Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest ulga termomodernizacyjna? Dowiedz się, komu się należy

Wyjaśniamy czym jest i jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną
fot. pexels.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
W 2024 roku również przysługuje ulga termomodernizacyjna wprowadzona w 2019 roku. Jeśli w zeszłym roku zainwestowałeś w fotowoltaikę – możesz odliczyć od podatku nawet 53 000 zł!
Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?
Sprawdź porównywarkę ofert!
W skrócie:
 • Ulga termomodernizacyjna na rok 2024 wynosi maksymalnie 53 000 zł.
 • Z ulgi mogą skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.
 • By móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy wypełnić PIT/O, część B., pole “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.
 • Chcesz sprawdzić dostępne oferty na panele słoneczne? Sprawdź darmową porównywarkę!

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to adresowany do osób prywatnych projekt, który umożliwia odliczenie od dochodu kosztów termomodernizacji budynku. Jest przyznawana na wszystkie działania realnie poprawiające efektywną termomodernizację domu. Dotyczy to zarówno materiałów budowlanych, jak i urządzeń oraz usług. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć koszty modernizacji istniejących już budynków – nie dotyczy ona nowo budowanych budynków mieszkalnych.

Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Nawet jeżeli dom ma kilku właścicieli, każdy z nich ma możliwość odpisania od podatku do 53 000 zł. Nie ma też znaczenia, czy dom jest wolnostojący, bliźniaczy czy w zabudowie szeregowej.

Warunkiem jest natomiast to, że musi on stanowić samodzielną konstrukcyjnie całość i dopuszcza się wydzielenie w nim maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych. Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystają więc właściciele budynków wielorodzinnych. 

Co warto wiedzieć o tej uldze podatkowej?

Kwota odpisu dotyczy podatnika, a nie nieruchomości, których jest właścicielem.W związku z tym, jeśli mamy w posiadaniu 3 budynki jednorodzinne, w których dokonaliśmy termomodernizacji, kwota ulgi wyniesie łącznie 53 000 zł, a nie po 53 000 zł na każdy budynek. 

Natomiast w przypadku, gdy budynek posiada 3 właścicieli, a kwota termomodernizacji wyniosła 150 000 zł, każdy z właścicieli może odpisać od podatku swoją część - np. po 50 000 zł.

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Podczas odliczania ulgi należy bazować na fakturach VAT za wydatki termomodernizacyjne. Ważne, żeby zebrać jedynie faktury z roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Po dodaniu do siebie kwoty ze wszystkich rachunków należy uwzględnić ją w rozliczeniu (odjąć ją od przychodu lub dochodu). Dane uzupełniamy w dokumencie PIT/O, w części B., w polu „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.

Warto wiedzieć, że PIT/O można złożyć z zeznaniami: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37.

Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, musimy zwrócić uwagę na rodzaj rozliczenia podatkowego. Przy skali podatkowej lub podatku liniowym, ulga odliczana jest od dochodu. Natomiast w przypadku ryczałtu – od przychodu. Co więcej, czynni podatnicy VAT biorą pod uwagę kwoty netto, a pozostali – brutto.

Przychód to kwota, którą udało nam się uzyskać. Dochód to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Jaka jest maksymalna kwota odliczenia?

Maksymalna kwota możliwa do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2024 roku to 53 000 zł. Jest to kwota w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć realizowanych przez daną osobę, dlatego nie ma znaczenia, ile budynków modernizujemy – kwota pozostaje taka sama. Warto jednak pamiętać o tym, że maksymalny limit dotyczy każdego współwłaściciela z osobna. Jeśli więc małżonkowie lub członkowie rodziny są współwłaścicielami budynku, każdemu z nich przysługuje kwota odliczenia od dochodu w wysokości 53 000 zł.

Należy pamiętać, że odliczyć można wyłącznie faktury wystawione na osobę będącą właścicielem lub współwłaścicielem budynku. Nie można natomiast zastosować ulgi w sytuacji, gdy faktura została wystawiona na kogoś innego, nawet jeśli dotyczy ona wydatków poniesionych na realizację naszego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warto pamiętać także o tym, że ulgę termomodernizacyjną można łączyć z innymi programami, np. dofinansowaniem „Czyste Powietrze".

Co można odliczyć, dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest wydanie środków na przedsięwzięcia, które zmniejszają zużycie energii. W tego rodzaju wydatkach uwzględnione zostały m.in.:

 • instalacja fotowoltaiczna i osprzęt (również w połączeniu z innymi programami lub dotacjami)
 • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego
 • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem
 • montaż pompy ciepła
 • wymiana drzwi oraz okien (dachowych, balkonowych, nieotwieranych), bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych
 • ocieplenie i modernizacja budynku (wraz z dachem), wdrożenie wentylacji, rekuperacja
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentacja projektowa

Czy wiesz, że…

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. W dokumencie omówiono najważniejsze kwestie dotyczące odliczenia.

Dodatkowo odliczeniu ulegają wydatki, które pomniejszają majątek podatnika. Oznacza to, że jeżeli przedsięwzięcie jest finansowane kredytem, który spłacamy, możemy wziąć go pod uwagę przy rozliczaniu.

Czego nie można odliczyć dzięki uldze termomodernizacyjnej? 

Nie możemy odliczyć: 

 • wydatków, które już zmniejszyły nasze podatki, 
 • części wydatków, która była finansowana przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), wojewódzkie fundusze lub były zwrócone w inny sposób, 
 • części wydatków, które są zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zapomniałam/em skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej – co teraz?

Koszty poniesione na termomodernizację można odliczyć od podatku w ciągu 6 lat od końca roku, w którym został dokonany pierwszy wydatek. Również w przypadku, gdy kwota odpisu przekracza roczny dochód podatnika – można rozłożyć ją w czasie na tej samej zasadzie.

Jeśli planujesz kolejne inwestycje termomodernizacyjne, koniecznie dowiedz się więcej o fotowoltaice. Możesz również skorzystać z bezpłatnej porównywarki ofert instalacji paneli słonecznych.

Chcesz zarabiać na fotowoltaice?
Zobacz, jakie masz możliwości
Porównaj ceny energii w Twoim regionie