Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Dofinansowanie do pomp ciepła z nowego programu Moje Ciepło

Dzięki programowi Moje Ciepło zainwestowanie w pompę ciepła będzie łatwiejsze.
fot.: kaisai.com/pl/produkty-kaisai/pompy-ciepla-kaisai-split-r32-arctic-khakmk-ze-zbiornikiem-c-w-u/
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Od 29 kwietnia 2022 roku trwa nabór wniosków na dofinansowanie do zakupu pomp ciepła z programu Moje Ciepło. Zastanawiasz się, czy to dla Ciebie? W artykule opiszemy najważniejsze kwestie.
Porównaj pompy ciepła
Sprawdź oferty
W skrócie:
  • W 2022 roku został uruchomiony program Moje Ciepło, który zakłada wsparcie w inwestycji w pompy ciepła dla nowego domu.
  • W programie Moje Ciepło budżet wynosi do 600 mln zł.
  • Dzięki wykorzystywaniu pomp ciepła można obniżyć rachunki za energię.

Czym jest program Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego, a jego budżet wynosi do 600 mln zł. Zakłada on dotację do zakupu i montażu pomp ciepła do 30% kosztów całej inwestycji. Dla osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny dofinansowanie w formie dotacji wynosi do 45%Będzie to nie więcej niż 21 tys. zł dla gruntowych pomp ciepła oraz 7 tys. zł dla pomp powietrznych. Dopłaty te mają dotyczyć zakupu oraz montażu pompy ciepła w nowo budowanych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. 

Z: https://mojecieplo.gov.pl/

Cel programu został zarysowany stosunkowo dawno. W 2021 roku, Paweł Mirowski, wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który odpowiedzialny jest za operacyjne uruchomienie programu, tak go formułuje:

Głównym celem programu „Moje Ciepło” jest wsparcie w Polsce rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, a przez to program będzie komplementarny wobec programu „Czyste Powietrze”.

Kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie do pompy ciepła?

Jak wcześniej założył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór wniosków wystartował na przełomie kwietnia i maja 2022 roku. O dotację do programu Moje Ciepło można starać się od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r., albo do wyczerpania dedykowanej puli środków. Cały program finansowany jest z unijnych środków Funduszu Modernizacyjnego. 

Jak złożyć wniosek?

Wnioski w programie “Moje Ciepło” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, przez Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), za pośrednictwem strony: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Do kogo kierowany jest program Moje Ciepło?

Wniosek może zostać złożony przez właścicieli nowo budowanych domów jednorodzinnych. Jednak i dla właścicieli już wybudowanych domów możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę istniejącego źródła ciepła na pompę ciepła. W tym wypadku beneficjenci powinni złożyć wniosek na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Inne programy dofinansowujące pompy ciepła

Rosnąca popularność programów, które wspierają zielone rozwiązania rośnie w obliczu skokowych cen na rynku energetycznym i ciągłych podwyżek. Oprócz Czystego Powietrza o dofinansowanie do pompy ciepła można starać się także w ramach 5. edycji programu Mój Prąd.

W ramach nowej edycji programu Mój Prąd 5.0 dotacja przysługuje nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale i pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej, jak i systemy zarządzania energią w domach. Celem tej edycji jest rozszerzenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, czego skutkiem ma być wzrost udział OZE w miksie energetyczny. Budżet programu wynosi prawie 1 mld zł! O wysokości dotacji i dokładnych warunkach uzyskania dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0. przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Czy wiesz, że…

Pompa ciepła nie jest jedynym z odnawialnych źródeł energii? Innymi są np. panele fotowoltaiczne, które możesz porównać na naszej stronie.

Czym jest pompa ciepła

Pompa ciepła do jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych, to jest służy do grzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas działania nie emituje ona żadnych szkodliwych substancji takich, jak spaliny czy popiół, ponieważ do działania wykorzystuje darmową energię pochodzącą z gruntu, powietrza lub wody. Po przetworzeniu dostarcza ją do instalacji grzewczej danego budynku. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie rocznych kosztów związanych z ogrzewaniem domu. 

Warto pamiętać, że pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, jeżeli w trakcie jej uruchamiania korzystamy z prądu z odnawialnych źródeł energii. W innej sytuacji wykorzystujemy energią wytworzoną z węgla, a tym samym przyczyniamy się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z zielonego prądu można skorzystać na dwa sposoby: instalując własną, przydomową elektrownię (np. fotowoltaikę), lub kupując prąd z gwarancją pochodzenia z OZE (w swojej ofercie ma go Orange Energia). Dla firm zieloną energię oferuje Axpo.  

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym. Wyciąga ona ciepłe powietrze z dolnego źródła, którym może być np. grunt, woda lub powietrze. Następnie przekazuje je do wnętrza budynku.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła m.in. gruntową oraz powietrzną. Ta druga jest w Polsce najpopularniejsza, m.in. dlatego że można zamontować ją w każdym rodzaju budowy budynku mieszkalnego. W przypadku gruntowej pompy ciepła należy mieć na uwadze wielkość działki budowlanej. W przypadku gruntowej pompy ciepła z kolektorami pionowymi wystarczy niewielki ogródek, ale już dla gruntowych pomp ciepła z wymiennikiem poziomym działka musi być zdecydowanie większa i wolna od zabudowy.

Program Moje Ciepło jest finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, a jego budżet wynosi 600 mln zł.

Plusy i minusy pomp ciepła

Przed zainwestowaniem we własną pompę ciepła warto poszukać informacji o ich rodzajach, ponieważ znajomość ich wad oraz zalet pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty. Jak każde urządzenie, również pompy ciepła mają swoje plusy oraz minusy, których należy być świadomym. 

Rachuneo pomoże Ci w wyborze nie tylko pompy ciepła, ale i paneli fotowoltaicznych. Nie zapominaj, że to nie jedyna forma obniżania rachunków za prąd. Oprócz zainwestowania w odnawialne źródła energii możesz również zmienić sprzedawcę prądu oraz gazu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła?
Skorzystaj z porównywarki!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie