Czy grożą nam drastyczne podwyżki cen ciepła w 2021 roku?

Czy ceny ciepła wzrosną w 2021 r.?
fot. pixabay.com
Ministerstwo Klimatu już wkrótce pozwoli przedsiębiorstwom ciepłowniczym na wdrożenie zmian w taryfach. Oznacza to, że prawdopodobnie już w roku 2021 czekać będą nas podwyżki cen ciepła.
W skrócie:
  • W roku 2021 możemy się spodziewać podwyżek cen ciepła
  • Powodem zmian są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla
  • Nowe przepisy opracowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienią metody działania Urzędu Regulacji Energetyki
  • Wielkość zmian zależeć będzie od spółek ciepłowniczych
  • Aby przeciwdziałać rosnącym cenom, możesz zadbać o termomodernizację budynku
Chcesz obniżyć domowe rachunki?
Skorzystaj z porównywarek Rachuneo

Co jest powodem zmian cen?

Na rynku zauważyć można rosnące koszty CO2, które od początku roku 2018 wzrosły z 7 do 42 euro za tonę. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało nowe przepisy, które przyczynią się do zmian metod działania URE. Powodem takich działań są właśnie rosnące na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2. Dzięki nowelizacji dotychczasowego rozporządzenia, prezes URE będzie mógł w bardzo szybki sposób zatwierdzać zmiany taryf. Mówi się, że brak podwyżek mógłby oznaczać bankructwo przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ministerstwo Klimatu zezwoli firmom ciepłowniczym na wzięcie pod uwagę w taryfach lawinowo rosnących kosztów dwutlenku węgla.

"Wzrost był tak szybki, że ciepłownie nie miały możliwości uwzględnić go w dotychczasowych wnioskach taryfowych. A ponieważ energia cieplna musi być dostarczana właściwie nieprzerwanie, coraz więcej z ok. 400 działających w Polsce ciepłowni znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Nie stać ich bowiem na kupno praw do emisji po tak wysokich cenach" – napisano w artykule DGP.

Czy wiesz, że...

W rachunku za ciepło możemy wyróżnić opłaty stałe oraz zmienne. Wysokość opłat stałych zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło (np. instalacji w budynku, stanu technicznego, przeznaczenia obiektu oraz jego termoizolacji). Opłaty zmienne zależą natomiast od ilości zużytego faktycznie ciepła.

Jaka będzie skala podwyżek ceny ciepła?

Uwzględnianie w taryfach lawinowo rosnących kosztów CO2 z pewnością zapoczątkuje dużo zmian. Jeżeli chodzi o wzrost cen to "Trudno powiedzieć, jaka będzie ich skala, ale można spodziewać się wzrostów cen od 5 do maksymalnie 10 procent" - ocenia Andrzej Rubczyński z Forum Energii. Wielkość zmian zależeć może od spółek ciepłowniczych. Te spółki, których produkcja ciepła oparta jest głównie na węglu, wprowadzić mogą dużo wyższe stawki - pisze Dziennik Gazety Prawnej. Odbiorców ciepła czeka zatem spora zmiana.

Jak można przeciwdziałać wysokim cenom ciepła?

Niestety nie możemy zatrzymać rosnącej na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2. Wzrost ceny ciepła może przyczynić się do zmodyfikowania naszego budżetu domowego. Możemy podjąć kilka kroków, które zmniejszą wpływ podwyżek cen ciepła na nasz budżet. Istotne jest, aby odpowiednio ocieplać budynek, dobrać właściwe źródło ciepła oraz zadbać o wentylację w budynku. W celu modernizacji ocieplenia możesz starać się o dotacje z programu Czyste Powietrze.

Ogrzewanie budynku w nieodpowiedni sposób wiąże się z dużymi wydatkami, a właściwa termomodernizacja może przynieść niższe rachunki za ciepło. Aby profesjonalnie podejść do termomodernizacji, pierwszym krokiem powinno być wykonanie audytu energetycznego lub analizy energetycznej. Czasami nawet proste zabiegi np. poprawa ścian i stropów mogą zmniejszyć rachunki.

Jeżeli chciałbyś obniżyć również swoje rachunki za prąd i gaz, możesz skorzystać z porównywarki cen, która wskaże Ci najkorzystniejsze oferty na sprzedaż prądu i gazu w twoim regionie. Warto zastanowić się kompleksowo nad obniżeniem rachunków domowych i ograniczeniem wydatków.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie