Dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

Wyjaśniamy jak działał program Mój Prąd i czy będzie jego kolejna odsłona
fot. pixabay
Energia z węgla jest nieekologiczna i nieekonomiczna, a więc powinniśmy minimalizować jej używanie. Program Mój Prąd, dzięki wysokim stawkom dotacji popularyzował korzystanie z OZE.
W skrócie:
  • 7 grudnia Program Mój Prąd się zakończył.
  • Mój Prąd to program, który zakładał dotacje do fotowoltaiki w wysokości do 5 tysięcy zł.
  • Skorzystanie z niego mogło skrócić okres zwracania się inwestycji w panele o około rok.
  • Pieniądze z programu pomogły rozwijać rynek energetyczny w Polsce i znacznie zwiększyły liczbę prosumentów.
Sprawdź oferty firm fotowoltaicznych!
Skontaktuj się z nami

Koniec programu Mój Prąd? 

Program Mój Prąd zakończył się przed czasem ze względu na dużą ilość wniosków i wcześniejsze wykorzystanie budżetu. Pieniędzy wystarczyło dla 220 000 prosumentów, którzy wysłali wniosek przed końcem 6 grudnia 2020. Dopłaty w wysokości 5 tysięcy zł będą przekazywane jeszcze w 2021 roku. Ostatecznie dofinansowania do fotowoltaiki wyniosą razem 1,1 mld zł! 

NFOŚiGW zapowiada, że nie jest to koniec programu Mój Prąd. Planowana jest kolejna edycja, która prawdopodobnie będzie wyglądała inaczej. 

W kolejnej części artykułu dowiesz się jak działał program Mój Prąd.

Mój Prąd - warunki skorzystania z dotacji do fotowoltaiki

Beneficjentami programu są osoby, które po raz pierwszy montują instalację fotowoltaiczną, a wydatki z nią związane poniosły po 23 lipca 2019 roku. Przed złożeniem wniosku, przydomowa elektrownia powinna działać i być podłączona do sieci energetycznej, a jej moc musi mieścić się między 2-10 kW. Kolejnym warunkiem skorzystania z Mój Prąd jest to, że energia wytwarzana przez panele słoneczne powinna być wykorzystywana na własne potrzeby

Co jeszcze warto wiedzieć? 

  • Pieniędzy nie dostaną osoby, które rozbudowują już istniejącą instalację. 
  • Właściciele więcej niż jednej nieruchomości mogą ubiegać się o kolejne dotacje.

Czy wiesz, że...

Powstała już technologia, która umożliwia stworzenie paneli fotowoltaicznych w dowolnym kolorze. Oznacza to możliwość dopasowania paneli do stylu budynków, ale niestety również mniejszą wydajność i wyższe ceny.

Jak i kiedy składać wniosek do Mój Prąd? 

Przede wszystkim - szybko. II nabór wniosków do programu Mój Prąd trwa do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania środków. Wniosków o dofinansowanie w Mój Prąd jest bardzo dużo. Ilość chętnych na zostanie prosumentami i zamontowania własnej instalacji fotowoltaicznej rośnie, tym samym kwota przeznaczona na dofinansowania do fotowoltaiki, maleje. Warto zwrócić też uwagę na oczekujące wnioski, które nie są wliczane do wykorzystanych już środków na dopłaty, a z wyliczeń wynika, że jest ich sporo. 

Należy pamiętać, że warunkiem do przyjęcia wniosku w programie Mój Prąd jest złożenie go w wersji elektronicznej. Osoba, która chce skorzystać z dotacji na fotowoltaikę musi posiadać Profil Zaufany lub e-dowód i zrobić to przez stronę gov.pl .

Jak wysokie jest dofinansowanie do fotowoltaiki z Mój Prąd?

Program cieszy się dużą popularnością, ponieważ skorzystanie z dopłaty może skrócić okres zwracania inwestycji o około rok. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 tysięcy zł i nie może przekraczać połowy kosztów instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość instalacji mieści się często w kwocie 20-25 tysięcy zł, jest to spora część wydatków.

Budżet programu Mój Prąd wynosił 1 miliard zł. Pieniądze te były przewidziane na około 200 tysięcy instalacji.

Zalety programu Mój Prąd

Dotacje do fotowoltaiki z Mój Prąd sprawiają, że udział odnawialnych źródeł energii w Polsce się zwiększa. Prawdziwym celem jest zminimalizowanie produkcji prądu z węgla, który w naszym kraju stanowi około 80%. Program odegrał istotną rolę w budowaniu kultury prosumenckiej i rozpowszechnianiu wykorzystywania energii ze słońca, zapewniając tym samym sporą redukcję emisji CO2 . Wszyscy przyszli prosumenci mogą skorzystać z porównywarki fotowoltaiki i sprawdzić aktualną ofertę w Rachuneo.

Wydaje się jednak, że samo działanie ze strony prosumentów to za mało. Swój wkład w rozwój ekologicznych rozwiązań muszą włożyć prawdziwi giganci energetyczni, a więc Tauron, Enea, Energa, PGE czy PGNiG. 

Porównaj ceny energii w Twoim regionie