Dofinansowanie do pomp ciepła z nowego programu Moje Ciepło

Dzięki programowi Moje Ciepło zainwestowanie w pompę ciepła będzie łatwiejsze.
fot.: kaisai.com/pl/produkty-kaisai/pompy-ciepla-kaisai-split-r32-arctic-khakmk-ze-zbiornikiem-c-w-u/
W pierwszej połowie 2022 roku planowane jest rozpoczęcie naboru wniosków na dofinansowanie do zakupu pomp ciepła z programu Moje Ciepło. Zastanawiasz się czy to dla Ciebie? W artykule opiszemy najważniejsze kwestie.
W skrócie:
  • W 2022 roku ma zostać uruchomiony program Moje Ciepło, który zakłada wsparcie w inwestycji w pompy ciepła dla nowego domu.
  • Budżet programu ma wynieść 600 mln zł
  • Dzięki wykorzystywaniu pomp ciepła można obniżyć rachunki za energię
Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła?
Pomożemy!

Czym jest program Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło ma być finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, a jego budżet ma wynieść 600 mln zł. Zakłada on dotację do zakupu i montażu pomp ciepła wynoszącą maksymalnie 30% kosztów całej inwestycji. Będzie to nie więcej niż 21 tys. zł dla pomp gruntowych oraz 7 tys. zł dla pomp powietrznych. Dopłaty te mają dotyczyć zakupu oraz montażu pompy ciepła w nowo budowanych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. 

Kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie do pompy ciepła?

Według wstępnych informacji uruchomienie naboru wniosków do programu Moje Ciepło planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku. Przy czym Paweł Mirowski, wiceprezes  NFOŚiGW w swoich wypowiedziach podkreśla, że dokładna data będzie zależeć od końcowych ustaleń z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Komisją Europejską i zaakceptowaniem wszelkich postanowień. Jest to związane z tym, że cały program ma być finansowany z unijnych środków z Funduszu Modernizacyjnego.

Do kogo kierowany jest program Moje Ciepło?

Wniosek może zostać złożony przez właścicieli nowo budowanych domów jednorodzinnych. Jednak i dla właścicieli już wybudowanych domów możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę istniejącego źródła ciepła na pompę ciepła. W tym wypadku beneficjenci powinni złożyć wniosek na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.   

Czy wiesz, że…

Pompa ciepła nie jest jedynym z odnawialnych źródeł energii? Innymi są np. panele fotowoltaiczne, które możesz porównać na naszej stronie.

Czym jest pompa ciepła

Pompa ciepła do jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Podczas działania nie emituje ona żadnych szkodliwych substancji takich jak spaliny czy popiół, ponieważ do działania wykorzystuje darmową energię pochodzącą z gruntu, powietrza lub wody. Po przetworzeniu dostarcza ją do instalacji grzewczej danego budynku. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie rocznych kosztów związanych z ogrzewaniem domu. 

Warto pamiętać, że pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, jeżeli do jej uruchamiania korzystamy z prądu z odnawialnych źródeł energii. W innej sytuacji wykorzystujemy energią wytworzoną z węgla, a tym samym przyczyniamy się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z zielonego prądu można skorzystać na dwa sposoby: instalując własną, przydomową elektrownie (np. fotowoltaikę) lub kupując prąd z gwarancją pochodzenia z OZE (w swojej ofercie ma go Orange Energia
)

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym. Wyciąga ona ciepłe powietrze z dolnego źródła, którym może być np. grunt, woda lub powietrze. Następnie przekazuje je do wnętrza budynku. Możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła m.in. gruntową oraz powietrzną. Ta druga jest w Polsce najpopularniejsza.

Pompa ciepła posiada zamknięty układ, w którym cały czas zachodzą przemiany fizyczne takie jak parowanie i skraplanie. Wynikiem tych procesów jest przekazywanie energii z dolnego do górnego źródła czyli do instalacji grzewczej.

Program Moje Ciepło ma być finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, a jego budżet ma wynieść 600 mln zł.

Plusy i minusy pomp ciepła

Przed zainwestowaniem we własną pompę ciepła warto poszukać informacji o ich rodzajach, ponieważ znajomość ich wad oraz zalet pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty. Jak każde urządzenie, również pompy ciepła mają swoje plusy oraz minusy, których należy być świadomym. 

Rachuneo pomoże Ci w wyborze nie tylko pompy ciepła, ale i paneli fotowoltaicznych. Nie zapominaj, że to nie jedyna forma obniżania rachunków za prąd. Oprócz zainwestowania w odnawialne źródła energii możesz również zmienić sprzedawcę prądu oraz gazu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie