Sprawdź, jak wybrać pompę ciepła - kalkulator

Doradzamy jaką pompę ciepła wybrać
fot. ekspertbudowlany.pl
Pompa ciepła należy do proekologicznych urządzeń grzewczych, które w wydajny sposób ogrzewają dom oraz wodę. Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania może okazać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.
W skrócie:
 • Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem do ogrzewania.
 • Budowa pompy ciepła pozwala na przenoszenie ciepła z dolnego do górnego źródła.
 • Dobór mocy pompy ciepła jest bardzo istotny w inwestycji.
 • Pompy ciepła monoblokowe oraz typu split mają podobną efektywność oraz wydajność.
 • Zarówno pompy ciepła, jak i kolektory słoneczne są bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła.
Chcesz obniżyć rachunki?
Skontaktuj się z nami!

Budowa pompy ciepła oraz zasady jej działania

Pośród elementów, z których składa się każda pompa ciepła wymienić można: 

 • zawór rozprężny, 
 • sprężarkę, 
 • wymiennik do pozyskiwania ciepła ze źródła,
 • wymiennik do oddawania ciepła do instalacji. 

Należy przy tym wspomnieć, że ciepło pozyskiwać można zarówno z powietrza, gruntu jak i wody. Cztery elementy, które zostały wymienione powyżej tworzą układ zamknięty. Pompa ciepła swoim funkcjonowaniem przypomina działanie klimatyzatorów czy chłodziarek, ponieważ układ zamknięty jest wyposażony w czynnik chłodniczy, który ma niską temperaturę parowania. Pompa przenosi ciepło z dolnego do górnego źródła, przy czym dolne źródło charakteryzuje się niską temperaturą, a górne źródło wysoką. W całym procesie ważną rolę odgrywają przemiany termodynamiczne, które mają miejsce w zamkniętym obiegu pompy. 

Tradycyjne źródła ciepła, a pompa ciepła

Jedną z cech, która odróżnia pompę od tradycyjnych źródeł ciepła jest sposób wytwarzania ciepła. W przypadku tradycyjnych źródeł możemy mówić o wytwarzaniu ciepła, w przypadku pompy mówimy zaś o przenoszeniu ciepła. Do tradycyjnych źródeł ciepła należą paliwa stałe, takie jak: olej, węgiel i gaz. Każde źródło ciepła charakteryzują różne koszty pozyskiwania energii oraz różne koszty inwestycyjne. W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł ciepła, pompa stanowi rozwiązanie bardzo bezpieczne i ekologiczne, ponieważ charakteryzuje się niskoemisyjnością. Koszt samej inwestycji w pompę ciepła może być stosunkowo wysoki, jednak oferowane na rynku dofinansowania do niskoemisyjnych źródeł ciepła mogą znacznie obniżyć kwotę inwestycji. Pompa ciepła zamiast pieca, będzie rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o środowisko i obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Kalkulator - pompa ciepła a tradycyjne ogrzewanie

Czy korzystanie z pompy ciepła się opłaca? Poniżej porównujemy koszty ogrzewania w przypadku korzystania z różnych źródeł ciepła.

Czteroosobowa rodzina, która mieszka w starszym, ocieplonym domu o powierzchni 140 m2 do ogrzewania (również wody) potrzebować będzie około 24900 kWh rocznie. 

Roczne koszty ogrzewania wyglądać będą następująco: 

 • Pompa ciepła gruntowa (taryfa dwustrefowa) - około 2200 zł
 • Pompa ciepła gruntowa  - około 6100 zł
 • Pompa ciepła powietrzna - około 3700 zł
 • Kocioł gazowy - około 6500 zł
 • Kocioł na eko-groszek - 4100 zł 
 • Kocioł na drewno - 4700 zł

Wyliczenia dla pomp ciepła zostały wykonane przy założeniu, że prąd do pomp nie pochodzi z fotowoltaiki. Panele słoneczne pozwolą znacznie obniżyć koszty użytkowania. 

źródło: a-pic.pl

Czy wiesz, że…

Holenderskie przedsiębiorstwo IKEA stosuje w zakładach przemysłowych energooszczędne rozwiązania. IKEA we Wrocławiu zdecydowała się na dwie pompy ciepła, które znajdują swoje zastosowanie jako główne źródło chłodu i ciepła.

Dobór mocy pompy ciepła

Zastanawiając się nad instalacją pompy ciepła, warto zadbać o prawidłowy dobór mocy urządzenia. Ustalenie odpowiedniej mocy pompy ciepła jest niezbędne dla jej wydajnej pracy - nieodpowiednio dobrana może skutkować niedogrzaniem budynku lub znacznie skrócić żywotność urządzenia.Ważne jest zatem, aby w staranny sposób oszacować zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą. 

Pompa ciepła - split czy monoblok?

Pośród powietrznych pomp ciepła, wyróżniamy pompy typu monoblok oraz split. Obie wersje pracują w podobny sposób, czyli czerpią energię z powietrza, a następnie przekształcają ją w ciepło, które przekazywane jest do instalacji centralnego ogrzewania. Efektywność i wydajność obu urządzeń również jest zbliżona. Pomimo, że pompy monoblokowe i split są do siebie podobne, to możemy wyszczególnić różnice w ich budowie. W pompach ciepła monoblokowych, układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce. W urządzeniach typu split wymiennik ciepła znajduje się w jednostce wewnętrznej, a zawór rozprężny, sprężarka oraz parownik, znajdują się w jednostce zewnętrznej. W przypadku pomp ciepła typu split możemy więc mówić o układzie chłodniczym, który jest rozdzielony na dwie jednostki. Ponadto cena pomp ciepła typu split jest nieco niższa, jednak instalacja tego typu pompy wymaga dodatkowych działań, a to wiąże się z kolei z dodatkowymi kosztami. Monobloki mają wyższą cenę, jednak są łatwiejsze w montażu.

Sprawdź: Najpopularniejsze pompy ciepła typu monoblok i split

Co lepsze - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Zarówno pompy ciepła, jak i kolektory słoneczne należą do ekologicznych źródeł ciepła. Trudno wskazać jednoznacznie, które źródło do ogrzewania wody jest lepsze, ponieważ oba urządzenia są bardzo bezpieczne, ekologiczne i bezobsługowe. Jeżeli udało Ci się wybrać odpowiednie urządzenie do ogrzewania wody, warto zastanowić się również nad optymalizacją rachunków za prąd i gaz. W porównywarce Rachuneo sprawdzisz ile możesz zaoszczędzić przy zmianie sprzedawcy prądu i gazu


Porównaj ceny energii w Twoim regionie