Ile kosztuje pompa ciepła?

Pokazujemy koszty związane z zakupem pompy ciepła
Photo by yum9me on Foter.com
W ciągu kilku lat koszt inwestycji w pompy ciepła spadł o ok. połowę. Przyjazne środowisku systemy cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, łączy się je w celu jeszcze większej oszczędności. Ale zacznijmy od początku - jaki jest koszt pompy ciepła?
Chcesz sprawdzić oferty na pompy ciepła?
Skontaktuj się z nami
W skrócie:
  • W Polsce najczęściej montuje się powietrzne pompy ciepła.
  • Pompa powietrzna jest ok. 50% tańsza niż gruntowa pompa ciepła.
  • Rozwiązanie najbardziej oszczędne w eksploatacji to pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną.

Ile kosztuje pompa ciepła - od czego zależy cena?

Na wstępie należy zaznaczyć, że do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła nie potrzebujemy specjalnego przyłącza, komina czy kotłowni. W tym przypadku nie ma konieczności uprzedniego przystosowania budynku do stworzenia instalacji. W ten sposób już na początku inwestycji oszczędzamy kilka tysięcy złotych, ponosząc koszty samych urządzeń. Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie na ogrzewanie,
  • powierzchnia domu lub budynku,
  • hydraulika,
  • funkcje pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła - cena

W Polsce najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła są pompy powietrzne typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Gruntowa pompa ciepła działa efektywnie w każdym okresie roku, ponieważ jej dolne źródło znajduje się pod ziemią. Konieczne jest jednak wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, co przekłada się na wyższe ceny. To dlatego chętniej wybieramy powietrzną pompę ciepła, która jest w zupełności przystosowana do naszego klimatu i charakteryzuje się znacznie niższym poziomem kosztów inwestycji. Jaki jest koszt pompy ciepła? Ceny pompy powietrznej zaczynają się już od 15 tys. złotych. Co ciekawe, to inwestycja, która kosztuje ok. 50% mniej niż gruntowa pompa ciepła.

Więcej o plusach i minusach pomp ciepła w kolejnym artykule.

Czy wiesz, że…

W 2020 roku sprzedaż powietrznych pomp ciepła wzrosła o 108% w stosunku do roku poprzedniego.

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

Powietrzna pompa ciepła nie wymaga budowy źródła dolnego, pozwalając zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedyny koszt to instalacja urządzenia oraz niezbędnych akcesoriów potrzebnych do pracy pomp ciepła. Dzięki temu inwestycja może być zrealizowana w krótkim czasie i przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym wynoszącym ok. 30 tys. złotych. Koszt pompy ciepła powietrze--woda jest nieco wyższy w zakupie i użytkowaniu niż pompy ciepła powietrze-powietrze. Różnice te są jednak na tyle niewielkie, że należy stawiać oba rozwiązania na równym poziomie. Obecnie pompy ciepła są na tyle popularne, że na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń. Warto poznać informacje od specjalistów, sprawdzić różne oferty zakupu lub skorzystać z zestawienia najlepszych pomp ciepła.

Pompa ciepła z fotowoltaiką - dlaczego warto?

Najkorzystniejszym finansowo i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie zakupu pompy ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Pompa czerpie ciepło zgromadzone pod powierzchnią ziemi, w powietrzu lub wodzie  w celu ogrzewania oraz chłodzenia budynku, wentylacji i przygotowania c.w.u. By mogła działać, wymaga dostępu do prądu. A ponieważ fotowoltaika dostarcza darmową, ekologiczną energię elektryczną, łączenie pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwala na oszczędność na jeszcze wyższym poziomie. Dodatkowo, zwiększając zużycie wyprodukowanych kwh prądu na własne potrzeby, zmniejszamy straty poniesione z tytułu oddawania do sieci nadwyżki energii elektrycznej.

Choć taka instalacja wymaga większej inwestycji (kilkadziesiąt tysięcy złotych), to jednak zwróci się ona na poziomie eksploatacji już po kilku latach, zarówno na takich polach, jak koszt ogrzewania domu, c.w.u., ale i koszt prądu. Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu, warto zainwestować dodatkowo w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe.

Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką?

Koszt całej instalacji w postaci pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną, może wynieść nawet blisko 100 tys. złotych. Jak obniżyć jego wysokość? Najprostszym sposobem jest zredukowanie kosztów inwestycyjnych poprzez pozyskanie dofinansowania do inwestycji w fotowoltaikę czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatkowym. 

Jeśli potrzebujesz konkretnej wyceny urządzeń, zachęcamy do kontaktu. Przy planowaniu kompletnej inwestycji zasilanej pompą ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, sprawdź informacje na temat bezpłatnej porównywarki fotowoltaiki.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie