Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest i jak działa licznik dwukierunkowy?

Opisujemy jak działa licznik dwukierunkowy
fot. pixabay.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, bez którego panele nie mogą zacząć pracować i produkować energii. Jak dokładnie działa licznik dwukierunkowy i dlaczego jest konieczny?
Chcesz sprawdzić oferty na fotowoltaikę?
Skontaktuj się z nami!
W skrócie:
  • Licznik dwukierunkowy zlicza pobrany z sieci energetycznej prąd i ten przekazany do niej (wyprodukowany przez panele).
  • Każdy prosument musi mieć zamontowany licznik dwukierunkowy przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej
  • Za montaż licznika dwukierunkowego odpowiedzialny jest zakład energetyczny. 

Jak działa licznik prądu? 

Licznik prądu, to urządzenie, które wskazuje ile energii elektrycznej zużywa odbiorca i pozwala rozliczyć się ze sprzedawcą. Na rynku jest wiele rodzajów liczników - od tych starszych, indukcyjnych do najnowszych, inteligentnych, które pozwalają na sprawdzenie zużycia prądu zdalnie. Istnieją również liczniki dwukierunkowe, które są przeznaczone dla prosumentów, a więc osób, które produkują prąd z odnawialnych źródeł energii. 

Czy wiesz, że… 

Inteligentne liczniki zastępują powoli ich starsze odpowiedniki. Dzięki pomiarowi aktualnego zużycia energii i możliwości zdalnego przesyłania danych do dostawcy prądu, eliminują potrzebę szacowania wykorzystania energii i pozwalają na wygodne rozliczanie się za rzeczywiste zużycie. 

Licznik dwukierunkowy 

Każdy właściciel fotowoltaiki musi mieć zamontowany licznik dwukierunkowy. Jak wskazuje nazwa, działa on w dwie strony - zlicza ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej i wytworzonego przez panele słoneczne (oddawanego do sieci). Dzięki temu, prosumenci mogą rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadach opisanych w ustawie o OZE

Wymiana licznika na dwukierunkowy

Instalacja fotowoltaiczna nie może zacząć działać bez licznika dwukierunkowego - nie jest to zgodne z prawem. Dodatkowo, energia wytwarzana przez panele i przekazywana do sieci, przy liczniku jednokierunkowym byłaby zliczana jako pobrana. Wiązałoby się to z bardzo wysokimi rachunkami. 
Dobrą wiadomością jest to, że za wymianę licznika odpowiedzialny jest operator sieci, a odbiorca nie ponosi żadnych kosztów. Zanim jednak urządzenie zostanie zainstalowane, trzeba wysłać odpowiedni wniosek z potrzebnymi załącznikami. Osoby, które skorzystają z porównywarki Rachuneo, mogą liczyć na kompleksową pomoc przy montażu fotowoltaiki, która zakłada również wypełnienie wniosku. Warto wiedzieć, że operator sieci musi zainstalować nowy licznik w ciągu 30 dni.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice? 

Chcesz zarabiać na instalacji fotowoltaicznej?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla przedsiębiorców
Porównaj ceny energii w Twoim regionie