Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Wyjaśniamy czym jest i jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną
fot. pexels.com
W 2021 roku również przysługuje ulga termomodernizacyjna wprowadzona 2 lata temu. Jeśli w zeszłym roku zainwestowałeś w fotowoltaikę - możesz odliczyć od podatku nawet 53 000 zł!
W skrócie:
 • Ulga termomodernizacyjna na rok 2021 wynosi do 53 000 zł.
 • Z ulgi mogą skorzystać wszyscy właściciele i współwłaściciele domu.
 • By móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy wypełnić PIT/O, część B., pole “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.
Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?
Sprawdź porównywarkę ofert!

Ulga termomodernizacyjna - dla kogo?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Każda z tych osób ma możliwość odpisania od podatku do 53 000 zł. Kwota odpisu dotyczy podatnika, a nie nieruchomości, których jest właścicielem.

Jeśli mamy w posiadaniu 3 budynki jednorodzinne, w których dokonaliśmy termomodernizacji, kwota ulgi wyniesie łącznie 53 000 zł, a nie po 53 000 zł na każdy budynek. 

Jeśli natomiast budynek posiada 3 właścicieli, a kwota termomodernizacji wyniosła 150 000 zł, każdy z właścicieli może odpisać od podatku swoją część - np. po 50 000 zł.

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Podczas odliczania ulgi należy bazować na fakturach VAT dotyczących wydatków termomodernizacyjnych z roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Oszacowaną kwotę należy uwzględnić w dokumencie PIT/O, w części B., polu “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.

Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej musimy zwrócić uwagę na rodzaju rozliczenia podatkowego. Przy skali podatkowej lub podatku liniowym, ulga odliczana jest od dochodu. Natomiast w przypadku ryczałtu - od przychodu. Co więcej, czynni podatnicy VAT biorą pod uwagę kwoty netto, a pozostali - brutto.

Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest dokonanie wydatków służących ograniczeniu zużycia energii lub związanych z tym strat. W tego rodzaju wydatkach uwzględnione zostały m.in.:

 • instalacja fotowoltaiczna i osprzęt (również z programu Mój Prąd)
 • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej
 • instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego
 • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem
 • montaż pompy ciepła
 • wymiana drzwi oraz okien (dachowych, balkonowych, nieotwieranych), bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych
 • ocieplenie i modernizacja budynku (wraz z dachem), wdrożenie wentylacji, rekuperacja
 • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej
 • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentacja projektowa

Czy wiesz, że…

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. W dokumencie omówiono najważniejsze kwestie dotyczące odliczenia.

Zapomniałem skorzystać z ulgi podatkowej - co teraz? 

Koszty poniesione na termomodernizację można odliczyć od podatku w ciągu 6 lat od końca roku, w którym został dokonany pierwszy wydatek. Również w przypadku, gdy kwota odpisu przekracza roczny dochód podatnika - można rozłożyć ją w czasie na tej samej zasadzie.

Jeśli planujesz kolejne inwestycje termomodernizacyjne, koniecznie dowiedz się więcej o fotowoltaice. Możesz również skorzystać z bezpłatnej porównywarki ofert instalacji paneli słonecznych.

Chcesz zarabiać na fotowoltaice?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie