Jak działa licznik prądu?
Licznik prądu to urządzenie, które wskazuje, ile energii elektrycznej zużywa odbiorca i pozwala rozliczyć się ze sprzedawcą. Na rynku jest wiele rodzajów liczników – od tych starszych, indukcyjnych do najnowszych, inteligentnych, które pozwalają na sprawdzenie zużycia prądu zdalnie. Istnieją również liczniki dwukierunkowe, które są przeznaczone dla prosumentów, a więc osób, które produkują prąd z odnawialnych źródeł energii.
Czy wiesz, że…
Inteligentne liczniki zastępują powoli ich starsze odpowiedniki. Dzięki pomiarowi aktualnego zużycia energii i możliwości zdalnego przesyłania danych do dostawcy prądu eliminują potrzebę szacowania wykorzystania energii i pozwalają na wygodne rozliczanie się za rzeczywiste zużycie.
Jak działa licznik dwukierunkowy?
Każdy właściciel fotowoltaiki musi mieć zamontowany licznik dwukierunkowy. Jak wskazuje nazwa, działa on w dwie strony – zlicza ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej i wytworzonego przez panele słoneczne (oddawanego do sieci). Dzięki temu prosumenci mogą rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadach opisanych w ustawie o OZE.
Jakie są rodzaje liczników dwukierunkowych?
Liczniki przeznaczone do współpracy z fotowoltaiką można podzielić za względu na różne czynniki. Kluczowe parametry, na które musimy zwrócić uwagę to:
- Liczba faz – liczniki dwukierunkowe dzielą się na modele 1- lub 3-fazowe, w zależności od typu instalacji. W przypadku większych mikroinstalacji są to najczęściej wersje z trzema fazami.
- Zakres napięcia i natężenia – te wartości dobierane są do mocy instalacji fotowoltaicznej.
- Klasa dokładności – im wyższa klasa, tym dokładniejsze pomiary.
- Klasyczny vs smart – w nowych inwestycjach stosuje się liczniki inteligentne, pozwalające na zdalny pomiar zużycia i produkcji prądu.
Jak sprawdzać odczyty na liczniku dwukierunkowym?
Odczyt licznika dwukierunkowego wygląda nieco inaczej niż odczyt klasycznego licznika. Wynika to z faktu, że mamy do czynienia nie tylko z energią zużytą, ale i oddaną do sieci. Licznik monitoruje więc przesył prądu, jak sama nazwa wskazuje, w dwóch kierunkach.
Jak sprawdzać odczyty na liczniku? Przede wszystkim warto poznać kody OBIS, którymi oznaczone są poszczególne pozycje. Są to kody uniwersalne, stosowane na urządzeniach wszystkich producentów. Pozwalają one sprawdzić pobór i przesył energii w III strefach taryfowych, a także kilka innych informacji.
- Kod 0.0.3 – nazwa licznika,
- Kod 0.1.0 – okresy rozliczeniowe,
- Kod 0.1.2 – data i czas okresów rozliczeniowych,
- Kod 1.8.0 lub 1.8.0.0 – całkowite zużycie energii podane w kWh,
- Kod 1.8.1 – zużycie prądu w I taryfie,
- Kod 1.8.2 – zużycie prądu w II taryfie,
- Kod 1.8.3 – zużycie prądu w III taryfie,
- Kod 2.8.0 lub 2.8.0.0 – całkowita ilość energii elektrycznej oddanej do sieci, podana w kWh,
- Kod 2.8.1 – ilość energii oddana w I strefie,
- Kod 2.8.2 – ilość energii oddana w II strefie,
- Kod 2.8.2 – ilość energii oddana w III strefie,
- Kod 0.2.2 – oznaczenie aktywnej taryfy rozliczeniowej,
- Kod 0.9.1 – aktualna godzina,
- Kod 0.9.2 – aktualna data.
Przełączanie pomiędzy kolejnymi odczytami możliwe jest dzięki przyciskom umieszczonym bezpośrednio na liczniku.
Wymiana licznika na dwukierunkowy
Instalacja fotowoltaiczna nie może zacząć działać bez licznika dwukierunkowego – nie jest to zgodne z prawem. Dodatkowo energia wytwarzana przez panele i przekazywana do sieci, przy liczniku jednokierunkowym byłaby zliczana jako pobrana. Wiązałoby się to z bardzo wysokimi rachunkami.
Ile kosztuje licznik dwukierunkowy?
Dobrą wiadomością jest to, że za wymianę licznika odpowiedzialny jest operator sieci, a odbiorca nie ponosi żadnych kosztów. Zanim jednak urządzenie zostanie zainstalowane, trzeba wysłać odpowiedni wniosek z potrzebnymi załącznikami. Osoby, które skorzystają z porównywarki Rachuneo, mogą liczyć na kompleksową pomoc przy montażu fotowoltaiki, która zakłada również wypełnienie wniosku. Warto wiedzieć, że operator sieci musi zainstalować nowy licznik w ciągu 30 dni.
Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice?
- Trochę o falownikach: Falownik jednofazowy czy trójfazowy lub Co to jest mikroinwerter?
- Jak uzyskać dofinansowania do fotowoltaiki i obniżyć koszt instalacji.
- Jak obliczyć moc instalacji i zmaksymalizować oszczędności.
- Co jest bardziej opłacalne – rozliczanie z zakładem energetycznym czy magazyny energii?
- Trochę o większych instalacjach, czyli farmy fotowoltaiczne w Polsce
- Jakie ogniwa fotowoltaiczne wybrać?