Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Internet światłowodowy szerokopasmowy. Sprawdzamy oferty najszybszego internetu przewodowego

Internet światłowodowy szerokopasmowy: tłumaczymy działanie i sprawdzamy oferty
fot.: pixabay.com
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
W 1996 r. maksymalna prędkość internetu wynosiła 56 Kb/s. Aktualnie wielu z nas korzysta z łączy o prędkości aż 1 Gb/s. Na co pozwala taki szybki internet? Zobacz najlepsze oferty.
Porównaj oferty internetu w kilka minut!
Sprawdź porównywarkę ofert
W skrócie:
  • Światłowód szerokopasmowy jest jedną z najlepiej dostępnych i najszybszych technologii.
  • Ofertę na internet dla siebie znajdziesz w naszej porównywarce ofert.
  • Internet kablowy nie jest doprowadzony do każdego miejsca w Polsce.

Jak działa światłowód?

Światłowód to rodzaj łącza internetowego, które wykorzystuje fale świetlne. Jest on zdecydowanie szybszy niż internet mobilny. Działa na zasadzie wiązki światła, która porusza się bardzo cienkich rdzeniach. W przypadku światłowodu jednomodowego ma on ok 10 mikrometrów, natomiast wielomodowy to już ponad 300 mikrometrów.

Ten rodzaj internetu wymaga montażu kabli.

Czym różni się internet szerokopasmowy od wąskopasmowego?

To właśnie z internetu szerokopasmowego korzysta większość gospodarstw domowych w Polsce. Nie określamy tą nazwą tylko internetu światłowodowego, chodzi raczej o cechy, którymi dana technologia się wyróżnia. Są to: duża prędkość pobierania i wysyłania danych, stabilne łącze, duża przepustowość, najczęściej brak limitu danych.

Internet wąskopasmowy był wykorzystywany głównie przed pojawieniem się nowej technologii. Jest on dużo mniej komfortowy dla użytkowników. Obciążenia sieci, limit danych i niska prędkość takiego internetu domowego sprawia, że jest on zastępowany przez lepsze rozwiązania.

Jak łatwo wybrać szybki internet?

Jeżeli chcesz łatwo porównać oferty różnych operatorów dla nowych klientów, sprawdź naszą porównywarkę internetu. Znajdziesz tam oferty internetu domowego i mobilnego. Dzięki wpisaniu swojego adresu przed porównaniem ofert sprawdzisz, który światłowód jest dostępny w twojej lokalizacji, ponieważ operatorzy działają jedynie na wybranych obszarach.

Dodatkowo nie musisz wchodzić na strony www wszystkich operatorów. Potrzebne parametry ofert znajdziesz w jednym miejscu.

Najszybszy internet domowy? Niestety nie dla każdego

Największa prędkość internetu domowego nie jest niestety dla wszystkich. W zależności od rodzaju kabli doprowadzonych do twojego domu lub mieszkania internet będzie miał inne prędkości maksymalne. Nawet jeżeli wybierzesz ofertę z prędkością 300 Mb/s, może okazać się, że jest on dużo wolniejszy.

Z jeszcze większym problemem mogą spotkać się mieszkańcy wsi lub obrzeży miast. W niektórych lokalizacjach nie ma doprowadzonych kabli, a użytkownicy muszą zadowolić się internetem radiowym lub mobilnym zamiast światłowodem.

Czy wiesz, że...

Operatorzy podając opłatę za abonament często uwzględniają w niej zniżki. Jeżeli nie zgodzisz się na e-fakturę lub odznaczysz zgody marketingowe możesz płacić o około 10 zł więcej co miesiąc.

Superszybki światłowód - oferty

Poniżej znajdziesz opisy wybranych ofert. Jeżeli zainteresuje Cię któraś z nich, sprawdź jej dostępność w porównywarce.

  1. Najszybszy światłowód (dla gracza)

Operator: Vectra

Prędkość pobierania: 1,3 Gb/s

Prędkość wysyłania: 90 Mb/s

Cena: 69,99 zł miesięcznie (od 1 do 4 miesiąca umowy 1 zł)

Opłata aktywacyjna: 1 zł

Urządzenie: Modem Wi-Fi 6

Czas trwania umowy: 24 miesiące

Chcesz dowiedzieć się więcej o szybkim łączu? Przeczytaj o internecie satelitarnym

  1. Najtańszy światłowód (do przeglądania stron www)

Operator: Play

Prędkość pobierania: 150 Mb/s

Prędkość wysyłania: 100 Mb/s

Cena: 45 zł miesięcznie

Opłata aktywacyjna: 50 zł

Urządzenie: Router Wi-Fi w cenie

Czas trwania umowy: 24 miesiące

  1. Dobra oferta (do pracy i nauki zdalnej, oglądania filmów)

Operator: T-Mobile

Prędkość pobierania: 300 Mb/s

Prędkość wysyłania: 50 Mb/s

Cena: 60 zł miesięcznie (3 miesiące gratis)

Opłata aktywacyjna: 0 zł

Urządzenie: Router Wi-Fi w cenie

Czas trwania umowy: 24 miesiące

Większość ofert na internet jest na 24 miesiące. Jeżeli interesuje cię umowa na czas nieokreślony, sprawdź również internet mobilny.

Po co nam najszybszy światłowód?

Zanim wybierzesz ofertę dla siebie, zastanów się jaki internet najlepiej spełni twoje potrzeby. Może okazać się, że internet stacjonarny z największą prędkością nie będzie ci potrzebny. Zobacz do czego może przydać się bardzo szybka sieć.

Granie w gry

Granie w gry online, z dobrą grafiką i rozbudowanym światem wymaga przekazywania między graczami bardzo wielu informacji za pomocą sieci. Dodatkowo wszystko dzieje się w bardzo krótkim czasie. Płynna rozgrywka wymaga więc, żeby prędkość wysyłania danych i pobierania były wysokie. Jeżeli jesteś miłośnikiem lub miłośniczką gier zainwestuj w internet światłowodowy.

Praca/ nauka zdalna

Prowadząc wideorozmowy nie tylko odbierasz obraz i dźwięk od innych, ale również przesyłasz im swój własny. Musisz więc zwrócić uwagę na maksymalną prędkość pobierania i wysyłania. Warto wiedzieć, że każdy komunikator może działać płynnie z inną minimalną prędkością. Oferta internetu światłowodowego będzie dla osób, którym zależy na rozmowach bez zakłóceń.

Streaming

Streamujesz? Widzom zależy na obrazie w dobrej jakości i bez zacinania. Zwróć uwagę na wszystkie aspekty oferty.

Wysyłanie i pobieranie dużych plików

Szybki internet przyda ci się również wtedy, gdy wysyłasz i pobierasz duże pliki. Dotyczy to np. dodawania filmów na Youtube czy wysłania grafik w dobrej jakości.

Oglądanie filmów

Jeżeli korzystasz z platform takich jak Netflix lub telewizji internetowej, pewnie zależy Ci na filmach w najlepszej jakości. Zbyt mała prędkość może spowodować, że jakość obrazu będzie gorsza i film będzie się zacinał. Dodatkowo możesz mieć mieć problem z samym włączeniem filmu.

Wiele urządzeń domowych połączonych z siecią

Coraz więcej sprzętów domowych jest podłączonych do sieci. Telefon, laptop, telewizor, odkurzacz czy hulajnoga elektryczna. Jeżeli zależy ci na tym, żeby każde urządzenie działało płynnie i bez zakłóceń internet światłowodowy jest dla ciebie.

Jakie zalety ma internet światłowodowy?

Internet światłowodowy ma bardzo wiele zalet. Oprócz tego, że jego średnia prędkość pobierania jest dużo wyższa niż w przypadku innych technologii, użytkownicy mogą cieszyć się dużo bardziej stabilnym łączem i brakiem limitów danych. Plusem jest to, że dostawców usług, którzy sprzedają taki internet jest coraz więcej - jego dostępność również się zwiększa. Dla budynków, do których są już doprowadzone odpowiednie kable dostępna będzie również szybka instalacja.

O co chodzi z Mb/s i Gb/s? Jak sprawdzić która prędkość światłowodu jest dla mnie?

Za pomocą oznaczeń Mb/s i Gb/s określa się prędkość internetu. Bit (b) i bajt (B) to jednostki pomiaru ilości informacji. Warto pamiętać, że 1 bajt to 8 bitów, ponieważ są one często mylone. Biorąc pod uwagę ilość przesyłanych dzisiaj informacji, obie jednostki są bardzo małe, więc używa się przed nimi przedrostków takich jak: kilo (K) - mnożenie przez 1 000, mega (M) - mnożenie przez 1 000 000 i giga (G) - mnożenie przez 1 000 000 000.

Policzmy na konkretnym przykładzie, jak szybki jest internet o prędkości 1 Gb/s (1 gigabita na sekundę). Wagę plików najczęściej podaje się w bajtach, musimy więc podzielić naszą prędkość przez 8, żeby uzyskać odpowiednią jednostkę. 1 Gb/s : 8 = 0,125 GB/s. Następnie dzielimy wagę pliku przez uzyskaną prędkość w odpowiedniej jednostce, żeby sprawdzić jak długo będzie się ściągał lub wysyłał.

W przypadku filmu o wadze 3 GB byłoby to: 3GB : 0,125 GB/s = 24 sekundy.

Dla utworu o wadze 4 MB należy najpierw zamienić megabajty na gigabajty: 4 MB : 1000 = 0,004 GB. Teraz możemy obliczyć czas pobierania: 0,004 GB : 0,125 GB/s = 0,032 sekundy.

Teraz z łatwością możesz policzyć różnicę między ofertą 1 Gb/s, a 300 Mb/s lub 600 Mb/s.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na często zadawane pytania.

fot.: pixabay.com | internet światłowodowy

Jak podłączyć się do światłowodu?

Po pierwsze skontaktuj się z operatorem, który oferuje usługi w twojej lokalizacji (możesz go znaleźć w porównywarce internetu Rachuneo). Po wybraniu oferty i podpisaniu umowy odpowiedni specjalista podłączy Ci internet światłowodowy.

Czy internet światłowodowy jest dobry?

Tak. Światłowód może osiągać bardzo duże prędkości, pozwala na komfortowe korzystanie z sieci bez zakłóceń, a użytkownik nie musi martwić się o limit danych.

Co to jest internet kablowy?

Internet kablowy to każdy internet, który "idzie" do ciebie po kablu. Innym typem internetu jest np. mobilny (który wymaga wykorzystania karty SIM pozwalającej na łączenie się z siecią) lub radiowy (sygnał przesyłany jest drogą radiową).

Ile kosztuje miesięcznie światłowód?

To zależy. Koszt światłowodu zmienia się w zależności od operatora, prędkości, dodatków, czasu trwania umowy itp. Pamiętaj, żeby przy sprawdzaniu ceny sprawdzić czy nie ma dodatkowych opłat. Ceny światłowodu sprawdzisz w porównywarce Rachuneo.

Ile kosztuje światłowód na wsi?

Jeżeli kable światłowodowe są już doprowadzone, koszt internetu będzie zazwyczaj taki sam jak w mieście (pomijając specjalne promocje operatorów dla niektórych miejscowości). Jeżeli konieczne jest ich podłączenie, cena usługi waha się od kilkudziesięciu do aż kilkuset zł za metr kabla.

Swoją e-fakturę za internet i inne media domowe opłacisz przez Rachuneo Płatności.
Załóż darmowe konto
Porównaj ceny energii w Twoim regionie