Mój Prąd 4.0 - nowe dofinansowanie już w 2022 roku.

Opisujemy kolejną edycję dotacji z programu Mój Prąd planowanej na pierwszą połowę 2022 roku.
fot. pexels.com
Jedna z najpopularniejszych form dofinansowania do paneli fotowoltaicznych ma powrócić już w przyszłym roku. Tym razem będzie kilka nowości. Co nasz czeka w nowej edycji Mój Prąd 4.0?
W skrócie:
  • W pierwszym kwartale 2022 planowane jest rozpoczęcie przyjmowania wniosków w nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.
  • W nowej odsłonie oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych dofinansowywane będą systemy zarządzania energią, magazyny energii, ciepła i chłodu oraz zakup i montaż ładowarek do samochodów.
  • W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo można porównać i zamówić instalację fotowoltaiczną skrojoną do własnych potrzeb.
Chcesz zainwestować w panele słoneczne?
Sprawdź, ile może Cię to kosztować!

Czym jest program Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0 to kolejna edycja niezwykle popularnego programu dofinansowań do elektrowni fotowoltaicznych wytwarzających zieloną energię. Poprzednia odsłona cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pula 500 mln złotych z zeszłorocznej edycji rozeszła się w ekspresowym tempie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało kolejne dofinansowanie. Co ważne, w tej edycji zakres całego programu ma zostać rozszerzony o dopłaty m.in. do punktów ładowania samochodów elektrycznych, magazynów energii elektrycznej oraz do magazynów chłodu oraz ciepła.

Dzięki tym zabiegom możliwe będzie znaczne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału prądu z OZE w miksie energetycznym w Polsce.

Czy wiesz, że...

Środki otrzymane w programie Mój Prąd 4.0 są zwolnione z podatku PIT.

Kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie?

Według wstępnych informacji program ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej edycji również ma zostać zachowana prosta forma ubiegania się o dotację.

Komu przysługuje dotacja z programu Mój Prąd 4.0?

Tak jak w poprzednich edycjach, program ten kierowany będzie do osób fizycznych (prosumentów), które planują wytwarzać energię na własne potrzeby i posiadają umowę kompleksową z Operatorem Systemy Dystrybucyjnego. Dofinansowanie przysługiwałoby na budowę zupełnie nowej instalacji, której moc nie mogłaby być mniejsza niż 2 kW i nie mogłaby przekraczać 10 kW.

Zaplanowany budżet programu Mój Prąd 4.0 ma wynosić blisko 1 miliarda złotych.

Warunki uzyskania dofinansowania w Mój Prąd 4.0

Tak jak wcześniej dopiero po zrealizowaniu inwestycji można będzie otrzymać środki z dotacji, która obejmowałaby wszelkie koszty związane m.in. z zakupem, zamontowaniem oraz odbiorem instalacji fotowoltaicznej czy zakupem i montażem stacji ładowanie samochodów elektrycznych.

Co ważne dotacja nie będzie przysługiwać instalacjom starszym niż 24 miesiące!

Mój prąd 2022 a 2021 - różnice

Edycja programu Mój Prąd 3.0 z 2021 roku

  • Obejmowała dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10 kW. 
  • Budżet poprzedniej edycji opiewał na kwotę 500 mln złotych. 

Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0:

  • Zaplanowana jest na 2022 rok. 
  • Dofinansowanie ma obejmować zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak i zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych. Systemy inteligentnego zarządzania energią oraz magazyny energii, ciepła i chłodu również będą wspierane z najnowszej dotacji. 
  • Budżet ma wynieść blisko 1 mld zł.

Przez Rachuneo możesz porównać i wybrać ofertę paneli fotowoltaicznych skrojoną idealnie dla Ciebie. Możesz również połączyć panele z pompą ciepła, kolejnym zielonym źródłem energii! 

Jeżeli nie interesują Cię panele, możesz również obniżyć swoje rachunki dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Na rynku można znaleźć oferty z zieloną energią, gwarancją ceny lub dodatkowymi bonusami. Zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie