Wszyscy zapłacimy więcej za prąd w 2020

W 2020 roku zapłacimy więcej za prąd, to jest już pewne. Jakie są podwyżki cen i ile wyniosą dla przeciętnej polskiej rodziny?
Fot. pixabay
Zmiany w cenach mogą okazać się większe niż wszyscy się spodziewali . Większość firm energetycznych podała już swoje cenniki. Na ich podstawie sprawdzamy jak realnie podnoszą się koszty korzystania z energii elektrycznej.
W skrócie:
  • W górę poszły koszty energii czynnej, ale też opłaty dystrybucyjne 
  • U większości dostawców, roczne koszty korzystania z energii, dla 4-osobowej rodziny, podniosą się o około 165 złotych
  • Urząd Regulacji Energetyki nie planuje wprowadzania kolejnych podwyżek do końca 2020 roku
Zmieniając sprzedawcę prądu oszczędzisz nawet 300zł rocznie!
Sprawdź cenę prądu

Za co będziemy płacić według rachunku? 

Na koszty energii elektrycznej, które ponosi każdy odbiorca składają się: 

  • opłaty dystrybucyjne, czyli za udostępnianie energii do klientów 
  • opłaty za energię czynną, czyli energię, którą klienci faktycznie wykorzystują 

Wygląda na to, że wzrosną ceny nie tylko za energię czynną, ale też za dystrybucję prądu. Podniesie to miesięczne rachunki o kilka dodatkowych złotych. Za podwyżki odpowiada między innymi koniec mrożenia cen energii, co miało miejsce w 2019 r., o czym można przeczytać w naszym artykule dotyczącym nowych stawek ogłoszonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Kolejną zmianą, która może zmniejszyć zawartość naszych portfeli, okazuje się opłata mocowa. Dodatkowe pieniądze będą dodawane osobno do rachunków za prąd. Mają być wykorzystane na budowę nowych elektrowni i modernizację starych. Wprowadzenie tej opłaty planowane jest na drugą połowę bieżącego roku.

Czy wiesz, że… 

Najdroższy prąd dla gospodarstw domowych w Europie jest w Niemczech. Najmniej za pobieranie energii elektrycznej płaci się w Bułgarii i na Węgrzech.

Jakie będą realnie podwyżki ceny prądu?

Zakładając, że przeciętna polska rodzina 2+2 zużywa 2400 kWh (kilowatogodzina - jednostka stosowana przez dostawców energii) na rok obliczyliśmy średni wzrost opłat, jakich można się spodziewać. 

podwyżki cen prądu 2020
podwyżki opłat dystrybucyjnych 2020 roku

W przypadku dostawców energii, którzy nie podali wzrostu cen energii czynnej (Innogy, Tauron - Gliwice), można zobaczyć jedynie wzrost kosztów dystrybucji, dlatego stawki różnią się jedynie o 1-2 zł. Wynika z tego, że na razie, koszty korzystania z energii elektrycznej w Warszawie i Katowicach pozostaną na podobnym poziomie. Drożej będzie w pozostałych częściach kraju. 

W rozpowszechnianych informacjach mogliśmy przeczytać o podniesieniu cen najwyżej o 9 zł na miesiąc, okazuje się jednak, że doniesienia nie zgadzają się z rzeczywistością. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci dużo więcej za pobieranie prądu.

Biorąc pod uwagę podwyżkę opłat, roczne rachunki u większości dostawców podniosą się o około 165 zł.

Jak to liczymy? 

Opłaty za prąd na 2020 rok przez rząd podawane były przy średnim zużyciu energii 1773 kWh na rok. Z danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny i z naszego raportu wynika, że przeciętna polska rodzina zużywa więcej prądu w ciągu roku. Zakładamy 2400 kWh - większe zużycie wiąże się z większymi wydatkami na opłaty. 

Oczywiście, każdy zużywa inne ilości energii i mogą się one różnić od tych podawanych przez nas. Przykładowo, gdy woda w domu podgrzewana jest prądem, podwyżki mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe. W takim wypadku, przy zużyciu 3000 kWh rocznie, wzrost cen będzie między 190 zł, a nawet 220 zł, w zależności od dostawcy. 

Duże znaczenie dla ilości pobieranej energii ma liczba członków rodziny. Osoby mieszkające samotnie mogą zużywać 1000 kWh na rok, co sprawi, że ich roczne opłaty podniosą się o około 70 złotych, a rodzina dwuosobowa przy zużyciu około 1400 kWh zapłaci w przybliżeniu o 100 złotych więcej. Warto pamiętać też o tym ile prądu zużywają sprzęty domowe. Korzystanie z lodówki może podrożeć o  20 zł na rok, a z piekarnika o 30 zł. 

Wzrost cen prądu u poszczególnych dostawców

roczny wzrost cen prądu w 2020 roku

Przy takich zmianach kosztów energii elektrycznej warto skorzystać z porównywarki cen  i sprawdzić jaki dostawca będzie najkorzystniejszy dla naszej kieszeni. Mimo, że opłaty u dostawcy, z którego usług korzystasz nie podniosły się znacznie, zawsze jest możliwość znalezienia tańszej opcji. Dla mieszkańców Warszawy dostępna jest oferta Lumi, przy której można zmniejszyć rachunki nawet do 15%. 

Brak kolejnych podwyżek do końca 2020 roku

Zanim firmy energetyczne podniosą ceny prądu, Urząd Regulacji Energetyki musi uznać, że nowe taryfy są odpowiednie i je zatwierdzić. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą w kraju, 13 lipca 2020 r. URE zadecydował o zachowaniu obecnych stawek (znajdujących się w tabelach powyżej). Oznacza to, że przez cały 2020 r. będziemy płacić za prąd tyle, co obecnie. Do decyzji muszą zastosować się sprzedawcy z urzędu, a więc: Enea, Energa, Tauron i PGE. 

Ceny prądu w 2020 roku w Twoim mieście

Cena prądu zależna jest od miejsca w jakim mieszkasz. W każdej części Polski stawki firm energetycznych są różne.Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie aktualnych wysokości opłat za energię elektryczną dla każdego regionu Polski jest skorzystanie z mapki cen prądu. Dowiemy się stamtąd, na jakim obszarze działa dany dostawca i jakie ma stawki. Korzystając z mapy szybko możesz sprawdzić jakie ceny obowiązują w miejscu gdzie mieszkasz.

Zainwestuj w fotowoltaikę i zapomnij o podwyżkach cen prądu!
Sprawdzam fotowoltaikę
Porównaj ceny energii w Twoim regionie