne podwyżki cen surowca w pierwszym kwartale 2022 roku, natomiast obniżkę w drugim kwartale. Jeżeli przewidywania się sprawdzą, obniżki te nie wpłyną więc na koszty ogrzewania domu w sezonie grzewczym. 

Czy wiesz, że...

W rachunku za ciepło możemy wyróżnić opłaty stałe oraz zmienne. Wysokość opłat stałych zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło (np. instalacji w budynku, stanu technicznego, przeznaczenia obiektu oraz jego termoizolacji). Opłaty zmienne zależą natomiast od ilości zużytego faktycznie ciepła.

Jaka będzie skala podwyżek ceny ciepła?

Uwzględnianie w taryfach lawinowo rosnących kosztów CO2 z pewnością zapoczątkuje dużo zmian. Jeżeli chodzi o wzrost cen to "Trudno powiedzieć, jaka będzie ich skala, ale można spodziewać się wzrostów cen od 5 do maksymalnie 10 procent" - ocenia Andrzej Rubczyński z Forum Energii. Wielkość zmian zależeć może od spółek ciepłowniczych. Te spółki, których produkcja ciepła oparta jest głównie na węglu, wprowadzić mogą dużo wyższe stawki - pisze Dziennik Gazety Prawnej. Odbiorców ciepła czeka zatem spora zmiana.

Jak można przeciwdziałać wysokim cenom ciepła?

Niestety nie możemy zatrzymać rosnącej na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2. Wzrost ceny ciepła może przyczynić się do zmodyfikowania naszego budżetu domowego. Możemy podjąć kilka kroków, które zmniejszą wpływ podwyżek cen ciepła na nasz budżet. Istotne jest, aby odpowiednio ocieplać budynek, dobrać właściwe źródło ciepła oraz zadbać o wentylację w budynku. W celu modernizacji ocieplenia możesz starać się o dotacje z programu Czyste Powietrze.

Ogrzewanie budynku w nieodpowiedni sposób wiąże się z dużymi wydatkami, a właściwa termomodernizacja może przynieść niższe rachunki za ciepło. Aby profesjonalnie podejść do termomodernizacji, pierwszym krokiem powinno być wykonanie audytu energetycznego lub analizy energetycznej. Czasami nawet proste zabiegi np. poprawa ścian i stropów mogą zmniejszyć rachunki.

Jeżeli chcesz obniżyć również swoje rachunki za prąd i gaz, możesz skorzystać z porównywarki cen, która wskaże Ci najkorzystniejsze oferty na sprzedaż prądu i gazu w twoim regionie. Warto zastanowić się kompleksowo nad obniżeniem rachunków domowych i ograniczeniem wydatków.

Czy w 2022 roku ceny ciepła będą dalej wzrastać?

Ceny ciepła w 2022 roku są trudne do przewidzenia. Wynika to z tego, że dokładne koszty zależą między innymi od: 

  • wskazanego zapotrzebowania na ciepło
  • długości sezonu grzewczego 

Kalkulacje związane z wysokością rachunków za ciepło w 2022 roku mogą być więc nietrafne. Jedno jest pewne, większość ciepłowni korzysta z węgla, więc podwyżek nie unikniemy. 

W obniżaniu cen ciepła pomóc może kogeneracja, która pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Oprócz ograniczenia emisji CO2, efektywność procesu jest wyższa - szacuje się, że o około 30% niż w przypadku osobnego wytwarzania prądu i ciepła.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie