Dopłaty do węgla opałowego. Rząd szykuje nowy program rekompensat. Czego możemy się spodziewać?

Czy zapłacisz mniej za węgiel?
fot. pexels.com
Ciągłe wzrosty cen są już dla nas codziennością. Za paliwo, prąd, gaz, żywność i węgiel płacimy coraz więcej. Podwyżki uderzają coraz silniej w portfele wielu Polaków. Czy dofinansowanie do węgla odciąży chociaż część gospodarstw domowych?
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach?
Sprawdź nasze porównywarki!
W skrócie:
  • Wzrost cen paliw w ostatnich miesiącach jest bardzo dynamiczny.
  • Sprzedawcy węgla otrzymają dopłatę w wysokości do 1073,13 zł brutto za każdą tonę węgla sprzedaną nie drożej niż za 966,60 zł.
  • Każde gospodarstwo domowe, które ogrzewa dom węglem będzie mogło zakupić 3 tony surowca w cenie gwarantowanej.
  • Jeżeli chcesz zaoszczędzić, możesz zmienić sprzedawcę lub taryfę prądu. Sprawdź porównywarkę Rachuneo lub napisz do nas na czacie!

Czy dopłaty do węgla są konieczne? Czekają nas same podwyżki?

Koszt węgla wzrasta w bardzo szybkim tempie. Według danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) dwa lata temu za tonę surowca można było zapłacić średnio 887,95 zł, rok temu było to 996,60 zł, aktualnie ceny węgla osiągają w skupach od 1400 do 2000 zł. U niektórych sprzedawców można zapłacić nawet 3 tys. zł.

Rekordowy wzrost cen węgla najbardziej odczuwają gospodarstwa domowe, które wykorzystują go do ogrzewania domu, a według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest ich aż 4,3 mln. Czy w obecnej sytuacji dopięcie domowego budżetu jest możliwe? Coraz wyższy koszt gazu i szybująca w górę cena prądu sprawiają, że przejście na alternatywne sposoby ogrzewania może być ryzykowne.

Co właściwie wpływa na tak drastyczne podwyżki? Winę za aktualne ceny paliw przypisuje się często zakazowi sprowadzania rosyjskich surowców do Polski (w tym węgla i gazu). Warto jednak zauważyć, że wiele ekspertów i ekspertek informowało już dużo wcześniej o zbliżającym się kryzysie energetycznym. Wykorzystywanie ogromnych ilości paliw kopalnych i brak dużych inwestycji w odnawialne źródła energii również wywołuje zawirowania na polskim rynku. Jak poradzimy sobie z obecną sytuacją? Rządowe dopłaty do węgla pomogą części polskich rodzin?

Czy wiesz, że...

Możesz łatwo sprawdzić, czy przysługuje Ci dodatek osłonowy. Zapraszamy do skorzystania z darmowego kalkulatora dodatku osłonowego Rachuneo!

Co musisz wiedzieć o dotacjach do węgla?

Dużymi krokami zbliżają się dopłaty do węgla dla sprzedawców i odbiorców indywidualnych. Sprawdź wszystko co wiemy o nowym programie rządowym.

Dopłaty dla sprzedawców węgla

Sprzedawcy węgla, którzy zdecydują się na sprzedaż surowca po cenach gwarantowanych otrzymają dotacje. Ma to pozwolić na zakup paliwa przez gospodarstwa domowe w cenie maksymalnej 966,60 zł. Sprzedawcy otrzymają maksymalnie 1173,13 zł dopłaty do każdej tony węgla, przy czym przewidziany jest zakup do 3 ton przez każde gospodarstwo domowe.

Dofinansowanie uzyskają sprzedawcy, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych i wykonują działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania paliw do obrotu.

Rekompensatami objęte będą węgiel kamienny, brykiet i pellet (muszą one zawierać przynajmniej 85% węgla kamiennego). Dotyczy to paliw wydobytych lub wyprodukowanych w Polsce, jak również importowanych do naszego kraju od 14.04.2022 r. do 31.12.2022 r.

Jak sprzedawcy mogą składać wnioski o udział w programie?

Sprzedawcy będą mieć możliwość składania wniosków od 1 do 20 stycznia 2023 r.

Pozostaje jednak pytanie, czy duża część sprzedawców będzie chętna do wzięcia udziału programie?

Maksymalny budżet programu ma wynieść 3 mld zł. Jeżeli po złożeniu wniosków przez sprzedawców okaże się, że pieniędzy nie wystarczy, dotacje zostaną obniżone.

Kto otrzyma dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych?

Na gwarantowane ceny węgla u sprzedawców mogą liczyć odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Na podstawie informacji uzupełnionych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) rekompensaty na węgiel będą przyznawane gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnie węglową lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwem stałym. Wszyscy chętni na skorzystanie z programu muszą zarejestrować źródła ogrzewania w CEEB!

Za ile będzie można kupić surowiec?

Gwarantowana cena węgla dla beneficjentów programu ma wynieść 996,60 zł. Jest to kwota, którą GUS podał jako średni koszt surowca w 2021 roku.

Czy będzie limit na zakup węgla?

Każde gospodarstwo domowe będzie mogło zakupić 3 tony surowca. Dotyczy to także wszystkich domów/mieszkań przynależących do spółdzielni i wspólnot.

Wniosek o gwarantowaną cenę węgla

Do skorzystania z ceny gwarantowanej ma uprawniać rejestracja w specjalnie stworzonej bazie danych. Wszystkie osoby, które będą zainteresowane zakupem surowca po niższej cenie będą musiały wypełnić odpowiednie dane elektronicznie lub w placówkach Poczty Polskiej.

Kiedy ruszy program rekompensat za węgiel?

Projekt ustawy jest w trakcie prac legislacyjnych. Program może ruszyć już w sierpniu bieżącego roku.

Czy dopłaty do węgla mają sens?

Założenia projektu dopłat do węgla wywołują wiele wątpliwości. Po pierwsze jeżeli pieniędzy w budżecie zabraknie, sprzedawcy dostaną mniejsze dotacje niż zakładano. Czy będzie im się to opłacać biorąc pod uwagę rosnące ceny surowca? Po drugie, pieniędzy z dopłat nie wystarczy dla wszystkich gospodarstw domowych. Budżet programu wynosi 3 mld zł. Kwota ta wystarczy na dopłacenie do 2,8 mln ton węgla. Jeżeli założymy, że gospodarstwa domowe maksymalnie wykorzystają możliwości programu i kupią po 3 tony węgla, okazuje się, że budżet pokryje zapotrzebowanie 930 tys. domów i mieszkań. Przypomnijmy, że zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska potencjalnych beneficjentów może być aż 4,3 mln.
Luki w programie pokazują również kolejne wyliczenia, które wskazują na to, że zapotrzebowanie wszystkich Polaków na węgiel do ogrzewania wynosi prawie 8 mln ton.

Wszystko drożeje, czy rządowe dopłaty pomogą?

Podwyżki doprowadziły do tego, że wiele osób martwi się rosnącymi kosztami ogrzewania również w sezonie letnim. Obawiamy się, że może zabraknąć węgla opałowego, więc kupujemy go na zapas; sprawdzamy przewidywania dotyczące podwyżek cen gazu i wzrostów cen prądu. Mimo rządowych dopłat i programów, takich jak rekompensaty za energię elektryczną czy zamrożenie taryf gazu w 2022 r., większość odbiorców poczuła, że płaci znacznie wyższe rachunki. Najprawdopodobniej niestabilną sytuację na rynku energetycznym i efekty inflacji będziemy odczuwać jeszcze dość długo.

Twoje opłaty są zbyt wysokie?
Zobacz, tańsze oferty!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie