Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pokazujemy koszty związane z zakupem pompy ciepła
Photo by yum9me on Foter.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

W ciągu kilku lat koszt inwestycji w pompy ciepła spadł o ok. połowę. Przyjazne środowisku systemy cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, ekologiczna wartość pomp ciepła łączy się z oszczędnością. Ale zacznijmy od początku – jaki jest koszt pompy?
Chcesz sprawdzić oferty na pompy ciepła?
Zobacz oferty
W skrócie:
 • W Polsce najczęściej montuje się powietrzne pompy ciepła.
 • Pompa powietrzna jest o ok. 50% tańsza niż gruntowa pompa ciepła.
 • Rozwiązanie najbardziej ekologiczne i oszczędne w eksploatacji to pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną.

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Na wstępie należy zaznaczyć, że do ogrzewania wody użytkowej i domu za pomocą pompy ciepła nie potrzebujemy specjalnego przyłącza, komina czy kotłowni. W tym przypadku nie ma konieczności uprzedniego przystosowania budynku do stworzenia instalacji.

W ten sposób już na początku inwestycji oszczędzamy kilka tysięcy złotych, ponosząc koszty samych urządzeń. Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak:

 • rodzaj pompy ciepła,
 • zapotrzebowanie na ogrzewanie,
 • powierzchnia domu lub budynku,
 • hydraulika,
 • funkcje pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrzna, a gruntowa – jak jest różnica w cenie?

Nie bez przyczyny w Polsce najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła są pompy powietrzne typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Są prostsze w instalacji, a przede wszystkim tańsze. Szacuje się, że koszt zakupu powietrznej pompy jest ok. 50% niższy niż pompy gruntowej. Pompy ciepła powietrze-woda nie wymagają kosztownych i czasochłonnych odwiertów ziemnych. Gruntowe pompy ciepła do domu wymagają najczęściej odwiertów 80-100 mb, których wykonanie może trwać nawet 3-4 dni.

Cena gruntowej pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła działa efektywnie w każdym okresie roku, ponieważ jej dolne źródło znajduje się pod ziemią. Konieczne jest jednak wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, co przekłada się na wyższe ceny. Wymiennik pionowy umożliwia osiągnięcie wyższego współczynnika wydajności COP (im wyższa wartość współczynnika COP, tym większa klasa energooszczędności, a więc pompa ciepła wytworzy więcej ciepła, przy zużyciu tej samej ilości kWh energii). Zainstalowanie takiego wymiennika jest jednak o wiele droższe, a do tego potrzebujemy wielu zezwoleń. Wymiennik poziomy jest z kolei tańszy, ale wymaga dużej, wolnej od zabudowań działki.

Dla domu o średniej wielkości (ok. 150 m2) cena urządzenia, jakim jest gruntowa pompa ciepła, wynosi średnio 40 tys. zł. Do tego należy jednak doliczyć wszystkie niezbędne koszty inwestycyjne, czyli montaż pompy ciepła związany z np. montażem dolnego źródła. Ostatecznie łączny koszt instalacji pompy ciepła gruntowej wraz z montażem to ok. 50 tys. - 80 tys. zł. Im większa powierzchnia domu, tym wyższa cena. Jeśli Twój dom ma powierzchnię ponad 200 m2, możesz spodziewać się kosztów przekraczających nawet 100 tys. zł.

Cena powietrznej pompy ciepła

Cena pompy ciepła powietrze jest o wiele niższa. Pompa ciepła powietrze jest w zupełności przystosowana do naszego klimatu i charakteryzuje się znacznie niższym poziomem kosztów inwestycji. Ceny samego urządzenia zaczynają się już od 15 tys. złotych, ale łączny koszt z montażem dla domu o średniej wielkości może wynieść ok. 40 tys. zł. To inwestycja, która kosztuje ok. 50% mniej niż gruntowa pompa ciepła!

Koszty ontażu pompy ciepła to jedno, ale trzeba wziąć pod uwagę również koszty eksploatacji. Aby ogrzewanie pompą ciepła było opłacalne, urządzenie powinno pracować z jak najwyższym współczynnikiem COP. W innym przypadku zużycie prądu przez pompę ciepła może być bardzo duże.

Więcej o tym, jak działa pompa ciepła, jakie są jej plusy i minusy, przeczytasz w kolejnym artykule.

Czy wiesz, że…

W 2023 roku udział pomp ciepła wśród wszystkich urządzeń do ogrzewania domu wyniósł aż 44 proc.

Jakie są koszty dodatkowe instalacji pompy ciepła?

Sam zakup pompy ciepła to dopiero początek wydatków. Podczas planowania inwestycji trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty. Całkowity koszt pompy ciepła z montażem musi uwzględniać m.in.:

 • koszty związane z instalacją pompy ciepła,
 • koszt materiałów instalacyjnych, w tym rur, przewodów, izolacji i innych,
 • koszt prac budowlanych, zwłaszcza w przypadku pompy gruntowej,
 • koszt projektu instalacji.

W przypadku gruntowych pomp ciepła sporym wydatkiem jest wykonanie odwiertów, zwłaszcza w skalistych, twardych gruntach. Oprócz tego trzeba uwzględnić ewentualną modernizację instalacji grzewczej lub elektrycznej w domu, by zapewnić pompie ciepła kompatybilność. Pompa ciepła wymaga zazwyczaj zastosowania niskotemperaturowych wymienników ciepła, dlatego najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowanie pompy ciepła dla domu słabo ocieplonego, wyposażonego w grzejniki starego typu, nie zawsze jest opłacalne. 

Jakie jest zużycie prądu pompy ciepła?

Oszacowanie zużycia prądu przez pompę ciepła nie jest łatwe, bowiem jest ono uzależnione od wielu czynników. Ważny jest w tym przypadku współczynnik COP, który informuje o tym, ile ciepła można uzyskać z 1 kW zużytej energii. COP równy 4 wskazuje na to, że z 1 kW prądu można wytworzyć ok. 4 kW energii cieplnej.

Aby jednak określić koszt eksploatacyjny pompy, trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki. Duży wpływ ma m.in. to, czy pompa ciepła wykorzystywana jest wyłącznie na cele grzewcze, czy również do podgrzewania wody użytkowej. Roczne zużycie energii na jedną osobę to w przypadku podgrzewania c.w.u ok. 200-350 kWh. Zazwyczaj jest to ok. 25 proc. całkowitego zużycia prądu przez pompę.

Duże znaczenie ma także klasa energetyczna budynku. Budynki o standardzie WT 2021 nie powinny zużyć więcej niż 70 kWh energii pierwotnej rocznie na jeden metr kwadratowy. Nowoczesne budynki nierzadko jednak wymagają zaledwie 10-15 kWh/m2/rok. Z drugiej strony stare, nieocieplone domy mogą zużyć nawet 200 kWh/m2/rok.

Przyjmuje się, że na każde 100 m2 domu jednorodzinnego wykonanego w klasycznej technologii, do pracy pompy ciepła potrzebne jest ok. 2000-3000 kWh rocznie. Najlepiej jednak wykonać profesjonalny audyt energetyczny, który pozwoli oszacować zużycie prądu dokładniej.

Ile kosztuje utrzymanie pompy ciepła?

Po obliczeniu rocznego zużycia prądu na działanie pompy ciepła możemy oszacować miesięczne koszty. W obliczeniach należy wziąć pod uwagę stawkę za 1 kWh energii elektrycznej, która różni się w zależności od sprzedawcy prądu. Warto pamiętać, że do końca czerwca ceny prądu są zamrożone do limitu 1500, 1800 lub 2000 kWh. Po przekroczeniu tego progu obowiązuje stawka ochrona w wysokości 0,85 gr za 1 kWh. Eksploatacja pompy ciepła wymaga sporej ilości energii elektrycznej, zwłaszcza przy jednoczesnym podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, dlatego należy się liczyć z przekroczeniem limitu. Jeśli mamy dwustrefową taryfę prądu, należy wziąć pod uwagę, że w taryfie nocnej koszty pracy pompy będą niższe. To właśnie wtedy zużycie energii elektrycznej jest największe.

Czy to koniec wydatków? Niestety nie. Do rocznych kosztów ogrzewania należy doliczyć także serwis urządzenia. Podczas corocznego przeglądu sprawdza się m.in. ciśnienie w układzie, stan filtrów oraz parametry pracy sprężarki. Cena takiej usługi wykonanej przez specjalistę to ok. 300-500 zł. Nie warto jednak oszczędzać, bowiem sprawność pompy ciepła w dużej mierze zależy od jej stanu technicznego. Dodatkowo regularna konserwacja przedłuży żywotność pompy, która powinna działać bezproblemowo przynajmniej przez 25 lat.

Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna?

Koszt pompy ciepła do domu jest niewątpliwie wysoki, dlatego wiele osób zastanawia się nad opłacalnością inwestycji. Cena zakupu i montażu pompy do domu o powierzchni 200 m2 może zbliżyć się nawet do 100 tys. zł. To, czy pompa ciepła się opłaca, zależy jednak od wielu innych rzeczy. Pompy ciepła mogą kosztować znacznie mniej dzięki wysokim dofinansowaniom rządowym, które funkcjonują już od kilku lat. Dodatkowo można w prosty sposób obniżyć koszty utrzymania pompy poprzez połączenie jej z fotowoltaiką. Biorąc pod uwagę wszelkie dotacje i ulgi, zwrot z inwestycji jest możliwy już po ok. 5-10 latach. Biorąc pod uwagę żywotność urządzenia wynoszącą ok. 25 lat, jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Trzeba też zaznaczyć, że zakup i montaż pompy ciepła to nie tylko oszczędność, ale i wygoda. Pompy ciepła są bezobsługowe, nie wymagają uzupełniania i zakupu paliwa, a także nie wymuszają dodatkowego miejsca na składowanie opału. Dzięki takiemu rodzajowi ogrzewania można zrezygnować z dużej kotłowni i przeznaczyć cenne metry kwadratowe domu na inny cel. Ważnym aspektem jest też czystość oraz pozytywny wpływ na zdrowie – pompy ciepła nie generują wszak trującego i brudzącego dymu.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – dlaczego warto?

Najkorzystniejszym finansowo i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie zakupu pompy ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Pompa czerpie ciepło zgromadzone pod powierzchnią ziemi, w powietrzu lub wodzie, w celu ogrzewania oraz chłodzenia budynku, wentylacji i przygotowania c.w.u. By mogła działać, wymaga dostępu do prądu. A ponieważ fotowoltaika dostarcza darmową, ekologiczną energię elektryczną, łączenie pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi pozwala na oszczędność na jeszcze wyższym poziomie. Dodatkowo, zwiększając zużycie wyprodukowanych kWh prądu na własne potrzeby, zmniejszamy straty poniesione z tytułu oddawania do sieci nadwyżki energii elektrycznej.

Choć taka instalacja wymaga większej inwestycji (kilkadziesiąt tysięcy złotych), to jednak zwróci się ona na poziomie eksploatacji już po kilku latach, zarówno na takich polach, jak koszt ogrzewania domu, c.w.u., ale i koszt prądu. Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu warto zainwestować dodatkowo w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe.

Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką?

Koszt całej instalacji w postaci pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną może wynieść nawet blisko 100 tys. złotych. Jak obniżyć jego wysokość? Najprostszym sposobem jest zredukowanie kosztów inwestycyjnych poprzez pozyskanie dofinansowania do inwestycji w fotowoltaikę czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu podatkowym. 

Nie zapominaj również o dostępnych w 2022 roku wielu programach dofinansowujących inwestycje zarówno do fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. Są to:

Jeśli potrzebujesz konkretnej wyceny urządzeń, zachęcamy do kontaktu. Przy planowaniu kompletnej inwestycji zasilanej pompą ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną, sprawdź informacje na temat bezpłatnej porównywarki fotowoltaiki.

Zobacz, jaką pompę ciepła możesz kupić!
Sprawdź oferty w porównywarce
Porównaj ceny energii w Twoim regionie