Czym jest zjawisko blackout?
Blackout to całkowita przerwa w dostawie energii elektrycznej, która jest spowodowana jakimś nagłym zdarzeniem. Nie jesteśmy w stanie jej przewidzieć. Dotyczy to takich sytuacji jak poważna elektroenergetyczna awaria systemowa. Wiąże się to z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że w przypadku awarii elektrowni lub zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną posiadamy wystarczającą rezerwę mocy i nie powinniśmy obawiać się takiej sytuacji.
Czy wiesz, że...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli operator systemu przesyłowego to przedsiębiorstwo, które zajmuje się m.in.: dbaniem o bezpieczeństwo dostarczania energii, konserwacją infrastruktury służącej do dystrybucji, zarządzeniem przepływami prądu.
Aktualnie termin blackout jest nadużywany. Nie powinno się w ten sposób określać sytuacji, w której dostawy energii elektrycznej są celowo ograniczane, czyli brownoutu.
Blackout - jak się przygotować na taką ewentualność?
Czy nasze sieci elektroenergetyczne są przygotowane na niespodziewane przypadki? Uszkodzenie linii przesyłowych, szczególnie napowietrznych może zdarzyć się zawsze. W takiej sytuacji to operator systemu dystrybucyjnego zajmuje się ich naprawą. Mieszkańcy mniejszych miejscowości dużo częściej doświadczają braku prądu, który mogą spowodować silne wichury lub burze. Najczęściej są to przerwy w dostawach na krótki czas i na dość małym obszarze.
Największy blackout w Polsce miał miejsce w 2008 r. w Szczecinie. Uszkodzone zostały 2 linie, które doprowadzały prąd do miasta. Nie działała wtedy większość sklepów, nie jeździły tramwaje a zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały odwołane.
Nie panikuj czasie blackoutu
W przypadku awarii sieci energetycznej najlepiej zachować spokój. Panika i nieprzemyślane działania zwiększają ryzyko wypadków. Krótkotrwałe odcięcie od prądu nie powinno być problematyczne, natomiast awaria trwająca kilka dni może wywołać poważne problemy. Warto zadbać o przygotowanie sobie kilku urządzeń i przedmiotów, które pomogą funkcjonować normalnie do czasu włączenia energii:
- powerbank, który pozwoli naładować telefon lub mniejsze sprzęty elektroniczne;
- latarka i lampka na baterie będą dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż świeczki, które mogą spowodować pożar;
- zapas baterii;
- zapałki/ zapalniczka;
- turystyczna kuchenka gazowa może się przydać osobom, które w domu korzystają z płyty indukcyjnej (warto pamiętać również o naczyniach, w których można gotować lub podgrzać wodę na ogniu);
- ciepłe koce, kołdry, ubrania lub opał do kominka, pieca lub kozy dla osób, które grzeją prądem;
- zapas wody w butelkach lub baniakach;
- żywność, która nie zepsuje się poza lodówką i będzie można ją spożyć bez użycia ciepła;
- uzupełniona apteczka (która powinna znajdować się w domu nie tylko podczas blackoutu);
- gotówka;
- notatnik i długopis;
- multitool;
- gaz pieprzowy;
- karty, gry planszowe, książki;
- radio (mogą w nim podawać informacje o aktualnej sytuacji).
Czego NIE robić podczas przerwy w dostawie prądu?
- Nie panikuj
Warto podkreślić kilka razy, że gdy zabraknie prądu należy zachować spokój. Panika może spowodować niepotrzebny wypadek. Postaraj się zrelaksować, np. czytając książkę lub grając w karty z innymi domownikami.
- Nie wykupuj ze sklepów dużych ilości produktów
Pandemia pokazała nam jak problematyczne może być nagłe, ogromne zapotrzebowanie na niektóre produkty. Wszyscy widzieliśmy jak z marketowych półek znikały papier toaletowy, makaron i mrożonki. Jeżeli stresuje Cię wizja braku żywności, już wcześniej przygotuj sobie zapasy jedzenia z długim terminem przydatności.
- Nie zostawiaj zapalonych świeczek
Jeżeli korzystasz ze świeczek ZAWSZE pamiętaj o ich zgaszeniu, gdy wychodzisz z pomieszczenia lub idziesz spać. Zapalone podczas Twojej nieobecności mogą spowodować pożar.
- Nie siedź sam/a
Brak prądu i towarzystwa może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Jeżeli masz możliwość spędź ten czas z rodziną lub przyjaciółmi.
- Nie wychodź po ciemku
Awaria zasilania może skłonić ludzi do robienia niebezpiecznych rzeczy. Postaraj się nie wychodzić po zmroku. Jeżeli musisz się przemieścić weź ze sobą gaz pieprzowy i bardzo uważaj na samochody lub inne pojazdy.
Jak całkowicie odciąć się od sieci energetycznej?
Uważasz, że Polsce grozi blackout, a nasz system elektroenergetyczny nie jest przygotowany na nagłe sytuacje? Chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo?
Istnieje sposób na odcięcie się od sieci i zabezpieczenie przed przerwą w dostawach prądu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie uchroni nas przed odcięciem energii elektrycznej. Większość instalacji montowanych w Polsce jest "on-grid". Oznacza to, że są one połączone z siecią przesyłową. Jakakolwiek awaria tej sieci sprawiłaby, że prąd z paneli słonecznych nie dotarłby do urządzeń w naszym domu.
Dopiero połączenie fotowoltaiki z magazynem energii stworzyłoby obieg zamknięty (off-grid)i pozwoliło na całkowitą niezależność. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, ponieważ wymaga dużej inwestycji finansowej i bardzo dokładnego rozplanowania zużycia. Dobrze dobrany magazyn pozwoliłby na wykorzystanie całej energii ze słońca i zniwelowanie ryzyka braku energii.
Czy zabraknie energii elektrycznej?
Obawy związane ograniczeniem w dostawie prądu nie są bezpodstawne. Wynikają one z niekorzystnych warunków, z którymi mamy do czynienia w tym roku. Są to:
- Brak węgla
Rosnące ceny węgla i problem z jego wydobyciem to często poruszany temat w ostatnich miesiącach. W naszym kraju nadal większość elektrowni napędzanych jest węglem kamiennym. Nic dziwnego, że jego braki wywołują obawy o brak prądu.
- Obawy przed mroźną zimą
Fala największych upałów sprawiła, że duża część gospodarstw domowych i firm włączyła klimatyzacje. Ogromne ilości prądu zostały wykorzystane do chłodzenia mieszkań, galerii handlowych czy dużych zakładów. Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, w którym poważnym problemem mogą okazać się niskie temperatury. Mroźna zima, tak samo jak gorące lato, wiązałaby się z dużo większym zużyciem paliw. To jest pewne, temperatura tej zimy będzie mieć ogromny wpływ na polski system elektroenergetyczny.
Kolejnym zagrożeniem jest zbyt mały wzrost cen energii elektrycznej w tym sezonie. Zbliża się rok wyborczy, co może oznaczać wstrzymywanie przez rząd największych podwyżek. Ceny gazu poszły gwałtownie w górę, pojawia się więc obawa, że wiele osób będzie dogrzewać domy wykorzystując energię elektryczną. Nagłe włączenie dodatkowych urządzeń pobierających dużo prądu drastycznie zwiększyłoby zużycie.
- Zwiększone zapotrzebowanie na prąd w Polsce i na świecie
Popandemiczne ożywienie gospodarki sprawiło, że zapasy gazu, energii elektrycznej i węgla zmniejszyły się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
- Ograniczone możliwości importu energii
Wiele państw nie było przygotowanych na tegoroczne wydarzenia. Przerwa w dostawie prądu to głośny temat również u naszych sąsiadów. Również u nich pojawiają się obawy odnośnie produkcji energii elektrycznej w najbliższych miesiącach. Nie możemy być więc pewni, że uda nam się importować energię elektryczną w przypadku braków magazynowych.
- Brak odpowiedniego przygotowania na zwiększone zużycie i ograniczony import energii
Na brak odpowiedniej strategii składają się m.in: zbyt mało inwestycji w odnawialne źródła energii, które mogłyby zastąpić elektrownie węglowe; zbyt mało rzetelnych informacji w mediach (np. dotyczących oszczędzania paliw, stanu wypełnienia naszych magazynów); brak zapasów węgla.
Zapobiegaj: oszczędzaj energię!
Ograniczając zużycie paliw nie tylko zmniejszasz ryzyko pojawienia się przerwy w dostawie prądu, chronisz również środowisko naturalne. Przygotowaliśmy już artykuł pokazujący, jak możesz oszczędzać w swoim domu.
Pytania i odpowiedzi na temat blackoutu
Poniżej odpowiadamy na często zadawane pytania.
Czy Polsce grozi blackout w 2022 r.?
Blackoutu nie da się przewidzieć. Wywołany jest wydarzeniami takimi jak awaria elektrowni lub sieci przesyłowych. Nagłe wyłączenie prądu jest tak samo prawdopodobne jak w poprzednich latach.
Ile może trwać blackout?
Blackout trwa aż do naprawienia awarii w systemie. Natomiast brownout może trwać maksymalnie 72 godziny. Może on zostać przedłużony, jeżeli rząd wyda odpowiednie rozporządzenie.
Kiedy był ostatni blackout?
Ostatni duży blackout w Polsce miał miejsce w Szczecinie w 2008 roku.