Mój Prąd 4.0 - nowe dofinansowanie już w 2022 roku.

Opisujemy kolejną edycję dotacji z programu Mój Prąd, która ruszyła w 2022 roku.
fot. pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Jedna z najpopularniejszych form dofinansowania do paneli fotowoltaicznych powróciła już w tym roku. Tym razem jest kilka nowości. Co znajdziemy w nowej edycji Mój Prąd 4.0?
Chcesz zainwestować w panele słoneczne?
Sprawdź, ile może Cię to kosztować!
W skrócie:
 • W pierwszym kwartale 2022 rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.
 • W nowej odsłonie oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych dofinansowywane są m.in. systemy zarządzania energią, magazyny energii, ciepła i chłodu.
 • W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo można porównać i zamówić instalację fotowoltaiczną skrojoną do własnych potrzeb.

Czym jest program Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0 to kolejna edycja niezwykle popularnego programu dofinansowań do elektrowni fotowoltaicznych wytwarzających zieloną energię. Poprzednia odsłona cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pula 500 mln złotych z zeszłorocznej edycji rozeszła się w ekspresowym tempie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne dofinansowanie. Co ważne, w tej edycji zakres całego programu został rozszerzony o dopłaty m.in. do magazynów energii elektrycznej oraz do magazynów chłodu oraz ciepła. Brak natomiast konkretnych informacji o wcześniej zapowiadanych dopłatach do domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Dzięki tym zabiegom możliwe jest znaczne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału prądu z OZE w miksie energetycznym w Polsce.

Czy wiesz, że...

Środki otrzymane w programie Mój Prąd 4.0 są zwolnione z podatku PIT.

Kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie?

Przyjmowanie wniosków ruszyło od 15 kwietnia 2022 roku. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli/ek Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej edycji również została zachowana prosta forma ubiegania się o dotację.

Ile złożono już wniosków w programie Mój Prąd 4.0? 

Rachuneo udało się pozyskać oficjalne dane z programu Mój Prąd 4.0, a konkretnie z biura prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiemy, że do dnia 24.08.2022:

 • w programie Mój Prąd 4.0 zostało złożonych 6 182 wniosków na orientacyjną kwotę dofinansowania 30 910 000,00 zł;
 • zweryfikowano ponad 1 000 wniosków o dofinansowanie, z czego 161 z nich zatwierdzono, 18 zostało odrzuconych, a pozostałe są przekazane do uzupełnienia;
 • w pierwszym tygodniu września mają zostać zrealizowane wypłaty.

Liczba wniosków jest zdecydowanie niższa niż w poprzedniej wersji programu Mój Prąd 3.0, w której to budżet został wyczerpany zaledwie po 3 miesiącach od jego startu!

Komu przysługuje dotacja z programu Mój Prąd 4.0?

Tak, jak w poprzednich edycjach, program ten kierowany jest do osób fizycznych (prosumentów/ek), które planują wytwarzać energię na własne potrzeby i posiadają umowę kompleksową z Operatorem Systemy Dystrybucyjnego. Szczególnie wartym odnotowania jest to, że z programu mogą skorzystać osoby rozliczające się w nowym systemie net billing. W programie mogą wziąć także udział beneficjenci/tki poprzednich edycji programów Mój Prąd i Czyste Powietrze. Tradycyjnie dofinansowanie przysługuje na budowę zupełnie nowej instalacji, której moc nie może być mniejsza niż 2 kW i nie może przekraczać 10 kW.

Dowiedz się więcej o zmianach w systemie rozliczania z zakładem energetycznym w 2022 roku.

Zaplanowany budżet programu Mój Prąd 4.0 wynosi prawie 1 miliard złotych.

Warunki uzyskania dofinansowania w Mój Prąd 4.0

Tak, jak wcześniej, dopiero po zrealizowaniu inwestycji można otrzymać środki z dotacji, które obejmują wszelkie koszty związane m.in. z zakupem, zamontowaniem oraz odbiorem instalacji fotowoltaicznej.

Co ważne, dotacja nie przysługuje instalacjom starszym niż 24 miesiące!

Mój prąd 2022 a 2021 - różnice

Edycja programu Mój Prąd 3.0 z 2021 roku

 • Obejmowała dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10 kW. 
 • Budżet poprzedniej edycji opiewał na kwotę 500 mln złotych. 

Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0:

 • Ruszyła w 2022 rok. 
 • Dofinansowanie obejmuje zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak systemy inteligentnego zarządzania energią oraz magazyny energii, ciepła i chłodu.
 • Budżet wynosi blisko 1 mld zł.

Przez Rachuneo możesz porównać i wybrać ofertę paneli fotowoltaicznych skrojoną idealnie dla Ciebie. Możesz również połączyć panele z pompą ciepła, kolejnym zielonym źródłem energii! 

Jeżeli nie interesują Cię panele, możesz również obniżyć swoje rachunki dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Na rynku można znaleźć oferty z zieloną energią, gwarancją ceny lub dodatkowymi bonusami. Zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści i nasze specjalistki odpowiedzą na wszelkie pytania.

Sprawdź różne oferty na panele w jednym miejscu!
Skorzystaj z darmowej porównywarki
Porównaj ceny energii w Twoim regionie