Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Czym jest blackout i czy grozi on Polsce? Jak się przygotować?

Dlaczego nie możemy przewidzieć czy grozi nam blackout?
fot.: pixabay.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Czym właściwie jest blackout i czym różni się od brownoutu? Czy powinniśmy obawiać się jednego i drugiego? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego o ewentualnych brakach prądu!
Sprawdź sprzedawców prądu w kilka minut!
Zobacz porównywarkę cen
W skrócie:
 • Blackout to przerwa w dostawie prądu. Zgodnie z definicją jest nagła i nieprzewidziana.
 • Brownout to natomiast planowane ograniczenie w dostawach, które zazwyczaj dotyczy dużych przedsiębiorstw.
 • W tym sezonie grzewczym blackout nie grozi nam bardziej niż w poprzednich.
 • Warto zadbać o mniejsze zużycie energii już teraz.
 • Jeżeli chcesz zmienić swojego sprzedawcę prądu, możesz skorzystać z naszej darmowej porównywarki.

Czym jest zjawisko blackout?

Blackout to całkowita przerwa w dostawie energii elektrycznej, która jest spowodowana jakimś nagłym zdarzeniem. Nie jesteśmy w stanie jej przewidzieć. Dotyczy to takich sytuacji jak poważna elektroenergetyczna awaria systemowa. Wiąże się to z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że w przypadku awarii elektrowni lub zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną posiadamy wystarczającą rezerwę mocy i nie powinniśmy obawiać się takiej sytuacji.

Czy wiesz, że...

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli operator systemu przesyłowego to przedsiębiorstwo, które zajmuje się m.in.: dbaniem o bezpieczeństwo dostarczania energii, konserwacją infrastruktury służącej do dystrybucji, zarządzeniem przepływami prądu.

Aktualnie termin blackout jest nadużywany. Nie powinno się w ten sposób określać sytuacji, w której dostawy energii elektrycznej są celowo ograniczane, czyli brownoutu.

Blackout - jak się przygotować na taką ewentualność?

Czy nasze sieci elektroenergetyczne są przygotowane na niespodziewane przypadki? Uszkodzenie linii przesyłowych, szczególnie napowietrznych może zdarzyć się zawsze. W takiej sytuacji to operator systemu dystrybucyjnego zajmuje się ich naprawą. Mieszkańcy mniejszych miejscowości dużo częściej doświadczają braku prądu, który mogą spowodować silne wichury lub burze. Najczęściej są to przerwy w dostawach na krótki czas i na dość małym obszarze.

Największy blackout w Polsce miał miejsce w 2008 r. w Szczecinie. Uszkodzone zostały 2 linie, które doprowadzały prąd do miasta. Nie działała wtedy większość sklepów, nie jeździły tramwaje a zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały odwołane.

Nie panikuj czasie blackoutu

W przypadku awarii sieci energetycznej najlepiej zachować spokój. Panika i nieprzemyślane działania zwiększają ryzyko wypadków. Krótkotrwałe odcięcie od prądu nie powinno być problematyczne, natomiast awaria trwająca kilka dni może wywołać poważne problemy. Warto zadbać o przygotowanie sobie kilku urządzeń i przedmiotów, które pomogą funkcjonować normalnie do czasu włączenia energii:

 • powerbank, który pozwoli naładować telefon lub mniejsze sprzęty elektroniczne;
 • latarka i lampka na baterie będą dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż świeczki, które mogą spowodować pożar;
 • zapas baterii;
 • zapałki/ zapalniczka;
 • turystyczna kuchenka gazowa może się przydać osobom, które w domu korzystają z płyty indukcyjnej (warto pamiętać również o naczyniach, w których można gotować lub podgrzać wodę na ogniu);
 • ciepłe koce, kołdry, ubrania lub opał do kominka, pieca lub kozy dla osób, które grzeją prądem;
 • zapas wody w butelkach lub baniakach;
 • żywność, która nie zepsuje się poza lodówką i będzie można ją spożyć bez użycia ciepła;
 • uzupełniona apteczka (która powinna znajdować się w domu nie tylko podczas blackoutu);
 • gotówka;
 • notatnik i długopis;
 • multitool;
 • gaz pieprzowy;
 • karty, gry planszowe, książki;
 • radio (mogą w nim podawać informacje o aktualnej sytuacji).

Czego NIE robić podczas przerwy w dostawie prądu?

 1. Nie panikuj

Warto podkreślić kilka razy, że gdy zabraknie prądu należy zachować spokój. Panika może spowodować niepotrzebny wypadek. Postaraj się zrelaksować, np. czytając książkę lub grając w karty z innymi domownikami.

 1. Nie wykupuj ze sklepów dużych ilości produktów

Pandemia pokazała nam jak problematyczne może być nagłe, ogromne zapotrzebowanie na niektóre produkty. Wszyscy widzieliśmy jak z marketowych półek znikały papier toaletowy, makaron i mrożonki. Jeżeli stresuje Cię wizja braku żywności, już wcześniej przygotuj sobie zapasy jedzenia z długim terminem przydatności.

 1. Nie zostawiaj zapalonych świeczek

Jeżeli korzystasz ze świeczek ZAWSZE pamiętaj o ich zgaszeniu, gdy wychodzisz z pomieszczenia lub idziesz spać. Zapalone podczas Twojej nieobecności mogą spowodować pożar.

 1. Nie siedź sam/a

Brak prądu i towarzystwa może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Jeżeli masz możliwość spędź ten czas z rodziną lub przyjaciółmi.

 1. Nie wychodź po ciemku

Awaria zasilania może skłonić ludzi do robienia niebezpiecznych rzeczy. Postaraj się nie wychodzić po zmroku. Jeżeli musisz się przemieścić weź ze sobą gaz pieprzowy i bardzo uważaj na samochody lub inne pojazdy.

Jak całkowicie odciąć się od sieci energetycznej?

Uważasz, że Polsce grozi blackout, a nasz system elektroenergetyczny nie jest przygotowany na nagłe sytuacje? Chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Istnieje sposób na odcięcie się od sieci i zabezpieczenie przed przerwą w dostawach prądu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie uchroni nas przed odcięciem energii elektrycznej. Większość instalacji montowanych w Polsce jest "on-grid". Oznacza to, że są one połączone z siecią przesyłową. Jakakolwiek awaria tej sieci sprawiłaby, że prąd z paneli słonecznych nie dotarłby do urządzeń w naszym domu.

Dopiero połączenie fotowoltaiki z magazynem energii stworzyłoby obieg zamknięty i pozwoliło na całkowitą niezależność. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, ponieważ wymaga dużej inwestycji finansowej i bardzo dokładnego rozplanowania zużycia. Dobrze dobrany magazyn pozwoliłby na wykorzystanie całej energii ze słońca i zniwelowanie ryzyka braku energii.

Czy zabraknie energii elektrycznej?

Obawy związane ograniczeniem w dostawie prądu nie są bezpodstawne. Wynikają one z niekorzystnych warunków, z którymi mamy do czynienia w tym roku. Są to:

 1. Brak węgla

Rosnące ceny węgla i problem z jego wydobyciem to często poruszany temat w ostatnich miesiącach. W naszym kraju nadal większość elektrowni napędzanych jest węglem kamiennym. Nic dziwnego, że jego braki wywołują obawy o brak prądu.

 1. Obawy przed mroźną zimą

Fala największych upałów sprawiła, że duża część gospodarstw domowych i firm włączyła klimatyzacje. Ogromne ilości prądu zostały wykorzystane do chłodzenia mieszkań, galerii handlowych czy dużych zakładów. Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, w którym poważnym problemem mogą okazać się niskie temperatury. Mroźna zima, tak samo jak gorące lato, wiązałaby się z dużo większym zużyciem paliw. To jest pewne, temperatura tej zimy będzie mieć ogromny wpływ na polski system elektroenergetyczny.

Kolejnym zagrożeniem jest zbyt mały wzrost cen energii elektrycznej w tym sezonie. Zbliża się rok wyborczy, co może oznaczać wstrzymywanie przez rząd największych podwyżek. Ceny gazu poszły gwałtownie w górę, pojawia się więc obawa, że wiele osób będzie dogrzewać domy wykorzystując energię elektryczną. Nagłe włączenie dodatkowych urządzeń pobierających dużo prądu drastycznie zwiększyłoby zużycie.

 1. Zwiększone zapotrzebowanie na prąd w Polsce i na świecie

Popandemiczne ożywienie gospodarki sprawiło, że zapasy gazu, energii elektrycznej i węgla zmniejszyły się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

 1. Ograniczone możliwości importu energii

Wiele państw nie było przygotowanych na tegoroczne wydarzenia. Przerwa w dostawie prądu to głośny temat również u naszych sąsiadów. Również u nich pojawiają się obawy odnośnie produkcji energii elektrycznej w najbliższych miesiącach. Nie możemy być więc pewni, że uda nam się importować energię elektryczną w przypadku braków magazynowych.

 1. Brak odpowiedniego przygotowania na zwiększone zużycie i ograniczony import energii

Na brak odpowiedniej strategii składają się m.in: zbyt mało inwestycji w odnawialne źródła energii, które mogłyby zastąpić elektrownie węglowe; zbyt mało rzetelnych informacji w mediach (np. dotyczących oszczędzania paliw, stanu wypełnienia naszych magazynów); brak zapasów węgla.

Zapobiegaj: oszczędzaj energię!

Ograniczając zużycie paliw nie tylko zmniejszasz ryzyko pojawienia się przerwy w dostawie prądu, chronisz również środowisko naturalne. Przygotowaliśmy już artykuł pokazujący, jak możesz oszczędzać w swoim domu.

Pytania i odpowiedzi na temat blackoutu

Poniżej odpowiadamy na często zadawane pytania.

Czy Polsce grozi blackout w 2022 r.?

Blackoutu nie da się przewidzieć. Wywołany jest wydarzeniami takimi jak awaria elektrowni lub sieci przesyłowych. Nagłe wyłączenie prądu jest tak samo prawdopodobne jak w poprzednich latach.

Ile może trwać blackout?

Blackout trwa aż do naprawienia awarii w systemie. Natomiast brownout może trwać maksymalnie 72 godziny. Może on zostać przedłużony, jeżeli rząd wyda odpowiednie rozporządzenie.

Kiedy był ostatni blackout?

Ostatni duży blackout w Polsce miał miejsce w Szczecinie w 2008 roku.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie