Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pokazujemy koszty związane z zakupem pompy ciepła
Photo by yum9me on Foter.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

W ciągu kilku lat koszt inwestycji w pompy ciepła spadł o ok. połowę. Przyjazne środowisku systemy cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, ekologiczna wartość pomp ciepła łączy się z oszczędnością. Ale zacznijmy od początku - jaki jest koszt pompy?
Chcesz sprawdzić oferty na pompy ciepła?
Zobacz oferty
W skrócie:
  • W Polsce najczęściej montuje się powietrzne pompy ciepła.
  • Pompa powietrzna jest o ok. 50% tańsza niż gruntowa pompa ciepła.
  • Rozwiązanie najbardziej ekologiczne i oszczędne w eksploatacji to pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną.

Ile kosztuje pompa ciepła - od czego zależy cena?

Na wstępie należy zaznaczyć, że do ogrzewania wody użytkowej i domu za pomocą pompy ciepła nie potrzebujemy specjalnego przyłącza, komina czy kotłowni. W tym przypadku nie ma konieczności uprzedniego przystosowania budynku do stworzenia instalacji.

W ten sposób już na początku inwestycji oszczędzamy kilka tysięcy złotych, ponosząc koszty samych urządzeń. Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie na ogrzewanie,
  • powierzchnia domu lub budynku,
  • hydraulika,
  • funkcje pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła a gruntowa pompa ciepła: cena

W Polsce najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła są pompy powietrzne typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Dlaczego gruntowa pompa ciepła wydaje się mniej atrakcyjna?

Gruntowa pompa ciepła działa efektywnie w każdym okresie roku, ponieważ jej dolne źródło znajduje się pod ziemią. Konieczne jest jednak wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, co przekłada się na wyższe ceny. Wymiennik pionowy umożliwia osiągnięcie wyższego współczynnika wydajności COP (im wyższa wartość współczynnika COP, tym większa klasa energooszczędności, a więc pompa ciepła wytworzy więcej ciepła, przy zużyciu tej samej ilości kWh energii). Zainstalowanie takiego wymiennika jest jednak o wiele droższe, a do tego potrzebujemy wielu zezwoleń. Wymiennik poziomy jest z kolei tańszy, ale wymaga dużej, wolnej od zabudowań działki.

Dla domu o średniej wielkości (ok. 150 m2) cena urządzenia, jakim jest gruntowa pompa ciepła, wynosi średnio 40 tys. zł. Do tego należy jednak doliczyć wszystkie niezbędne koszty inwestycyjne, czyli montaż pompy ciepła związany z np. montażem dolnego źródła. Ostatecznie łączny koszt instalacji pompy ciepła gruntowej to ok. 50 tys. - 80 tys. zł. Im większa powierzchnia domu, tym wyższa cena. Jeśli Twój dom ma powierzchnię ponad 200 m2, możesz spodziewać się kosztów przekraczających nawet 100 tys. zł.

Cena pompy ciepła powietrze jest o wiele niższa. Pompa ciepła powietrze jest w zupełności przystosowana do naszego klimatu i charakteryzuje się znacznie niższym poziomem kosztów inwestycji. Ceny samego urządzenia zaczynają się już od 15 tys. złotych, ale łączny koszt z montażem dla domu o średniej wielkości może wynieść ok. 40 tys. zł. To inwestycja, która kosztuje ok. 50% mniej niż gruntowa pompa ciepła!

Więcej o tym, jak działa pompa ciepła, jakie są jej plusy i minusy, przeczytasz w kolejnym artykule.

Czy wiesz, że…

W 2020 roku sprzedaż powietrznych pomp ciepła wzrosła o 108% w stosunku do 2019 roku. W 2022 roku szacuje się, że będzie to o 50% więcej względem 2021 roku.

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

Powietrzna pompa ciepła nie wymaga budowy źródła dolnego, pozwalając zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedyny koszt to instalacja urządzenia oraz niezbędnych akcesoriów potrzebnych do pracy pomp ciepła. Dzięki temu inwestycja może być zrealizowana w krótkim czasie i przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym wynoszącym ok. 30 tys. złotych. Koszt pompy ciepła powietrze-woda jest nieco wyższy w zakupie i użytkowaniu niż pompy ciepła powietrze-powietrze. Różnice te są jednak na tyle niewielkie, że należy stawiać oba rozwiązania na równym poziomie. Obecnie pompy ciepła są na tyle popularne, że na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń. Warto poznać informacje od specjalistów, sprawdzić różne oferty zakupu, lub skorzystać z zestawienia najlepszych pomp ciepła.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką - dlaczego warto?

Najkorzystniejszym finansowo i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie zakupu pompy ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Pompa czerpie ciepło zgromadzone pod powierzchnią ziemi, w powietrzu lub wodzie, w celu ogrzewania oraz chłodzenia budynku, wentylacji i przygotowania c.w.u. By mogła działać, wymaga dostępu do prądu. A ponieważ fotowoltaika dostarcza darmową, ekologiczną energię elektryczną, łączenie pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwala na oszczędność na jeszcze wyższym poziomie. Dodatkowo, zwiększając zużycie wyprodukowanych kWh prądu na własne potrzeby, zmniejszamy straty poniesione z tytułu oddawania do sieci nadwyżki energii elektrycznej.

Choć taka instalacja wymaga większej inwestycji (kilkadziesiąt tysięcy złotych), to jednak zwróci się ona na poziomie eksploatacji już po kilku latach, zarówno na takich polach, jak koszt ogrzewania domu, c.w.u., ale i koszt prądu. Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu, warto zainwestować dodatkowo w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe.

Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką?

Koszt całej instalacji w postaci pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną może wynieść nawet blisko 100 tys. złotych. Jak obniżyć jego wysokość? Najprostszym sposobem jest zredukowanie kosztów inwestycyjnych poprzez pozyskanie dofinansowania do inwestycji w fotowoltaikę czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatkowym. 

Nie zapominaj również o dostępnych w 2022 roku wielu programach dofinansowujących inwestycje zarówno do fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. Są to:

Jeśli potrzebujesz konkretnej wyceny urządzeń, zachęcamy do kontaktu. Przy planowaniu kompletnej inwestycji zasilanej pompą ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, sprawdź informacje na temat bezpłatnej porównywarki fotowoltaiki.

Ekologiczna pompa ciepła?

Rosnące zainteresowanie OZE koresponduje z rosnącym boomem na pompy ciepła. Warto jednak wiedzieć, że pompę ciepła możemy nazwać urządzeniem w 100% ekologicznym, jeśli zostanie spełniony bardzo ważny warunek. Warunkiem tym jest używanie prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. By urządzenie mogło pracować w sposób nieszkodliwy dla środowiska, konieczne jest korzystanie albo z usług dostawców oferujących zielony prąd, albo łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Dopiero takie połączenie gwarantuje posiadanie w pełni ekologicznej instalacji grzewczej. W 2022 roku energię elektryczną z gwarancją pochodzenia OZE ma w swoich ofertach coraz więcej dostawców (np. Orange Energia dla domu czy Axpo dla biznesu). W naszej porównywarce cen prądu możesz porównywać wszystkie dostępne na rynku oferty. Za darmo i bez wychodzenia z domu Rachuneo pomoże Ci w znalezieniu eko dostawcy.

Zobacz, jaką pompę ciepła możesz kupić!
Sprawdź oferty w porównywarce
Porównaj ceny energii w Twoim regionie