Czym jest program Mój Prąd 4.0?
Mój Prąd 4.0 to kolejna edycja niezwykle popularnego programu dofinansowań do elektrowni fotowoltaicznych wytwarzających zieloną energię. Poprzednia odsłona cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pula 500 mln złotych z zeszłorocznej edycji rozeszła się w ekspresowym tempie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne dofinansowanie. Co ważne, w tej edycji zakres całego programu został rozszerzony o dopłaty m.in. do magazynów energii elektrycznej oraz do magazynów chłodu oraz ciepła. Brak natomiast konkretnych informacji o wcześniej zapowiadanych dopłatach do domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Dzięki tym zabiegom możliwe jest znaczne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału prądu z OZE w miksie energetycznym w Polsce.
Czy wiesz, że...
Środki otrzymane w programie Mój Prąd 4.0 są zwolnione z podatku PIT.
Kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie?
Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się już teraz - od 15 kwietnia 2022 roku. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli/ek Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej edycji również została zachowana prosta forma ubiegania się o dotację.
Komu przysługuje dotacja z programu Mój Prąd 4.0?
Tak, jak w poprzednich edycjach, program ten kierowany jest do osób fizycznych (prosumentów/ek), które planują wytwarzać energię na własne potrzeby i posiadają umowę kompleksową z Operatorem Systemy Dystrybucyjnego. Szczególnie wartym odnotowania jest to, że z programu mogą skorzystać osoby rozliczające się w nowym systemie net billing. W programie mogą wziąć także udział beneficjenci/tki poprzednich edycji programów Mój Prąd i Czyste Powietrze. Tradycyjnie dofinansowanie przysługuje na budowę zupełnie nowej instalacji, której moc nie może być mniejsza niż 2 kW i nie może przekraczać 10 kW.
Dowiedz się więcej o zmianach w systemie rozliczania z zakładem energetycznym w 2022 roku.
Zaplanowany budżet programu Mój Prąd 4.0 wynosi prawie 1 miliard złotych.
Warunki uzyskania dofinansowania w Mój Prąd 4.0
Tak, jak wcześniej, dopiero po zrealizowaniu inwestycji można otrzymać środki z dotacji, która obejmują wszelkie koszty związane m.in. z zakupem, zamontowaniem oraz odbiorem instalacji fotowoltaicznej.
Co ważne, dotacja nie przysługuje instalacjom starszym niż 24 miesiące!
Mój prąd 2022 a 2021 - różnice
Edycja programu Mój Prąd 3.0 z 2021 roku
- Obejmowała dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10 kW.
- Budżet poprzedniej edycji opiewał na kwotę 500 mln złotych.
Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0:
- Ruszyła w 2022 rok.
- Dofinansowanie obejmuje zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak systemy inteligentnego zarządzania energią oraz magazyny energii, ciepła i chłodu.
- Budżet wynosi blisko 1 mld zł.
Przez Rachuneo możesz porównać i wybrać ofertę paneli fotowoltaicznych skrojoną idealnie dla Ciebie. Możesz również połączyć panele z pompą ciepła, kolejnym zielonym źródłem energii!
Jeżeli nie interesują Cię panele, możesz również obniżyć swoje rachunki dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Na rynku można znaleźć oferty z zieloną energią, gwarancją ceny lub dodatkowymi bonusami. Zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści i nasze specjalistki odpowiedzą na wszelkie pytania.