Formularz kontaktowy
Zamknij

Mój Prąd 4.0 - przedłużone dofinansowanie na 2023 rok.

Opisujemy kolejną edycję dotacji z programu Mój Prąd - ruszyła w 2022 roku i została przedłużona na 2023.
fot. pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Jedna z najpopularniejszych form dofinansowania do paneli fotowoltaicznych planowana jest na kolejny, 2023 rok. Tym razem jest kilka nowości. Co znajdziemy w przedłużonej edycji Mój Prąd 4.0?
Chcesz zainwestować w panele słoneczne?
Sprawdź, ile może Cię to kosztować!
W skrócie:
 • W pierwszym kwartale 2022 rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w nowej edycji programu Mój Prąd 4.0.
 • W nowej odsłonie oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych dofinansowywane są m.in. systemy zarządzania energią, magazyny energii, ciepła i chłodu.
 • Na 2023 rok zaplanowane są kolejne dotacje - w przedłużonym programie wzrosło dofinansowanie!
 • W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo można porównać i zamówić instalację fotowoltaiczną skrojoną do własnych potrzeb.

Czym jest program Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0 to kolejna edycja niezwykle popularnego programu dofinansowań do elektrowni fotowoltaicznych wytwarzających zieloną energię. Poprzednia odsłona cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pula 500 mln złotych z poprzednich edycji rozeszła się w ekspresowym tempie. W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne dofinansowanie. Ponadto na 2023 rok zaplanowana jest kontynuacja dofinansowań - w wyższej kwocie!

Co ważne, w edycji Mój Prąd 4.0 zakres całego programu został rozszerzony o dopłaty m.in. do magazynów energii elektrycznej oraz do magazynów chłodu oraz ciepła. Jedną z firm oferujących rozwiązania magazynów energii dla przemysłu, farm fotowoltaicznych i gospodarstw domowych jest LaserTec. Spółka ta prognozuje m.in. że rządowy program Mój Prąd wpłynie pozytywnie na bezpośredni rozwój domowych magazynów energii oraz pośredni rozwój elektromobilności w Polsce. Ładowarki do samochodów elektrycznych, połączone z fotowoltaiką i magazynem energii, umożliwiają ładowanie pojazdów we własnym garażu, z darmowej energii.

Dzięki takim programom, jak Mój Prąd, możliwe jest znaczne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost udziału prądu z OZE w miksie energetycznym w Polsce.

Czy wiesz, że...

Środki otrzymane w programie Mój Prąd 4.0 są zwolnione z podatku PIT.

Wyższe kwoty dofinansowania

Od 15 grudnia 2022 roku wprowadzone zostały zmiany w programie Mój Prąd. Najistotniejsze z nich dotyczą wyższych kwot dofinansowania. Jak bardzo się różnią?

Jeżeli interesuje Cię mikroinstalacja z magazynem energii, to możesz liczyć na:

 • 7 000 zł dofinansowania do mikroinstalacji PV (wcześniej było to 5 000 zł)
 • 16 000 zł dofinansowania do magazynu energii (wcześniej było to 7 500 zł)

Jeżeli interesuje Cię mikroinstalacja bez magazynu energii, to możesz liczyć na:

 • 6 000 zł do mikroinstalacji PV (wcześniej było to 4 000 zł).

Podobnie jak w poprzednich edycjach programu, kwoty dofinansowania nie mogą przekraczać 50 proc. poniesionych kosztów. Jak zauważa Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, “właściciel domu decydując się na instalację fotowoltaiczną, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania”. 

Co ważne, beneficjentki i beneficjenci poprzednich edycji mogą ubiegać się o zwiększenie dotacji!

Kiedy można złożyć wniosek na zwiększone dofinansowanie?

Przyjmowanie wniosków z wyższą dotacją ruszyło 15 grudnia 2022 roku. Pierwotnie program miał się zakończyć 22 grudnia 2022 r. Nabór został jednak wydłużony do 31 marca 2023 roku. Czy po tej dacie w 2023 roku pojawi się kolejna edycja programu, Mój Prąd 5.0? Mimo wstępnych zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli/ek Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej edycji również została zachowana prosta forma ubiegania się o dotację.

Ile złożono już wniosków w programie Mój Prąd 4.0? 

Rachuneo udało się pozyskać oficjalne dane z programu Mój Prąd 4.0, a konkretnie z biura prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiemy, że do dnia 24.08.2022:

 • w programie Mój Prąd 4.0 zostało złożonych 6 182 wniosków na orientacyjną kwotę dofinansowania 30 910 000,00 zł;
 • zweryfikowano ponad 1 000 wniosków o dofinansowanie, z czego 161 z nich zatwierdzono, 18 zostało odrzuconych, a pozostałe są przekazane do uzupełnienia;
 • w pierwszym tygodniu września zostały zrealizowane wypłaty.

Liczba wniosków jest zdecydowanie niższa niż w poprzedniej wersji programu Mój Prąd 3.0, w której to budżet został wyczerpany zaledwie po 3 miesiącach od jego startu! Przewiduje się, że rozszerzenie kwot dofinansowania ma to zmienić - w 2023 roku liczba beneficjentek i beneficjentów może ulec zwiększeniu w szybszym tempie.

Komu przysługuje dotacja z programu Mój Prąd 4.0?

Tak, jak w poprzednich edycjach, program ten kierowany jest do osób fizycznych (prosumentów/ek), które planują wytwarzać energię na własne potrzeby i posiadają umowę kompleksową z Operatorem Systemy Dystrybucyjnego. Szczególnie wartym odnotowania jest to, że z programu mogą skorzystać osoby rozliczające się w nowym systemie net billing. W programie mogą wziąć także udział beneficjenci/tki poprzednich edycji programów Mój Prąd i Czyste Powietrze. Tradycyjnie dofinansowanie przysługuje na budowę zupełnie nowej instalacji, której moc nie może być mniejsza niż 2 kW i nie może przekraczać 10 kW.

Dowiedz się więcej o zmianach w systemie rozliczania z zakładem energetycznym w 2022 roku.

Zaplanowany budżet programu Mój Prąd 4.0 wynosi prawie 1 miliard złotych.

Warunki uzyskania dofinansowania w Mój Prąd 4.0

Tak, jak wcześniej, dopiero po zrealizowaniu inwestycji można otrzymać środki z dotacji, które obejmują wszelkie koszty związane m.in. z zakupem, zamontowaniem oraz odbiorem instalacji fotowoltaicznej.

Co ważne, dotacja nie przysługuje instalacjom starszym niż 24 miesiące!

Mój prąd 2022 a 2021 - różnice

Edycja programu Mój Prąd 3.0 z 2021 roku

 • Obejmowała dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10 kW. 
 • Budżet poprzedniej edycji opiewał na kwotę 500 mln złotych. 

Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0:

 • Ruszyła w 2022 roku i została przedłużona do końca marca 2023 roku.
 • Dofinansowanie obejmuje zarówno zakup paneli fotowoltaicznych, jak systemy inteligentnego zarządzania energią oraz magazyny energii, ciepła i chłodu.
 • Budżet wynosi blisko 1 mld zł.

Przez Rachuneo możesz porównać i wybrać ofertę paneli fotowoltaicznych skrojoną idealnie dla Ciebie. Możesz również połączyć panele z pompą ciepła, kolejnym zielonym źródłem energii! 

Jeżeli nie interesują Cię panele, możesz również obniżyć swoje rachunki dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Na rynku można znaleźć oferty z zieloną energią, gwarancją ceny lub dodatkowymi bonusami. Zachęcamy do kontaktu, nasi specjaliści i nasze specjalistki odpowiedzą na wszelkie pytania.

Sprawdź różne oferty na panele w jednym miejscu!
Skorzystaj z darmowej porównywarki
Porównaj ceny energii w Twoim regionie