Czy grożą nam drastyczne podwyżki cen ciepła w 2022 roku?

Czy ceny ciepła wzrosną w 2022 r.?
fot. pixabay.com
Ceny emisji CO2 ciągle wzrastają. Oznacza to, że ceny ciepła będą wzrastać. Jakich podwyżek możemy się spodziewać?
Chcesz obniżyć domowe rachunki?
Skorzystaj z porównywarek Rachuneo
W skrócie:
  • W roku 2022 możemy się spodziewać podwyżek cen ciepła,
  • Powodem zmian są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla,
  • Wojna w Ukrainie spowodowała chwilowy spadek cen emisji CO2, 
  • Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska na koszt wytworzenia energii elektrycznej w Polsce składa się 60% ceny uprawnień do emisji CO2, 
  • Wielkość zmian zależeć będzie od spółek ciepłowniczych,
  • Aby przeciwdziałać rosnącym cenom, możesz zadbać o termomodernizację budynku.

Kto zapłaci więcej za ogrzewanie?

W zależności od wykorzystywanego sposobu ogrzewania wzrost cen będzie zależny od trochę innych czynników. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rosnące koszty emisji CO2, które w lutym 2022 osiągnęły prawie 100 euro za tonę. W związku z tym przedsiębiorstwa energetyczne muszą ponosić ogromne koszty związane z produkowaniem ciepła, prądu i gazu, co ostatecznie przekłada się na wyższe rachunki

Wpływ wojny w Ukrainie na rynek energetyczny

W dniu agresji Rosji na Ukrainę ceny uprawnień do emisji CO2 diametralnie spadły. W lutym 2022 roku ceny wynosiły prawie 100 euro za tonę, a 7 marca  było to o niemal połowę mniej, czyli ok. 57 euro. Już kilka dni później ceny znów wzrosły. Uniezależnienie od dostaw surowców z Rosji może doprowadzić do sytuacji, w której europejska energetyka będzie dłużej obciążona węglem. To sytuacja szczególnie niekorzystna dla Polski. 

Polska energetyka bazuje w ponad 80% na węglu. Rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 mają bezpośredni wpływ na koszt wytworzenia energii elektrycznej i wysokie rachunki. Jeśli uniezależnienie od dostaw z Rosji wydłuży czas przechodzenia na energetykę odnawialną, wówczas możemy oczekiwać utrzymujących się lub rosnących rachunków. 

Warto jednak zauważyć, że sytuacja uniezależnienia od dostaw z Rosji może także pobudzić inwestycje w odnawialne źródła energii, które szybciej staną się priorytetem w polityce energetycznej wielu krajów. Pojawiają się także głosy na temat kompleksowych zmian w systemie Europejskiego Handlu Emisjami. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień do emisji”.

Ciepłownie - wyższe koszty ciepła systemowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało przepisy, które przyczynią się do zmian metod działania URE. Dzięki nowelizacji dotychczasowego rozporządzenia, prezes URE będzie mógł w bardzo szybki sposób zatwierdzać zmiany taryf. Mówi się, że brak podwyżek mógłby oznaczać bankructwo przedsiębiorstw ciepłowniczych. Ministerstwo Klimatu zezwoli firmom ciepłowniczym na wzięcie pod uwagę w taryfach lawinowo rosnących kosztów dwutlenku węgla.

"Wzrost był tak szybki, że ciepłownie nie miały możliwości uwzględnić go w dotychczasowych wnioskach taryfowych. A ponieważ energia cieplna musi być dostarczana właściwie nieprzerwanie, coraz więcej z ok. 400 działających w Polsce ciepłowni znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Nie stać ich bowiem na kupno praw do emisji po tak wysokich cenach" – napisano w artykule DGP.

Podwyżki cen prądu i koszty ogrzewania 

Od kilku lat ceny prądu regularnie wzrastają. W Polsce cenniki sprzedawców z urzędu reguluje URE (Urząd Regulacji Energetyki). Co roku sprzedawcy składają wnioski o zmianę obowiązujących taryf (cen prądu) - tak stało się również w 2022 roku, gdy wnioski o znaczne podwyżki cen zostały zaakceptowane. Obecnie jest to wzrost rachunków za gaz o ok. 54% i prąd o ok. 24%. Osoby, które ogrzewają lub dogrzewają dom prądem, płacą zdecydowanie wyższe rachunki niż dotychczas.

Rosnące ceny gazu, a ciepło w domu i mieszkaniu

PGNiG, a więc firma, która sprzedaje gaz dużej części Polaków i Polek, w 2021 roku zmieniła stawki 3 razy. Ostatecznie ceny gazu ziemnego są w 2022 roku jeszcze wyższe niż rok temu. Nie wpłynie to znacznie na osoby, które wykorzystują gaz jedynie do gotowania. Natomiast ogrzewanie domu gazem będzie już zdecydowanie droższe.

Czy wiesz, że...

W rachunku za ciepło możemy wyróżnić opłaty stałe oraz zmienne. Wysokość opłat stałych zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło (np. instalacji w budynku, stanu technicznego, przeznaczenia obiektu oraz jego termoizolacji). Opłaty zmienne zależą natomiast od ilości zużytego faktycznie ciepła.

Jaka będzie skala podwyżek ceny ciepła?

Uwzględnianie w taryfach lawinowo rosnących kosztów CO2 z pewnością oznacza dużo zmian. Trudno przewidzieć skalę podwyżek z uwagi na różne typy zawirowań na rynku energetycznym, w tym i te związane z uniezależnieniem od dostaw z Rosji. Wielkość zmian zależeć może także od spółek ciepłowniczych. Te spółki, których produkcja ciepła oparta jest głównie na węglu, wprowadzić mogą dużo wyższe stawki - pisze Dziennik Gazety Prawnej. Na ten moment odbiorców i odbiorczynie ciepła czekają więc niekończące się zmiany.

Jak można przeciwdziałać wysokim cenom ciepła?

Niestety nie możemy zatrzymać rosnącej na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2. Wzrost ceny ciepła może przyczynić się do zmodyfikowania naszego budżetu domowego. Możemy podjąć kilka kroków, które zmniejszą wpływ podwyżek cen ciepła na nasz budżet. Istotne jest, aby odpowiednio ocieplać budynek, dobrać właściwe źródło ciepła oraz zadbać o wentylację w budynku. W celu modernizacji ocieplenia możesz starać się o dotacje z programu Czyste Powietrze. W 2022 roku ruszyła już trzecia część programu, w ramach której możesz uzyskać dofinansowanie na mikroinwestycje fotowoltaiczne, jak i dotacje na zakup lub montaż sprzętu, który pomoże efektywnie zarządzać energią w Twoim gospodarstwie domowym (np. zakup drzwi zewnętrznych).

Ogrzewanie budynku w nieodpowiedni sposób wiąże się z dużymi wydatkami, a właściwa termomodernizacja może przynieść niższe rachunki za ciepło. Aby profesjonalnie podejść do termomodernizacji, pierwszym krokiem powinno być wykonanie audytu energetycznego lub analizy energetycznej. Czasami nawet proste zabiegi, jak np. poprawa ścian i stropów, mogą zmniejszyć rachunki.

Jeżeli chcesz obniżyć również swoje rachunki za prąd i gaz, możesz skorzystać z porównywarki cen, która wskaże Ci najkorzystniejsze oferty na sprzedaż prądu i gazu w twoim regionie. Warto zastanowić się kompleksowo nad obniżeniem rachunków domowych i ograniczeniem wydatków.

Czy w 2022 roku ceny ciepła będą dalej wzrastać?

Ceny ciepła w 2022 roku są trudne do przewidzenia. Wynika to z tego, że dokładne koszty zależą między innymi od: 

  • wskazanego zapotrzebowania na ciepło
  • długości sezonu grzewczego 
  • dynamicznej sytuacji polityczno-gospodarczej

Kalkulacje związane z wysokością rachunków za ciepło w 2022 roku mogą być więc nietrafne. Jedno jest pewne, większość ciepłowni korzysta z węgla, więc podwyżek nie unikniemy. 

W obniżaniu cen ciepła pomóc może kogeneracja, która pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Oprócz ograniczenia emisji CO2 efektywność procesu jest wyższa - szacuje się, że o około 30% niż w przypadku osobnego wytwarzania prądu i ciepła.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie